Valmieras Ziņas

Energokopienas – ilgtspējīgas siltumapgādes un elektroenerģijas nākotne Latvijā

Lasīšanas laiks: 5 min

Salaspilī norisinājās otrā Green4HEAT reģionālā darba grupa, kurā pašvaldību pārstāvji, siltumapgādes uzņēmumu eksperti un enerģētikas speciālisti diskutēja par energokopienu attīstību Latvijā. Pasākums notika Interreg Europe programmas projekta Green4HEAT ietvaros, kas vērsts uz zemas temperatūras siltumapgādes risinājumu ieviešanas paātrināšanu, veicinot sadarbību un zināšanu apmaiņu starp reģioniem, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes plānošanas reģiona Sabiedrisko attiecību speciālists Dzintars Močs.

Latvijā enerģētiskā neatkarība un ilgtspējīgi risinājumi kļūst arvien aktuālāki, un viens no veidiem, kā samazināt energoresursu izmaksas un veicināt atjaunojamo energoresursu izmantošanu, ir energokopienas. Tās ir organizācijas, kurās iedzīvotāji, pašvaldības un uzņēmumi sadarbojas enerģijas ražošanā un patēriņā, balstoties uz pašpatēriņa un vietējās enerģētikas attīstības principiem.

Ilvija Ašmane, Latvijas Lauku foruma pārstāve, norādīja:

“Energokopienas ir iespēja iedzīvotājiem kļūt ne tikai par enerģijas patērētājiem, bet arī par tās ražotājiem un pārvaldniekiem. Tas nozīmē lielāku kontroli pār izmaksām un enerģijas piegādēm, īpaši reģionos, kur centralizētā siltumapgāde nav pieejama vai ir dārga.”

Viņa papildināja, ka Vācijā energokopienas bieži izveido kā kooperatīvus, kuros iedzīvotāji var ne tikai iegādāties zaļo enerģiju, bet arī kļūt par līdzīpašniekiem saules un vēja enerģijas parkiem. Līdzīgi piemēri vērojami arī Nīderlandē, kur biomasas siltumapgādes stacijas tiek izveidotas, apvienojot vietējos iedzīvotājus un uzņēmumus.

Regulējuma attīstība un praktiskie izaicinājumi

Lai gan energokopienu princips ir vienkāršs – kopīgi ražot un lietot enerģiju –, to ieviešana prasa skaidru regulējumu un finansiālu atbalstu. Latvijā pēdējā gada laikā veikti nozīmīgi soļi, lai nodrošinātu juridisku bāzi energokopienu attīstībai.

Gunārs Valdmanis, Klimata un enerģētikas ministrijas pārstāvis, uzsvēra, ka 2024. gada 10. decembrī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi Nr. 808 nosaka energokopienu reģistrācijas un darbības nosacījumus, kā arī elektroenerģijas kopīgošanas mehānismus.

“Likumdošana ir kļuvusi elastīgāka, un energokopienas var darboties plašākā teritorijā nekā citās Eiropas valstīs, taču galvenais izaicinājums joprojām ir cilvēku informētība un spēja vienoties,” norādīja Valdmanis.

Lielāks potenciāls elektroenerģijas energokopienām

Darba grupā tika secināts, ka Latvijā elektroenerģijas energokopienām ir lielāks attīstības potenciāls nekā siltumenerģijas energokopienām. To galvenokārt nosaka elektroenerģijas pārvades infrastruktūras plašā pieejamība, kas ļauj uzreiz uzsākt energokopienu izveidi, neieguldot lielos infrastruktūras attīstības projektos.

Edgars Augustiņš, enerģētikas eksperts, norādīja:

“Elektroenerģijas kopīgošanas mehānismi ir salīdzinoši vienkārši un efektīvi, kamēr siltumapgādes energokopienām nepieciešami ievērojami infrastruktūras uzlabojumi un augstas sākotnējās izmaksas.”

Tika apspriesta arī iespēja iedzīvotājiem piedalīties energokopienās kā investoriem, ne tikai kā enerģijas ražotājiem. Vācijā un Dānijā veiksmīgi darbojas modeļi, kuros energokopienu biedri var ne tikai patērēt saražoto elektroenerģiju, bet arī ieguldīt kopienas infrastruktūrā, nodrošinot stabilu un atjaunojamu energoapgādi.

Latvijā jau šobrīd centralizētā siltumapgāde ir labi attīstīta, tāpēc siltumapgādes energokopienas var nebūt tik aktuālas kā elektroenerģijas kopienas. Tomēr atsevišķās teritorijās, kur centralizētās siltumapgādes tīkli nepastāv, energokopienas var kļūt par alternatīvu risinājumu.

Secinājumi: kā veicināt energokopienu attīstību Latvijā?

  • Pašvaldību atbalsts un iesaiste – Pašvaldībām jāspēlē aktīva loma energokopienu attīstībā, nodrošinot juridisko un organizatorisko atbalstu, palīdzot piesaistīt investīcijas un koordinēt iedzīvotāju interesi.
  • Finansējuma pieejamība – Bez valsts un ES fondu atbalsta energokopienām būs sarežģīti attīstīties. Ir nepieciešami īpaši atbalsta instrumenti, kas palīdzētu segt sākotnējās investīcijas.
  • Sabiedrības informētība – Lai iedzīvotāji varētu izmantot energokopienu priekšrocības, nepieciešama plašāka komunikācija un izglītojošie pasākumi. Veiksmīgas pieredzes stāsti no Latvijas un ārzemēm var kalpot par pamudinājumu citu kopienu veidošanai.
  • Tehnoloģisko risinājumu pielāgošana – Lai energokopienas būtu ekonomiski dzīvotspējīgas, ir jāizmanto modernas tehnoloģijas – saules paneļi, siltumsūkņi, enerģijas uzkrāšanas risinājumi.
  • Elastīgi juridiskie mehānismi – Pateicoties Ministru kabineta noteikumu Nr. 808 pieņemšanai, Latvijā tagad ir skaidra normatīvā bāze energokopienu attīstībai.

“Salaspils Siltums” pieredze un nākotnes iespējas

Salaspilī jau darbojas viens no Latvijā modernākajiem siltumapgādes uzņēmumiem – “Salaspils Siltums”, kas aktīvi ievieš inovatīvus risinājumus un izmanto saules enerģiju siltumapgādes nodrošināšanai.

Uzņēmums savā darbībā izmanto saules kolektoru lauku ar 1720 paneļiem, kas spēj saražot līdz pat 20 000 MWh siltumenerģijas gadā. Tāpat “Salaspils Siltums” ieviesis zema temperatūras siltumtīklus un siltumsūkņu risinājumus, kas uzlabo sistēmas efektivitāti un palīdz samazināt CO₂ emisijas.

“Mēs redzam, ka centralizētās siltumapgādes attīstībai ir milzīgs potenciāls, īpaši jaunbūvējamās teritorijās. Ilgtspējīgi risinājumi, piemēram, siltumsūkņu un saules kolektoru kombinācijas, ļauj nodrošināt stabilu un izmaksu ziņā prognozējamu siltumapgādi,” uzsvēra uzņēmuma pārstāvis Roberts Kaķis.

Darba grupas noslēgumā dalībniekiem bija iespēja apmeklēt “Salaspils Siltums” katlumāju un saules kolektoru parku, iepazīstoties ar uzņēmuma īstenotajiem modernizācijas projektiem.

Projekts Green4HEAT ir cieši saistīts ar Vidzemes plānošanas reģiona ilgtermiņa stratēģiskajiem dokumentiem. Vidzemes plānošanas reģiona Ilgtspējīgas attīstības stratēģija līdz 2030. gadam un Attīstības programma līdz 2027. gadam izceļ reģiona prioritātes virzībā uz zema oglekļa ekonomiku, energoresursu efektīvu izmantošanu un videi draudzīgu tehnoloģiju ieviešanu. Šajos plānošanas dokumentos īpaši uzsvērta nepieciešamība veicināt energoefektivitātes risinājumus, kas palīdzētu samazināt atkarību no fosilā kurināmā un integrēt atjaunīgos energoresursus.

Projekta laikā tiks sagatavotas rekomendācijas pašvaldībām un siltumapgādes uzņēmumiem, sniedzot vadlīnijas, kā veicināt ilgtspējīgu siltumapgādes sistēmu ieviešanu reģionā. Tas radīs impulsus ne tikai tehnoloģiskajām izmaiņām, bet arī attieksmes maiņai sabiedrībā, veidojot lielāku pieprasījumu pēc videi draudzīgām un ilgtspējīgām siltumapgādes sistēmām​.

Projekts “Zaļo apkures un dzesēšanas risinājumu ieviešanas paātrināšana ES teritorijās” (Green4HEAT) tiek īstenots Interreg Europe pārrobežu sadarbības programmas no 2021. līdz 2027. gadam ietvaros. Tā mērķis ir atbalstīt iesaistīto reģionu centienus nodrošināt ilgtspējīgu centralizēto siltumapgādi un dzesēšanas risinājumu ieviešanu, uzmanību pievēršot teritorijas ilgtspējīgai attīstībai, samazinot SEG emisijas un nodrošinot atjaunīgo energoresursu integrēšanu. Aicinām sekot līdzi projekta aktivitātēm VPR tīmekļa vietnē www.vidzeme.lv un sociālajos tīklos – Facebook un LinkedIn.

Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālu atbalstu. Par tās saturu pilnībā atbild Vidzemes plānošanas reģions un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.  

Aktuālais jautājums

Vai Jūs šķirojat bioloģiskos atkritumus

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Vālodzīte” aicina darbā skolotāja palīgu (profesiju klasifikatora kods 5312 01) uz noteiktu laiku (40 stundas nedēļā jeb 1.0 likme). Darba vietas adrese: Smiltenes iela 10, Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veikt bērnu aprūpi ikdienā; • sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; • veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; • rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; • nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību; un ja Tev ir: • vismaz vispārējā vidējā izglītība (vēlams auklītes sertifikāts vai praktiskā pieredze darbā ar bērniem); • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 760,00 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika līdz 810,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli gaidīsim līdz 2025. gada 12.maijam personīgi (adrese: Smiltenes iela 10, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā valodzite@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 29405471. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Smiltenes iela 10, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-05-12 Kontaktpersona: valodzite@valmiera.edu.lv 29405471

NORGE HOUSE ir starptautisks būvniecības uzņēmums, kas ražo augstas kvalitātes koka karkasa un moduļu mājas, vadoties pēc koncerna augstajiem standartiem un izstrādātajām tehnoloģijām. Komandai paplašinoties, uzņēmums darbā aicina Betonētājus (vairākas darba vietas, darbam ražotnē un objektos visā Latvijas teritorijā) Galvenie darba pienākumi: · Betonēšanas veidņu uzstādīšana; · Armatūras stiegrojuma iestrāde; · Stiegrojuma karkasa un ieliekamo detaļu sagatavošana; · Betona iestrādāšana veidņos; · Gatavo konstrukciju atveidņošana; · Izgatavoto konstrukciju kvalitātes kontrole. Prasības: · Vēlama iepriekšēja darba pieredze stiegrošanas un betonēšanas darbos; · Spēja veikt fizisku darbu; · Precizitāte, augsta atbildības izjūta, centīgums. · Darba pieredze - 3 gadi vai atbilstoša izglītība · gatavību doties darba komandējumos uz Eiropas valstīm. Uzņēmums piedāvā: · Atalgojumu sākot no 2000, - EUR mēnesī, atkarībā no pieredzes un zināšanām; · Atbildīgu un dinamisku darbu starptautiskā uzņēmumā; · Stabilitāti, personīgās un profesionālās izaugsmes iespējas; · Atsaucīgus un profesionālus kolēģus; · Visu nepieciešamo tehnisko nodrošinājumu veiksmīgam ikdienas darbam; · Bezmaksas transportu uz/no objektiem; · Regulāras pamācības un kvalifikācijas celšanu · Lai pieteiktos, CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: info@norgehouse.com Profesija: BETONĒTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Alejparks, Valmiermuiža, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 5 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-06-30 Kontaktpersona: Norge House

Mūsu partneri