Valmieras Ziņas

Sandra Rasnača: ceļš uz uzkrājumiem jeb kā apvienot patīkamo ar lietderīgo

Lasīšanas laiks: 3 min

Pēdējo piecu gadu laikā nepārtraukti augusi privāto pensiju fondu administrēto aktīvu jeb pensiju 3.līmeņa vērtība. Kopējā uzkrājumu vērtība piecu gadu laikā palielinājusies par vairāk nekā 100%. Vēl joprojām 75% no visām iemaksām veic privātpersonas, apliecinot iedzīvotāju veselīgu izpratni par uzkrājumu veidošanu papildu valsts garantētajai pensijai.

Salīdzinot 2009.gada 1.ceturkšņa datus ar šī gada pirmo deviņu mēnešu rezultātiem, secinājums ir, ka uzkrājumu vērtība ir palielinājusies par vairāk nekā 100%. Proti, ja piecus gadus atpakaļ kopējā pensiju uzkrājumu vērtība sastādīja 120 miljonus eiro, 2014.gada 30.septembrī pieaugums kopējiem uzkrājumiem bija mērāms 260 miljonos eiro. Priecē, ka arvien vairāk privātpersonu izprot uzkrājumu veidošanas nozīmi – šobrīd aptuveni 75% no visām veiktajām iemaksām sastāda tieši privātpersonu uzkrājumi.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un Latvijas Komercbanku asociācijas dati 2014.gada septembrī

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un Latvijas Komercbanku asociācijas dati 2014.gada septembrī

“Nordea” bankas klientu apkalpošanas centra “Valmiera” vadītāja Sandra Rasnača: “Redzam, ka Nordea bankas klienti arvien vairāk apzinās nepieciešamību veidot uzkrājumus vecumdienām savlaicīgi. Par to liecina arvien mainīgais klientu vecums, proti, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, arvien gados jaunāki bankas klienti veido pensiju 3.līmeņa uzkrājumus, tādējādi iemaksājot mazākas brīvo līdzekļu summas. Jau šobrīd pensiju 3.līmeņa klientu skaits palielinājies par gandrīz 1000 jauniem klientiem.

Svarīgi ņemt vērā, ka uzkrājumu pensiju 3.līmenī var veidot arī, iemaksājot nelielas naudas summas. Galvenais priekšnosacījums ir darīt to regulāri.”

Atdeve no izveidotajiem uzkrājumiem var būt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa 

Neraugoties uz gada beigām raksturīgajiem tēriņiem, iemaksu kopsumma strauji pieaug tieši 4.ceturksnī jeb gada beigās. Tā, piemēram, pērn gada 4.ceturksnī tika veiktas divas reizes lielākas iemaksas nekā 3. ceturksnī, kopējam veikto iemaksu apjomam pieaugot no 8 līdz 16 miljoniem eiro. Tāpat arī līdzīga situācija bija novērojama iepriekšējos gados – 2012. gadā 4.ceturksnī par divām reizēm pieauga veikto iemaksu skaits, salīdzinot ar 3.ceturksni, savukārt 2011.gadā veikto iemaksu summa 4.ceturksnī palielinājās par vairāk nekā 30%.

Šī tendence skaidrojama ar iedzīvotāju ienākuma nodokļu atvieglojumiem privātpersonām. Veicot iemaksas pensiju 3. līmenī līdz 10% no saviem bruto ienākumiem, ir iespējams atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokli no iemaksātās summas.  Lai saņemtu nodokļu atvieglojumus, nepieciešams Valsts ieņēmumu dienestā iesniegt gada ienākumu deklarāciju un pāris mēnešu laikā saņemiet nodokļu atmaksu.

Uzkrājumu galvenais mērķis – pārtikušas vecumdienas

Kaut arī nodokļu atvieglojumu saņemšana ir patīkams un ātri redzams rezultāts,

galvenais mērķis pensiju 3.līmeņa uzkrājumu veidošanai ir pārtikušas un labi nodrošinātas vecumdienas.

Lai to nodrošinātu, svarīgi ņemt vērā divus nozīmīgus faktorus –  regulāras iemaksas un piemērots pensiju 3.līmeņa plāns – sabalansētais vai aktīvais. Aktīvais pensiju plāns nozīmē ieguldījumus uzņēmumu akcijās jeb kapitāla vērtspapīros, tas var veidot vismaz 25% no pensiju plāna aktīviem. Savukārt, sabalansētais pensiju plāns nozīmē, ka ieguldījumi akcijās nepārsniegs 25% no pensiju plāna aktīviem.  Svarīgākie aspekti, kas ir jāņem vērā, izvēloties pensijas plānu, ir vecums un vēlme riskēt. Proti, jo tuvāk līdz pensijas vecumam, jo ieteicamāks ir konservatīvāks ieguldījumu plāns. Tādējādi, jo tālāk līdz pensijas vecumam, jo riskantāku ieguldījumu plānu klients var izvēlēties.

Līdzšinējais ienesīgums pensiju 3. līmeņa plāniem ir bijis visnotaļ pozitīvs uzkrājumu veidošanai, pēdējo piecu gadu laikā sasniedzot 4,7% sabalansētajiem pensiju plāniem un 5,2% aktīvajiem pensiju plāniem.

Šie abi rādītāji ar uzviju pārsniedz inflāciju Latvijā šajā pašā periodā, dāsni atalgojot tos klientus, kas ir uzticējuši savus pensiju uzkrājumus pensiju 3. līmenim.

Tuvojoties gada beigām tiek prognozēts, ka 2014.gads pārspēs pērnā gada iemaksu rekordus.

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri