Valmieras Ziņas

Gāzesvadā pie Valmieras konstatēti augsta riska defekti; remonts sāksies 1.maijā (1)

Igaunijas un Somijas energokompānijas lūgušas Latvijas valdību un vienoto dabasgāzes un pārvades operatoru AS “Conexus Baltic Grid” (“Conexus”) uz gadu pārcelt plānotos starptautiskā gāzes cauruļvada “Balticconnector” remontdarbus, aģentūru LETA informēja Igaunijas dabasgāzes uzņēmuma “Elenger” pārstāvji.

Kompānijā norādīja, ka būtiska jaudu ierobežošana dabasgāzes starpsavienojumā radīs vairāku miljonu eiro zaudējumus un iedragās “Balticconnector” uzticamību nākotnē.

Baltijas valstu un Somijas enerģētikas uzņēmumi kopīgā atklātā vēstulē Ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV) norāda, ka nepiekrīt “Conexus” plānam maijā faktiski apturēt Igaunijas un Somijas dabasgāzes starpsavienojuma “Balticconector” darbību, par šādu ieceri paziņojot vien marta beigās, īpaši laikā, kas tāpat ir kritisks un izaicinošs. “Balticconector” savlaicīgi neizziņotā apstādināšana saistīta ar “Conexus” plānu veikt gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbus.

“Elenger” valdes loceklis Kalevs Reiljans norādīja, ka uzņēmumi godprātīgi mēģinājuši panākt vienošanos ar “Conexus” par remontdarbu atlikšanu, tomēr “nav raduši dzirdīgas ausis”. Tāpēc “Conexus” un Latvijas valdība tiek aicināta rast risinājumu, kā plānotos darbus atlikt uz gadu.

“Pretējā gadījumā būsim spiesti iesniegt prasību par zaudējumu atlīdzību miljoniem eiro apmērā saistībā ar radītajiem zaudējumiem,” pauda Reiljans.

Viņš skaidroja, ka brīdinājums tikai mēnesi pirms plānotajiem remontdarbiem neļauj tirgus dalībniekiem tik īsā laikā atrast alternatīvus piegādes avotus par saprātīgu cenu. “Daudzi gāzes pārdošanas līgumi ir noslēgti uz gadu, un mēs strādājam atbilstoši noslēgtajiem līgumiem,” pauda Reiljans, norādot, ka valdības, uzņēmumi un patērētāji ir ārkārtīgi sarežģītā situācijā Covid-19 pandēmijas izraisītās krīzes dēļ un papildu izdevumi situāciju tikai apgrūtinās.

Pēc energokompāniju pārstāvja teiktā, Somijas, Lietuvas un Igaunijas dabasgāzes pārvades sistēmas operatori nav sankcionējuši “Conexus” plānotos remontdarbus, kas rada šaubas par pieslēguma uzticamību nākotnē.

“Šāds solis iedragās gan labi sākto sadarbību starp valstīm un starpsavienojuma uzticamību, gan visa reģiona enerģētisko drošību,” uzsvēra Reiljans.

Marta beigās “Conexus” informēja enerģētikas kompānijas, ka plāno sākt gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbus, pārtraucot dabasgāzes pārvadīšanu Igaunijas virzienā un būtiski ierobežojot jaudas “Balticconnector” starpsavienojumā visu maiju.

Neskatoties uz Baltijas valstu un Somijas uzņēmumu lūgumu atlikt remontdarbus, nav panākta vienošanās, kas apmierinātu visas iesaistītās puses. Tādējādi enerģētikas uzņēmumi 3.aprīlī iesniedza kopīgu vēstuli Latvijas valdībai, kā arī Igaunijas, Latvijas, Lietuvas un Somijas dabasgāzes pārvades sistēmu operatoriem, aicinot rast risinājumu un vismaz par gadu vēlāk pārcelt remontdarbu veikšanu.

“Conexus” pārstāvji aģentūrai LETA norādīja, ka remontdarbi gāzesvadā Vireši-Tallina pie Valmieras ir gāzapgādes drošības jautājums, jo sistēmā konstatēti augsta riska gāzesvada defekti, kuri var radīt avārijas situācijas un gāzapgādes pārtraukumu Valmierai.

Tāpat uzņēmumā skaidroja, ka sistēmas lietotāji par plānotajiem remontdarbiem ir informēti savlaicīgi, ievērojot normatīvajos aktos noteikto pienākumu informācijas savlaicīgai publicēšanai, tajā skaitā pārvades sistēmas operatoru savstarpējo sadarbību ar mērķi mazināt ietekmi uz sistēmas lietotājiem pieejamām jaudām. “Conexus” regulāri rīko plānveida tikšanos ar sistēmas lietotājiem un par plānotajiem remontdarbiem visus sistēmas lietotājus iepazīstināja jau 2019.gada oktobrī. Turklāt īslaicīgie ierobežojumi pilnībā neapstādina gāzapgādi Somijai un Igaunijai, jo abām valstīm ir pieejami alternatīvi piegādes ceļi.

“Conexus” pārstāvji norādīja, ka Vireši-Tallina gāzesvads tika izbūvēts laikā no 1988.gada līdz 1990.gadam, gāzesvada būvniecības procesā izmantojot caurules ar neveiksmīgu pretkorozijas izolācijas risinājumu, kurš, pēc ekspertu domām, spēj pilnvērtīgi pildīt savas pamatfunkcijas maksimāli 15 gadus.

“Conexus” regulāri veic gāzesvadu diagnostiku un seko līdzi visam gāzapgādes tīklam. Vireši-Tallina gāzesvada defektiem ir augsta riska pakāpe, un, palielinot darba spiedienu gāzesvadā, šie defekti var radīt avārijas situāciju un sekojošas dabasgāzes apgādes pārtraukumu kā Valmierai, tā arī liegt iespēju Igaunijas un Somijas dabasgāzes apgādē izmantot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi. Neveicot cauruļvada remontdarbus būtu nepieciešams turpināt samazināt darba spiedienu cauruļvadā, kā rezultātā iespēja izmantot to Igaunijas un Somijas apgādei būtu vēl mazāka nekā 2019./2020.gada ziemā.

“Mēs rēķinājāmies, ka lēmums par remontdarbiem var izraisīt neapmierinātību, tomēr svaru kausos ir liktas biznesa intereses un Latvijas gāzapgādes sistēmas drošība. Mūsu atbildība un pienākums ir garantēt sistēmas drošību, tāpēc ziņojumu par Vireši-Tallina gāzesvada stāvokli un konstatētajām nepilnībām nedrīkstam ignorēt,”

norādīja “Conexus” valdes priekšsēdētāja Zane Kotāne. Turklāt remontdarbiem ir veikts ietekmes uz tirgu izvērtējumu, no kā secināts, ka maijs ir vislabākais laiks ar vismazāko ietekmi uz tirgu. Tas arī minimāli ietekmēs iesūknēšanas sezonu, jo no jūnija arī Somijas patērētāji varēs izmantot “Balticconnector”, lai plānotu savas iesūknēšanas aktivitātes.

Uzņēmumā norādīja, ka remontdarbi notiek kā daļa no Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma uzlabošanas projekta, kas tika iekļauts 2017.gada 24.novembrī pieņemtajā Eiropas Komisijas kopīgo interešu projektu sarakstā BEMIP (Baltijas enerģijas tirgus starpsavienojuma plāna) gāzes prioritātes koridorā.

Latvijas-Lietuvas starpsavienojuma uzlabošanas projekts ir svarīgs elements Eiropas Savienības iekšējā enerģijas tirgus papildināšanai, līdz ar to nacionāla mēroga remontdarbi ir svarīgi, ņemot vērā citu aktuālo infrastruktūras projektu attīstības gaitu un to ietekmi uz starptautisko pārvades sistēmu darbu.

Jau ziņots, ka ar mērķi nākamajā dabasgāzes sezonā 2020./2021.gadā palielināt dabasgāzes piegādes apmēru Somijai pēc tam, kad būs veikta kompresoru uzstādīšana Igaunijā, Latvijas pārvades sistēmā maijā plānots veikt remontdarbus.

“Conexus” pārstāvji iepriekš minēja, ka šogad 30.aprīlī noslēgsies pirmā Inčukalna pazemes gāzes krātuves sezona, kuras laikā dabasgāze tika nodrošināta arī Somijas patērētājiem. Latvijas pārvades sistēmā ir nepieciešami remontdarbi, ņemot vērā citu aktuālo infrastruktūras projektu attīstības gaitu un to ietekmi uz starptautisko pārvades sistēmu darbu.

Gāzesvada Vireši-Tallina remontdarbi pie Valmieras sāksies 1.maijā, un to pirmā kārta noslēgsies 31.maijā.

Šajā laika periodā tiks pārtraukta dabasgāzes pārvadīšana Igaunijas virzienā, un tieši dēļ šiem darbiem uz mēnesi būs būtiski ierobežotas jaudas arī Igaunijas – Somijas starpsavienojumā “Balticconnector”.

Pēc “Conexus” minētā, remontdarbi tika plānoti vēl pirms vienotā dabasgāzes tirgus izveides, līdz ar to šo darbu informēšana ir “Conexus” atbildība. Par plānotajiem remontdarbiem saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) paredzēto regulējumu “Conexus” 42 dienas iepriekš informē dabasgāzes tirgus dalībniekus.

Kotāne norādīja, ka uzņēmums apzinās, ka tirgum pieejamo jaudu ierobežošana ir nevēlams un nepatīkams solis, bet apgādes drošība tomēr ir prioritāte.

“Remontdarbiem gāzesvadā Vireši-Tallina esam izvēlējušies labāko pieejamo laiku, kad Inčukalna pazemes gāzes krātuve vairs netiek izmantota, jo ir noslēgusies izņemšanas sezona, un arī patēriņi tirgū ir zemākie iespējamie,”

pauda Kotāne, piebilstot, ka tas arī minimāli ietekmēs iesūknēšanas sezonu, jo no jūnija arī Somijas patērētāji varēs izmantot “Balticconnector”, lai plānotu savas iesūknēšanas aktivitātes.

“Conexus” ir vienotais dabasgāzes pārvades un uzglabāšanas operators Latvijā. Tas pārvalda Inčukalna pazemes gāzes krātuvi un maģistrālo dabasgāzes pārvades sistēmu, kas tieši savieno Latvijas dabasgāzes tirgu ar Lietuvu, Igauniju un Krievijas Ziemeļrietumu reģionu.

“Conexus” ir dibināts 2016.gada decembrī, reorganizācijas rezultātā no “Latvijas gāzes” nodalot pārvades un glabāšanas darbības virzienus. Kompānijas lielākais akcionārs ir “Augstsprieguma tīkls”.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    varžapetovs - 07.04.2020 Atbildēt

    Kāpēc ne nekavējoties? 2005. gada mācības nav diezgan?

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Vidzemes slimnīca” ir reģionāla daudzprofilu neatliekamās medicīniskās palīdzības ārstniecības iestāde, kas nodrošina diennakts medicīnisko palīdzību Vidzemes reģiona iedzīvotājiem un piedāvā kvalitatīvus, inovatīvus un pieejamus medicīnas pakalpojumus ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Vidzemes slimnīcas pamatvērtības ir augsti kvalificēts personāls, apmierināts pacients, kā arī droša un mūsdienīga vide. Vidzemes slimnīca aicina savā komandā RADIOLOGA ASISTENTU (3211 01) / RADIOGRĀFERU (2269 11) DIAGNOSTISKĀS RADIOLOĢIJAS NODAĻĀ Galvenie amata pienākumi: Sadarbībā ar ārstu radiologu vai patstāvīgi veikt diagnostiskās radioloģijas izmeklējumus; Veikt pacientu aprūpi diagnostiskajā radioloģijā; Ievērot un nodrošināt radiācijas drošību un aizsardzību; Uzturēt drošu darba vidi. Prasības kandidātiem: Pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība kvalifikācijā - radiologa asistents vai bakalaura grāds radioloģijā - radiogrāfera kvalifikācijā; Reģistrācija ārstniecības personu reģistrā; Spēja strādāt patstāvīgi un komandā; Spēja ātri reaģēt un rīkoties neatliekamās situācijās; Precizitāte un atbildība; Zināšanas darbā ar datoru; Valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; Veselīgas profesionālās ambīcijas. Jaunā kolēģa ieguvumi: Darba līgums uz noteiktu laiku (ar iespēju turpināt darba attiecības uz nenoteiktu laiku); Summētais darba laiks un dežūras; Atbildīgs, dinamisks un interesants darbs profesionāļu komandā; Stabils atalgojums vienmēr laikā (1600 un vairāk EUR/mēnesī uz pilnu slodzi) un sociālās garantijas; Piemaksa par nakts stundu darbu; Papildus piemaksas un kompensācijas; Darba devēja apmaksātas profesionālās izaugsmes iespējas; Veselības apdrošināšanas polise (pēc viena nostrādāta gada); Stabila, droša un sakārtota darba vide; Darba vieta: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Ja Jūsu kompetence un pieredze atbilst mūsu prasībām, gaidīsim CV un motivācijas vēstuli ar amata norādi līdz 2020.gada 19.jūnijam uz e-pastu: darbs@vidzemesslimnica.lv vai uz adresi: SIA „Vidzemes slimnīca”, Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201. Sīkāka informācija pie Diagnostiskās radioloģijas nodaļas vecākās radiogrāferes Agneses Ivanes pa tālr.: 29516621. Pamatojoties uz Vispārīgās datu aizsardzības regulas13.pantu, SIA “Vidzemes slimnīca” informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs pretendentu atlases norisi; 2) Jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir SIA “Vidzemes slimnīca”, kontaktinformācija: Jumaras iela 195, Valmiera, LV-4201, tālrunis 29443898. Sīkāka informācija: https://vidzemesslimnica.lv/par-slimnicu/privatuma-politika/informacija-par-personala-atlases-funkcijas-nodrosinasanu/ Profesija: RADIOLOGA ASISTENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jumaras iela 195, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-06-19 Kontaktpersona: CV un mot.vēst. ar amata norādi sūtīt uz darbs@vidzemesslimnica.lv, tālr.: 29516621.

Mūsu partneri