Valmieras Ziņas

Valmiera cauri gadu simtiem

Lasīšanas laiks: 4 min

Valmiera, 2022. gada jūlijs, pilsēta sagaida savu 739. dzimšanas dienu. Gūt iespaidu par to kāda ir pilsēta šodien nepavisam nav grūti  –  doties pastaigā gar Dzirnavu ezeriņu, aplūkot Gaujas Stāvo krastu Sajūtu parku, iegriezties Jāņparkā, izstaigāt Pārgauju vai Burkānciema mazās ieliņas. Arī par to, kāda bija pilsēta 20. gadsimtā vēl varam uzzināt no dažādām fotogrāfijām un atmiņu stāstiem, bet kāda bija pilsēta savā pirmajā, simtajā vai piecsimtajā dzimšanas dienā?

Valmieras kā pilsētas pirmsākumi meklējami Lucas kalnā, kur 13. gadsimtā uz dzīvi apmetās vietējie iedzīvotāji. 1224. gadā Valmieras teritorija nonāca Zobenbrāļu ordeņa kontrolē, kas šeit lika pamatus ordeņa pilij. Pēc Zobenbrāļu ordeņa sagrāves 1237. gadā Valmieru pārņēma Livonijas ordenis un 1283. gadā Livonijas ordeņa mestrs Villekens fon Endorps veica Valmieras pils (Wolmar) un Sv. Sīmaņa baznīcas celtniecību Gaujas krastos. 1283. gadu šodien arī uzskatām par pilsētas dzimšanas gadu. 

Valmiera, līdzīgi lielai daļai citu pilsētu Livonijā, bija Ordeņa pakļautībā, līdz ar to tās pirmsākumos pilsēta bija garīga līdera pakļautībā, ar galveno funkciju – militāra aizsardzība. Un aizsardzības funkcija tiešām bijusi, to pierāda arī pamatīgie pils mūri, kuru fragmentus Valmieras vecpilsētā varam apskatīt vēl šodien.

13.-15.gs. Valmierā pastāvēja 3 teritoriāli atsevišķas, bet savstarpēji saistītas apdzīvotas vietas – ordeņa pils, vecpilsēta un Lucas kalna ciems. Domājams, miera laikā pilī dzīvoja ap 100 iemītnieku. 1649. gadā minēts, ka Valmieras garnizonu veidoja 80 karavīri. Viduslaiku pils parasti nebija pašpietiekama. Tajā uzturējās gan militārpersonas, gan apkalpojošais personāls, kuriem bija nepieciešama gan pārtika, gan apģērbs. Pils bija patērētāja, bet tas nenozīmēja, ka tajā nenodarbojās arī ar saimnieciskām nodarbēm. Pašreizējie pētījumi liecina, ka pils pagrabos uzglabāts saimnieciskais inventārs un tur notikusi arī saimniekošana. Pils ļaudis uzturā lietoja graudu produktus, mājdzīvnieku un meža dzīvnieku gaļu, kā arī zivis. Jādomā, ka pilī lielākoties uzturējās vācu izcelsmes krusta karotāji, priesteri un pusbrāļi. Taču pilī atrastas latgaļiem piederošas senlietas, kas liecina par vietējo iedzīvotāju kalpošanu pils vajadzībām. Apkārtnē dzīvojošie pilī nodeva konkrēta apjoma nodevas, kuru apjoms konstatējams pēc 17. gs. sākuma revīzijas un attiecināms vismaz uz 16. gs.

Pils savā pastāvēšanas laikā bieži nonāca dažādu karu un kauju krustpunktā un tā kā pils, un pilsēta bija cieši saistītas, cieta abas. Pati pils piecu gadsimtu pastāvēšanas laikā ir vairākkārt pārbūvēta, paplašināta un nostiprināta

Arheoloģiskajos izrakumos izdevies konstatēt divus lielākus apbūves periodus: 1. periods – 13. gs. beigas – 16. gs. sākums, kad pastāvēja mūra pils ar vienu priekšpili un aizsardzības grāvi pils priekšā; 2. periods –   16. gs. beigas – 17. gs., kad grāvis bija aizbērts un uzcelta  otra priekšpils ar diviem torņiem. 

Valmiera viduslaikos varēja attīstīties, pateicoties tās ģeogrāfiski izdevīgajam novietojumam. Pilsēta atradās krustpunktā, lai no Livonijas tālāk dotos gan uz mūsdienu Igauniju, gan Krieviju: līdz Valmierai veda apsargāts sauszemes ceļš Rīga – Pleskava un ūdens ceļš – Gauja. Valmieru bieži izvēlējās, kā landtāgu un pilsētas sapulču vietu, pateicoties tieši salīdzinoši vienādajiem attālumiem no Livonijas galvenajām pilsētām – Rīgas, Tallinas un Tartu. 

Valmiera atradās arī krustpunktā starp Cēsīm, kas bija Ordeņmestra rezidence un Limbažiem, kas bija Arhibīskapa rezidence ārpus Rīgas. Valmieras pils bija plašāka apgabala administratīvais centrs, kuram bija pakļautas apkārtējās zemes. 

Sākot ar 17. gs. sākumu Valmiera tika pārplānota, izveidots regulārs ielu tīkls, sadalot teritoriju taisnstūru kvartālos. Ap 1673. gadu pilsētai tika uzcelti jauni nocietinājumi. Seno mūru nojaukšanu sāka 1668. gadā, bet pabeidza 1681.gadā. Valmiera kļuva par atklātu pilsētu, mūri vairs netraucēja pilsētas attīstībai, tā sāka augt rietumu un vēlāk citos virzienos. 17. gadsimtā izveidotais ielu tīkls pamatos saglabājās līdz 19. gadsimtam un arī vēlāk.

Ap 18. gadsimtu Valmieras pils lielākajā daļā ir sabrukusi un funkcionē tikai daļēji.  Pils ir zaudējusi savas aizsardzības un politiskā centra funkcijas, attīstoties ieročiem un mainoties sabiedrības struktūrai. Lielākā daļa augstmaņu apkārt Valmierai ceļ un attīsta savas muižas. Pilsētā lielā mērā ir nomainījies iedzīvotāju sastāvs. Iebrauc jauni interesenti gan no vācu zemēm, Somijas, Zviedrijas un mūsdienu Igaunijas, kā arī pārnāk dzīvot no citām apdzīvotām vietām mūsdienu Latvijas teritorijā, piemēram, Cēsīm, Rīgas, Kurzemes pilsētām.

Neskatoties uz to, kurš kurā gadsimtā bijis Valmieras ”saimnieks”, pilsēta jau kopš saviem pirmsākumiem bijis attīstības centrs, vieta, kur savijas dažādas tautsaimniecības nozares un pats galvenais – cilvēki šeit vienmēr vēlējušies strādāt un dzīvot. Tā tas bija pirms septiņiem simtiem gadu un, tā tas, visticamāk, būs vēl pēc septiņiem gadu simtiem.

Materiāli raksta tapšanai iegūti no Valmieras muzeja – Valmieras pils kultūrvides centra topošās ekspozīcijas “de Woldemer”, kura tiks atklāta š.g. decembra beigās un par kuru uzzināt iespējams būs jau šajā nedēļas nogalē – Valmieras pilsētas svētku laikā.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA "BONO" Meža īpašumu, Cirsmu un Lauksaimniecības zemju  Pārdevēju BONO ir kokrūpniecības un mežsaimniecības nozares uzņēmums. Uzņēmuma darbības virzieni aptver kokmateriālu ieguvi, loģistiku, pirmapstrādi, tālākapstrādi, tirdzniecību un koka māju ražošanu. BONO ir kļuvis par pilnībā integrētu uzņēmumu grupu, kas tiecās izmantot vismodernākās tehnoloģijas un ražošanas metodes, lai koksne iegūtu augstāku pievienoto vērtību visos vērtību ķēdes posmos. GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: ▪ Veikt izejošos zvanus potenciālajiem klientiem, lai identificētu interesi par meža īpašuma/lauksaimniecības zemes pārdošanu vai meža izstrādi. ▪ Pārliecināt potenciālos klientus par izteiktā piedāvājuma priekšrocībām un vienoties par darījumu; ▪ Sadarboties ar citām uzņēmuma nodaļām-vērtēšanas/projektu vadības/juridisko nodaļu u.c. pēc nepieciešamības, lai veiksmīgi novērtētu īpašumus, nodotu informāciju par plānoto darījumu kolēģiem. ▪ Izpētīt un saprast uzņēmuma meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju pirkšanas piedāvājumus. GALVENĀS PRASĪBAS: ▪ Spēja efektīvi un laipni komunicēt, izmantojot tālruni; ▪ Iepriekšēja pieredze zvanu centrā, telemārketingā vai aktīvā pārdošanā pa telefonu B2C sektorā tiks uzskatīta par priekšrocību; ▪ Vēlme apgūt un izprast meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju biznesa nianses; ▪ Izturība un motivācija ikdienā strādāt ar lielu zvanu apjomu; ▪ Spēja strādāt komandā un sadarboties ar citiem departamentiem; ▪ Labas latviešu un vēlamas krievu valodas prasmes gan mutiski, gan rakstiski. MĒS PIEDĀVĀJAM: ▪ Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; ▪ Apmācības un iespēju attīstīties uzņēmumā; ▪ Iespēja strādāt no mūsdienīgas un ērtas darba vides Beātes iela 5; Valmiera; LV-4201. ▪ Konkurētspējīgu atalgojumu sākot no 1800EUR bruto + kvartāla bonusu sistēma - balstīta uz sasniegto rezultātu; ▪ Draudzīgu darba vidi un atbalstošu kolektīvu; ▪ Apmaksātus telekomunikācijas pakalpojumus CV sūtīt uz e-pastu recruitment@bonotimber.com Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Lauksaimniecība / Vide Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-21

Mēs, AS Brink’S Latvia, esam daļa no Amerikas Savienoto Valstu koncerna Brink’S, kas ir globāls līderis skaidras naudas pārvadājumu jomā. Šobrīd mēs aktīvi meklējam savā komandā inkasentu (-i) darbam Valmierā. Mēs lepojamies ar savu 120 cilvēku lielu un stabilu komandu Latvijā un 165 gadu pieredzi pasaulē. Mēs ar prieku sniedzam pakalpojumus vairāk kā 600 klientiem visā Latvijā. Mūsu vērtības ir Drošība, Fokuss uz klientiem, Ētika un godīgums, Darbinieku pieredze, Pastāvīgi uzlabojumi, Dažādība un komanda. Regulāri veikto personāla lojalitātes aptauju rezultāti rāda, ka mūsu darbinieki augstāk par visu vērtē savus kolēģus un darba saturu. Pievienojoties mums, TU iegūsi valstij nozīmīgu darbu starptautiskā, nozares lielākajā uzņēmumā, kā arī: - profesionālu kolēģu un zinoša vadītāja atbalstu - apmācības veiksmīgai darba uzsākšanai - finansiālu atbalstu apsardzes sertifikāta iegūšanai un pagarināšanai - veselības apdrošināšanu ar pirmo darba dienu - atalgojumu 6.2-7.0 EUR bruto/h, vienmēr laikā - darba apģērbu ērtam darbam, dienesta ieroci un citu ekipējumu Mēs TEV uzticēsim materiālo vērtību inkasāciju, apsardzi un pārvadāšanu, nodrošinot izcilu servisu mūsu klientiem. Mēs sagaidām, ka Tev ir: apsardzes sertifikāts un nepieciešamie dokumenti ieroča nēsāšanas apliecības noformēšanai, B kategorijas autovadītāja apliecība, latviešu valodas prasme un augsta atbildības sajūta. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com AS “Brink's Latvia” apstrādās Jūsu personas datus, kas iegūti atlases procesā, lai veiktu atlasi amatam, uz kuru pretendējat, un aizsargātu mūsu intereses strīdu rašanās gadījumā. Atkarībā no amata mēs varam kopīgot Jūsu personas datus ar citiem Brink’s uzņēmumiem, kas ir iesaistīti atlases procesā, un daži no uzņēmumiem var atrasties ārpus ES. Ja Jūs netiksiet pieņemts darbā, mēs iznīcināsim Jūsu datus tā kalendārā gada beigās, kas seko gadam, kurā pieteicāties darbam. Ja vēlaties iegūt plašāku informāciju par to, kā mēs apstrādājam Jūsu datus, lūdzam sazināties ar mums pirms pieteikšanās šim amatam. Ja vēlaties saņemt piedāvājumus dalībai citos konkursos, tostarp uz citiem amatiem, lūdzam norādīt to savā pieteikumā. Lūdzam ņemt vērā, ka šādos gadījumos Jūsu dati tiks kopīgoti Brink's grupas ietvaros (tostarp ārpus ES), kā arī Jūs varat saņemt piedāvājumus dalībai konkursos no citiem Brink's grupas uzņēmumiem. Pateicamies par atsaucību. Profesija: INKASENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-31 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com

Mūsu partneri