Valmieras Ziņas

Meinkūns nav parasts kaķis ar parastu ikdienu

Lasīšanas laiks: 5 min

Kaķi ir vieni no populārākajiem mājdzīvniekiem. Cits izvēlas kārtīgu lauku kaķi, kam jāmedī peles, taču citam piemērotāks ir “istabas” kaķis. Kad svarīgs kaķa temperaments un lielums, dzīvnieku mīļi apsver kaķa izvēli balstoties uz dažādām šķirnēm un to raksturojuma. Lai gan precīzu datu par kaķu šķirņu daudzumu nav, internetā atrodams, ka to ir no 40 līdz 70. Kāda ļoti īpaša šķirne ir Meinkūnu kaķi, kuri tiek uzskatīti par vieniem no lielākajiem mājas kaķiem. Viņi apbur ne tikai ar savu milzīgo ķermeni, bet arī karalisko izskatu.

Šādas kaķu šķirnes – Meinkūna – īpašniece ir arī Valmierā dzimusī un augusī Rimma Ševčenko. Mācoties par medmāsu, prakses laikā sapratusi, ka tā tomēr nav viņas profesija un izlēmusi mēģināt ko citu – telekomunikācijas sfēru. Pēdējos gadus Latvijā strādājusi bankā Rīgā, taču satiekot savu otru pusīti, abi lēmuši, ka jāaplūko, kas notiek ārpus Latvijas. Lai gan sirdī viņa ir Valmieriete, dzīves ceļi aizveduši līdz Lielbritānijai, Ragbijai. Kopā ar savu dzīvesbiedru iegādājušies Meinkūnu, kuru nosaukuši par Lunu.

Luna ir vien nepilnus 9 mēnešus veca, taču izmēros viņa ir lielāka kā citu šķirņu pieauguši kaķi. Kā vēl kaķēns Luna sver 5,4kg, tomēr viņai vēl jāaug. Mainecoon.org mājaslapā rakstīts, ka pieaudzis, veselīgs Meinkūns sverot līdz pat 11,3kg. “Iegādājāmies viņu, kad bija 3 mēneši, jo šajā vecumā, tā kā viņi ir lielāki kaķi, var jau veikt sterilizāciju,” stāsta Rimma. Viņa ar savu dzīvesbiedru lēma, ka kaķi tālāk nevairos un uz izstādēm nevedīs, tādēļ audzētava jau visu nokārtoja pirms viņi iegādājās savu mīluli. Sākumā bija grūti pierast, ka vēl kāds ir mājās. Viņa jau 2 naktī sāka ņaudēt un kaut ko prasīt, iespējams ēdienu, taču Rimma izlēma necelties un nebarot naktī, citādi pierastu un tā būtu ikdiena. Līdz rītam saimnieki piecieta to, ka Luna atnes kādu mantu, skraida vai guļās blakus un liek ķepas uz acīm. Tagad rītos vairāk murrā un mīļojās.

 “Izvēlējāmies Meinkūnu gan izskata, gan rakstura dēļ, bet pirmais noteikti bija izskats. Paskaties, cik viņi milzīgi un forši – gribās samīļot,” ar smaidu stāsta Rimma. Svarīgi arī bija, lai ir ģimenisks kaķis un ģimenes pieaugums kaķim nebūtu problēma. Saimniecei gribējās arī, lai kaķis sirsnīgs un pieķertos saimniekiem. Pirms Lunas pieņemšanas ģimenē bija bažas, vai kaķenei dzīvoklī pietiks vietas, tomēr aprunājoties ar citiem Meinkūnu īpašniekiem un lasot internetā, saprata, ka tā nebūs problēma. Galvenais, lai Meinkūnam ir kur paslēpties.

“Kā jau kaķis, viņa ir ar savu raksturu. Privātuma īsti nav nekāda, kad tev ir Meinkūns, jo viņai ir jābūt visur blakus,” atzīst Rimma. Lunai nepieciešama liela uzmanība, kā arī viņa esot ļoti runātīga. Dažreiz ņaud, jo gribās ēst, dažreiz ņaud, jo vajag uzmanību, bet dažreiz ņaudēšanai pat nav iemesla. Rimma domā, ka Meinkūns ir labs ģimenes kaķis, jo pat spēlējoties, ja kož, tad ļoti maigi. Būdams kaķēns, viņa daudz spēlējās. Dažreiz pati atnes mantu, lai kāds tikai spēlētos ar viņu. Saimniece atzīst, ka Luna ir izvēlīga ar mantiņām, taču mīļākā ir tā sauktais “Ceļojošais Ezis”, kuru kaķene pati pārvieto kur grib dienas un nakts laikā, bet nespēlējās ar to. “Mēģinājām reiz viņu dresēt. Kaut ko klausa, kaut ko nē. Sapratām, ka viņa darīs tikai to, kas viņai pašai šķitīs interesants. Protams, bez garduma viņa neko nedarīs. Uzlēkt uz savas vietiņas un nostāties uz pakaļējām kājām – to viņa izdara,” priecājas Rimma, taču piebilst: “mēs vairāk domājam par lutināšanu un kā viņu vairāk mīlēt nevis kā iedresēt!”

Meinkūna šķirnes kaķi prasa īpašas rūpes, un šo šķirņu saimniekiem noteikti ikdiena atšķiras. Tā kā Meinkūnam ir diezgan gara un pūkaina spalva, tad par to ir jārūpējas ikdienā gan biežāk ķemmējot, gan mazgājot. “Reizi nedēļā mēs nodarbojamies ar ķemmēšanu un nagu apgriešanu, retāk ar mazgāšanu. Kopumā līdz šim esam mazgājuši četras reizes,” stāsta Rimma. Arī audzētava ieteica kaķi jau no mazotnes radīt pie mazgāšanas, jo spalva var ātri savelties, līdz ar to šai šķirnei bez mazgāšanas nu nekā. Turklāt, Luna ir nekārtīga ēdāja, jo maltītes laikā viss iet pa gaisu – novārta ne tikai sevi, bet arī apkārtni. No dušas viņa baidās, taču vannā ieliekot ir mierīgāka. Ar nagu griešanu ir vieglāk. Luna nekad nav palikusi agresīva, bet aizbēgt gan ir mēģinājusi. Vēl kāda problēma Meinkūnu īpašniekiem ir kaķa guļvietas atrašana. Parasti kaķu gultiņas ir paredzētas mazo šķirņu mīluļiem, taču tās noteikti nav pietiekami lielas Meinkūnam. Rimma stāsta, ka nākas pirkt suņu gultiņas. Tāpat ir arī ar kaķu mājiņām, kuras speciāli jāpasūta vai pašam jāizgatavo. Līdzīgi ar tualetes kasti, kura arī nepieciešama lielāka.

Luna ir radusi kārtīgi paēst. “Mēs viņu barojam ar sauso un slapjo barību, kā arī, tā kā viņa ir liels kaķis un ir svarīgi, lai viņa augtu veselīga un viss pietiktu, mēs viņai dodam vistas gaļu, kuru vispirms izvārām,” stāsta saimniece. Barību gan neesot tik viegli atrast, jo nozīmīgi ir, lai gabaliņi būtu lielāki, kā ierasts, līdz ar to specializētā barība ir ļoti dārga. Rimma nesen pasūtījusi 4kg barību par £40. Esot arī alternatīvas, bet tur jāzina, kurai barībai ir lielāki gabaliņi. “Tie 4kg viņai pietiks uz kādu pusotru vai divām nedēļām. Papildu sausajai barībai, mēs dodam vēl slapjo barību, dienā 2 paciņas,” stāsta saimniece. Slapjā barība 1 paka ar 12 paciņām, kas ir uz nepilnu nedēļu, maksā aptuveni £5. Kaķa kastītei Rimma un viņas draugs pērk papīra granulas, kas ir ērtas lietošanai un arī draudzīgas maciņam. 30l granulas maksājot £16, taču Latvijā tādas neesot pieejamas. Kaķim arī ērti, jo ķepiņas spalvainas un granulas lielākas, līdz ar to neķeras. Lunai ir arī apdrošināšana, kas pārvēršot uz eiro maksā aptuveni €15 mēnesī.

Meinkūns noteikti nebūs kā citas šķirnes kaķis. Atšķirsies ne tikai ikdiena – mazgāšanas, ķemmēšanas, barošanas – bet arī izmaksu ziņā ir liela starpība. Sevišķi šķirnes kaķi ir mazliet trauslāki, kā lauku kaķi, tādēļ jau vien ir jābūt uzmanīgākiem. Turklāt, esot tieši Meinkūna saimniekiem, ir jāparūpējas, lai viņi arī izaug tik lieli, kā paredzēts, dodot gaļu un vitamīnus. Aplūkojot Lunas foto, skaidrs ir viens – nevar nepiekrist saimniecei Rimmai, kas vien paskatoties uz kaķi, vēlas to samīļot, taču šis kaķis ir arī lielāka atbildība.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri