Valmieras Ziņas

Padomju mantojums Valmierā – iestiklotās lodžijas un krāmu noliktavas uz balkoniem (3)

Lasīšanas laiks: 4 min

Lai gan privātīpašums ir “svēts”, un katrs pats to apsaimnieko pēc savām iespējām un saprašanas, taču mājas ārējais tēls nav tikai privāta darīšana. Mājas izskats veido pilsētas koptēlu, tādēļ sava teikšana ir visai sabiedrībai. Portāls “Valmieras Ziņas” jau vairākkārt ir rakstījis par nesakoptajiem, vidi degradējošiem īpašumiem. Šoreiz pievēršamies daudzdzīvokļu mājām.

Apsekojot nerenovētās mājas Valmierā, varam secināt, ka patvaļīga lodžiju un balkonus iestiklošana un dažāda veida “izdaiļošana” ir visai ierasta prakse. Nereti ir redzamas arī satelīta antenas, kas piestiprinātas pie mājas fasādes. Bieži novērojamas arī tādas situācijas, kurās balkoni un lodžijas ir pārvērstas par krāmu noliktavām.

Dzīvokļa īpašuma likuma 4.pants nosaka, ka balkoni un lodžijas ir kopīpašuma daļa. Savukārt 10.pants paredz, ka dzīvokļa īpašniekam ir pienākums “saudzīgi izturēties pret kopīpašumā esošo daļu, ievērot tās lietošanas noteikumus, kā arī normatīvajos aktos noteiktās sanitārās, ugunsdrošības un citas prasības, lai neradītu aizskārumu citu cilvēku drošībai un veselībai, apkārtējās vides kvalitātei, un raudzīties, lai šos noteikumus un prasības ievērotu personas, kas iemitinātas viņa dzīvokļa īpašumā.”

Tātad balkoni un lodžijas nav privātīpašums un tos pārbūvēt vai “izdaiļot” pēc savas iegribas ir aizliegts.

Saskaņā ar normatīvajiem aktiem, ja daudzstāvu daudzdzīvokļu namā plānots aizstiklot lodžijas, neveicot citus fasādes būvdarbus (t.i., bez pievienošanas dzīvoklim) Būvvaldē jāiesniedz Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā pieņemts kopīpašnieku vairākuma lēmums (rakstiska piekrišana) un sertificēta speciālista izstrādāta ēkas vizuālā izskata un attiecīgās fasādes lodžiju aizstiklojuma skice ar skaidrojošu aprakstu (Ēku būvnoteikumi 42. punkts). Atsevišķu balkonu iestiklošanu esošais būvniecības regulējums neparedz, t.i., atsevišķa balkona vai balkonu iestiklošana ēkas fragmentam nav iespējama un pieļaujama.

Lai gan portāla novērojumi un arī rakstam pievienotās fotogrāfijas liecina par pretējo, Valmieras pilsētas pašvaldības Attīstības un būvniecības pārvaldes un struktūrvienības “Valmieras pilsētas Būvvalde” vadītāja Jolanta Brūniņa uzskata, ka patvaļīga lodžiju iestiklošana un krāsošana Valmierā nav akūta problēma.

“Ēkās, kurām nav veikta renovācija, kontrole par patvaļīgi veiktām fasādes izskatu ietekmējošām darbībām notiek sūdzību gadījumā. Šādas sūdzības Valmieras pilsētas Būvvaldē pēdējos gados nav saņemtas,”

informē Jolanta Brūniņa.

Savukārt atbilstoši Valmieras pilsētas pašvaldības saistošajiem noteikumiem Nr. 270 “Valmieras pilsētas teritorijas plānojuma (no 2017.gada) grafiskā daļa, teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi” daudzdzīvokļu māju lodžiju pārbūvēšanu, aizstiklošanu, logu nomaiņu pret logiem ar atšķirīgām formām un dalījumu atļauts veikt pēc vienota, visas ēkas fasādes pārbūves un atjaunošanas projekta akceptēšanas. Satelīta antenas ir atļauts izvietot ēkas sētas pusē. Tā kā daudzdzīvokļu mājas ir privatizētas, šo noteikumu ievērošanu galvenokārt uzrauga māju apsaimniekotāji.

Valmierā šobrīd ir 70 pilnībā renovētas daudzdzīvokļu ēkas, kas ir 30% no kopējā daudzdzīvokļu māju skaita. Renovējot ēku, visiem dzīvokļiem ir saistošs vienots ēkas renovācijas projekts. Atbilstoši tam visas mājas lodžijas tiek vai netiek iestiklotas.

Renovācijas procesā tiek apzinātas un saskaņotas dzīvokļu īpašnieku vēlmes attiecībā uz lodžijās izmantotajiem tehniskajiem risinājumiem. Iepriekš patvaļīgi veiktās pārbūves renovācijas gaitā tiek novērstas, veidojot ēkas fasādi vienotā, saskaņotā stilā.

Savukārt attiecībā par balkonu un lodžiju pārvēršanu par noliktavām, Jolanta Brūniņa skaidroja, ka Valmieras pilsētas pašvaldības saistošie noteikumi Nr.203 “Valmieras pilsētas sabiedriskās kārtības noteikumi” nosaka aizliegumu piekraut balkonus un lodžijas ar saimniecībā nolietotām mantām, paredzot brīdinājumu vai naudas sodu līdz 50.00 EUR.

Valmieras pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Armands Miķelsons informē, ka pašvaldības policijai nav nācies izteikt brīdinājumus par pilsētas vizuālo koptēlu bojājošu lodžijas aizkraušanu ar nolietotām mantām.

SIA “Valmieras Namsaimnieks” valdes priekšsēdētājs Valdis Jēgers uzskata, ka:

“Situāciju var pielīdzināt “Džinam, kas izlaists no pudeles” – atpakaļ to dabūt ir grūti! Tāpat ir ar problēmu, kas izveidojusies nerenovēto māju balkonos un lodžijās, vienīgais, pie kā varam apelēt, ir iedzīvotāju sirdsapziņa.”

SIA “Valmieras Namsaimnieks” apsaimniekotajās mājās koplīgums paredz: “3.1.7. Rakstiski saskaņot ar Pārvaldnieku dzīvokļu, neapdzīvojamo telpu pārplānošanu, inženiertehnisko iekārtu un ietaišu nomaiņu, ja darbu veikšana saistīta ar ūdens, siltuma u.c. pakalpojumu padeves pārtraukšanu, individuālo satelītantenu uzstādīšanu, balkonu, lodžiju pārbūvi un iestiklošanu, logu un balkonu aizrestošanu;”

V. Jēgers apliecināja, ka iedzīvotāju kopsapulcēs tiek runāts par šo problēmu, un dzīvokļu īpašnieku tiek aicināti patvaļīgi nepārbūvēt balkonus un lodžijas, kas varētu kaitēt ēkas, līdz ar to pilsētas, koptēlam, taču esošo situāciju ir grūti mainīt. Citādāka situācija ir ar jaunajiem projektiem vai renovētajām mājām.

“Pirms mājas renovēšanas tiek kopīgi lemts par to vai iedzīvotāji vēlas savus balkonus un lodžijas aizstiklot, pārbūvēt, aizrestot, tāpēc pēc mājas renovācijas nav pieļaujamas nekāda veida pašdarbības, un tas tiek kontrolēts stingrāk“,

pauž V. Jēgers. Tāpat stingrāk tiek kontrolēts, ko iedzīvotāji glabā uz balkoniem un lodžijām, nepieļaujot situācijas, kad tās pārvēršas par krāmu noliktavu. Arī satelīta antenu uzstādīšana renovētajām mājām pieļaujama tikai saskaņā ar pašvaldības saistošajiem noteikumiem un apsaimniekošanas līgumu.

Portāls “Valmieras Ziņas” turpinās sekot līdzi šai tēmai. Aicinām lasītājus dalīties ar saviem novērojumiem un pieredzi. Sūtiet komentārus, sūdzības, ierosinājumus, foto un video materiālus uz e-pastu reportieris@valmieraszinas.lv, un mēs Jums palīdzēsim!

  Zirgs - 27.11.2017

  kopīpašuma daļa? Ko var dirst … nafig man skaitās kopējā dzivokla kvadratūrā iekšā un es par to maksāju apsaimniekošanas maksu un cisus citus sūdus.. kopīpašuma daļa ir piemēram kāpņu telpa un visāda citatāda roida….

  tas atkarājas - 29.11.2017

  no tā kāda katram dzīvokļa iemītniekam ir saimnieciskā dzīve ne jau viņi tur tup caurām dienām četrās sienās, var tak arī iziet ārā.

  Labi, ka man nav balkona - 03.01.2018

  Respektīvi jā- balkons vai lodžija “ir” kopīpašums, kas tomēr iekļauts dzīvokļa kvadratūrā kā privātīpašums, un ja man uz balkona stāv velosipēds ar pārdūrtu riepu (lasīt nolietotu), tad es varu saņemt sodu 50€ apmērā. Tajā pašā laikā uz kaimiņa balkona varu karināt savas zeķes, jo tas taču mūsu kopīpašums!

"Valmieras ziņas" jautā

Kā jūs ietekmējis energoresursu cenu kāpums?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras tehnikums aicina darbā SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTU (profesiju klasifikatora koda Nr. 2432 08) uz noteiktu laiku (līdz 06.2023.) Piedāvājam: 1 darba slodzi 5 darba dienas nedēļā Stabilu atalgojumu (no 835 līdz 1190 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas) Apmaksātu profesionālo pilnveidi Teicamus darba apstākļus atbalstošā kolektīvā Prasības pretendentam: Augstākā izglītība humanitāro, komunikācijas vai sociālo zinātņu jomā Zināšanas un pieredze sociālo mediju komunikācijas īstenošanā Profesionālās iemaņas un pieredze informatīvo, publicitātes un reprezentatīvo materiālu sagatavošanā Valsts valodas zināšanas augstākajā līmenī, ļoti labas angļu valodas zināšanas Spēja patstāvīgi pieņemt lēmumus un uzņemties atbildību Par priekšrocību tiks uzskatīta iepriekšējā pieredze komunikāciju jomā Par priekšrocību tiks uzskatīta prasme strādāt ar vizuālās apstrādes programmām B kategorijas autovadītāja apliecība Sadarbspējīgs Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts Galvenie darba pienākumi: Nodrošināt atvērtu komunikāciju starp izglītības iestādi un sabiedrību Plānot komunikācijas projektus, kampaņas un pasākumus, atspoguļot tos masu medijos Izstrādāt un realizēt jauno audzēkņu uzņemšanas kampaņu Vadīt komunikāciju sociālajos medijos Gatavot preses relīzes (ziņas medijiem) par izglītības iestādes aktualitātēm Sadarboties ar masu medijiem (laikrakstiem, televīziju, žurnāliem, avīzēm, portāliem) Izstrādāt izglītības iestādes reprezentācijas materiālus atbilstoši iestādes zīmola vadlīnijām Veidot izglītības iestādes mājas lapas un sociālo tīklus saturu (Facebook, TikTok, Youtube, Instagram) Tālrunis informācijai: Attīstības nodaļas vadītāja Linda Riba T: 20083787. CV, motivētu pieteikumu (uz 1 A4 lapas) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu personals@valmierastehnikums.lv ar norādi “Sabiedrisko attiecību speciālista vakancei” līdz 2022.gada 28.janvārim plkst.16:00. Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valmieras tehnikums informē, ka: 1) Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs vakances atlases konkursa norisi; 2) iepriekš minētās jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir Valmieras tehnikums, reģistrācijas Nr. 90009612809, Vadu iela 3, Valmiera, LV-4201, skola@valmierastehnikums.lv. Profesija: SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Vadu iela 3, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-28

SIA L.P. JANA  aicina darbā LIETVEDI Galvenie darba pienākumi: Nodrošināt lietvedības procesu uzņēmumā (dokumentu saņemšanu, reģistrāciju, noformēšanu, apriti, sistematizāciju, lietu veidošanu, uzglabāšanu, sagatavošanu nodošanai arhīvā); Sagatavot dažāda veida pārskatus, izziņas, vēstules, rīkojumus u.tml. savas kompetences ietvaros. Prasības pretendentam: Dokumentu pārvaldības (lietvedības) procesa pārzināšana; Zināšanas lietvedību reglamentējošo normatīvo aktu jomā; Vēlama darba pieredze dokumentu pārvaldības jomā; Komunikabilitāte, teicamas saskarsmes spējas, precizitāte un augsta atbildības sajūta; Labas prasmes darbā ar biroja tehniku un datoru (MS Office); Ievērot darba kārtību un ētikas normas; Prasme plānot savu laiku un noteikt prioritātes; Psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; Valsts valodas prasme augstākajā līmenī; Darba pienākumu veikšanai nepieciešamā izglītība: minimālā – vidējā izglītība, vēlama – augstākā izglītība. Atalgojums: no 750 euro mēnesī. Darba vieta: Beātes iela 21 - 16, Valmiera, Valmieras novads. CV un pieteikuma vēstuli sūtīt uz lpjana@inbox.lv, tālrunis uzziņām – 26685222, Harijs. Pieteikumu iesniegšanas termiņš - 03.02.2022. Profesija: LIETVEDIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 20, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Cita Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-03 Kontaktpersona: CV un pieteikuma vēstuli sūtīt uz lpjana@inbox.lv, tālrunis uzziņām – 26685222, Harijs. Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Valsts meža dienests (turpmāk – VMD) izsludina konkursu uz vakanto Ziemeļvidzemes virsmežniecības vecākā referenta amatu Valmieras mežniecībā. Prasības pretendentiem: nozarei atbilstoša akadēmiskā vai profesionālā augstākā izglītība (jebkura līmeņa izglītība mežsaimniecībā tiks uzskatīta par priekšrocību), vēlama pieredze ilgāka par gadu attiecīgajā profesijā vai specialitātē, atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām, precizitāte un augsta atbildības sajūta, labas prasmes darbā ar datoru (MS Office), vēlme apgūt specializētās VMD informācijas sistēmas, stājoties amatā, nepieciešams uzrādīt derīgu sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Galvenie amata pienākumi: konsultēt klientus par VMD sniegtajiem pakalpojumiem, operatīvi apkalpot klientus (pieņemt privātpersonu iesniegumus un citus dokumentus atļauju saņemšanai, koordinēt saņemto dokumentu izskatīšanu, atbildes vēstuļu sagatavošanu, izsniegt attiecīgās atļaujas), nodrošināt dokumentu sagatavošanu, apriti un glabāšanu atbilstoši noteiktajai kārtībai, pārzināt un izmantot darba pienākumu veikšanai VMD informācijas sistēmas. Piedāvājam: mēnešalgu no 835.00 - 950.00 EUR (bruto alga), atbildīgu un stabilu darbu draudzīgā un profesionālā kolektīvā, sociālās garantijas. Motivētu pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības un izglītības aprakstu (CV) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu: personals@vmd.gov.lv (tālrunis uzziņām 26384474). Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk - VDAR) 13. pantu, Valsts meža dienests informē, ka pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu konkursa norisi. Pieteikuma dokumentos norādīto personas datu apstrādes pārzinis ir Valsts meža dienests, kontaktinformācija: 13. janvāra iela 15, Rīga, LV-1932. Profesija: VECĀKAIS REFERENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 40, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-01-31 Izglītības līmenis: Augstākā izglītība (bakalaura grāds)

Mūsu partneri