Valmieras Ziņas

Valmieras pasta un telefona centrāles ēka agrāk un tagad (2.daļa)

Valmieras pasta un telefona centrāles bijušo ēku kompleksu Diakonāta ielā 6 ir iegādājušies divi jauni īpašnieki, kuri sākuši ēkas atjaunošanu. Publikācijas pirmajā daļā iepazīstinājām ar šīs ievērojamām pilsētas celtnes vēsturi, bet tagad laiks atklāt, kas ēkā tiks izveidots drīzumā.

Telefona centrāle pārvēršas par veselības centru

Padomju laika piebūvēs, kur atradās telefona centrāle, tagad saimnieko SIA “Ģimenes zobārstniecība”. Bijušajā telefona centrāles sarunu vietā, kur nesen atradās sporta studija “Vingrotava”, gada laikā ir veikts remonts un iekārtota zobārstniecības klīnika. Kā stāsta uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Marģers Zeitmanis, veicot pārbūvi, ir apzināti saglabāti arī daži vērtīgākie padomju arhitektūras elementi.

“Eiroremonts” vairs nav modē. Zobārstniecības uzgaidāmās telpas industriālais interjers.

40 gadus vecās grīdas flīzes – gluži kā jaunas.

“Tolaik būvēja pamatīgi. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ mēs izvēlējāmies iegādāties šo ēku. Esmu rekonstrukciju fans. Arī padomju ēku var skaisti atjaunot. Piemēram, septiņdesmitajos gados tapušai piebūvei ir interesanti logi, kas ir savdabīgs arhitektūras elements. Zobārstniecības klīnikas telpās apzināti saglabājām vērtīgās grīdas flīzes, kas neslīd un nenodilst.  Lai gan mūsdienās ir tendence visu noslēpt ar riģipsi, uzgaidāmajā telpā nolēmām atstāt atsegtas griestu konstrukcijas. Tāpat nolēmām arī saglabāt padomju laika radiatorus, kas izskatās iederīgi šajā interjerā. Varbūt kādreiz uzbūvēsim ceturto stāvu, un no augšas pavērsies pasakains skats uz Gauju,”

pastāstīja M. Zeitmanis. Viņš atklāj, ka pārējo uzņēmuma īpašumā esošo ēkas daļu plānots pilnībā atjaunot divu līdz trīs gadu laikā. Telefona centrāles piebūvē plānots izbūvēt telpas otrajā un trešajā stāvā, ko piedāvāt nomniekiem – medicīnas un skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem, kā arī uzņēmumiem biroju vajadzībām. Paredzēts izbūvēt jaunu kāpņu telpu, lai varētu nokļūt otrajā un trešajā stāvā. Sešdesmitajos gados tapušās piebūves pirmajā stāvā turpina darboties banka “Citadele”, savukārt uz otro stāvu ir pārcēlusies “Vingrotava”. 

Dodamies nelielā ekskursijā pa ēku. Septiņdesmito gadu piebūves pagrabstāvā atjaunotajā atpūtas zāle saglabātas padomju laiku mēbeles un gaismekļi. Kāpjot vēl zemāk, nonākam telpā, kur starp daudzām vēstures liecībām kā galvenais elements ir joprojām darba kārtībā esošais elektrības ģenerators, kas veidots uz tanka motora bāzes.

Oriģinālais 70.gadu interjers – skapis atpūtas telpā sakaru centrāles piebūves pagrabstāvā

Tālāk dodamies uz sešdesmito gadu piebūvi, kur darbojas “Vingrotava”. Arī šeit vēl saglabājušās liecības no iepriekšējiem saimniekiem. Sakaru kabeļus nav iespējams pārcelts uz citu vietu, tādēļ joprojām SIA “Lattelecom” saimnieko kādā īpašā telpā – sakaru centrāles sirdī jeb tā sauktajā “krosā”, kur vienkopus saplūst sakaru kabeļi no visas Valmieras. Par to plašāk varat izlasīt publikācijas pirmajā daļā. Savukārt trešajā stāvā jau norit remonts, kur drīzumā tiks iekārtotas biroju telpas.

Seno laiku liecības atrodamas arī vingrošanas zālē

Vēsturiskā pasta ēkā ierīkos viesnīcu

Senāko ēkas daļu iegādājies uzņēmums “Padtex Insulation”, kurš iecerējis izveidot tur viesnīcu ar 28 numuriem.

“Pilsētā notiek daudz kultūras, sporta un izklaides pasākumu gan vasarā, gan ziemā, tādēļ vēl viena viesnīca ir nepieciešama,”

portālam “Valmieras Ziņas” norādīja uzņēmuma valdes loceklis Juris Volkops. 

Viņš pastāstīja, ka nesen ir pabeigta ēkas tehniskā stāvokļa ekspertīze. Tā liecina, ka būvkonstrukcijas ir diezgan sliktā stāvoklī, lai gan sakoptā fasāde par to neliecina. Ēkas būvniecībā izmantoti dažādi materiāli – ķieģeļi, koks, akmens, betons, kas laika gaitā ir nolietojušies.

“Pamati mājai ir labi, taču padomju laikā atjaunotās sienas turas kopā uz “nabaga” ķieģeļiem,”

ēkas stāvokli raksturo J.Volkops, piebilstot, ka pārbūvi sarežģīs arī sakaru infrastruktūra, kas savulaik ierīkota telefona centrāles vajadzībām. To joprojām turpina izmantot uzņēmums “Lattelecom”.

Uzņēmuma pārstāvis atklāja, ka viesnīcas būvprojekts varētu būt gatavs šī gada beigās, taču jau pašlaik ar pašvaldību tiekot risināts jautājums par stāvvietu ierīkošanu viesnīcas vajadzībām.

“Tas ir jārisina kompleksi, jo zobārstniecības klīnikai un bankai ir nepieciešamas stāvvietas klientu transportam. Tāpat apkārtējo māju iedzīvotājiem trūkst autostāvvietas, tādēļ viņi agrāk novietoja automašīnas arī pasta ēkas iekšpagalmā. Jādomā arī kā atdzīvināt un uzturēt kārtībā skvēriņu, kur pašlaik bieži viesi ir “pudeles brāļi”. Mēs gribam, lai šī vieta pilsētā būtu skaista un sakopta,”

uzsvēra J.Volkops.

Diemžēl pasta ēkas iekštelpas neizdevās apskatīties, taču esmu pārliecināts, ka tās arī slēpj daudz vēstures liecības. Jācer, ka jaunie īpašnieki būs saudzīgi pret tām, un drīzumā mēs tās varēsim ieraudzīt jaunajā viesnīcā vai arī Valmieras muzeja ekspozīcijā.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri