Valmieras Ziņas

VI koklētāju nometne noslēdzas ar koncertiem un dančiem Kocēnu estrādē

Lasīšanas laiks: 3 min

Mūspusē jau sesto reizi notika pasaules koklētāju nometne, kas pulcēja kopā ap 40 šī mūzikas instrumenta entuziastus un skolotājus un kas noslēdzās ar koncertiem un dančiem Kocēnu estrādē. Vieta un laiks bija ideāli, lai pēdējā jūlija diena izskanētu seno latviešu mūzikas instrumentu skaņās. Kad visi koklētāji un skatītāji bija iekārtojušies gluži kā sengrieķu amfiteātrī, koncerts sākās ar kopdziesmu “Mīl katrs baltu maizes riku”, bet pasākumu vadīja virtuozā latviešu koklētāja un etnomuzikoloģe Laima Jansone.

Latviešiem ir kokles, bet līdzīgi instrumenti ir arī citās valstīs. Ar savu instrumentu uzstājās somu kanteles zinātāja un spēles meistare Arja Kastinena, savukārt slavenais, viedais, talantīgais latviešu komponists, mūziķis, mākslas zinātņu doktors, etnomuzikologs Valdis Muktupāvels uz skatuves kāpa pat ar trīs koklēm! Par katru kokli bija savs stāsts un katrai koklei – sava dziesma.

Vinija Folkmane ir mūzikas terapeite, un viņa uzskata, ka kokle ir visbrīnišķīgākais mūzikas instruments, lai pavadītu dziedāšanu. Par to koncerta turpinājumā varēja pārliecināties ne vienreiz vien. Dziesmu “Es atnācu uguntiņu” izpildīja Laima Jansone un Latvīte Cirse, bet balsis nāca no visām pusēm. Latvītes izpildījumā skanēja arī trīs šūpuļdziesmas. Viņa gan nemudināja doties gulēt, bet bezvējš, krāsainais saulriets un kokles skaņas cilvēkos radīja mieru un gandrīz vai dvēseles apskaidrību.

Arī 12 gadus jaunā Paula Patrīcija uzstājās ar savu solo numuru, kuram viņa bija izvēlējusies minorīgu noskaņu, savukārt Namejs Kalniņš klausītājus pārsteidza ar trīs skaņdarbiem. Izrādās jau 2018.gadā viņam iznācis pirmais albums “Laika gaitā”, un tad Namejam bija tikai 15 gadi! Savs priekšnesums bija arī Zanei Sniķerei, kas Valmierā un novadā jau ir labi pazīstama. Klausoties koncertu, radās pārdomas arī par cilvēku vārdiem, jo tik atbilstoši un saderīgi ar kokles spēli ir latviskie un retie vārdi – Namejs, Latvīte, arī Laima, Zane…

No 28.jūlija līdz 31. jūlijam Limbažos notika VI Starptautiskais festivāls ”Kokle un tai līdzīgie instrumenti apkārt Baltijas jūrai”. No šī festivāla Kocēnos bija ieradusies Anita Viziņa-Nīlsena ar vairākiem ārzemju draugiem. Natālija ar meitām ieradusies no Kijevas, un tas komentārus neprasa… Natālija spēlēja bandūru, ukraiņu strinkšķināmo instrumentu, bet trio izpildījumā skanēja dziesmas par laimīgiem cilvēkiem, zilām un mierīgām debesīm, kā arī populārā dziesma “Червона Рута”, ko padomju laikos izpildīja slavenā dziedātāja Sofija Rotaru.

No tālās Jēvīkas (norvēģu: Gjøvik) bija ieradušies cilvēki, kas spēlēja vēl citus stīgu instrumentus – arfu un langeleiku, bet koncerta pirmo daļu noslēdza stāsts par bāgu un Malvīnes Mantinieces spēle. Kas ir bāgs? Lielā izmēra kokle skan zemos reģistros un to varētu saukt par basa kokli. Par bāgu to nosauca dižkokles izgudrotājs Jānis Eduards Krauksts. Viņš bāgu izgatavoja jau 1947. gadā, bet koncertā Kocēnos tika izmantota šī senā instrumenta mūsdienu rekonstrukcija.

Suģestējošs, samtains un īpašs ir dziesminieces Antas Eņģeles balss tembrs. Viņas rokās gan nebija kokle, bet ģitāra, tomēr gan viņas oriģināldziesmas, gan latviešu tautasdziesmas lieliski iekļāvās kopīgajā noskaņā. “Tumša nakte, zaļa zāle”, “Visi ciema suņi rēja”, “Upe nesa ozoliņu”, “Nāk rudentiņ(i)s” – pēc nosaukumiem pazīstamas un zināmas dziesmas, bet izrādījās, ka Antas izpildījumā dažām dziesmām pantu ir krietni vairāk un tie ir nedzirdēti.

Koncerta noslēgumā Laima Jansone teica pateicības vārdus Valmieras novada domei par atbalstu un Kocēnu kultūras nama vadītājai par uzņemšanu, savukārt Ilona visiem kokļu spēles pasniedzējiem pateicās ar šīs vasaras pirmajiem gladiolu ziediem.

Kad starp kokiem jūlija pēdējais saulriets parādīja savas košās krāsas, laiks bija pienācis latvju dančiem. Uz tiem aicināja muzikanti no “Skaņumājas”. Mūzika no Kocēnu estrādes skanēja pāri ezeram un saplūda ar vasaras gaišo nakti.

Aktuālais jautājums

Vai jums traucē mācību transporta līdzekļu pārvietošanās Valmieras ielās?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Uzņēmums NCC BALTIC Aicina darbā Lietvedības speciālistu/-i Mēs piedāvājam • Dinamisku darbu augošā būvniecības uzņēmumā; • Konkurētspējīgu atalgojumu no EUR 1100-1200 (bruto) un bonusu par saniegtiem rezultātiem; • Iespēja mācīties un attīstīties. Ja Tev ir • Augstākā/nepabeigta augstākā izglītība ekonomikā, uzņēmējdarbībā vai līdzīgā jomā; • Darba pieredze sekretāra (-es), administratora vai līdzīgā amatā; • Labas iemaņas darbā ar MS Office programmām; • Precizitāte, augsta atbildības sajūta, prasme patstāvīgi organizēt savu darbu; • Vēlme un prasme darboties komandā; • Pieredze darbā būvniecības uzņēmumā tiks uzskatīta par priekšrocību. Darba pienākumu apraksts • Nodrošināt ienākošās un izejošās korespondences sagatavošanu, administrēšanu un uzturēšanu; • Ievadīt un apstrādāt rēķinus, uzraudzīt rēķinu sistēmu; • Sniegt atbalstu atbildīgajam būvdarbu vadītājam būvniecības projektu dokumentācijas sagatavošanā, kārtošanā un pārraudzībā; • Veikt būvuzņēmēju noteiktās dokumentācijas vešanas pareizības kontroli; • Veikt visu nepieciešamo, ar būvuzņēmēju saistīto aktu un dokumentu noformēšanu. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: normunds@nccbaltic.lv ar norādi – CV Valmiera. Kontakttālrunis uzziņām: 29111010 (Normunds Šulcs) Darba vietas adrese: LATVIJA, Mūrmuižas iela 20, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Aktuāla līdz: 2022-10-31

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Attīstības pārvaldes Teritorijas un pilsētplānošanas nodaļas zemes ierīkotāju uz nenoteiktu laiku. Ja Tev ir vēlme: - nodrošināt ar zemes ierīcību saistīto jautājumu risināšanu Pašvaldības Brenguļu, Kauguru, Trikātas, Plāņu pagastu un Strenču pilsētas administratīvajās teritorijās; - organizēt nekustamā īpašuma formēšanas procesus (sadalīšana, apvienošana, pirmreizēja uzmērīšana, apbūves tiesību zemes plāna pasūtīšana mērniekiem, robežu apsekošana) virzību; - veikt ar adresāciju (zemes vienību, ēku un būvju) un nosaukumu piešķiršanu, maiņu un likvidēšanu saistītos darbus; un ja Tev ir: - otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība zemes ierīcības jomā vai inženierzinātnēs; - teicamas latviešu valodas zināšanas un labas angļu valodas prasmes; - kompetences: teicama analītiskā domāšana un organizatoriskās spējas; prasme plānot un organizēt savu darbu; - labas iemaņas darbā ar datoru un biroja tehniku; - vēlama B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: - darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; - stabilu atalgojumu (atbilstoši 9.mēnešalgu grupai no 890 EUR līdz 1035 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); - darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; - profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas; - drošu un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli, CV, augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Pieteikums zemes ierīkotāja/-s amatam”, līdz 2022.gada 16.oktobrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: ZEMES IERĪCĪBAS INŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Vadība / Administrēšana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-10-16

Mūsu partneri