Valmieras Ziņas

Režisore Una Celma – „Zilās asinis” ir par horizontālām un vertikālām attiecībām ģimenē

Lasīšanas laiks: 3 min

Sestdienas vakarā kinoteātrī nebija daudz apmeklētāju, bet filma „Zilās asinis” bija pārdomu rosinoša, un aktieru komandas darbs – lielisks. Uz tikšanos ar skatītājiem bija atbraukusi filmas režisore Una Celma un producents Aleksis Siksnis. Tikšanās bija neticami īsa un lakoniska: režisore nebija īpaši noskaņota uz sarunu un, tā kā tikšanās notika pirms filmas, arī skatītājiem nebija daudz jautājumu.

Kā īsumā pastāstīja režisore, filma tapusi divos trīs gados, darbs pie tās sācies kovida laikā. Galveno – Diānas lomu spēlē Ilze Ķuzule-Skrastiņa, viņas vīru Igoru – Egons Dombrovskis, vēl nozīmīgas lomas ir Tomam Veličko, Gerdam Lapoškam, Ivetai Polei un citiem aktieriem. Filma stāsta par attiecībām ģimenē – horizontālām un vertikālām, un kā tās viena otru ietekmē.

Ilzei Ķuzulei-Skrastiņai šī bija pirmā lielā kino loma. Kā jūs satikāties, viena pie otras nonācāt?

Es vienkārši viņu uzaicināju. Man nav bijušas nekādas proves vai kastings. Es visus aktierus uzaicināju, nav bijusi savādāka izvēle.

Pirms kādas nedēļas režisors Juris Poškus teica, ka viņš eksperimentē, uz vairākām lomām mēģina vairākus aktierus. Jūs arī tā darāt vai redzat konkrētu aktieri konkrētā lomā?

Es redzu konkrētu aktieri konkrētā lomā.

Ar to arī tikšanās beidzās un varētu likt punktu…

Pavirši uzmetot acis filmas afišai, vispirms pamanāmi smaidīgi galveno lomu tēlotāji. Varētu padomāt, ka tāda laimīga ģimenīte, taču, ieskatoties uzmanīgāk, redzams, ka gar kājām ložņā tārpi un sliekas… Arī filmas pirmie kadri ir visai atbaidoši – divas čūskas dažādās krāsās savijušās kopā, tad Diāna terārijā ar kastīti, kurā mudž tārpi… Tāda ir arī Diānas laulība un ģimenes dzīve: atsevišķas gultas, atšķirīgas brokastis, kas notiek klusā agresijā, vīra atkarība no azartspēlēm, meitas atsvešināšanās, brālis – gejs, mātes izsmalcinātība un gudrie padomi… Un simboliski Diāna pārvietojas pa Rīgu ar smago čemodānu rokās. Kāpēc Diānai jāstiepj šis čemodāns un kam viņai tas vajadzīgs? Kāpēc Diāna nespēj saraut saites ar vīru?

Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu skatītāji lomās uz teātra skatuves visbiežāk pieraduši redzēt skaistu un šarmantu, bet šajā filmā viņa ir neizgulējusies, nogurusi, nelaimīga un pelēka sieviete, kura nezina, ko iesākt ar savu dzīves nastu. Bet aktrise spēlē ļoti pārliecinoši! Filmā ir arī citas sievietes, kas cieš no morālās, fiziskās un seksuālās vardarbības.

Bez galvenās līnijas, kurā atklājas partneru sarežģītās attiecības, filmai ir vēl divi nozīmīgi atzari – Diānas meitas Astras, 9.klases skolnieces, attiecības ar vecākiem un iekļaušanās jauniešu kompānijā un brāļa Edvarda paralēlā dzīve – viņš precas ar Viktoriju, bet dzīvo kopā ar draugu.

Filmā pārdomas raisa arī skola un skolotājas tēls. Tā kā mūsdienās ar katru gadu aktuālāka kļūst pedagogu problēma un jau gadiem Latvijā tiek runāts par skolotāja profesijas prestiža celšanu, filmas varbūt varētu ko mainīt uz augšu, taču Astras skolotājas tēls vēl vairāk rada iespaidu, ka skolās strādā nesimpātiskas un vecmodīgas učenes (Lai piedod aktrise!), kas māk tikai skaisti runāt par atbalsta pasākumiem un trīc par skolas reitingu.

Interneta dzīlēs atradās fakti, ka filma balstīta uz patiesiem notikumiem, bet filmas nosaukumā zilā asiņu krāsa nenozīmē augstmaņus, režisores izpratnē tā ir trausluma un emociju krāsa.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

GRĀMATVEDI (profesiju klasifikatora koda Nr. 3313 01) uz nenoteiktu laiku Piedāvājam: · 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā · Stabilu atalgojumu (no 1071 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas, ar iespēju papildus iesaistīties projektos) · Sociālās garantijas (veselības apdrošināšanas polise, papildatvaļinājums) · Apmaksātu profesionālo pilnveidi · Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā · Modernu darba vidi un labus darba apstākļus Galvenie darba pienākumi: · Atlīdzības, avansa norēķinu, stipendiju, bezskaidras naudas darījumu un krājumu grāmatvedības uzskaite, aprēķināšana un pārskaitīšana · Grāmatvedības uzskaite finanšu vadības resursu sistēmā Horizon · Ceļazīmju pārbaude un kontrole · Pilnīgu un daļēju inventarizāciju veikšana · Pārskatu sagatavošana un iesniegšana EDS un Centrālās statistikas pārvaldē · Dalība mēneša, ceturkšņa un gada pārskata sastādīšanā Prasības pretendentam: · Izglītība ekonomikā vai grāmatvedībā · Praktiskā darba pieredze grāmatveža amatā vismaz 2 gadi · Iemaņas darbā ar finanšu vadības resursu sistēmu Horizon · Par priekšrocību tiks uzskatīta pieredze darbā ar dokumentu vadības sistēmu “Namejs” · Labas zināšanas darbā ar datoru (Ms Office) un biroja tehniku · Spēja operatīvi apstrādāt liela apjoma informāciju · Labas komunikācijas prasmes Tālrunis informācijai: Galvenā grāmatvede Madara Vilne T:28678088 CV, pieteikumu un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Grāmatveža vakancei” līdz 2023.gada 12.jūnijam plkst.16:00. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri tiks aicināti uz darba pārrunām klātienē.

Mūsu partneri