Valmieras Ziņas

Piesārņojums bijušās mazuta saimniecības teritorijā nerada draudus ūdens kvalitātei Gaujā

Valsts SIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC) sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti izveidoja lokālu hidroģeoloģisko modeli SIA “Valmieras Siltums” bijušajā mazuta saimniecības teritorijā Dzelzceļa ielā 9 Valmierā. Tā mērķis ir uzzināt, vai esošais piesārņojums ar naftas produktiem atstāj ietekmi uz pazemes ūdeņiem un cik ilgā laikā piesārņojums varētu sasniegt Gaujas upi, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa. 

Tika izstrādāti trīs iespējamie piesārņojuma scenāriji, un noskaidrots, ka piesārņotais pazemes ūdens var sasniegt Gaujas upi aptuveni 60 gadu laikā. Bāzes apkārtnē – mālsmiltī – pazemes ūdens 15 gados pārvar tikai 40 metrus, bet 1,8 km līdz upei smilšakmenī noceļo 45 gados. Tiek prognozēts, ka pirmajos 15 gados naftas produktu koncentrācija samazināsies vismaz 60 reizes. Iespējama arī būtiska piesārņojuma masas samazināšanās un degradācija vidē esošo mikroorganismu darbības ietekmē.

SIA “Vides konsultāciju birojs” veiktās hidroģeoloģiskās izpētes rezultātā Valmieras bijušās mazuta bāzes teritorijā tika konstatēts piesārņojums ar naftas produktiem. Tomēr hidroģeoloģiskās modelēšanas rezultāti norāda, ka pazemes ūdeņu piesārņojums ir lokāla mēroga un tiešus draudus Gaujas upes ūdeņu kvalitātei neradīs.

Ilgtermiņā piesārņojums tiks daļēji degradēts ūdeni saturošajos nogulumos, kā arī, sasniedzot Gaujas upi, izkliedēsies līdz koncentrācijām, kas nav videi kaitīgas.

Hidroģeoloģiskais modelis tika veidots, izmantojot SIA “Vides konsultāciju birojs” 2016.–2017. gadā lauka darbu laikā iegūtos urbumu izpētes rezultātus, kā arī materiālus un datus par tuvākajiem urbumiem no Valsts ģeoloģijas fonda un LVĢMC uzturētās datubāzes “Urbumi”. Tāpat modeļa izstrādē izmantoti Latvijas hidroģeoloģiskā modeļa LAMO4 dati.

Gan SIA “Vides konsultāciju birojs” veiktā izpēte, gan lokālais Valmieras hidroģeoloģiskais modelis tika veidots projekta “Inovatīva ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) ietvaros. 2018.gadāteritorijā paredzēts testēt in situ (uz vietas) grunts attīrīšanas metodes. Paredzams, ka tiks izmēģināta elektrokinēzes un biostimulācijas attīrīšanas metode. Kopējās projekta izmaksas Valmieras pilsētas pašvaldības aktivitātēm ir 130 000 eiro, tai skaitā Valmieras pilsētas pašvaldības līdzfinansējums 13 000 eiro apmērā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierai būtu jāapvienojas ar apkārtējiem novadiem?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA „VTU Valmiera” Reģ. Nr. 40003004220 aicina darbā Transportlīdzekļu tīrītāju (uz noteiktu laiku, līdz 30.09.2019) DARBA PIENĀKUMI: ·Transportlīdzekļu salonu un to elementu mazgāšana un tīrīšana PRASĪBAS PRETENDENTIEM: ·vidējā vai vidējā profesionālā izglītība ·vēlama iepriekšēja darba pieredze transportlīdzekļu mazgāšanā ·vēlamas iemaņas darbā ar sadzīves tehniku un mazgāšanas iekārtām ·labas saskarsmes un komunikācijas prasmes UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: ·darbu stabilā uzņēmumā ·darba samaksu 430-570 EUR (bruto) ·sociālās garantijas ·dinamisku un profesionālu darba vidi CV un pieteikuma vēstuli ar norādi vakancei „Transportlīdzekļu tīrītājs” līdz 2019.gada 31.martam iesniegt: ·sūtot elektroniski uz personals@vtu-valmiera.lv ·sūtot pa pastu „Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads, LV-4220 (ja dokumentus nosūta pa pastu, uzņēmumam tie ir jāsaņem norādītajā adresē līdz noteiktā dokumentu iesniegšanas termiņa beigām) ·personīgi SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Kocēnu novads, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 Sazināsimies ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai, divu nedēļu laikā pēc CV un pieteikumu iesniegšanas termiņa beigām. Informācija 64250675 Profesija: TRANSPORTLĪDZEKĻU TĪRĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-03-31 Kontaktpersona: CV un pieteikuma vēstuli sūtīt: personals@vtu-valmiera.lv

Mūsu partneri