Valmieras Ziņas

Pētījums: prakse jaunietim sniedz sagatavotību darbam nākotnē (papildināts)

(Rakstam pievienotas pēdējās divas rindkopas)

Vidzemes Augstskolā (ViA), diskusijā “Sadarbības nozīme jauniešu nodarbinātībai Valmierā” Valmieras novada fonda (VNF) jaunieši prezentēja savu veikto pētījumu par jauniešu bezdarbu Vidzemē. Pētījumu veica Egita Podniece, Liene Goļča un Līga Zariņa.

Pētniece Liene Goļča iepazīstināja diskusijas dalībniekus ar Vidzemes jauniešu viedokli par jauniešu bezdarba jautājumiem.

80% aptaujāto uzskata, ka jauniešu bezdarba iemesls ir darba devēju nevēlēšanās nodarbināt jauniešus bez pieredzes.

Savukārt 60% uzskata, ka vislabākais veids jauniešu bezdarba mazināšanā ir ciešāka skolu un vietējo uzņēmumu sadarbība, lai izglītotu jauniešus konkrētajam darbam. Lielisks piemērs tam ir Valmieras Profesionālās vidusskolas (VPV) iepriekšējā gadā aizsāktā duālā sistēma Latvijā, kad jaunietis no piecām darba dienām divas pavada skolā un apgūst teorētiskas zināšanas, savukārt pārējās dienas apgūst praktiskas darba iemaņas uzņēmumā “Valmieras stikla šķiedra” (VSŠ). Vēlmi pēc duālās sistēmas arī citās profesijās izteikuši citi uzņēmēji.

Pētījums apliecināja radinieku un draugu nozīmību, jo caur tiem pie pašreizējās darba vietas tikuši 32% strādājošo jauniešu, savukārt 27% – pēc CV nosūtīšanas darba devējam.

Darba devēji uzsver, ka liela daļa saņemto CV ir nepārliecinoši – ar gramatikas, stila un citām kļūdām.

Tāpēc kā rekomendāciju pētnieces min CV meistarklašu un apmācību rīkošana jaunatnes darbiniekiem un skolotājiem.

Gandrīz visi aptaujātie jaunieši jeb 95% piekrīt, ka prakse var sniegt lielisku sagatavotību darbam.

Savukārt darba devēji norāda, ka prakses laikā var noskatīt jaunus darbiniekus, kā arī par prakses laiku nav jaunietim jāmaksā. Brīvprātīgās pētnieces iesaka vairot prakšu iespējas arī vidusskolās un ģimnāzijās, kur tās nav obligātas.

Kā prakses mīnusus darba devēji norāda savu ieguldīto laiku praktikantu apmācīšanā, jo pašu veicamie darbi tikmēr netiek veikti.

Darba devēji vēlētos jauniešos vairāk redzēt patstāvību un atbildības sajūtu.

VNF pētnieces Egita Podniece, Liene Goļča un Līga Zariņa kā labās prakses piemēru cīņā ar jauniešu bezdarbu Vidzemē nosauc jauno biznesmeņu ideju konkursu “Madona var labāk”, kur jaunieši var iegūt līdz 2000 eiro (1400 latu) savām biznesa idejām. Kopš pagājušā gada jauniešiem ir iespējas strādāt arī Madonas novada uzņēmumos vasaras laikā. Taču šī gada vasarā arī Valmieras pašvaldība un Nodarbinātības valsts aģentūra sola jauniešiem darba vietas Valmierā.

Noslēgumā pētnieces atzīst, ka ļoti daudz kas ir atkarīgs no pašiem jauniešiem, jo pieredzes, prasmju un zināšanu trūkums traucē uzsākt sekmīgas darba gaitas. Meitenes iesaka izmantot iespēju un gūt tik ļoti nepieciešamo pirmo darba pieredzi Valmieras nevalstiskajās organizācijās, izmantojot brīvprātīgā darba piedāvātās iespējas.

Pētījums Latvijā notika, pateicoties Eiropas Savienības programmas “Eiropa pilsoņiem” un Sabiedrības integrācijas fonda finansiālam atbalstam. Kopumā jauniešu veiktie pētījumi par jauniešu bezdarbu veikti sešās Eiropas Savienības valstīs – Čehijā, Horvātijā, Latvijā, Slovākijā Ungārijā un Vācijā.

Ar jauniešu veiktajiem pētījumiem iespējams iepazīties elektroniskajā bukletā par jauniešu bezdarbu visās valstīs, pētījumu kopsavilkumā par jauniešu bezdarbu visās valstīs, pētījumu kopsavilkumā par jauniešu bezdarbu Vidzemē un video par Vidzemes jauniešu bezdarba pētījumu Vidzemē.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai jūs apmierina Valmieras novada pašvaldības vēlēšanu rezultāts?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Santehnikas un apkures veikals "Komforts" Valmierā savam kolektīvam aicina pievienoties: Pārdevēju – KONSULTANTU Mēs piedāvājam: -darbu stabilā un augošā uzņēmumā; -uzņēmuma iekšējās apmācības; -izaugsmes iespējas; -pozitīvu, dinamisku un mūsdienīgu darba vidi; -draudzīgus kolēģus un regulārus team building pasākumus; -mēneša darba algu no (bruto) EUR 800 - 1100 Mēs sagaidām, ka Tev ir: -darba pieredze santehnikas preču tirdzniecībā (vēlams); -interese par tirdzniecības procesiem; -spēja ātri reaģēt un risināt nestandarta situācijas; -teicamas latviešu un labas krievu valodas zināšanas; Galvenie darba pienākumi būs: -konsultāciju sniegšana un preču klāsta piemeklēšana klientu vajadzībām; -pārdošanas dokumentu noformēšana; Darba laiks: pilna slodze, maiņu darbs no plkst. 08:00 – 18:00 Pieteikties: sūtīt CV uz e-pasta adresi: personals@evasat.com Kontakttālrunis: 26365270 Darba vieta: Stacijas iela 30, Valmiera Profesija: PĀRDEVĒJS KONSULTANTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas iela 30, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-19 Darba sākšanas datums: 2021-06-18 Kontaktpersona: Kristīne Ločmele Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri