Valmieras Ziņas

Valmierā Starptautiskās dzimtās valodas dienas ietvaros notikusi publiska lekcija un priekšlasījumi dažādos dialektos

Atzīmējot Starptautisko dzimtās valodas dienu, 19.februārī Valmierā notika pasākums “Dzimtā valoda dzimtajos dialektos”. Tajā UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas “Stāstu bibliotēkas” un Vidzemes stāstnieku skolas dalībnieki priekšlasījumus veica dzimtajos dialektos, kā arī notika publiskā lekcija par izloksnēm latviešu valodā.

Valmieras integrētajā bibliotēkā skanēja no dažādām Latvijas pusēm sabraukušo ciemiņu stāsti. Saistošs bija ne tikai vēstījuma saturs, bet arī valodas izloksne, klausoties, kā ikdienā ierasti vārdi maina skanējumu, uzzinot, kas ir buļbas un kā Kurzemē sauc vējbakas.

Lekcijas “Latviešu valoda: dialekti un izloksnes” vadītāja Latvijas Universitātes Latviešu valodas institūta vadošā pētniece un Zinātniskās padomes priekšsēdētāja Dr. philol. Anna Stafecka portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja:

“Kādreiz lekcijas par latviešu valodas dialektiem notika ļoti bieži, īpaši Atmodas laikā. Pēdējos gados pieprasījums atkal sācis augt. Globalizācijas laikā viss savdabīgais tiek nonivelēts, tomēr cilvēki tiecas atšķirīgo saglabāt. Līdzīgi ir valodā – izloksnēm ir tendence zust, tajā pašā laikā iedarbojas pašaizsardzības mehānisms.”

Latvijā ir vairāk nekā 500 izlokšņu, kas apvienotas trīs dialektos: vidus, lībiskajā un augšzemnieku.

“Izloksnes atbilst vēsturisko pagastu sadalījuma robežām, tāpēc salīdzinoši tuvās teritorijās ir dzirdamas dažādas valodas izloksnes. Tolaik muižu teritorijās bija dzimtbūšana, cilvēkiem bija liegta plaša pārvietošanās, tādējādi, savā vidē dzīvodami, tie attīstīja valodas savdabību, kā arī pasmējās, kā citi jocīgi runā,”

skaidro pētniece A.Stafecka.

Pirms pasākuma UNESCO LNK tīkla “Stāstu bibliotēkas” dalībnieki tikās seminārā, lai pārrunātu aktualitātes un plānotu dažāda mēroga stāstīšanas tradīcijai veltītu pasākumu norisi 2015. gadā.

Pasākumu un semināru rīkoja UNESCO LNK sadarbībā ar Valmieras integrēto bibliotēku, kas ir viena no aktīvākajām tīkla “Stāstu bibliotēkas” dalībniecēm.

UNESCO LNK tīkls “Stāstu bibliotēkas” ir īpaša sadarbības un pieredzes apmaiņas platforma, kurā tiek īstenotas plaša tematiskā loka kultūras mantojumam un stāstīšanas tradīcijai veltītas aktivitātes.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Galvenie darba pienākumi: • Pārtikas un nepārtikas preču tirdzniecība. • Pircēju apkalpošana pie kases. • Preču pieņemšana, pasūtīšana, uzskaite, izvietošana tirdzniecības zālē. • Preču realizācijas termiņu, marķējuma, kvalitātes, uzglabāšanas apstākļu un atbilstošas temperatūras kontrole. Prasības kandidātiem: • Vēlama vidējā vai vidējā speciālā izglītība; • Vēlama pieredze pārtikas tirdzniecībā; • Precizitāte, augsta atbildības sajūta. Piedāvājam: • Interesantu darbu stabilā uzņēmumā; • Mūsdienīgu darba vidi; • Darbam atbilstošu atalgojumu un sociālās garantijas; • Profesionālās un personīgās izaugsmes iespējas. Darba vietas: Tērbatas 43,Valmiera un Stacijas 44, Valmiera. CV ar norādi "Pārdevējs" lūdzam sūtīt uz e-pastu austris_ag@inbox.lv  vai pieteikties personīgi SIA "Austris AG" birojā Tērbatas ielā 43, Valmierā, 2 stāvā, vai zvanīt uz tālruni 29154756. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz pārrunām. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 43, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-10-31 Darba sākšanas datums: 2019-10-21 Kontaktpersona: CV ar norādi "Pārdevējs" sūtīt uz austris_ag@inbox.lv vai zvanīt uz t.29154756. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

4* viesnīca “Wolmar” Valmierā godam nes pilsētas vēsturisko nosaukumu no 2000. gada.  Pateicoties labai komandai un viesmīlīgai attieksmei, esam viena no iecienītākām viesnīcām Valmierā. Lai turpinātu priecēt viesus, aicinām komandai pievienoties brokastu un banketu VIESMĪLI. Darba pienākumu apraksts: · apkalpot viesus brokastīs un banketos · uzturēt viesmīlības atmosfēru restorānā  Prasmes un īpašības: · ievērot viesmīlības standartus viesu apkalpošanā un galdu klāšanā · prasme organizēt komandas darbu · pacietība, stila izjūta, spēja ievērot uzvedības, kultūras un pieklājības normas · apkalpot viesus, sazinoties latviešu un angļu valodā  Izglītības prasības un iemaņas: · Profesionālā izglītība un darba pieredze viesmīlības sfērā  Piedāvājam: · maiņu darbu · nepilnu darba slodzi /darbu iespējams apvienot ar studijām/ vai pilnu darba slodzi · iegūt labu darba pieredzi · apmaksātus ēdināšanas pakalpojumus · sociālās garantijas Ja gribi pieteikties, sūti CV uz e-pasta adresi liana@wolmar.lv . Tālrunis informācijai: 29469709. Profesija: VIESMĪLIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Tērbatas iela 16A, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-11-30 Darba sākšanas datums: 2019-10-21 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu liana@wolmar.lv, tālrunis informācijai 29469709. Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri