Valmieras Ziņas

FM: Nav pamata noteikt Valkas novadam īpašu statusu (1)

Nav pamata noteikt Valkas novadam īpašu vai speciālu ekonomiskās vai nodokļu zonas statusu, secināms no Finanšu ministrijas (FM) atzinuma, kas iesniegts Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisijai.

FM sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), ņemot vērā komisijas aicinājumu, sniegusi viedokli par speciāla normatīvā regulējuma, speciālās vai nodokļu zonas vai citu atbalsta mehānismu piemērošanas iespējām Valkas novadam, ja tas tiktu saglabāts esošajās administratīvajās robežās. 

Ministrija skaidroja, ka līgumā par Eiropas Savienības darbību ir minēti nosacījumi, kuri varētu būt par iemeslu īpašu pasākumu noteikšanai noteiktām teritorijām. Šādi iemesli var būt, piemēram, konkrētu teritoriju struktūras sociālais un ekonomiskais stāvoklis, ko vēl vairāk apgrūtina tādi faktori kā attālums, maza teritorija, sarežģīts reljefs un klimats, tautsaimniecības atkarība no dažiem ražojumiem.

Taču, izvērtējot situāciju ar Valkas novadu, FM secinājusi, ka uz to nav attiecināms neviens no iemesliem, lai būtu pamats noteikt īpašu zonu vai statusu, tajā skaitā arī attiecībā uz pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļa piemērošanu.

Vienlaikus FM norāda, ka Valkas novadam būs pieejami dažādi atbalsta mehānismi, tai skaitā Eiropas Savienības fondu atbalsts, kas paredzēts arī uzņēmējdarbības attīstībai. Turklāt jau ir ieguldīti līdzekļi Latvijas un Igaunijas dvīņu pilsētu Valkas un Valgas attīstībā.

Savukārt VARAM pārstāvis Madars Lasmanis, sēdē informējot par abu ministriju veikto izvērtējumu, komentēja, ka politiskā izšķiršanās nākotnē varētu būt, aprēķinot novadam piešķiramo līdzekļu apjomu no pašvaldību izlīdzināšanas fonda, ņemt vērā arī tos Valkas novada iedzīvotājus, kas ir deklarējušies Valgā, bet dzīvo Valkā. Tie papildus būtu 500 000 līdz 700 000 eiro. Vienlaikus Lasmanis pauda, ka visām pašvaldībām pašlaik ir vienādi nosacījumi izlīdzināšanas aprēķina veikšanai.

Savukārt novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis (Vidzemes partija) pauda, ka atbalstam jābūt sistēmiskam, nevis vienreizējam. Turklāt mehānismiem jābūt paredzētiem arī Nacionālās attīstības plānā, kas pašlaik vēl nav izdarīts.

Noslēdzot diskusiju par Valkas novadu, komisijas priekšsēdētājs Artūrs Toms Plešs (AP) uzdeva VARAM izstrādāt kompleksu risinājumu, kā nākotnē attīstīt novadu.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Aivars L. - 26.02.2020 Atbildēt

    Atdodam Lembergam To Valku un miers, lai ieviešs savu naudu un pārējos pribambasus un dara tur savas orģijas, nevienam to spoku pilsētu nevajag

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri