Valmieras Ziņas

Uzņemta filma par Zilokalnu

11. decembrī plkst. 22.25 LTV1 ēterā notiks Lienes Laviņas-Kalnaellas dokumentālās filmas “Brīnumu mednieki. Zilaiskalns” televīzijas pirmizrāde. Filma tapusi filmu studijā “RIJA”, Latvijas televīzijas veidotajā dokumentālo filmu cikla “Latvijas kods” ietvaros. Biezo mežu kadru apvītā īsfilmā attēlojas stāsts par mūsdienu brīnumu meklētājiem Vidzemes teritorijā esošajā svētvietā Zilākalnā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja filmas veidotāji.

Līdz šim brīdim svētvieta ir populāra no tautā zināmās Zilākalna Martas, kura vairs nav šajā saulē. Tomēr viņas dzimtās mājas teritorija vēl joprojām daudziem ir neskaidra un noslēpumiem apvīta. No kurienes nāk šīs enerģijas strāvojums, kuru sajūt ikviens kalna apmeklētājs? Tas nedod mieru daudziem, jo īpaši bieži kalnā sastopamo Anatoliju, kuru dēvē par “kalna gariņu”. Anatolijs vienmēr ir laipns iepazīstināt Zilākalna brīnumu meklētājus ar nostāstiem un līdz šim nezināmo. Otrs filmas varonis ir Alberts, kurš svētvietai pieiet no citas puses un ar jaunāko tehnoloģiju palīdzību cenšas atklāt senvēstures liecības iepretī vēlmei saglabāt senču svētvietas neskartas un noslēpumainas.

Nacionālas kino balvas “Lielais Kristaps 2016” debijas balvas ieguvēja (par dokumentālo filmu “Tev, Rūķi!”), režisore Liene Laviņa –Kalnaella, jau no bērnības gaitām tiek vesta uz šo vietu kā uz kaut ko svētu.

“Interese veidot filmu par šo dabā esošo svētvietu radās jau pirms vairākiem gadiem, kad stāvēju pie kādas vecas liepas Zilākalna virsotnē. Šajā filmā noteikti ir piedalījušās “trešās personas”, kuras mitinās mežā, tāpēc tās es centos atdzīvināt caur animācijas efektiem, kuras skaņā ievij komponista Edgara Raginska mūzika. Noteikti jāpiebilst, ka filmēšanas komanda visas filmēšanas dienas bija kā uz “adatām”, jo jau pirmajā filmēšanas dienā ieripojot ar auto uz Zilākalna pagriezienu, filmētājiem nezināmu iemeslu dēļ noplīsa mašīna. Tas atkārtojās vairākkārt. Arī filmēšanas tehnika mūs pievīla, lai gan bijām iepriekš gatavojušies. Dīvaini trokšņi skaņas ierakstītājā, savādas likumsakarības filmēšanas komandu neatstāja līdz pat pēdējai filmas tapšanas dienai. Liels paldies komandai par izturību! Laikam, cenšoties izzināt neizzināmo, ar to ir jārēķinās, ka “kādam” tas ne vienmēr būs pa prātam,” ar piedzīvoto dalās režisore.

Filma “Brīnumu mednieki. Zilaiskalns” ir vairāku personību atšķirīgais redzējums par būtisku Latvijas spēka vietu. Caur šo personību atklāsmēm skatītājs varēs atklāt neremdināmo vajadzību rast mieru dabā, izzināt senču kultūru, taču vienlaikus aizdomāties, cik tālu cilvēks var ielauzties “dabas likumos”, nenodarot tai pāri.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri