Valmieras Ziņas

Satiksmes ministrs atbalsta plānošanas reģiona pakalpojuma “Transports pēc pieprasījuma” ideju (1)

Satiksmes ministrs Anrijs Matīss (V) paudis konceptuālu atbalstu Vidzemes plānošanas reģiona (VPR) idejai par pakalpojuma “Transports pēc pieprasījuma” realizēšanu, lai risinātu sabiedriskā transporta problēmas Vidzemē, portālu “Valmieras Ziņas” informēja VPR sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Āboliņa.

Pēc viņas teiktā, ministrs atzinis ieceri par labu esam un noticējis idejai, ka

pakalpojums “Transports pēc pieprasījuma” varētu aizstāt dažkārt pustukšo vai pat tukšo maršruta autobusu reisus,

kā rezultātā ļautu ne vien ietaupīt, bet arī nodrošināt iedzīvotājiem ērtākus pasažieru pārvadājumus. Ministrs arī atzinis, ka, iespējams, pakalpojuma pilotprojekts varētu tiks finansēts no mērķdotācijām sabiedriskajam transportam.

Pēc A.Āboliņas teiktā, VPR pēc platības ir lielākais reģions Latvijā ar zemu iedzīvotāju blīvumu un pastāv lieli attālumi starp viensētām, kā rezultātā samazinās sabiedriskā transporta intensitāte, jo sabiedriskā transporta reisi vairs nav ekonomiski izdevīgi.

Pēdējo četru gadu laikā sabiedriskā transporta nobraukums ir samazinājies vidēji no 6,9 miljoniem uz 6,5 miljoniem kilometru.

Vietējām un reģionālajām pašpārvaldēm jārod risinājumi, lai attīstītu publiski pieejamus, alternatīvus transporta pakalpojumus, nodrošinot savu iedzīvotāju un viesu brīvu pārvietošanos.

Attīstot alternatīvus transporta pakalpojumus, ir iespēja nodrošināt pārvietošanās iespējas tiem, kuriem to līdz šim liedzis tradicionālais sabiedriskais transports, kas darbojas atbilstoši “Sabiedriskā transporta pakalpojumu likumam”. Turklāt, ieviešot jaunus risinājumus, jāseko arī Eiropas Savienības aicinājumam domāt par videi draudzīgu un ilgtspējīgu pārvietošanās veidu.

Kā pastāstīja A.Āboliņa,

ideja par pakalpojumu “Transports pēc pieprasījuma” aizgūta no citu valstu labās prakses piemēriem,

kur līdzīga rakstura problēmām jau atrasts risinājums. Vietās, kur sabiedriskais transports kursē neregulāri vai nekursē vispār, iedzīvotājiem tiek dota iespēja pieteikt individuālu braucienu sev vēlamā laikā, lai nokļūtu līdz tuvākajam reģiona centram, kur atrodas galvenās pakalpojumu saņemšanas vietas, piemēram, ārsts, skola, veikals, un līdzīgi. Pieteikties braucienam iespējams zvanot uz pakalpojumu sniegšanas centru vai piesakoties elektroniski interneta vietnē, pastāstīja VPR pārstāve.

Pēc viņas teiktā, pakalpojumu sniegšanas centra darbinieks saņemtos datus apkopo un sazinās ar pakalpojuma sniedzējiem par plānotajiem maršrutiem tuvākajās dienās.

Labās prakses piemēri ārvalstīs liecina, ka brauciens iedzīvotājiem neizmaksā vairāk nekā biļetes cena ierastajā maršrutā, braucot ar autobusu,

kamēr starpība tiek atlīdzināta vai nu no pašvaldības, vai valsts budžeta.

VPR ar jauno risinājumu iepazīstinājis arī sabiedriskā transporta pārvadātājus, kuriem radusies interese par potenciālā projekta ideju. Atsaucību patlaban paudis transporta uzņēmums A/S “Cata”, taču sarunas notiekot arī ar citiem pārvadātājiem. Kā norādīja A.Āboliņa, interesi par projektu izrādījuši arī citi plānošanas reģioni Latvijā un pat Igaunijā, kas izteikuši vēlmi pārņemt pieredzi no Vidzemes plānošanas reģiona sekmīga projekta īstenošanas gadījumā.

Tajā pašā laikā,

pakalpojuma “Transports pēc pieprasījuma” ieviešana un izmēģināšana prasa lielus finanšu ieguldījumus.

Pēc VPR pārstāves teiktā, cerības tiekot liktas uz Eiropas Savienības un citu ārējo finanšu palīdzības instrumentiem, jo attālināto reģionu stiprināšana un transporta problēmu risinājumu meklēšana joprojām ir aktuāla arī starptautiskajā līmenī.

“Transports pēc pieprasījuma” darba grupā patlaban darbojas Naukšēnu, Alūksnes, Madonas un Jaunpiebalgas novada pašvaldības, kuras arī izteikušas vēlmi kļūt par projekta pilotteritorijām, izmēģinot jauno pakalpojumu. Tāpat, sadarbībā ar transporta ekspertiem, Vidzemes plānošanas reģions izstrādājis anketas gan pašvaldību pārstāvjiem, gan iedzīvotājiem, kas dzīvo potenciālajās pilotteritorijās, lai apzinātu esošās problēmas ar sabiedriskā transporta izmantošanu, kā arī, lai gūtu apstiprinājumu, ka ne tikai pašvaldību pārstāvji, bet arī paši iedzīvotāji ir gatavi iesaistīties pakalpojuma pārbaudīšanā.

A.Āboliņa arī norādīja: “Kāds būtu optimālākais risinājums Vidzemē, par to vēl tiek plaši diskutēts, taču nav šaubu, ka arī paši iedzīvotāji, to paradumi un drosme izmēģināt jauna veida pakalpojums ir viens no nosacījumiem, lai ideja par Transports pēc pieprasījuma pāraugtu veiksmīgā projektā.”

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

    Maris Dreimanis - 17.12.2014 Atbildēt

    ja man I U un ir 14 vietigs businjs un 7 vietigs minivens- varetu ari ta parvadat …butu darbs!

"Valmieras ziņas" jautā

Kā samazināt kopējo atkritumu apjomu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS “Seda” aicina darbā “Kravas automobiļa vadītāju" (prof.kods 8332 03) (darba vietas atrašanās vieta: “Lakstīgalas”, Rūpnieki, Valmieras pagasts, Burtnieku novads, LV-4219, t.i. 6 km no Valmieras). Darba pienākumi: Darbs patstāvīgs, uz nenoteiktu laiku. Kūdras produkcijas pārvadāšana. Uzturēt tehniskā kartībā kravas automobili, nodrošinot efektīvu un drošu ikdienas darbu. Prasības: Vadītāja apliecība – attiecīgās kravas a/m (Scania 114L) kategorijas, 95.kods. Tehniskās zināšanas par kravas automobiļiem. Iemaņas: Pozitīva attieksme pret darbu un darba kolēģiem, prasme strādāt komandā, pozitīva komunikācija. Vēlme mācīties apgūt darba specifiku un strādāt ar atbildību, nezaudējot darba kvalitātes līmeni. Piedāvājam: Darbu stabilā uzņēmumā, labus darba apstākļus un atsaucīgus kolēģus. Darba alga no EUR 55 līdz EUR 63 / par vienu darba maiņu (darba maiņa saskaņā ar MK noteikumiem nr.474). Darba laika veids: normālais darba laiks, sestdienas, svētdienas un svētku dienas brīvas. Pieteikšanās: savu CV ar norādi "Kravas automobiļa vadītājs" sūtīt uz info@seda.lv līdz 10.01.2020. Jautājumu gadījumā zvanīt darba dienās no 8:00 -17:00 uz tālruni 64722113. Profesija: KRAVAS AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, "Lakstīgalas", Rūpnieki, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-01-10 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz info@seda.lv, tālr. 64722113

Mūsu partneri