Valmieras Ziņas

Valmierā ar iedzīvotājiem ticies Jānis Domburs

Lasīšanas laiks: 3 min

Ceturtdien, 7.maijā, Valmieras Kultūras centrā tika demonstrēta dokumentālā filma “4.maija republika”. Pēc tās iesaistīties diskusijā aicināja Jānis Domburs, kurš ir arī filmas scenārija autors, un Ieva Pitruka, Latvijas kinematogrāfistu savienības pārstāve.

“4. maija republikā” tiek vērtētas Latvijas neatkarības atjaunotāju personības un viņu paveiktais, arī tiesiskums un godīgums elites un sabiedrības attiecībās. Filmā tiek skaidrota atsevišķu cilvēku un kopējā atbildība pret Latvijas valsti, informē Valmieras Kultūras centrā.

Filmā, kuru, kā klātesošajiem norādīja J.Domburs, maija mēnesī atteikusies rādīt Latvijas Televīzija, iekļautas intervijas ar Augstākās Padomes deputātiem, kuri balsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu, gan arī ar politiķiem, kuriem ir savs redzējums un skaidrojums par tā laika notikumiem Latvijā. Tiek pētītas un atspoguļotas demokrātijas un kapitālisma dubultspēles, kas norisinājušās kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Ventspilī un Jelgavā dažādu iemeslu dēļ nav izdevies videomateriālu demonstrēt plašākai sabiedrībai, atteikumi saņemti arī no vairākām lauku teritorijām, informēja I.Pitruka.

J.Domburs norādīja, ka ir svarīgi izvērtēt pagātnes kļūdas un no tām mācīties, te liela ietekme ir arī sabiedrībai, kas nenoklusē par pāridarījumiem, bet sauc iesaistītos pie atbildības.

Uz jautājumu, kāpēc J.Domburs nedibina savu partiju, uzrunātais atbildēja:

“Mani ir aicinājuši daudzi, esmu visiem atteicis. Mana atbilde – darot šo darbu, politikā esmu visu laiku, bet otrā pusē. Lai izveidotu kaut ko, kas ir ilgāk nekā tikai četru gadu projekts, ar vienu cilvēku nepietiek, grūti teikt, vai varētu savākt šādu kompāniju. Pieredze žurnālistikā ir pietiekama, tāpēc, esot šajā pusē, iespējams, varu izdarīt vairāk.”

J.Domburs norādīja, ka katrā sasaukumā ir cilvēki, “kuriem ar sirdsapziņu viss ir kārtībā. Tomēr viņi ir bijuši skaitliskā mazākumā vai arī nav bijuši pietiekami spēcīgi, lai iestātos iekšējā opozīcijā. Tomēr labi organizēts mazākums var izjaukt neorganizētu vairākumu”.

J.Domburs aicināja kritiski izvērtēt pieejamo informāciju, norādot:

“Ja iedotu miljonu reklāmai, Saeimā varētu ievēlēt pat ziloni, pingvīnu un sniegavīru.”

Tāpat arī katram ir iespēja ietekmēt politiskos procesus:

“Darot žurnālista darbu, esmu sapratis, lai aizlektu līdz politikai augstās matērijās, jāsāk ar sīkām pārmaiņām ikdienā – nepievērt acis, ja redz kādas nejēdzības. Arī ar šo filmu gribēju pateikt, citējot vienu pasaku, karalis ir pliks, citējot otru – zilonis trauku veikalā traukus saplēsīs, t.i., kamēr neapzināmies, ka karali ir iespējams gāzt un ziloni no trauku veikala izvest, tikmēr arī nekas nemainīsies.”

J.Domburs atbalstīja arī kāda klātesošā ideju izmantot viegli uztveramu veidu, kā atgādināt cilvēkiem par dažādiem politikas skandāliem, jo Latvijā ir tendence ātri aizmirst notikušo, turpinot, kā bija norādīts filmā, kāpt atkal un atkal uz viena un tā paša grābekļa.

“Kopš Bankas Baltijas kraha, kad bija daudzskaitlīga iedzīvotāju neapmierinātības izrādīšana, var teikt, ka 12 gadus Latvijā nav bijis nopietnu protestu. Ja jaunieši vēsturi nezinās, tad viņus būs vieglāk apmuļķot, kad sapratīs, no kurienes aug kājas, būs jau par vēlu. Savukārt protestēt nekad nav par vēlu.”

Sanākušos interesēja J.Dombura viedoklis arī par Eiropas Savienību (ES) un tās kontroles iespējām, kuras var radīt zaudējumus vietējiem ražotājiem, kā arī par iespējam, esot ES sastāvā. Tāpat arī tika uzdots jautājums par kanāla krievu valodā ieviešanu Latvijas Televīzijā, pret kuru J.Domburs iebilda, norādot, ka drīzāk jānodrošina iedzīvotājiem saistoša informācija. Interesēja arī žurnālista skatījums par vārda brīvību un komentāriem internetā, analītisko žurnālistiku.

Dokumentālā filma “4. maija republika”  tapusi ar Nacionālā Kino centra, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Sandensas institūta un “IDFA Bertha” fonda atbalstu.

 

Aktuālais jautājums

Vai plānojat šogad svētkos izmantot pirotehnikas izstrādājumus/šaut salūtu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Aicinām darbā TELPU UN TERITORIJU UZKOPĒJU ĒKĀS BRANDEĻOS (uz nenoteiktu laiku) DARBA PIENĀKUMI: · ikdienas biroja un autoservisa telpu uzkopšana PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · vēlama iepriekšēja darba pieredze uzkopšanas un tīrīšanas darbos · iemaņas darbā ar sadzīves tehniku · vēlamas zināšanas telpaugu kopšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: · darbu stabilā uzņēmumā · sociālās garantijas · darba samaksu valstī noteiktā minimālā stundas tarifa likmes apmērā, papildus piemaksa par kvalitatīvi veiktu darbu CV ar norādi vakancei „Telpu un teritoriju uzkopējs” līdz š.g. 29. decembrim iesniegt: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi SIA „VTU Valmiera” personāla daļā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 („Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Valmieras novads) Sazināsimies ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos. Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-12-29 Darba sākšanas datums: 2026-01-02 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: info@vtu-valmiera.lv, mob.t.29231565

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldības (turpmāk – Pašvaldība) Rūjienas apvienības pārvalde aicina darbā traktora vadītāju uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: • vadīt traktortehniku un kravas automašīnu ievērojot ekspluatācijas un apkopes noteikumus; • veikt dažāda rakstura saimnieciskos darbus Pašvaldībai piederošā teritorijā (infrastruktūras uzturēšanas, kopšanas, transportēšanas un citus ar amata pienākumiem saistītus darbus); • uzturēt traktortehniku, automašīnu un tā aprīkojumu tehniskā kārtībā; un ja Tev ir: • vismaz pamata izglītība; • traktortehnikas vadīšanas apliecība TR1, TR2 vai B kategorijas autovadītāja apliecība; • labas latviešu valodas zināšanas; • spēja pastāvīgi veikt darbu un uzņemties atbildību par noteikto uzdevumu izpildi; mēs piedāvājam: • pamatalgu pārbaudes laikā 783 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 824 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam. CV lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz rujienasapvieniba@valmierasnovads.lv vai personīgi Rūjienas apvienības valsts un pašvaldības vienotajā klientu apkalpošanas centrā, adrese: Raiņa iela 3, Rūjiena, Valmieras novads, ar norādi „Pieteikums traktora vadītāja/-s amatam”, līdz 2026.gada 14.janvārim plkst.12.00. Tālrunis papildu informācijai: 25662217. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: TRAKTORA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Raiņa iela 3, Rūjiena, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-01-14 Kontaktpersona: rujienasapvieniba@valmierasnovads.lv 25662217

Mūsu partneri