Valmieras Ziņas

Valmieras 5.vidusskola aicina uz 75 gadu jubilejas salidojumu

Lasīšanas laiks: 4 min

Pašā Valmieras centrā, Raiņa ielā, saules ieskauta, gleznainā Dzirnavu ezeriņa krastā ar roku aizsniedzamā attālumā no cēlās Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcas, viduslaiku pils drupām, pilsētas nocietinājumu bastiona mūriem un pilsētas rātes jau 75 gadus atrodas jauka un darbīga iestāde – skola, ko šodien dēvējam par Valmieras 5.vidusskolu. Skolu pie ezeriņa, stāsta Inta Kurvīte, Valmieras 5.vidusskolas skolotāja.

Tieši pirms 100 gadiem, 1915.gadā, kad Valmierā jau vairs nekautrējās no latviskās izcelsmes un apziņas, ievērojamais pilsētas ārsts un savulaik arī pilsētas galva Georgs Apinis kopā ar Emīlu Krūzemani no baznīcas atpirka zemi ezeriņa krastā latviskai skolai nākotnē. Georga Apiņa iemīļotais teiciens “Lai nepiekūstam labu darīdami!” sāka realizēties 18 gadus pēc viņa nāves – 1938.gada pavasarī.

Vietā, kur jau 75 gadus ezeriņa krastā slejas skola, bija neauglīga, kaila nora. Vasarā sākās celtniecības darbi. 1938.gada 9.septembrī notika pamatakmens likšanas svētki ar tradicionālās kapsulas iemūrēšanu un celtniecības darbu svētīšanu. Pēc arhitekta Arnolda Čuibes projekta viena gada laikā tika uzcelta stalta trīs stāvu ēka, kurā tika paredzētas desmit klases un kabineti 350 audzēkņiem. 1939.gada rudenī tiek uzsāktas mācības Valmieras Komercskolā, bet atklāšanas svētki – skolas dzimšanas diena – 17.decembrī. Skolas karoga iesvētīšanas dienā tajā lasāms: “Asu prātu, skaidru sirdi, darbā augsim Latvijai!”

1940.gadā skola iegūst Valsts Ekonomiskā tehnikuma nosaukumu. Skolā starp ierastajiem mācību priekšmetiem tiek mācīti arī tādi kā kaligrāfija, stenogrāfija, militārā mācība. Tai laikā Latvijā iecienītajās Mežu dienās skolas dārzā iedēsta eglīšu, akāciju, kļavu dzīvžogus, 36 ozolus, 10 liepas, 100 bērzus, 2 ošus un 1 mūžzaļo sērmūkslīti.

Otrā pasaules kara laikā skola un tās audzēkņi tiek ierauti kara virpulī: 1942.-1943.gadā skolas ēkā atrodas kara slimnīca, bet audzēkņiem jāmācās vairākās maiņās dažādās vietās pilsētā.

1944.gada rudenī, kara virpulim atkāpjoties, nodeg senais Valmieras centrs. Skola pie ezeriņa paliek neskarta. Nekavējoties paši audzēkņi ķeras pie skolas sakārtošanas, jo karā bija cietusi skolas fasāde, aizmūrēti pagrabstāva logi, nebija kurināmā.

Līdz 1951.gadam skolā sagatavoja topošos grāmatvežus, tirdzniecības darbiniekus. Pēc kara skolai bijusi pat sava saimniecība: 1 govs, 1 aita, 2 cūkas, sakņu dārziņš. Nedisciplinētākajiem skolēniem bijis jāzāģē malka skolas šķūnītī. Bet starpbrīžos skolas klavieres spēlēt nav bijis ļauts – par to draudējis 10 rubļu sods. Katrs rīts skolā iesācies ar rīta rosmi. Ikdienā bijis stingri liegts meitenēm valkāt gredzenus un košas kleitas.

No 1958.gada skola darbojas kā pamata un vidējās izglītības ieguves iestāde. 60.gados skolā aktīvi darbojusies pionieru vienība: organizēti tūrisma pārgājieni, rīkotas tikšanās ar rakstniekiem. Te pat vējojusi 60.gadu kosmosa elpa – divas dienas skolā “ciemojies” kosmonautes Valentīnas Tereškovas vimpelis.

Mainoties gadiem, mainījies arī tās nosaukums: pilsētas pamatskola, 3.vidusskola, 1.astoņgadīgā skola, bet kopš 1977.gada – izcilā, mīlētā direktora Ināra Riekstiņa vadītā Valmieras 5.vidusskola – Riekstiņskola.

Skola ir aktīva, tai ir panākumi konkursos, skolēni gūst balvas, pat ceļojumus uz Vissavienības pionieru nometni “Atreks” Melnās jūras krastā. Skolai ir savs literārais žurnāls “Uguntiņa”, kurā publicē skolēnu dzejoļus un sacerējumus. Literārais gars nav iznīcis, jo arī skolas himnas vārdi vēlāk ir pašu audzēknes Anželas Cīrules sacerēti.

1981.gadā skola iegūst ilgi gaidīto piebūvi – sporta zāli.

Ražīgā mācību darbā, dziedot, dejojot un sportojot ar godu un labu slavu pilsētā aizritējuši padomju gadi, un 20.gadsimta pēdējā desmitgade nāk ar Atmodu, Latvijas neatkarības atjaunošanu, jaunām vēsmām mācību priekšmetu apguvē. Skolā sāk padziļināti apgūt ķīmiju un bioloģiju. Skolu no 1994.gada vada direktors Juris Mūrnieks. Skolai izveidojas sadarbība ar Halles ģimnāziju Vācijā, Vīlandes ģimnāziju Igaunijā, Taivānas misiju un ASV Miera korpusu. Skolā ir iespēja apgūt ķīniešu valodu un kultūru, mācīties pie ārvalstu skolotājiem. Tas ir direktora, vēsturnieka Jura Mūrnieka laiks. Vērienīgs ir jaunās iniciatīvas – Projektu nedēļas – pasākums skolā, tas veltīts austrumu kultūrai. Aizsākas tradīcija audzēkņiem pašiem veidot skolas kalendāru, veltot to kādam no austrumu zodiaka tēliem.

Jaunās tūkstošgades sākumā skolai ir jauna direktore – Rudīte Markus. Pirmajā gadu desmitā direktores Rudītes Markus vadībā skola turpina savas stabilās tradīcijas interešu izglītībā, sīksti cīnās par tiesībām sniegt Valmierā konkurētspējīgu izglītību audzēkņiem savā skolā. Tiek organizētas jaunas mācību programmas: policijas virziena un kultūrizglītības. Skola tiek iesaistīta starptautiskos projektos, tiek modernizēta mācību vide – ienāk datori, projektori. Kļūstam laikmetīgi! Svētkos rādām augstvērtīgus skolas pašdarbības kolektīvu priekšnesumus, spēlējam teātri, dziedam. Padomju gados aizsākusies, nav pārtrūkusi koru un deju kolektīvu dalība Latvijas skolēnu dziesmu un deju svētkos.

Salidojums_15_programma

Aktuālais jautājums

Vai esi iepazinies ar jauno Valmieras novada teritoriālo plānojumu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Rubenes pamatskola aicina darbā skolotāja palīgu laiku (40 stundas nedēļā jeb 1,0 likme) uz nenoteiktu. Darba vietas adrese: Rūķu iela 3, Rubene, Kocēnu pagasts, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: veikt bērnu aprūpi ikdienā; sadarboties ar grupas skolotājām, sniegt atbalstu bērniem mācību jomu apguvē; veidot bērnos kulturālas uzvedības un higiēnas iemaņas; rūpēties par bērnu dienas režīma ievērošanu; nodrošināt telpu, inventāra tīrību un kārtību. un ja Tev ir: vismaz vispārējā vidējā izglītība (vēlams praktiskā pieredze darbā ar bērniem); valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; pozitīva un atbildīga attieksme pret darbu. mēs piedāvājam: pamatalgu pārbaudes laikā 780 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 850 EUR pirms nodokļu nomaksas; iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu par labu darba sniegumu; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu: rubenes.pamatskola @valmiera.edu.lv ar norādi “Skolotāja palīga vakance” līdz 2026. gada 19.jūnijam plkst. 17.00. Tālrunis papildu informācijai: 29487602. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūķu iela 3, Rubene, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2026-06-19 Kontaktpersona: rubenes.pamatskola@valmiera.edu.lv 29487602

Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, reģistrācijas Nr.90000054163, izsludina konkursu uz Valmieras nodaļas VADĪTĀJA ierēdņa amatu (uz nenoteiktu laiku). Prasības pretendentiem: 1) atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; 2) akadēmiskā vai otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība (vēlams tiesību zinātnēs); 3) izpratne par Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes sniegtajiem pakalpojumiem; 4) pieredze darbā ar tiesību aktiem; 5) praktiska darba pieredze, sagatavojot administratīvos aktus; 6) zināšanas un darba pieredze komandas vadīšanā un darba plānošanas jautājumos; 7) prasmes darbā ar MS Office programmatūru; 8) valsts valodas zināšanas augstākajā līmenī; 9) angļu valodas zināšanas atbilstoši vidējam (B2) valodas prasmes līmenim (amata pienākumi ietver arī ārzemju klientu apkalpošanu); 10) vismaz viena gada ilga darba pieredze vadošā amatā valsts pārvaldē. Galvenie amata pienākumi: - vadīt, plānot, organizēt un koordinēt nodaļas darbu tās kompetences ietvaros; - nodrošināt nodaļas uzdevumu savlaicīgu un kvalitatīvu izpildi; - organizēt klientu apkalpošanu un konsultēt klientus; - sagatavot atbilžu projektus uz klientu iesniegumiem, sūdzībām; - izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde piedāvā: - iespēju veikt atbildīgu un interesantu darbu valsts pārvaldē; - mēnešalgu EUR 1899,- pārbaudes laikā un pēc pārbaudes laika EUR 2090,- pirms nodokļu nomaksas; - sociālās garantijas - veselības apdrošināšanu (pēc pārbaudes laika), redzes korekcijas līdzekļu iegādes izdevumu kompensāciju; - papildatvaļinājumu, atvaļinājuma pabalstu; - labus darba apstākļus Valmierā, Meža ielā 7, LV-4201. Iesniedzamie dokumenti (valsts valodā): 1) motivēta pieteikuma vēstule (ar apliecinājumu par atbilstību Valsts civildienesta likuma 7. panta prasībām); 2) dzīves gājuma un profesionālās pieredzes apraksts (CV); 3) izglītību apliecinoša dokumenta kopija*. *Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, jāpievieno dokuments par izglītības akadēmisko atzīšanu Latvijā. Lūdzam ievērot, ka tiks izskatīti tikai to pretendentu pieteikumi, kuri iesniegs visus norādītos dokumentus.  Amata pienākumu veikšanai nepieciešams izmantot patstāvīgi noformētu nacionālo elektroniskās identifikācijas risinājumu, t.i., eParaksts mobile, eParaksts eID. Dokumentus var iesniegt elektroniski līdz 2026.gada 14.jūnijam, nosūtot uz e-pasta adresi: darbs@pmlp.gov.lv ar norādi “pieteikums Valmieras nodaļas vadītāja amatam”. Uzziņas pa tālruni: 67219131 Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula), 13.pantu, Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde informē, ka: 1) pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu atlases konkursa norisi; 2) personas datu apstrādes pārzinis ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde, kontaktinformācija: Čiekurkalna 1.līnija 1, k-3, Rīga, LV-1026, e-pasts: pasts@pmlp.gov.lv Profesija: KLIENTU APKALPOŠANAS STRUKTŪRVIENĪBAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Meža iela 7, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2026-06-14 Kontaktpersona: darbs@pmlp.gov.lv, 67219131

Mūsu partneri