Valmieras Ziņas

Vēlēt vai nevēlēt? (3)

Latvijā viss ir klusi un mierīgi. Jau astoņus gadus dzīvojam relatīvā iekšpolitiskā mierā. “Lietussargu revolūcija” un “Bruģa revolūcija” 2009.gada 13.janvārī ir vēstures mantojums.  Ekonomiskās krīzes šoks ir pārgājis, ekonomiskās taupības jostas palaistas vaļīgāk, “vainīgie” publiski nozākāti, bet sabiedrības aktīvākā daļa savas emocijas pārnesusi uz sociālajiem tīkliem.

Politiskās elites zākāšana elektroniskajos medijos ir sava veida emocionālā izlādēšanās, tvaika nolaišana un raganu medības. “Viss ir slikti” nav tikai sabiedrības noskaņojumu paudošs sauklis, tas ir nācijas garīgā vājuma izpausme. Ne tikai skorpions mēdz tēmēt savā indīgajā astē, to ikdienā darām arī mēs. Latvijas politiskās virtuves katliņš vārās uz mazas liesmas, vāciņš necilājas un putra nepiedeg. Tik mums tas diezgan vienalga, jo politisko partiju reitingi liecina, ka atrast politiski simpātisku partiju ir vēl grūtāk, kā izvirzīt cienīgu kandidātu “Eirovīzijas” šovam.

Pašvaldību vēlēšanas Latvijā šķiet nozīmīgākais politiskais “Olimpiskā cikla” notikums. Saeimas vēlēšanas un to rezultāti ierindas vēlētājam ir drīzāk urdošas intereses objekts, ne mērķis vai politiskās propagandas triumfs. Savukārt pašvaldību vēlēšanas un to rezultāti krietni ciešāk skar katras pilsētas vai novada dzīvi. Ja Saeimas vēlēšanās dominē partiju lozungi, tad pašvaldību vēlēšanās virsroku ņem personību auras, emocionālās simpātijas un katra vēlētāja gaidas. Personību “lokomotīves” velk vēlētāju sarakstus, publiskā komunikācija veido emocionālās simpātijas, bet gaidas ir vēlamā sociāli ekonomiskā gaisotne. Piederības izjūta un lokālais patriotisms cilvēkus saista vairāk nekā abstrakti valstiski simboli vai norises. Tāpat pašvaldības politiķu pieejamība, popularitāte, veiktspēja un taisnīguma izpratne vēlētājam ir krietni nozīmīgāka par bezpersoniska, atsvešināta un politiski angažēta Saeimas frakcijas deputāta darbošanos. Vēlam savējos! Lai cik naiva dažkārt nebūtu pašvaldības vēlētāju argumentācija, tā sakņojas personīgajā pieredzē, kopienas pašapziņā un personību spēka novērtēšanā. Daudzu pašvaldību vēlēšanu rezultāti jau ir zināmi. Politiķi ir dziļi laiduši saknes pašvaldību sociāli ekonomiskajā vidē, iebarojuši, iesaistījuši vai iebaidījuši sabiedrības krējumu, kas veido sabiedrisko domu noteiktā apdzīvotā vietā. Opozīcija parasti ir simboliska, lai tikai veidotu demokrātiskas izvēles iespējas ilūziju.

Latvijas vēlētāju jeb elektorāta saimi var iedalīt vismaz četrās specifiskās grupās.

Pirmie ir apolitiski noskaņotie vai atstumtie ārpus sociālo aktivitāšu robežām. “Nepiedalījos, neiesaistījos un netiku ietekmēts” – tā var teikt visi, kuriem vēlēšanas ir Bingo loterija, nesaprotams sociāls fenomens vai mulsinošs traucēklis ikdienas fizioloģisko vajadzību apmierināšanai. Nevainosim viņus – izstumtajiem ir cits redzes leņķis, citas autoritātes un samarieši. Politiskie solījumi izstumtajam ir fantāzija par tēmu, kurā nav vietas pasakai par zelta zivtiņu. Mēs nebalsojam, jo mūsu balsīm nav svara. Politiskajā virtuvē mums nav pieejamu ēdienu.

Otrie ir nemainīgie skeptiķi, kuri  netic nekad un nevienam. Skeptiķi ir tie, kuri parasti balso pret, svītro nīstos no sarakstiem, ķēpā vēlēšanu biļetenus un aplej ar samazgām ikvienu, kurš neiekļaujas politiskā eņģeļa tēlā. Latvijā tādu ir daudz. Skepse pret visu ir universāls līdzeklis paša viedokļa iztrūkuma dzēšanai. Nesaprotu, tāpēc nepieņemu un noliedzu.

Trešie ir sociāli atbildīgie. Atbildīgie lasa priekšvēlēšanu bukletus, piedalās diskusijās, analizē statistiku un veido savu viedokli. Tas absolūti nenozīmē, ka viedie balso par labākajiem, gudrākajiem un ilgtspējīgākajiem. Analīze ir tikai process, kas kairina smadzeņu šūnas. Analīze ir tikai krustvārdu mīklas risināšanas process, kura rezultātā rodas nekam nederīgs produkts: paštīksmināšanās, apmierinātība ar sevi un savām unikālajām zināšanām. Sociāli atbildīgais ir nasks vēlētājs ar savas balss nozīmīguma apziņu. Tas kā romiešu patricietis gladiatoru arēnā ceļ augšā īkšķi vai vērš to uz leju. Tev, politiķi, dzīvot vai mirt.

Ceturtie ir parastie. Vēlētāji “vulgaris”. Parastie palasa priekšvēlēšanu programmas, paklausās kaimiņu viedoklī, pavētī sociālo tīklu noskaņojumu un padomā loģiski. Loģiski, ka labi cilvēki ir labāki nekā sliktie, loģiski, ka “vecis” ar vārdu un autoritāti var izdarīt vairāk, nekā jaunievēlēts pienapuika. Loģiski, ka sastrādājusies komanda var izdarīt vairāk, nekā jauns un konfrontējošs grupējums. Loģiski, ka par spējām vairāk liecina darbi, ne vārdi. Loģiski, ka vecie iesūno un tiem ir vajadzīgas jaunas asinis.

Varat nebalsot. Jums šķiet, ka nekas nemainīsies. Tikai nebalsojot, jūs arī balsojat. Nebalsot, nozīmē atturēties. Atturēties nozīmē atdot iniciatīvu citiem. Nebalsot nozīmē izteikt attieksmi. Vai tad maz pašvaldību elitē mazspējīgu, mantrausīgu, nekompetentu cilvēku? Ja es nebalsoju, tad mana balss tik un tā ir mīnuss vai pluss. Tie, kas nebalsoja ASV prezidenta vēlēšanās vai Lielbritānijas “Brexit” balsojumā, tagad var tikai kost elkoņos. Klusēšana ne vienmēr ir zelts. Vilciens ir aizgājis bez viņiem. Nav pat svarīgi, kurp dodas vilciens, ja tu stāvi uz perona. Nepaliec stacijā, vēl ir brīvas biļetes!

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

  Jancis - 24.05.2017 Atbildēt

  Jāiet vēlēt, lai Valmieru nepārvērš par autostāvvietu!

   Zaiga - 26.05.2017 Atbildēt

   Protams, ka jāiet vēlēt! Jāpadomā par kuru kandidātu. J.Jakovīns ir lielisks mūsu ģimenes ārsts, es par to balsošu, bet, arī J.Baiks mūsu pilsētā, daudzu gadu laikā, ir darījis daudz labu darbu, jo pašvaldības izpilddirektoram bija liela atbildība par mūsu pilsētas labiekārtošanu (ielas, tilts, u.c.). Protams, ka J.Baiks viens to nevarēja paveikt, bija arī komanda, kas atbalsīja visus šos darbus.

    ….. - 27.05.2017

    … cik kvalitatīvā var būt veselības aprūpe, ja pacientu skaits ir 8000??? ja nav laika iedziļināties arī domes dokumentos, un īsti nav nojēga par ko jābalso…? kāda jēga ir no tāda deputāta? Ceru, ka beidzot tie n-tie pacienti apdomāsies.

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras 3.pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” aicina darbā pirmsskolas izglītības skolotāju (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29 Valmiera) uz noteiktu laiku pilnai darba likmei (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likmes). Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiemsportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Ja Tev ir vēlme: veikt izglītojamo attīstības dinamikas izpēti; nodrošināt pedagoģisko procesu grupā; sadarboties ar izglītojamo vecākiem un kolēģiem; plānot savu darbību, sagatavot amata veikšanai nepieciešamo dokumentāciju; iesaistīties iestādes attīstības plānošanā un īstenošanā atbilstoši kompetencei; un ja Tev ir: izglītība un pedagogu profesionālā pilnveide atbilstoši normatīvo aktu prasībām (MK noteikumi nr. 569); valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: atalgojumu no 730 euro mēnesī pirms nodokļu nomaksas; sociālās garantijas; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2018. gada 27.decembrim personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv . Tālrunis informācijai 64231434, 26332611. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera Darba veids: Darba līgums uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darba līgums uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2018-12-27 Kontaktpersona: Valmieras 3.PII “Sprīdītis”

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras sākumskola uz noteiktu laiku aicina darbā pedagogu interešu izglītības programmas “Popgrupa” (2h) realizācijai 1.-6.klasēm. Galvenie darba pienākumi: īstenot interešu izglītības programmu “Popgrupa 1.-6.klasēm”, kas paredz integrēt mūzikas pamatizglītības programmas apguvi, prasmju, spēju attīstīšanu un bērnu izaugsmes veicināšanu; patstāvīgi un sadarbībā ar klases audzinātāju, atbalsta personālu, vadību realizēt programmu, domājot par katra tās dalībnieka izaugsmi; sekmēt un veicināt izglītojamo dalību konkursos, projektos; sekot līdzi jaunākajām tendencēm pedagoģijas un atbilstošas mācību priekšmetu jomas attīstībā. Prasības kandidātam: izglītība saskaņā ar noteikumiem par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību; Valsts valodas prasme augstākajā līmenī; izglītības jomu reglamentējošo tiesību aktu pārzināšana; vēlme nepārtraukti izglītoties atbilstoši jaunākajām pedagoģijas, psiholoģijas un IT jomas aktualitātēm vienotajā Eiropas izglītības telpā; E-klases sistēmas pārzināšana; prasmes strādāt komandā, atbildība un iniciatīva; teicamas komunikācijas prasmes un elastība. Piedāvājam: atalgojumu 48,60 EUR un sociālās garantijas; labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV, izglītības dokumenta kopiju ar norādi „Interešu izglītības programmas “Popgrupa 1.-6.klasēm” pedagoga amatam” lūdzam iesniegt vai iesūtīt pa pastu uz adresi: Leona Paegles iela 40A, Valmiera, LV-4201, vai nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv  līdz 2018. gada 28.decembra plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224737, 29112277. Profesija: INTEREŠU IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera Darba veids: Darba līgums uz noteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darba līgums uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2018-12-28

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras sākumskola aicina darbā pedagogu interešu izglītības programmas “Robotronika” (5h) realizācijai 3.-6.klasēm. Galvenie darba pienākumi: īstenot interešu izglītības programmu “Robotronika”, kas paredz integrēt datorikas, informātikas pamatizglītības programmas apguvi, inženiertehnoloģisko un uzņēmējdarbības zināšanu, prasmju, spēju attīstīšanu un bērnu izaugsmes veicināšanu; patstāvīgi un sadarbībā ar klases audzinātāju, atbalsta personālu, vadību realizēt programmu, domājot par katra tās dalībnieka izaugsmi; sekmēt un veicināt izglītojamo dalību konkursos, projektos; sekot līdzi jaunākajām tendencēm pedagoģijas un atbilstošas jomas attīstībā. Prasības kandidātam: izglītība saskaņā ar noteikumiem par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību; Valsts valodas prasme augstākajā līmenī; izglītības jomu reglamentējošo tiesību aktu pārzināšana; vēlme nepārtraukti izglītoties atbilstoši jaunākajām pedagoģijas, psiholoģijas un IT jomas aktualitātēm vienotajā Eiropas izglītības telpā; teicamas Biroja programmatūras MS Office pārzināšana; E-klases sistēmas pārzināšana; par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar ActivInspire programmu; prasmes strādāt komandā, atbildība un iniciatīva; teicamas komunikācijas prasmes un elastība. Piedāvājam: stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV, izglītības dokumenta kopiju ar norādi „Interešu izglītības programmas “Robotronika” pedagoga amatam” lūdzam iesniegt vai iesūtīt pa pastu uz adresi: Leona Paegles iela 40A, Valmiera, LV-4201, vai nosūtīt uz e-pastu vs@valmiera.edu.lv  līdz 2018. gada 28.decembrim plkst.16:00. Tālrunis papildu informācijai: 64224737, 29112277. Profesija: INTEREŠU IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2018-12-28

Mūsu partneri