Valmieras Ziņas

Royal Canin: Kā kucēns iegūst imunitāti?

Lasīšanas laiks: 3 min

“Royal Canin” ir etalons zinātniskajam darbam kucēnu gremošanas sistēmas veselības jomā. “Royal Canin” Pētījumu centrs ne tikai piedāvā kucēniem visvairāk piemēroto barību, bet arī turpina pētījumus saistībā ar kucēnu gremošanas sistēmas veselību, padziļinot vispārējās zināšanas šajā jomā.

Kā kucēns iegūst imunitāti?

Intrauterīnās (dzemdes latīniskais zinātniskais nosaukums ir uterus) attīstības laikā veidojas augļa imūnsistēma – līdz ar pārējo organismu aug arī īpaši orgāni, piemēram, limfmezgli, aizkrūts dziedzeris un kaulu smadzenes.

Pirms piedzimšanas kucēnus aizsargā atrašanās mātes organismā, un sava imūnsistēma tiem nav vajadzīga. Tādēļ, kad kucēni piedzimuši nonāk saskarē ar bīstamo ārpasauli, tiem nav nekādas imūnaizsardzības. Tūlīt pēc dzimšanas kucēniem ir jāsaņem īpašs mātes piens, kas tiek saukts par pirmpienu. Tas satur daudz antivielu, kas tiek sauktas arī par imūnglobulīniem. Šie imūnglobulīni aizsargā kucēnus, līdz tiem pašiem attīstītās imunitāte. Mātes organisms ir izstrādājis daudzu infekciju izraisītāju antivielas, dažas arī pēc vakcinācijas, bet daudzas no tām ir radušās, organismam reaģējot uz vietējiem parastajā vidē esošajiem mikroorganismiem. Tādēļ kucēns imūnaizsardzībai nepieciešamās vielas no mātes organisma saņem tieši ar pirmpienu.

Kucēna organisms spēj uzsūkt tikai tos imūnglobulīnus, kas pirmpienā ir pirmajās 24 viņa dzīves stundās. Vēlāk zarnas zaudē spēju pārnest šīs vielas, un zarnu trakts tās iznīcinās.

Tomēr ar pirmpienu saņemtā imunitāte nav paliekoša. Pakāpeniski samazināsies no mātes saņemto imūnglobulīnu daudzums un attīstīsies individuālā imūnreakcija. Pilnīga imūnaizsardzība izveidojas pēc vakcinācijas.

Antivielu veidošanās kucēna organismā

No mātes saņemtās antivielas (Av)

VĀJAS IMUNITĀTES PERIODS 

Kucēna organisma saražotās antivielas

Kucēna vecums                   4 nedēļas               12 nedēļas

Tā kā kucēna dzīves pirmajos 12 mēnešos pakāpeniski samazinās no mātes saņemto antivielu daudzums, pazeminās arī aizsardzības līmenis. Tas nozīmē, ka kucēna organisms var būt neaizsargāts un līdz ar to ir ļoti uzņēmīgs pret infekcijām, kamēr nav sākusies vakcinācija. Šis laiks tiek saukts par vājas imunitātes periodu. Šajā laikā organismā vairs nav pietiekami daudz no mātes saņemto antivielu un vēl nav ar vakcīnu saņemtu antivielu. Turklāt, ja kucēns ir vakcinēts pāragri, kad viņa organismā vēl ir daudz no mātes saņemto antivielu, tās konkurēs ar vakcīnas antivielām, tā pazeminot aizsardzības līmeni. Turklāt individuālo atšķirību dēļ, kuras, piemēram, saistītas ar dzīves pirmajās stundās saņemtā pirmpiena daudzumu, princips “viens der visiem” attiecībā uz jaundzimušo imūnaizsardzību ne vienmēr ir vienkārši piemērojams. Viena metiena kucēnu reakcija uz vakcinēšanu var būt atšķirīga.

Ņemot vērā visus šos bieži vien nezināmos parametrus, vakcinācijas protokoli ir izstrādāti tā, lai visiem kucēniem nodrošinātu visplašākā spektra aizsardzību. Pēc noteiktā laika posmā (parasti 6–16 nedēļu vecumā) izdarītām vairākām injekcijām jūs varat būt droši, ka vismaz viena no tām ierosinās kucēna organisma imūnreakciju. Vēlāk imunitāti pastiprinās pēc viena gada veikta revakcinācija. Veselu kucēnu organismā attīstās arī antivielas pret vietējiem infekcijas izraisītājiem.

Zinātnieki ir pētījuši vakcīnu ierosināto aizsardzību, un ir publicētas precīzas saskaņotas vadlīnijas.* Protams, vietējo apstākļu dēļ var būt jāizmanto atšķirīga pieeja, un veterinārārsts ieteiks jūsu kucēnam vispiemērotāko vakcinācijas kursu. Atbildreakcija uz vakcinēšanu atšķiras arī atkarībā no suņa šķirnes. Piemēram, šķiet, ka dobermaņi un rotveileri vāji reaģē uz parvovīrusa vakcīnām un tiem bieži ir vajadzīga papildu revakcinācija, lai ierosinātu drošu imūnreakciju.

* Šīs vadlīnijas ir pieejamas Pasaules Mazo dzīvnieku veterinārārstu asociācijas (WSAVA) tīmekļa vietnē http://www.wsava.org/guidelines/vaccination-guidelines

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldē ēku ugunsdrošības speciālistu/-i (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • uzraudzīt ugunsdrošības sistēmas un ugunsdrošības noteikumu ievērošanu Pašvaldības ēkās un telpās, kontrolēt to ievērošanu; • analizēt ēku/telpu ugunsdrošības stāvokli un sniegt priekšlikumus tā uzlabošanai; • organizēt ugunsdrošības apmācības Pašvaldības darbiniekiem; • sadarboties ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, kā arī citām iestādēm ugunsdrošības jautājumos; un ja Tev ir: • profesionālā augstākā izglītība ugunsdrošībā un civilajā aizsardzībā vai augstākā izglītība inženierzinātnēs (vai pēdējo kursu students) ar apmācību profesionālajā tālākizglītības programma par ugunsdrošību; • zināšanas un darba pieredze ugunsdrošības jomā; • amata pienākumu izpildei nepieciešamo normatīvo aktu pārzināšana un izpratne to pielietošanā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: ļoti labas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas prasme; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus; analītiskās spējas; augsta atbildības sajūta; precizitāte; spēja strādāt individuāli un komandā; pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • dinamisku, interesantu un atbildīgu darbu un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • pamatalgu pārbaudes laikā 1165 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 1226 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. CV, motivācijas vēstuli (līdz vienai A4 lapai datorrakstā Arial fontā, ar burtu lielumu “11”) un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Ēku ugunsdrošības speciālista/-es amatam” līdz 2024.gada 11.martam. Tālrunis papildu informācijai: 64207148. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Ugunsdrošības SPECIĀLISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-11

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Būvvaldes būvinspektoru/-i (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • nodrošināt būvniecības tiesiskumu Pašvaldības administratīvajās robežās; • kontrolēt un pārraudzīt būvniecības procesu Pašvaldībā atbilstoši likumdošanā noteiktajai kompetencei, tai skaitā nodrošināt ekspluatācijā nodotu ēku uzraudzības kontroli; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība arhitektūras jomā arhitekta studiju programmā vai vismaz pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība būvniecības jomā būvinženiera studiju programmā; • patstāvīgās prakses tiesības arhitektūras jomā arhitekta profesijā vai būvniecības jomā būvinženiera profesijā (turpmāk – būvspeciālista sertifikāts); • patstāvīgā prakse arhitektūras vai būvniecības jomā ne mazāka par diviem gadiem pēc būvspeciālista sertifikāta saņemšanas (minētajai praksei jābūt iegūtai pēdējo piecu gadu laikā); • pēdējo piecu gadu laikā nav anulēts būvspeciālista sertifikāts par profesionālās darbības pārkāpumiem, kas radīja vai varēja radīt apdraudējumu cilvēku dzīvībai, veselībai vai videi; • būvspeciālists ir reģistrēts būvinspektoru reģistrā vai arī tam ir visi priekšnosacījumi, lai to varētu reģistrēt būvinspektoru reģistrā; • pieredze nozares terminoloģijas, ar būvniecības nozari saistīto normatīvo aktu un standartu pielietošanā; • valsts valodas prasme atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: ļoti labas organizatoriskās un saskarsmes spējas, argumentācijas prasme; prasme patstāvīgi pieņemt lēmumus; analītiskās spējas; augsta atbildības sajūta; precizitāte; spēja strādāt komandā; pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, “Būvniecības informācijas sistēma” (BIS) portālā vai BIS 2 profilā un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • atbildīgu un dinamisku darbu uz attīstību vērstā Pašvaldībā, ar iespēju rosināt un īstenot pārmaiņas Pašvaldības procesos; • pamatalgu pārbaudes laikā 2174 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 2304 EUR pirms nodokļu nomaksas; • iespēju saņemt atvaļinājuma pabalstu darba un dzīves līdzsvaram par labu darba sniegumu; • nelaimes gadījumu apdrošināšanu, kā arī darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām; • citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas zinošu un atsaucīgu kolēģu komandā. CV, motivācijas vēstuli (līdz vienai A4 lapai datorrakstā Arial fontā, ar burtu lielumu “11”) un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Būvinspektora/-es amatam” līdz 2024.gada 11.martā. Tālrunis papildu informācijai: 64207148, 64207124. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BŪVINSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 25C, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-11

Mūsu partneri