Valmieras Ziņas

Visā Latvijas teritorijā notiks lielākās Nacionālo bruņoto spēku organizētās militārās mācības “Namejs 2018”

Lasīšanas laiks: 5 min

No 20.augusta līdz 2.septembrim visā Latvijas teritorijā notiks līdz šim lielākās Nacionālo bruņoto spēku organizētās militārās mācības “Namejs 2018”, kas noslēdz Nacionālo bruņoto spēku četru gadu mācību ciklu un ir arī “atskaites punkts” Zemessardzes kaujas spēju novērtēšanai, informē Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes civilmilitārās sadarbības nodaļas priekšniece virsleitnante Ieva Karlsberga.

Mācībās piedalīsies ap 10 000 Latvijas un sabiedroto karavīri un zemessargi, rezerves karavīri, kā arī Valsts policijas un Robežsardzes personāls.

Mācību mērķis ir stiprināt nacionālās aizsardzības spējas atbilstoši valsts aizsardzības plānam, pārbaudot un pilnveidojot Nacionālo bruņoto spēku gatavību pildīt noteiktos valsts aizsardzības uzdevumus gan nacionālās, gan kolektīvās aizsardzības sistēmas kontekstā.  Šī ir iespēja visai sabiedrībai labāk izprast, kāda ir tās loma aizsardzībā, ko nozīmē militāru vienību pārvietošanās ārpus poligona. Atbalstot šādu mācību modeli, tiek demonstrēts, ka visa sabiedrība ir gatava atbalstīt bruņotos spēkus un uzņemties atbildību par savu drošību – tai skaitā valsts un pašvaldības, uzņēmēji, privātīpašnieki. Mācību laikā tiks pilnveidota sabiedroto un reģionālo partneru sadarbība, kā arī kaujas gatavības un reaģēšanas spējas.

Mācības “Namejs 2018” ir lielākās un sarežģītākās mācības, kādas līdz šim notikušas Latvijā — gan no operāciju dažādības un intensitātes, gan iesaistīto resursu viedokļa.

Vidzemē mācību aktīvā fāze notiks no 24. līdz 26.augustam, kad aptuveni 600 Vidzemes bataljonu karavīri un zemessargi vingrināsies savās atbildības teritorijās,  kuras tie pārzina vislabāk. Vidzemē mācības notiks Apes, Alūksnes, Gulbenes, Smiltenes, Viļakas novados un Valmierā.

24.augustā Zemessardzes 22.kaujas nodrošinājuma bataljona – karavīri un zemessargi Valmierā piedalīsies Valsts policijas rīkotajās mācībās “Nemieri” (par šīm vairāk runā VP), kas ir daļa no kopējām mācībām “Namejs 2018”.

Savukārt 25. un 26.augustā 22.kaujas nodrošinājuma bataljona vienības kopā ar 27.kājnieku bataljonu vingrināsies mācību kaujās uz autoceļa P27 Smiltene-Gulbene un uz pieguļošajiem ceļiem un mežos.

24.augustā Zemessardzes 25.kājnieku bataljona karavīri un zemessargi kopā ar 31.kājnieku bataljona vienību sniegs atbalstu Valsts robežsardzei robežkontroles pastiprināšanai uz autoceļa P19 no Apes līdz Igaunijas-Latvijas robežai un Viļakas novada  Šķilbēnu pagastā uz autoceļa Svičova-Šķilbani.

Savukārt 25. un 26.augustā 25.kājnieku bataljona zemessargi kopā ar citām Vidzemes brigādes vienībām piedalīsies mācību kaujās uz autoceļa P34 Sinole-Silakrogs un uz autoceļa P27 Smiltene-Gulbene un uz tiem pieguļošajiem ceļiem un mežos.

24.augustā Zemessardzes 31.kājnieku bataljona karavīri un zemessargi kopā ar Latvijas Republikas robežsardzi uz autoceļa P19 no Apes līdz Igaunijas-Latvijas robežai veiks robežkontroles pastiprināšanas vingrinājumus.

25. un 26.augustā pa autoceļu P34 Sinole-Silakrogs cauri Strautiņiem un Zeltiņiem, kā arī tuvējā apkārtnē – Alsviķos, Līvkalnos, Jaunzemos, Kalncempjos, Pilskalnā – un pa pieguļošajiem ceļiem pārvietosies militārā tehnika, karavīri un zemessargi, tiks lietota mācību munīcija un kaujas imitācijas līdzekļi.

Smiltenieši mācību norisi visvairāk izjutīs svētdien, 26.augustā, kad plkst.14.00 Smiltenē, Baznīcas laukumā notiks mācību noslēguma parāde. Tajā piedalīsies ap 700 karavīru un zemessargu un vairāki desmiti militārās tehnikas. Līdz ar to vietējie iedzīvotāji varēs apskatīt gan mūsu pašu, gan Igaunijas Bruņotos spēku karavīrus, ekipējumu un tehniku.

Mācību laikā pa ceļiem un mežos pārvietosies militārā tehnika un zemessargi, tiks lietota mācību munīcija. Jāuzsver, ka tā rada tikai troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību, tomēr, ja tāda tiek atrasta, to nedrīkst aiztikt. Teritorijas pēc mācībām tiks sakoptas.

Galvenā kustība un kaujas imitācija notiks laika posmā no plkst.06.00 līdz 18.00; pēc tam karavīri dosies uz pulcēšanās vietām, tiks sakopta apkārtne, kur pa dienu notikusi kaujas imitācija.

Aicinām iedzīvotājus neuztraukties, redzot karavīru un zemessargu pārvietošanos pa ceļiem, mežiem un pļavām, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu. Lūdzam ar izpratni izturēties pret iespējamajiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem un īslaicīgu kontrolpunktu un pārvietojamo šķēršļu izvietošanu uz ceļiem. Šie šķēršļi nepiesārņo vidi un nebojā infrastruktūru. Savukārt, ja runājam par Latvijas gaisa telpu, iedzīvotājiem jāzina, ka militāro gaisakuģu lidojumi notiek normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā. Tāpēc arī to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu ne cilvēkiem, ne viņu īpašumam.

Mācības notiks tikai un vienīgi ar zemju īpašniekiem iepriekš saskaņotās teritorijās. Tāpēc izsaku pateicību tiem zemju īpašniekiem, kuri devuši atļauju mācību norisē izmantot savus īpašumus, kā arī darba devējiem, kuri atbalsta savu darbinieku iesaistīšanos mācībās, tādējādi sekmējot Zemessardzes kaujas spēju paaugstināšanu un katra vietējā zemessarga profesionalitāti.

Protams, iedzīvotāji pamanīs, ka viņu apkārtnē būs mazliet skaļāk, bet tas būtiski netraucēs ikdienas dzīvi. Apdzīvotās vietās satiksme netiks ierobežota vairāk kā tas parasti mēdz būt pilsētu svētkos vai kādu lielāku sporta sacensību laikā. Bet tieši tas, ka mācībās militārās darbības notiks paralēli ar cilvēku ikdienas dzīves ritējumu, radīs to reālo vidi, kas parādīs, ar ko karavīriem būs jāsaskaras, ja viņi pildīs taktiskās operācijas. Mēs rādām sabiedrībai, kas mēs esam un ko mēs darām.

Jau šobrīd mēs varam teikt, ka vērtīga būs sadarbība ar citām valsts struktūrām — ar policiju un robežsardzi. Tāpat būtiska būs arī sadarbība ar valsts un pašvaldību iestādēm un civilajiem iedzīvotājiem. Paldies vietējām pašvaldībām par sniegto atbalstu iedzīvotāju informēšanā – informācija Vidzemes novadu pašvaldību avīzītēs un mājas lapās tika ievietota vairākkārtēji. Latvijas novadu un pilsētu pašvaldību atbalsts šo mācību norisei ir devis neatsveramu ieguldījumu valsts aizsardzības stiprināšanā, veicinot arī sabiedrības izpratni par Latvijas un sabiedroto bruņotajiem spēkiem un to iesaisti mūsu valsts aizsardzībā.

Mācību “Namejs 2018” laikā Aizsardzības ministrija pirmo reizi organizē arī mobilizācijas vingrinājumu, un tā ietvaros vairāki Vidzemes uzņēmēji ir saņēmuši mobilizācijas pieprasījumi ar konkrētiem uzdevumiem sniegt atbalstu Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem apdraudējuma situācijā, kuru izpildi plānots pārbaudīt šī vingrinājuma laikā.

Mobilizācijas vingrinājumā tiek iesaistīti tikai tie uzņēmēji, kas brīvprātīgi piekrituši piedalīties uzdevumu veikšanā, nodrošinot galvenokārt transportu vai celtniecības tehniku, vai, piemēram, dzelzbetona blokus, no kā veidot šķēršļus.

Protams, uzņēmējiem tiks segti izdevumi, kas radušies mobilizācijas pieprasījuma rezultātā, kā arī tiks kompensēti nodarītie zaudējumi, ja tādi būs radušies, atbilstoši normatīvajiem aktiem.

Mūsu partneri