Valmieras Ziņas

Vai kaķi var staidzināt siksniņā?

Lasīšanas laiks: 4 min

Ierasts redzēt daudz suņu pavadā, staigājot pa Valmieras ielām un nostūriem. Sevišķi aktīvi tiek izmantota pilsētas zaļā zona – meži, parki. Taciņa jāsadala ne vien skrējējiem un svaiga gaisa baudītājiem, bet arī mājas mīluļiem un viņu saimniekiem. Internetā redzamas bildes ar jūrascūciņām pavadās, mājas seskiem un citiem mīluļiem, taču ne vienu vien kaķi siksniņā var redzēt arī mežā pie Jāņa Daliņa stadiona un estrādes.

Šis stāsts ir par kaķu meiteni vārdā Juki. Balta kā sniegs, tādēļ Juki, kas no japāņu valodas tulkojot to arī nozīmē. Pie siksniņas tika radināta jau no mazotnes. Nebija vēl pat gadiņš, kad tika mācīta pierast pie krūšu siksnas un pavadas. Zināms, kaķis mēdz būt cimperlīgāks un nepaklausīgāks mājdzīvnieks kā suns, tādēļ radināšana pie staigāšanas pavisam noteikti var radīt sarežģījumus, taču tas ir piedzīvojums.

Pirms pastaigu sākšanās jau dzīvoklī Juki tika uzvilkta krūšu siksniņa, lai nebūtu dubults satraukums, kad jāiet ārā un jāpierod pie kaut kādas lentas ap kaķēna ķermeni. Viņa to uztvēra normāli – plēsa nost siksniņu, trakoja un skrēja, ķērās aiz tās un kūleņoja. Tik normāli cik vien var uztvert… Pieradināšanas procesā es, kaķa saimniece, centos padarīt viņai šo pieredzi par mazāk satraucošu. Siksniņu kādas divas nedēļas Juki vilku vakarā pirms gulēt iešanas, lai panēsā to divas stundas un tad novilku. No sākuma Juki ļoti spītējās. Koda un skrāpējās. Ar laiku pierada pie tās un nejutās traucēta.

Atveroties dzīvokļa durvīm, šķiet kaķim atvērās jauna pasaule. Viņa ar ziņkāri lūkojas visur riņķī. Sākām iet ārā agrā pavasarī. Kā jau dzīvokļa kaķis, viņa pat nedaudz baidījās no zāles, taču lielākais bieds bija dažādās pilsētas skaņas – cilvēki, mašīnas, būvdarbi. Ar nešanu Juki tika nogādāta zālē pie daudzdzīvokļu mājas. Tur viņa pieplaka pie sienas un ātrā riksī devās mājas durvju virzienā, tādēļ, kad aizskrēja prom, es nesu viņu atpakaļ zālē. Un šādi notika pastaigas vismaz mēnesi. Pacietībai ir jābūt milzīgai.

Palika siltāks un viņai nedaudz uzmanību no pilsētas trokšņa novērsa kukaiņi, kas līdz ar pavasara atmodu, paši sarosījušies. Viņa sāka “atvērties” un jau vairāk staigāt pa pagalmu un skriet līdzi mušām, taureņiem un citiem kukainīšiem. Sapratu, ka pilsētas troksnis viņu tāpat baida, meklēju risinājumus. Internetā atradu kaķu pārnēsājamo somu. Ne jau tādu kā ierasts – plastmasas būrītis – bet gan mugursomu no kāda auduma materiāla ar cietu pamatni un sietiņu uz visām pusēm. Somu iegādājos, lai bez transportlīdzekļa nokļūtu Valmieras meža takās, kur klusāks un kukaiņu pa pilno. Brīnumainā kārtā pie somas Juki nebija jāpierod, jo jau pirmajā dienā viņa tajā iekāpa labprātīgi un nekas līdz šim nav mainījies.

Tā nu sākās man parasta pastaiga, bet viņai milzīgs ceļojums uz stadiona un estrādes mežiem. No daudzdzīvokļu mājas līdz Vanšu tiltam mums bija mērojamas aptuveni 10 minūtes. Šo laiku viņa mierīgi gulēja somā un skatījās apkārt. Nonākot pie soliņiem, kas pie Gaujas, Juki ar somu tika nolikta uz tiem un izlaista ārā. Jauna vieta un smaržas. Juki palika atkal ļoti bailīga. Taču tas aizņēma mazāk par nedēļu, kad kaķis “atvērās”.

Juki jau pati sāka vedināt uz iešanu ārā. Gāja pie durvīm, lēca uz kliņķa, līda pat somā un gaidīja. Tā mēs regulāri sākām iet pastaigās. Ne katru dienu, bet ik pa pāris dienām. Ar pastaigām gan jāsaprot, ka tas nebūs kā ar suni – kur virzīsi, tur ies. Kaķis ies tur, kur viņam interesē un saimnieks var iztiepties vai sarauties, taču zināmas robežas var noteikt, turot siksniņā. Juki pat sāka skraidīt pa kokiem kā vāvere. Ar nagiem pa koku augšā un lēnām rāpelējās lejā. Viņa pierada pie pastaigām un mūs jau vairāki cilvēki sāka atpazīt. Daudziem šķita neierasti pastaigā vest kaķēnu, tādēļ nereti cilvēki nāca klāt un interesējās – kā tas ir? Jau pa gabalu dzirdējām: “Hei, re kur tas baltais kaķītis!”

Neskaitāmi gadījumi, kad ne tikai bērni, bet arī pieaugušie interesējas pienākt tuvāk pie Juki un papaijāt. Taču, kā jau minēju iepriekš, kaķis mēdz būt nesavaldīgāks, tādēļ vienmēr teicu, ka jāuzmanās, kad paijā. Var gadīties, ka aiz satraukuma saskrambā, taču šķiet, ka uztraukumam nebija pamata. Nebija ne reize, kad Juki palaida nagus. Viņa vairāk sabijās un pieplaka pie zemes, tomēr arī tas ar laiku pārgāja. Sākotnēji ieraugot vai sadzirdot citus cilvēkus un dzīvniekus, viņa uzreiz ieskrēja zālē un noslēpās. Jo vairāk staigājamies, jo drošāka palika un sezonas beigās vispār ignorēja citu esamību.

Protams, dažreiz saņēmu arī nosodījumu par kaķa spīdzināšanu, bet vai tiešām? Vai tiešām tā ir spīdzināšana, ja kaķis pats jau sāka prasīties iet ārā. Un kā viņa atdzīvojās, esot mežā… Dzīvokļa kaķim nav tik vienkārša dzīve un papildus aktivitātes vien nes labumu. Tādēļ, atbildot uz jautājumu – vai kaķi var staidzināt siksniņā – es saku jā! Tas prasa daudz laika un pacietības, bet arī kaķis var pierast pie staigāšanas un izbaudīt to!

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Kārliena” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā SOCIĀLO PEDAGOGU (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 10,53 stundu slodzi nedēļā (0,351 likmes). Ja Tev ir vēlme: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • veidot lietišķu sadarbību ar Iestādes darbiniekiem, izglītojamiem, viņu vecākiem un citu institūciju darbiniekiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī sniegt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un ja Tev ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 315,90 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumentu kopijas gaidīsim līdz 2022.gada 29.decembrim personīgi (adrese: Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā karliena@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 27856005. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-29 Kontaktpersona: CV, piet vēst.un izgl.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu karliena@valmiera.edu.lv

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada būvvaldes (turpmāk – Būvvalde) juriskonsultu/-i (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • izvērtēt būvniecības dokumentāciju atbilstoši Latvijas Republikā spēkā esošajiem lietu un saistību tiesību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem; • sagatavot atbilžu, administratīvo aktu un uzziņu projektus uz fizisko un juridisko personu iesniegumiem par Būvvaldes kompetencē esošajiem jautājumiem; • atbilstoši Būvvaldes pilnvarojumam pārstāvēt Būvvaldi tiesā; • piedalīties Pašvaldības lēmumu, saistošo noteikumu un Būvvaldes iekšējo normatīvo aktu izstrādāšanā un sniegt ieteikumus par citu iestāžu sagatavoto ārējo normatīvo aktu projektiem; • sniegt juridiskas konsultācijas Būvvaldes darbiniekiem par Būvvaldes kompetencē esošajiem jautājumiem; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība tiesību zinātnēs; • vismaz 2 (divu) gadu darba pieredze specialitātē; • būvniecības procesu regulējošo normatīvo aktu pārzināšana; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, BIS portālā vai BIS 2 profilā un biroja tehniku; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 970 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV) un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Juriskonsulta/-es amatam” līdz 2022.gada 15.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207124. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: JURISKONSULTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 25C, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-15 Kontaktpersona: CV, piet.vēst.,augst.izgl.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:personals@valmierasnovads.lv

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā BŪVINŽENIERI (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • organizēt un piedalīties būvniecības procesos Pašvaldības un tās iestāžu būvprojektu realizācijas laikā; • piedalīties būvprojektēšanas uzdevumu sagatavošanā, izvērtēt būvprojektus to izstrādes procesā; • veikt Pašvaldības būvju vizuālo/ tehnisko apsekošanu, atzinumu sagatavošanu, sniegt priekšlikumus un ieteikumus par prioritāri nepieciešamajiem Pašvaldības ēku un būvju remontdarbiem; • izstrādāt/ organizēt Pašvaldības vajadzībām nepieciešamās remontdarbu tāmes, veikt izmaksu aplēses investīciju projektiem; • piedalīties ES struktūrfondu līdzfinansēto būvobjektu projektu pieteikumiem un atskaitēm nepieciešamās būvprojektu un būvniecības dokumentācijas sagatavošanā; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība) būvniecības jomā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze būvniecības jomā; • sertifikāts ēku būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā tiks uzskatīts par priekšrocību; • normatīvo aktu pārzināšana būvniecības jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, “Būvniecības informācijas sistēma” (BIS) portālā, Būvju informācijas modelēšanas (BIM) sistēmā un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1535 EUR līdz 1645 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Būvinženiera/-es amatam” līdz 2022.gada 15.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BŪVINŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-15 Kontaktpersona: CV, piet.vēst. un izgl.dok.kopiju ar norādi sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv, 64207138.

Mūsu partneri