Valmieras Ziņas

Valmieras muzejs gadu sāk ar vērienīgu tekstilmākslinieces Ainas Muzes izstādi

Lasīšanas laiks: 3 min

Piektdien, 6.janvārī, kas zināma arī kā Zvaigznes diena, Valmieras muzeja Izstāžu namā tika atklāta šī gada pirmā izstāde. Nama abos stāvos iekārtoti tekstilmākslinieces un pedagoģes Ainas Muzes darbi – miniatūras audumu glezniņas un divmetrīgi lielformāta darbi gan aušanas, gan tekstilmozaīkas tehnikās, kas tapuši vairāku gadu desmitu garumā. Šā gada jūlijā māksliniece svinētu 80 gadu jubileju…

Pasākumu atklāja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Arta Rozīte, sveicot visus Melnā ūdens truša gadā: Trusis simbolizē mieru un labklājību, ūdens stihija nesīs negaidītas  pārmaiņas, kas vērstas uz attīstību un izaugsmi, bet melnā krāsa norāda uz izturību un spēku. Ko gan vairāk vēlēties?

Izstādes nosaukums ir “Bezgalīgais pavediens”. Bezgalība ir kaut kas neizmērāms, nesasniedzams, tas, kas nebeidzas un netiek ierobežots. Ir pavedieni tekstilmākslā, bet var būt arī domu pavedieni un pavedieni, kas saista kopā ģimeni, draugus, māksliniekus un mākslas cienītājus.

Izstādes goda viesi ir mākslinieces meita Elīna Lūse Grīnberga un  mākslas zinātniece un Mencendorfa nama vadītāja Ilona Audere, kas turpina tālāk Artas iesākto domu.

Lai radītu jebkuru no šiem darbiem, māksliniecei bijuši zemapziņas ceļojumi, mākslas apcirkņu izpēte tālā, tālā pagātnē ne tikai Latvijā, bet pat senajā Ēģiptē un visā pasaulē, tāpat  māksliniecei ir daudz darbu, ko ietekmējusi mūzika („Noktirne”, „Baltais valsis”, „Bolero” u.c.).

Abu meitu un vīra izlolots, nodibināts Ainas Muzes fonds ar mērķi pēc iespējas vairāk rādīt pasaulei mākslinieces darbus, 2019.gadā izdota arī Ilonas Auderes sastādītā grāmata „Bezgalīgais pavediens”.

Kamēr būs cilvēki, kas apbrīnos Ainas Muzes darbus, par tiem priecāsies un sapratīs kaut daļu no tā, ko viņa gribējusi pateikt, tikmēr būs bezgalība.

Būdama pedagoģe, Aina Muze neturēja savas zināšanas pie sevis, bet deva tālāk studentiem, rīkoja meistarklases. Viņai tuva bija etnogrāfiskā māksla, bet viņa prata būt arī ļoti moderna.

Mākslinieces meita Elīna vienmēr ir sapratusi, ka mamma ir ļoti talantīgs un īpašs cilvēks, bet tagad īpaši novērtē to, ka mamma meitām uzticējusi savas slēptākās sajūtas.

Kā tekstilmākslinieces kopā daudz ceļojām, mums bija daudz kopīgu izstāžu. Mamma bija unikāla! Mazā lietā, kam vairums no mums paiet garām, viņa ierauga brīnumu, kas pārtop fantastiskā darbā. Lai cik tuvas mums bija attiecības, pēc mammas aiziešanas mēs bijām pārsteigti par viņas skiču un darbu apjomu!

Mēs visi kopā varētu rādīt, saudzēt un rūpēties par to, lai šī bagātība nav tikai pagātne, bet tagadne un arī nākotne. Mammas darbi ir kā dārgakmeņi. Skatiet un pētiet! Iespējams, nepieciešamas pat vairākas reizes, lai atkal un atkal ieraudzītu ko jaunu no citas prizmas. Es ticu, ka katram būs kāds īpašs darbs, kas uzrunās tieši viņu.

Abas mākslinieces sveica muzeja direktore Iveta Blūma un Valmieras novada kultūras pārvaldes pārstāvji Liene Jakobsone un Toms Upners. Viņi ir priecīgi un pateicīgi par bezgalīgā pavediena turpinājumu, par to, ka mākslinieces jubilejas gads sākas ar izstādi tieši Valmieras muzejā. Kā uzsvēra Toms, mēs savā garā un būtībā esam tik lieli un vareni, cik mēs vēlamies būt.

Valmieras muzejs šīs izstādes muzikālas noskaņas radīšanai bija uzaicinājis akordeonisti Megiju Līvu Ozolu no Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas. Kā atzina mākslinieces meita Elīna, nejaušību laikam nav, jo akordeons mammai bijis viens no mīļākajiem mūzikas instrumentiem. Tāpat mākslinieces pateicās Valmieras muzeja māksliniecei Andai Bolužai, kas iekārtoja izstādi.

Ainas Muzes darbi pamatoti ieskaitīti Latvijas tekstilmākslas „Zelta fondā”. Valmieras un pilsētas viesi ar tiem var iepazīties līdz 11.februārim. Arī bez īpašām priekšzināšanām mākslas zinātnē ikviens var saskatīt un priecāties par audumu struktūrām, aukliņām, līnijām, tonālajām pārejām Ainas Muzes darbos. Kvadrātos, apļos, trijstūros un citās formās te draudzējas zīds, pogas, brokāts, izšuvumi, mežģīnes, lins un pat digitāli izšūtas ģimenes fotogrāfijas!

Tie, kas vēlas Ainu Muzi un viņas daiļradi iepazīt dziļāk un pamatīgāk, aicināti 27.janvārī plkst. 16.00 uz mākslas zinātņu doktores Ilonas Auderes lekciju „Dzīve un māksla, kas iedvesmo”.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri