Valmieras Ziņas

Meinkūns nav parasts kaķis ar parastu ikdienu

Lasīšanas laiks: 5 min

Kaķi ir vieni no populārākajiem mājdzīvniekiem. Cits izvēlas kārtīgu lauku kaķi, kam jāmedī peles, taču citam piemērotāks ir “istabas” kaķis. Kad svarīgs kaķa temperaments un lielums, dzīvnieku mīļi apsver kaķa izvēli balstoties uz dažādām šķirnēm un to raksturojuma. Lai gan precīzu datu par kaķu šķirņu daudzumu nav, internetā atrodams, ka to ir no 40 līdz 70. Kāda ļoti īpaša šķirne ir Meinkūnu kaķi, kuri tiek uzskatīti par vieniem no lielākajiem mājas kaķiem. Viņi apbur ne tikai ar savu milzīgo ķermeni, bet arī karalisko izskatu.

Šādas kaķu šķirnes – Meinkūna – īpašniece ir arī Valmierā dzimusī un augusī Rimma Ševčenko. Mācoties par medmāsu, prakses laikā sapratusi, ka tā tomēr nav viņas profesija un izlēmusi mēģināt ko citu – telekomunikācijas sfēru. Pēdējos gadus Latvijā strādājusi bankā Rīgā, taču satiekot savu otru pusīti, abi lēmuši, ka jāaplūko, kas notiek ārpus Latvijas. Lai gan sirdī viņa ir Valmieriete, dzīves ceļi aizveduši līdz Lielbritānijai, Ragbijai. Kopā ar savu dzīvesbiedru iegādājušies Meinkūnu, kuru nosaukuši par Lunu.

Luna ir vien nepilnus 9 mēnešus veca, taču izmēros viņa ir lielāka kā citu šķirņu pieauguši kaķi. Kā vēl kaķēns Luna sver 5,4kg, tomēr viņai vēl jāaug. Mainecoon.org mājaslapā rakstīts, ka pieaudzis, veselīgs Meinkūns sverot līdz pat 11,3kg. “Iegādājāmies viņu, kad bija 3 mēneši, jo šajā vecumā, tā kā viņi ir lielāki kaķi, var jau veikt sterilizāciju,” stāsta Rimma. Viņa ar savu dzīvesbiedru lēma, ka kaķi tālāk nevairos un uz izstādēm nevedīs, tādēļ audzētava jau visu nokārtoja pirms viņi iegādājās savu mīluli. Sākumā bija grūti pierast, ka vēl kāds ir mājās. Viņa jau 2 naktī sāka ņaudēt un kaut ko prasīt, iespējams ēdienu, taču Rimma izlēma necelties un nebarot naktī, citādi pierastu un tā būtu ikdiena. Līdz rītam saimnieki piecieta to, ka Luna atnes kādu mantu, skraida vai guļās blakus un liek ķepas uz acīm. Tagad rītos vairāk murrā un mīļojās.

 “Izvēlējāmies Meinkūnu gan izskata, gan rakstura dēļ, bet pirmais noteikti bija izskats. Paskaties, cik viņi milzīgi un forši – gribās samīļot,” ar smaidu stāsta Rimma. Svarīgi arī bija, lai ir ģimenisks kaķis un ģimenes pieaugums kaķim nebūtu problēma. Saimniecei gribējās arī, lai kaķis sirsnīgs un pieķertos saimniekiem. Pirms Lunas pieņemšanas ģimenē bija bažas, vai kaķenei dzīvoklī pietiks vietas, tomēr aprunājoties ar citiem Meinkūnu īpašniekiem un lasot internetā, saprata, ka tā nebūs problēma. Galvenais, lai Meinkūnam ir kur paslēpties.

“Kā jau kaķis, viņa ir ar savu raksturu. Privātuma īsti nav nekāda, kad tev ir Meinkūns, jo viņai ir jābūt visur blakus,” atzīst Rimma. Lunai nepieciešama liela uzmanība, kā arī viņa esot ļoti runātīga. Dažreiz ņaud, jo gribās ēst, dažreiz ņaud, jo vajag uzmanību, bet dažreiz ņaudēšanai pat nav iemesla. Rimma domā, ka Meinkūns ir labs ģimenes kaķis, jo pat spēlējoties, ja kož, tad ļoti maigi. Būdams kaķēns, viņa daudz spēlējās. Dažreiz pati atnes mantu, lai kāds tikai spēlētos ar viņu. Saimniece atzīst, ka Luna ir izvēlīga ar mantiņām, taču mīļākā ir tā sauktais “Ceļojošais Ezis”, kuru kaķene pati pārvieto kur grib dienas un nakts laikā, bet nespēlējās ar to. “Mēģinājām reiz viņu dresēt. Kaut ko klausa, kaut ko nē. Sapratām, ka viņa darīs tikai to, kas viņai pašai šķitīs interesants. Protams, bez garduma viņa neko nedarīs. Uzlēkt uz savas vietiņas un nostāties uz pakaļējām kājām – to viņa izdara,” priecājas Rimma, taču piebilst: “mēs vairāk domājam par lutināšanu un kā viņu vairāk mīlēt nevis kā iedresēt!”

Meinkūna šķirnes kaķi prasa īpašas rūpes, un šo šķirņu saimniekiem noteikti ikdiena atšķiras. Tā kā Meinkūnam ir diezgan gara un pūkaina spalva, tad par to ir jārūpējas ikdienā gan biežāk ķemmējot, gan mazgājot. “Reizi nedēļā mēs nodarbojamies ar ķemmēšanu un nagu apgriešanu, retāk ar mazgāšanu. Kopumā līdz šim esam mazgājuši četras reizes,” stāsta Rimma. Arī audzētava ieteica kaķi jau no mazotnes radīt pie mazgāšanas, jo spalva var ātri savelties, līdz ar to šai šķirnei bez mazgāšanas nu nekā. Turklāt, Luna ir nekārtīga ēdāja, jo maltītes laikā viss iet pa gaisu – novārta ne tikai sevi, bet arī apkārtni. No dušas viņa baidās, taču vannā ieliekot ir mierīgāka. Ar nagu griešanu ir vieglāk. Luna nekad nav palikusi agresīva, bet aizbēgt gan ir mēģinājusi. Vēl kāda problēma Meinkūnu īpašniekiem ir kaķa guļvietas atrašana. Parasti kaķu gultiņas ir paredzētas mazo šķirņu mīluļiem, taču tās noteikti nav pietiekami lielas Meinkūnam. Rimma stāsta, ka nākas pirkt suņu gultiņas. Tāpat ir arī ar kaķu mājiņām, kuras speciāli jāpasūta vai pašam jāizgatavo. Līdzīgi ar tualetes kasti, kura arī nepieciešama lielāka.

Luna ir radusi kārtīgi paēst. “Mēs viņu barojam ar sauso un slapjo barību, kā arī, tā kā viņa ir liels kaķis un ir svarīgi, lai viņa augtu veselīga un viss pietiktu, mēs viņai dodam vistas gaļu, kuru vispirms izvārām,” stāsta saimniece. Barību gan neesot tik viegli atrast, jo nozīmīgi ir, lai gabaliņi būtu lielāki, kā ierasts, līdz ar to specializētā barība ir ļoti dārga. Rimma nesen pasūtījusi 4kg barību par £40. Esot arī alternatīvas, bet tur jāzina, kurai barībai ir lielāki gabaliņi. “Tie 4kg viņai pietiks uz kādu pusotru vai divām nedēļām. Papildu sausajai barībai, mēs dodam vēl slapjo barību, dienā 2 paciņas,” stāsta saimniece. Slapjā barība 1 paka ar 12 paciņām, kas ir uz nepilnu nedēļu, maksā aptuveni £5. Kaķa kastītei Rimma un viņas draugs pērk papīra granulas, kas ir ērtas lietošanai un arī draudzīgas maciņam. 30l granulas maksājot £16, taču Latvijā tādas neesot pieejamas. Kaķim arī ērti, jo ķepiņas spalvainas un granulas lielākas, līdz ar to neķeras. Lunai ir arī apdrošināšana, kas pārvēršot uz eiro maksā aptuveni €15 mēnesī.

Meinkūns noteikti nebūs kā citas šķirnes kaķis. Atšķirsies ne tikai ikdiena – mazgāšanas, ķemmēšanas, barošanas – bet arī izmaksu ziņā ir liela starpība. Sevišķi šķirnes kaķi ir mazliet trauslāki, kā lauku kaķi, tādēļ jau vien ir jābūt uzmanīgākiem. Turklāt, esot tieši Meinkūna saimniekiem, ir jāparūpējas, lai viņi arī izaug tik lieli, kā paredzēts, dodot gaļu un vitamīnus. Aplūkojot Lunas foto, skaidrs ir viens – nevar nepiekrist saimniecei Rimmai, kas vien paskatoties uz kaķi, vēlas to samīļot, taču šis kaķis ir arī lielāka atbildība.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā sociālo pedagogu (profesijas klasifikatora kods 2359 01) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī informēt par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 8 stundas (0.271 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Sociālais pedagogs”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920

Pievienojies mūsu komandai! Mazsalacas pirmsskolas izglītības iestāde “Dārziņš” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā pirmsskolas izglītības mūzikas skolotāju (profesijas klasifikatora kods 2342 03) uz nenoteiktu laiku, sākot ar 2024./2025. mācību gadu. Ja Jūs vēlaties: • īstenot pirmsskolas izglītības satura apguvi kultūras izpratnes un pašizpausmes mākslā mācību jomā; • plānot pedagoģisko darbu saskaņā ar Iestādes nolikumu un pirmsskolas audzināšanas galvenajiem darba virzieniem; • organizēt mācību darbu bērnu muzikālo, pašizpausmes, intelektuālo spēju attīstīšanai; • izvērtēt un analizēt savu pedagoģisko darbu ar bērniem un sniegt atskaiti par paveikto; un Jums ir: • augstākā izglītība pedagoģijā (atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”) ar kvalifikāciju – pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs vai students augstākās izglītības studiju programmā – mūzikas skolotājs; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: spēja patstāvīgi plānot un organizēt darbu, atbildības sajūta, disciplinētība, precizitāte, spēja argumentēt pieņemtos lēmumus, komunikācijas prasme, spēja analizēt un risināt konfliktsituācijas, saglabāt konfidencialitāti un toleranci; mēs piedāvājam: • darba laiku 30 stundas (0,750 likmes) nedēļā; • atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • atbildīgu, interesantu un radošu darbu. CV un motivācijas vēstuli līdz 2024.gada 15.jūlijam, sūtīt iestādes vadītājai S.Liepai uz e-pastu: darzins@valmiera.edu.lv , vai iesniedzot personīgi adresē: Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras novads ar norādi “Pirmsskolas izglītības mūzikas skolotājs/-a”. Tālruņa numurs papildu informācijai: 27871920. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: PIRMSSKOLAS IZGLĪTĪBAS SPORTA SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Parka iela 14, Mazsalaca, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-15 Kontaktpersona: darzins@valmiera.edu.lv 27871920 Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri