Valmieras Ziņas

Reportieris: Pavasara sagaidīšanas svētki “Masļeņica”

Piektdien, 24.februārī, pie Valmieras 2.vidusskolas notika slāvu pavasara sagaidīšanas svētki “Masļeņica”. 

Šos senos svētkus svin septiņas dienas pirms Lielā gavēņa – septiņas nedēļas pirms Lieldienām. 

Pirmā diena – “Sagaidīšana”. Tiek ceptas pankūkas. Tās simbolizē sauli, kas spoži spīd, padarot dienas siltākas, gaišākas un garākas. Pankūkas parasti ēd ar krējumu, ievārījumu, ikriem. Pēc senas tradīcijas pirmā pankūka bija jāiedod nabadzīgākajam iedzīvotājam. Šajā dienā tiek izgatavota “Masļeņicas lelle”.

Otrā diena – “Saspēles diena”, kurā visi dejo, iet rotaļās, dzied un dzen jokus bez sava gala. Spēlē dažādas spēles, iet atrakcijās. Ēd pankūkas un citus gardumus. 

Trešā diena – “Kārumniece”, kad znots ar paša ceptajām pankūkām iet ciemos pie sievasmātes.

Ceturtā diena – “Plašā ceturtdiena”, kad visiem darbiem jābūt padarītiem, lai nākamās dienās varētu svinēt svētkus.

Piektā diena – “Sievasmātes vakarēšana” ir atbildes apmeklējums, kad sievasmāte ar saviem radiem un draugiem iet pie znota.

Sestā dienā tiek sadedzināta “Masļeņicas lelle”, kas nozīmē ziemas aiziešanu. Savukārt septītā diena ir “Piedošanas svētdiena”, kurā tiek lūgta piedošana, tā atbrīvojoties no grēkiem pirms Lielā gavēņa. Uz to parasti skan atbilde “Dievs piedos”.

Masļeņica slāviem ir tas pats, kas latviešiem Meteņi. 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

ReTV Ziņu dienests aicina darbā ŽURNĀLISTU/-I Ja esi gatavs mesties izaicinājumos un kļūt par žurnālistu vienā no straujāk augošajiem Ziņu dienestiem, pievienojies ReTV komandai! Darba pienākumi: • Raidījumu un sižetu veidošana – informācijas meklēšana un informācijas avotu pārbaude, dalība filmēšanas procesā, montāžas plāna veidošana un dalība montāžas procesā, sižeta/raidījuma iesniegšana vadītājiem; • Radošu ideju ģenerēšana un ieteikumu iesniegšana producentam; • Sekot aktualitātēm politikā, kultūrā, ekonomikā un sabiedrībā. Nepieciešams: • Izpratne par TV nozares specifiku; • Teicamas komunikācijas, analītikas un argumentācijas prasmes; • Teicamas laika plānošanas prasmes un atbildība par padarīto; • Labas latviešu valodas zināšanas. Piedāvājam: • Profesionālo un personīgo attīstību; • Iespēju patstāvīgi plānot savu darba laiku; • Draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; • Algu EUR 600-1200 (bruto) – atkarībā no padarītā apjoma; • Darba vietu Valmierā. Ja vēlies pievienoties ReTV Ziņu dienestam, sūti savu CV un motivētu pieteikumu līdz 20.maijam uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv ar norādi "Žurnālista vakance". Profesija: ŽURNĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12A, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-05-20 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: elina.leimane@retv.lv

Mūsu partneri