Valmieras Ziņas

Nozīmīgi ornitologi Ģīmes takas stāstā

Jūnija vidū paredzēts atklāt Ģīmes dabas taku Valmierā. Topošās dabas izziņas takas apmeklētāji varēs uzzināt par Ģīmes dzirnavu dīķa ūdenī un krastos esošajiem augiem, kukaiņiem, zivīm, dzīvniekiem un putniem. Būtiska takas izziņas daļa būs veltīta arī stāstam par diviem izciliem dabas pētniekiem – ornitologiem Haraldu Loudonu un Nikolaju von Tranzē, kas savas dzīves gaitas vadījuši arī Valmierā un tās apkārtnē.

Barons Haralds Loudons (1876–1959) dzimis Ķeižu muižā Valkas apriņķī. Bijis Lizdēnu muižas īpašnieks. Šajā vietā 18 gadus pēc kārtas (no 1895. līdz 1912.gadam) Haralds Loudons reģistrējis ornitofenoloģiskos datus, pētot putnu sugas un migrāciju. 1913.un 1914.gadā H.Loudons publicējis Maskavā izdotā žurnālā divus ornitofenoloģiska satura rakstus, no kuriem vienā aplūkojis putnu atceļošanu pavasarī Valmieras apkārtnē.

Kad 1918.–1920.gadā notika Latvijas brīvības cīņas un Lizdēnu pusē sāka plosīties lielinieku sarkanais terors, Loudons ar ģimeni atstāja Latviju un apmetās Greifsvaldē, Rostokas apkārtnē Vācijā.

Loudons Lizdēnu muižā bija izveidojis apmēram 4000 izbāztu Baltijas putnu kolekciju, bagātīgu ornitoloģisko bibliotēku, 16 000 eksemplāru lielu tauriņu kolekciju, sešas kastes lielu ģeoloģisko kolekciju, kā arī apmēram 100 gleznas. Loudona putnu ādiņu kolekcija bija viena no lielākajām privātajām kolekcijām Krievijas impērijā un tuvākajās valstīs. Kolekciju paspēja izglābt, un tā tika aizvesta pagaidu novietošanai uz Valmieru. Taču, tiekot uzglabāta nepiemērotos apstākļos – mitrās telpās, daudzus putnu eksemplārus sabojāja puve. Daļu no kolekcijas, galvenokārt Latvijas sugas, tika pārdota nesen nodibinātajai Latvijas Augstskolai, tās Zooloģijas kabinetam – 444 putnu ādiņas no 161 sugas. Lielākā daļa tur glabājas arī mūsdienās – tagadējā Latvijas Universitātes Zooloģijas muzejā. Par pārējo kolekcijas daļu zināms, ka mūsdienās neliela daļa no Loudona vākumiem atrodama arī citos muzejos, tai skaitā arī Latvijas Dabas muzejā.

Muižnieka dēls, baltvācietis Nikolajs von Tranzē (1886– 1969) dzimis Jaunbrenguļos. Viņš bijis Haralda Loudona skolnieks un 1925.gadā nodibināja Latvijas ornitoloģijas centrāli. Tā bija sabiedriska organizācija ar mērķi apvienot visus interesentus putnu gredzenošanas, fenoloģijas, faunistikas un citas ar putnu uzskaitēm saistītas informācijas uzkrāšanā.

Tranzē kopš 1920. gada strādāja Latvijas Universitātē, vienlaikus papildinot zināšanas ārvalstīs, lasīja lekcijas mežkopības studentiem ornitoloģijā un mammoloģijā. Kopš 1923. gada regulāri publicēja rakstus par putniem un dažādiem dzīvniekiem. Laikā no 1927.līdz 1936.gadam Nikolajs von Tranzē organizēja plašākus fenoloģiskus, arī ornitofenoloģiskus novērojumus. Viņš izveidoja novērojamo putnu sarakstu, kurā iekļāva 15 putnu sugas. Novērojumu tīkls pakāpeniski tika paplašināts, un jau pēc dažiem gadiem ornitofenoloģiskas ziņas reģistrēja apmēram simts korespondentu – lauksaimnieki, skolotāji, mežziņi u.c.

1936.gadā sadarbībā ar ārstu R.Sinātu Nikolajs von Tranzē izdeva grāmatu “Latvijas putni”, kas bija pirmais, bagātīgi ilustrētais putnu noteicējs latviešu valodā. Tranzē draugs un skolotājs bija pazīstamā soļotāja, valmierieša Jāņa Daliņa tēvs, vietējais mežsargs, kurš rosināja N.Tranzē izzināt dabu. 1940.gadā N.Tranzē repatriējās uz Vāciju.

Takas būvniecība tika uzsākta 2017.gada vēlā rudenī, lai būvniecības laikā mazāk ietekmētu takas teritorijā sastopamo dzīvo radību un augošos augus. Tur apskatāma pļavām, purviem, kā arī tekošām un stāvošām ūdenstilpēm raksturīga dzīvās dabas daudzveidība, tai skaitā putni. Šobrīd top Ģīmes dabas takas informatīvā daļa.

Izmantotie materiāli:

Lipsbergs J. 1977. Putnu fenoloģiskā novērošana – Dabas un vēstures kalendārs 1978.gadam. Rīga: Zinātne, 69 – 75.lpp.

Matrozis R. 2006. Baltvācu ornitologam Haraldam Loudonam – 130 – Putni dabā 16.1 (2006). Rīga, 17. – 23.lpp.

Matrozis R. 2016. Putnu pētniekam Nikolajam fon Tranzē – 130 – Vides Vēstis. Vasara/04/2016. Rīga, 28. – 33.lpp.

Pētersone I. 2006. Zeme un ļaudis. Rencēnu pagasta vēsture. Drukātava, 429 – 430.lpp.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā samazināt kopējo atkritumu apjomu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja Tev ir svarīgi: Algas pieaugums pēc pārbaudes laika - 3 mēnešiem Atlaides Tev un Tavam tuviniekam līdz 15% pirkumiem mūsu veikalos Apmaksāta pirmreizējā obligātā veselības pārbaude Veselības apdrošināšana pēc 1 gada Apmaksāti nodokļi, atvaļinājums, slimības lapas Elastīgs darba grafiks un bezmaksas pusdienas Kopīgi darba pasākumi, pabalsti, dāvanas Ievadapmācība darbā un karjeras izaugsmes iespējas Apmaksāta viesnīca un transports, braucot strādāt uz Rīgu Draudzīgi, atsaucīgi kolēģi un pozitīva darba vide Ja Tev ir: Vēlme strādāt un iegūt jaunas prasmes un zināšanas Latviešu valodas zināšanas Spēja strādāt precīzi un augsta atbildības sajūta Pozitīva attieksme un spēja strādāt komandā Iepriekšēja pieredze mazumtirdzniecībā vai klientu apkalpošanā tiks uzskatīta par priekšrocību Mēs Tev uzticēsim: Nodrošināt laipnu un profesionālu klientu apkalpošanu, konfliktsituāciju novēršanu Nodrošināt vizuāli labu preču izkārtojumu tirdzniecības zālē Pārbaudīt preču aprakstu un derīguma termiņu atbilstību uz precēm Veikt skaidras un bezskaidras naudas norēķinus (kases sektorā strādājošajiem) Atalgojums: 3.10 EUR/h – 3.50 EUR/h dienas maiņā (pirms nodokļu nomaksas) 6.20 EUR/h – 7.00 EUR/h svētku dienā (pirms nodokļu nomaksas) Iespēja saņemt ikmēneša bonusu Piesakies, sūtot savu CV ar norādi "Pārdevējs_Valmiera, Fabrikas 2" uz e-pastu personals@rimibaltic.com vai zvanot uz 80007464. Profesija: MAZUMTIRDZNIECĪBAS VEIKALA PĀRDEVĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Fabrikas iela 2, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Tirdzniecība / Mārketings Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-01-10 Kontaktpersona: personals@rimibaltic.com, 80007464

Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzija aicina darbā ANGĻU VALODAS SKOLOTĀJU (profesijas kods 233001, līdz 1,1 slodzei (drīkst pieteikties arī mazākai slodzei), darba vietas adrese: Zvaigžņu iela 4, Valmiera) uz nenoteiktu laiku. Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Ja Tev ir motivācija: īstenot pamatizglītības un vidējās izglītības standartu svešvalodās; mācīties un praksē īstenot pilnveidoto mācību saturu un pieeju; individuālam darbam ar skolēniem ar augstiem mācību sasniegumiem; diferencētam darbam klasē; un ja Tev ir: atbilstoša profesionālā kvalifikācija; valsts valodas prasme augstākajā līmenī; augsta saskarsmes kultūra un prasme strādāt komandā; prasme sadarboties ar kolēģiem, skolēniem un viņu vecākiem; mēs piedāvājam: pilnu darba laiku (līdz 27 kontaktstundām nedēļā) atalgojumu no 900 līdz 908 euro mēnesī par 1 slodzi (21 kontaktstundu nedēļā) pirms nodokļu nomaksas; papildus valsts ģimnāzijas piemaksu; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; profesionālās kompetences pilnveides iespējas; darbu profesionālā un radošā kolektīvā; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumentu kopijas gaidīsim līdz 2019.gada 27.decembrim personīgi (adrese: Zvaigžņu iela 4, Valmiera) vai e-pastā vpvg@valmiera.edu.lv. Tālrunis informācijai 64235793, 29502385. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf . Profesija: PEDAGOGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Zvaigžņu iela 4, Valmiera Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-27 Kontaktpersona: CV, piet.vēst.un izgl.dok.kopijas iesniegt pers. vai sūtīt uz vpvg@valmiera.edu.lv; t. 29502385.

Mūsu partneri