Valmieras Ziņas

Pētījums: prakse jaunietim sniedz sagatavotību darbam nākotnē (papildināts)

(Rakstam pievienotas pēdējās divas rindkopas)

Vidzemes Augstskolā (ViA), diskusijā “Sadarbības nozīme jauniešu nodarbinātībai Valmierā” Valmieras novada fonda (VNF) jaunieši prezentēja savu veikto pētījumu par jauniešu bezdarbu Vidzemē. Pētījumu veica Egita Podniece, Liene Goļča un Līga Zariņa.

Pētniece Liene Goļča iepazīstināja diskusijas dalībniekus ar Vidzemes jauniešu viedokli par jauniešu bezdarba jautājumiem.

80% aptaujāto uzskata, ka jauniešu bezdarba iemesls ir darba devēju nevēlēšanās nodarbināt jauniešus bez pieredzes.

Savukārt 60% uzskata, ka vislabākais veids jauniešu bezdarba mazināšanā ir ciešāka skolu un vietējo uzņēmumu sadarbība, lai izglītotu jauniešus konkrētajam darbam. Lielisks piemērs tam ir Valmieras Profesionālās vidusskolas (VPV) iepriekšējā gadā aizsāktā duālā sistēma Latvijā, kad jaunietis no piecām darba dienām divas pavada skolā un apgūst teorētiskas zināšanas, savukārt pārējās dienas apgūst praktiskas darba iemaņas uzņēmumā “Valmieras stikla šķiedra” (VSŠ). Vēlmi pēc duālās sistēmas arī citās profesijās izteikuši citi uzņēmēji.

Pētījums apliecināja radinieku un draugu nozīmību, jo caur tiem pie pašreizējās darba vietas tikuši 32% strādājošo jauniešu, savukārt 27% – pēc CV nosūtīšanas darba devējam.

Darba devēji uzsver, ka liela daļa saņemto CV ir nepārliecinoši – ar gramatikas, stila un citām kļūdām.

Tāpēc kā rekomendāciju pētnieces min CV meistarklašu un apmācību rīkošana jaunatnes darbiniekiem un skolotājiem.

Gandrīz visi aptaujātie jaunieši jeb 95% piekrīt, ka prakse var sniegt lielisku sagatavotību darbam.

Savukārt darba devēji norāda, ka prakses laikā var noskatīt jaunus darbiniekus, kā arī par prakses laiku nav jaunietim jāmaksā. Brīvprātīgās pētnieces iesaka vairot prakšu iespējas arī vidusskolās un ģimnāzijās, kur tās nav obligātas.

Kā prakses mīnusus darba devēji norāda savu ieguldīto laiku praktikantu apmācīšanā, jo pašu veicamie darbi tikmēr netiek veikti.

Darba devēji vēlētos jauniešos vairāk redzēt patstāvību un atbildības sajūtu.

VNF pētnieces Egita Podniece, Liene Goļča un Līga Zariņa kā labās prakses piemēru cīņā ar jauniešu bezdarbu Vidzemē nosauc jauno biznesmeņu ideju konkursu “Madona var labāk”, kur jaunieši var iegūt līdz 2000 eiro (1400 latu) savām biznesa idejām. Kopš pagājušā gada jauniešiem ir iespējas strādāt arī Madonas novada uzņēmumos vasaras laikā. Taču šī gada vasarā arī Valmieras pašvaldība un Nodarbinātības valsts aģentūra sola jauniešiem darba vietas Valmierā.

Noslēgumā pētnieces atzīst, ka ļoti daudz kas ir atkarīgs no pašiem jauniešiem, jo pieredzes, prasmju un zināšanu trūkums traucē uzsākt sekmīgas darba gaitas. Meitenes iesaka izmantot iespēju un gūt tik ļoti nepieciešamo pirmo darba pieredzi Valmieras nevalstiskajās organizācijās, izmantojot brīvprātīgā darba piedāvātās iespējas.

Pētījums Latvijā notika, pateicoties Eiropas Savienības programmas “Eiropa pilsoņiem” un Sabiedrības integrācijas fonda finansiālam atbalstam. Kopumā jauniešu veiktie pētījumi par jauniešu bezdarbu veikti sešās Eiropas Savienības valstīs – Čehijā, Horvātijā, Latvijā, Slovākijā Ungārijā un Vācijā.

Ar jauniešu veiktajiem pētījumiem iespējams iepazīties elektroniskajā bukletā par jauniešu bezdarbu visās valstīs, pētījumu kopsavilkumā par jauniešu bezdarbu visās valstīs, pētījumu kopsavilkumā par jauniešu bezdarbu Vidzemē un video par Vidzemes jauniešu bezdarba pētījumu Vidzemē.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

SIA “BEST WOOD Europa” aicina darbā apkures/ katlu KURINĀTĀJU. Darba apraksts: Apkures iekārtu apkalpošana, kurināšana. Sekot apkures iekārtu kontroles aparatūras rādītājiem saskaņā ar katlu ekspluatācijas noteikumiem un instrukcijām. Sekot apkures iekārtu armatūru, cirkulācijas sūkņu, dūmsūkņa, skursteņa un dūmvadu tehniskajam stāvoklim un to drošai ekspluatācijai. Veikt apkures iekārtu uzturēšanu pastāvīgā darba kārtībā. Fiksēt uzskaites datus reģistrācijas žurnālos. Prasības kandidātiem: Augsta atbildības sajūta. Apkures krāšņu/ katlu kurinātāja sertifikāts/operatora apliecība. Pieredze profesijā. Uzņēmums piedāvā: Stabilu darba vietu. Konkurētspējīgu atalgojumu. Daļēji apmaksātas pusdienas. Apmaksātus ceļa izdevumus no Valmieras. Ražotnes atrašanās vieta: “Zālītes”, Brenguļu pagasts, Beverīnas novads, LV-4245. Darba amata apraksts: pilna slodze, pastāvīgs darbinieks. Darba laika veids: maiņu darbs. Alga: EUR 4,25 bruto stundā (papildus piemaksas par apzinīgi veiktu darbu). Pieteikšanās: sūtīt CV norādi “Kurinātājs_Brenguļi” uz e-pastu bwe@bwe.lv līdz 2019.gada 27.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 24966076. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri būs tikuši 2.atlases kārtā. Profesija: APKURES /KRĀŠŅU KURINĀTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Zālītes, Brenguļu pag., Beverīnas nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-27 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz e-pasta adresi bwe@bwe.lv, t. 24966076.

Mūsu partneri