Valmieras Ziņas

Santa Baumane: Par darbu televīzijā sapņoju jau skolā

Aizvadītā gada nogalē Žurnālistikas konkursa konvents sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā pasniedza “Žurnālistikas cerības” balvas jauniem un talantīgiem Latvijas žurnālistiem. Starp balvas saņēmējiem bija arī Vidzemes televīzijas (VTV) žurnāliste SANTA BAUMANE.

Izvirzot jauno žurnālisti konkursam, VTV galvenā redaktore Aiga Vendeliņa-Ēķe pieteikumā rakstīja: “Santas, kā žurnālistes, stiprās puses ir radošums un spēja aktuālas tēmas pasniegt skatītājam saistošā veidā.”

Savukārt ilggadējā VTV galvenā redaktore Gunta Matisone saka: “Savu darbu Santa veic ļoti rūpīgi izpētot konkrēto tēmu, iedziļinoties dažādos aspektos un meklējot atbildes uz jautājumiem. Vēl viens būtisks pluss ir arī ļoti sulīgi, izvērsti teksti, laba valoda, kas šobrīd jaunajiem žurnālistiem ir pat ļoti liela problēma. Santa ikkatram sižetam meklē arī savu vizuālo formu, veiksmīgi izmantojot “standup”, prot veiksmīgi un vizuāli izteiksmīgi strādāt “kadrā”, stāstot par notikumiem.”

Arī “Valmieras Ziņas” bieži vien publicē Santas veidotos sižetus. Šoreiz lūdzām viņu iejusties pretējā lomā un vairāk pastāstīt par sevi.

„Sākumskolas vecumā es skatījos televīziju un domāju – „cik forši būtu tur strādāt”! Man jau tajā laikā visvairāk patika cilvēkstāsti,”

atklāj Santa. „Esmu joprojām saglabājusi 6.klases latviešu valodas un literatūras kladi, kurā pildīju uzdevumu „Nākotnes spogulis”. Tajā es rakstīju, ka kļūšu par televīzijas žurnālisti. Šī doma mani pavadīju visus skolas gadus. Tagad mans sapnis ir piepildījies un es varu veidot savus cilvēkstāstus.”

Santa atklāj, ka sava sapņa īstenošanai ir veltījusi daudz pūļu, sākot jau no skolas gadiem. Viņa ir pateicīga savai Ozolmuižas pamatskolas latviešu valodas un literatūras skolotājai, kura gatavojusi viņu dalībai olimpiādēs un palīdzējusi apgūt un izkopt vienu no žurnālistes galvenajiem darbarīkiem – latviešu valodu. Savukārt Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā Santa jau mācījusies ar skaidru apziņu, ka pēc absolvēšanas viņa studēs žurnālistiku. Ēnu dienās Santa devusies uz Vidzemes televīziju, kur ēnojusi tagadējās kolēģes – Lauru Jansoni un Guntu Matisoni.

„Sākot studijas Vidzemes Augstskolā, man uz brīdi radās šaubas, vai es kļūšu par žurnālisti, jo bija jāpielāgojas studijām un akadēmisko darbu rakstīšanai. Parasti tieši pirmajā kursā ir lielākais studentu atbirums. Par laimi, man izdevās pārvarēt pirmā grūtības un izturēt visus četrus gadus.

Visvērtīgākā daļa no studijām, manuprāt, ir prakse, kur var nostiprināt teorētiskās zināšanas, iegūt priekšstatu, kāda ir žurnālista darba ikdiena, un apgūt prasmes, ko nemāca augstskolā.

Prakse arī palīdz dibināt jaunus kontaktus un dod iespēju parādīt sevi potenciālajiem darba devējiem. Tādēļ mērķtiecīgi trīs gadus es devos praksē uz Vidzemes televīziju, kas vainagojās ar panākumiem, jo pēc studijām saņēmu darba piedāvājumu,” atklāj Santa.

Nu jau trīs gadus Santa ir Vidzemes televīzijas žurnāliste. Gan skatītāji, gan kolēģi atzīmē to, ka viņa brīvi jūtas kameras priekšā un spēj radīt interesantus un atraktīvus sižetus. Žurnāliste atklāj, ka tas viņai izdodas dabiski. Jau kopš skolas gadiem viņa bieži bijusi uz skatuves, deviņus gadus dejojot tautas deju kolektīvā, Alojas mūzikas un mākslas skolā apgūstot flautas un ģitāras spēli un uzstājoties koncertos, kā arī vadot dažādus skolas pasākumus. Santa uzsver, ka televīzijā ļoti svarīgs ir komandas darbs un kontakts ar kolēģiem, jo īpaši operatoriem. Tikai strādājot kopā un saprototies no pusvārda, var radīt lieliskus sižetus.

„Žurnālistikā visforšākais ir tas, ka katra diena ir pilnīgi citāda.

Vienā dienā tu intervē augstu amatpersonu, bet nākamajā ir jāvelk gumijniekus un jādodas uz laukiem vai mežu, trešajā tu runā ar simtgadnieku, kurš kopā ar Latviju svin jubileju, ceturtajā jādodas uz teātri filmēt pirmizrādi. Līdztekus ziņu sižetiem, es veidoju arī raidījumu „Mājā un sētā”, vasarās arī „Mājā un sētā: dārzā”. Man šīs tēmas ļoti patīk, jo pati esmu no laukiem. Pašlaik esmu sākusi veidot jaunu raidījumu par teātri, atklājot to, kā strādā ne tikai aktieri, bet arī neredzamie cilvēki – butafori, rekvizitori, kostīmu mākslinieki, scenogrāfi – visi tie, kas iegulda darbu, lai taptu izrādes. Pagājušā rudenī liels izaicinājums man bija priekšvēlēšanu projekts „Līderu debates”, kurā darbojos gan kā producente, gan kā scenārija autore. Re:TV ir jauns kanāls, te ir ļoti brīva un radoša gaisotne. Ikvienam ir dota iespēja mēģināt īstenot vistrakākās idejas,” stāsta Santa.

Gandrīz katru dienu Santa ir ceļā, jo jāspēj izbraukāt krustu šķērsu visa Vidzeme. Veidojot sižetus Re:TV projektiem, dažkārt nākas doties arī uz vēl tālākām Latvijas vietām, piemēram, Kolkas ragu. Žurnāliste atzīst, ka darbs televīzijā ir ļoti intensīvs un visai nogurdinošs, taču to atsver kolēģu atbalsts, interesantie temati un iedvesmojošie sižetu varoņi.

„Mēs esam tālu no Rīgas un lielās politikas, taču esam tuvu cilvēkiem reģionos un runājam par viņiem aktuālām problēmām. Ik dienu es pārliecinos, cik forši cilvēki dzīvo reģionu pilsētās un novados. Gandrīz no katras filmēšanas es atbraucu iedvesmota un iemācījusies kādu dzīves gudrību,”

atzīst Santa. Vislielāko gandarījumu viņai sniedz tās intervijas, kuru laikā izdodas cilvēku atvērt  sarunai un izveidot interesentu un emocijām piepildītu sižetu.

Lai gan saspringtajā darba ritmā ir visai grūti rast laiku atpūtai, brīvajos brīžos Santa cenšas atvēlēt laiku lasīšanai. Viņa lasa ne tikai daiļliteratūru, bet arī aizrāvusies ar vēstures izpēti. Pašlaik Santa pievērsusies 1. Pasaules kara tematikai. Profesionālas intereses vadīta viņa centusies arī iedziļināties islāma reliģijā. Santas iecienītākais žurnāls ir „Ir”. Savukārt vislabāk galvu izvēdināt palīdz skriešana un ceļošana. „Cilvēki siltajās zemēs ir tik dzīvespriecīgi, ka es vienmēr atgriežos Latvijā uzlādējusies ar enerģiju, kas pietiek vēl ilgam laikam.”

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierā vajag uzstādīt fotoradarus?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS „Valmieras piens” aicina pievienoties komandai PIENA PRODUKTU PĀRSTRĀDĀTĀJU  GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: • Ražot piena produktus atbilstoši tehnoloģiskām instrukcijām; • Pārbaudīt iepakojamā materiāla, piena produktu un ražošanas iekārtu stāvokli; • Veikt pasūtījuma komplektēšanu, sagatavošanu, iekraušanu; • Veikt darba telpu, iekārtu un inventāra mazgāšanu un dezinfekciju. PRASĪBAS KANDIDĀTAM: • Vidējā vai vidējā profesionālā izglītību (vēlams pārtikas rūpniecībā); • Darba pieredze pārtikas rūpniecībā (vēlams); • Iespēja strādāt fizisku darbu un summēto darba laiku; • Augsta atbildības sajūta. MĒS PIEDĀVĀJAM: • Iespēju strādāt un pilnveidoties lielā un starptautiskā uzņēmumā; • Dinamisku darba vidi; • Apmācību, uzsākot darbu; • Atalgojumu sākot no 611 EUR pirms nodokļu nomaksas; • Bezmaksas uzņēmuma produkciju un citus labumus. Ja vēlies kandidēt uz šo amatu, CV sūti uz e-pasta adresi sannija.novika@foodunion.com Sazināsimies tikai ar tiem, kandidātiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Profesija: PIENA PRODUKTU PĀRSTRĀDĀTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 93, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-11-26 Kontaktpersona: CV sūtīt uz sannija.novika@foodunion.lv Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Rūjienas novada pašvaldības Sociālais aprūpes centrs “Lode ”, “Liepkalni”, Lode, Lodes pagasts, Rūjienas novads LV-4248, tālrunis 64219009, e pasts: saclode@rujiena.lv, Aicina darbā sociālo rehabilitētāju (profesijas kods 341202) uz nenoteiktu laiku. Amata pienākumi: - Plānot un realizēt sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniegšanu klientiem; - Veikt klienta funkcionālo spēju izvērtēšanu sadarbībā ar starpprofesionāļu komandu; - Palīdzēt klientam realizēt sociālās aktivitātes dažādos pasākumos un nodarbībās, specializētās un radošās darbnīcās, kultūras un sporta pasākumos. Prasības pretendentam: - Pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība sociālās rehabilitācijas jomā. - Iniciatīva un patstāvība, spēja strādāt komandā. - Augsta atbildības sajūta pret uzdotajiem pienākumiem un precizitāte to izpildē. Prasmes un zināšanas: - Komunikācijas prasmes latviešu un krievu valodā; - Labas datorlietotāja prasmes (MS Word, MS Excel); - Augsta saskarsmes kultūra un komunikācijas prasmes. Piedāvājam: - Stabilu darba vietu; - Sociālās garantijas; - Apmācības un izaugsmes iespējas. Darba laiks – normālais darba laiks. Slodzes tips - viena vesela slodze. Darba samaksa - no 552,00 līdz 802,00 EUR. Pretendentiem līdz 25.11.2019. plkst. 17.00 iesniegt SAC “Lode”: “Liepkalni”, Lode, Lodes pagasts, Rūjienas novads, LV- 4248, e-pasts: saclode@rujiena.lv ar norādi “Sociālā rehabilitētāja amatam”: • profesionālo aprakstu (CV); • izglītību apliecinošo dokumentu. Kontakttālrunis papildus informācijai: tālr. 64219009; 29185239 Sazināsimies ar atbilstošajiem pretendentiem pēc CV izskatīšanas. Profesija: SOCIĀLAIS REHABILITĒTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Liepkalni, Lode, Lodes pag., Rūjienas nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-11-25 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pasta adresi: saclode@rujiena.lv

Mūsu partneri