Valmieras Ziņas

Noslēpumainas, sirsnīgas un nedaudz skumjas bērnu grāmatas no Skandināvijas

Zviedru rakstnieces Kristīnas Olsones darbi bērniem Latvijā pazīstami kopš 2015. gada, kad iznāca pirmā grāmata par divpadsmitgadīgo Billiju un viņas draugiem Aladinu un Simonu “Stikla bērni”, ko Bērnu žūrija ar lielu balsu pārsvaru atzina par tā gada labāko grāmatu kategorijā “11+”. Ar aizrautību tiek lasītas arī triloģijas nākamās grāmatas “Sudraba puisēns” un “Akmens eņģeļi”. Kristīnas Olsones darbos aprakstīti noslēpumaini un visai biedējoši notikumi, un literatūrkritiķi ir nodēvējuši rakstnieci par vienu no izcilākajām spriedzes meistarēm zviedru bērnu literatūrā. Šā gada nogalē pie lasītājiem nonākusi Kristīnas Olsones grāmata “Hesterhillas noslēpums” Mudītes Treimanes tulkojumā, kas vēsta par dvīņu Megas un Franka ciemošanos pie tēvoča vasaras brīvlaikā un dīvainiem notikumiem, kas sāk risināties uzreiz pēc viņu ierašanās ciemā un vecajā Hesterhillas mājā. Mega un Franks cenšas atšķetināt noslēpumu un pa slepenām telpām un pazemes tuneli nokļūst… Hesterhillā 20. gadsimta sākumā! Aizraujoši un mazliet baisi!

Astridas Lindgrēnes vārds, domājams, ir pazīstams ikvienam – gan lielam, gan mazam, un viņas darbi latviešu valodā tiek izdoti jau kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem, taču latviski pieejamo darbu klāsts vēl arvien nav pilnīgs. Pirmssvētku laikā Apgāds Zvaigzne ABC laidis klajā sirsnības pilno Astridas Lindgrēnes grāmatiņu “Ziemassvētki kūtiņā” Aijas Dvinskas tulkojumā, kurā rakstniece izjusti stāsta par bērniņu, kas pasaulē nāk kādā kūtiņā tieši Ziemassvētku naktī, un kuru meistarīgi un ar sirds siltumu ilustrējis mākslinieks Larss Klintings.

Arī dāņu pasaku meistara Hansa Kristiana Andersena daiļrade ir ļoti plaša (Dānijā viņa pasakas izdotas septiņos sējumos), tieši tāpēc viņa darbi arvien var kļūt par jaunu atklājumu. Tulkotāja Daina Grūbe pirmo reizi latviskojusi pasaku “Meitene, kas uzkāpa uz maizes klaipa”, kas iznākusi krāšņā izdevumā ar iemīļotās latviešu mākslinieces Agijas Stakas ilustrācijām.

Tomēr, bez šaubām, tulkotās literatūras laukā arvien parādās arī jauni vārdi. Esiet pazīstami – norvēģu rakstnieks Bobijs Pīrss un viņa triloģijas galvenais varonis Viljams Ventons! Bobijs Pīrss starptautisku atpazīstamību vispirms ieguva kā kinorežisors un scenāriju autors, bet 2015. gadā debitēja kā bērnu rakstnieks, izdodot pirmo grāmatu sērijā par brīnumbērnu Viljamu “Viljams Ventons un lurīdija zaglis” (latviešu valodā tulkojusi Marta Roķe). Divpadsmitgadīgais Viljams Ventons nekādi nespēj izprast, kādēļ pēc vectēva noslēpumainās pazušanas viņa ģimene pieņēmusi svešu uzvārdu un no Londonas pārcēlusies uz dzīvi Norvēģijā. Taču kādu dienu, kad zēns atrisina pasaulē sarežģītāko kodu, notikumi sagriežas trakā virpulī un viņš apjauš, ka ģimenei draud briesmas. Grāmata ir atzīta par labāko bērnu grāmatu Norvēģijā 2016. gadā, kā arī saņēmusi vairākas literārās godalgas un iekarojusi lasītāju mīlestību daudzās pasaules valstīs.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

 Latvijas SOS Bērnu ciematu asociācija (www.sosbernuciemati.lv) ir starptautiska, sociāla labdarības organizācija, kas nodrošina ilgtermiņa ģimenes modeļa aprūpi bez vecāku gādības palikušiem bērniem un sniedz palīdzību ģimenēm ar bērniem Latvijā kopš 1997.gada. Aicinām pievienoties Valmieras SOS Bērnu ciematu komandai: SOS AUDŽUMAMMAS ASISTENTI/U (aukli) (uz nepilnu darba slodzi) Galvenie darba pienākumi: Aicinām atsaukties kandidātus ar: Pieredzi darbā ar dažāda vecuma bērniem un jauniešiem. Priekšroka kandidātiem ar izglītību pedagoģijas, sociālā darba, medicīnas un/vai psiholoģijas jomā. Pieredzi komandas darbā ar pieaugušajiem. Prasmi organizēt ģimenes un mājas saimniecisko dzīvi. Pievienojoties mūsu komandai Jūs iegūsiet: iespēju strādāt nevalstiskā organizācijā ar ievērojamu pieredzi bērnu aprūpes un ģimeņu atbalsta jomā; profesionālu apmācību darbu uzsākot; labus darba apstākļus. Sīkākai informācijai lūdzam zvanīt Valmieras SOS Bērnu ciemata direktoram Edijam Pētersonam mob. tālrunis: 27873444 CV un motivācijas vēstuli lūdzam sūtīt līdz 10.02.2021.personāla vadītājai Elīnai Niemiro uz e-pasta adresi: elina.niemiro@sosbca.lv. ar norādi Profesija: AUKLIS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Ganību iela 3, Valmiera Darba laika veids: Nepilnais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-02-10 Kontaktpersona: Elīna Niemiro elina.nemiro@sosbca.lv

Rimi veikals Valmierā, Rīgas ielā 74, aicina darbā pavāru/-i: Ja Tev ir svarīgi: Algas pieaugums pēc pārbaudes laika - 3 mēnešiem Atlaides Tev un Tavam tuviniekam līdz 15% pirkumiem mūsu veikalos Apmaksāta pirmreizējā obligātā veselības pārbaude Veselības apdrošināšana pēc 1 gada Apmaksāti nodokļi, atvaļinājums, slimības lapas Elastīgs darba grafiks un bezmaksas pusdienas Kopīgi darba pasākumi, pabalsti, dāvanas Ievadapmācība darbā un karjeras izaugsmes iespējas Apmaksāts transports, braucot strādāt uz Rīgu Draudzīgi, atsaucīgi kolēģi un pozitīva darba vide Ja Tev ir: Latviešu valodas zināšanas Spēja strādāt precīzi un augsta atbildības sajūta Pozitīva attieksme un vēlme strādāt komandā Vēlama atbilstoša izglītība Vēlama darba pieredze sabiedriskās ēdināšanas sektorā Mēs Tev uzticēsim: Dienas sortimentam atbilstošas produkcijas ražošanu Kārtības un tīrības nodrošināšanu savā darba vietā Atalgojums: 3.50 EUR/h – 4.00 EUR/h dienas maiņā (pirms nodokļu nomaksas) 7.00 EUR/h – 8.00 EUR/h svētku dienā (pirms nodokļu nomaksas) Iespēja saņemt ikmēneša bonusu līdz 80 EUR   Piesakies, sūtot savu CV uz e-pastu personals@rimibaltic.com (norādot vakanci) vai zvanot uz 80007464. Profesija: PAVĀRS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 74, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-02-04 Kontaktpersona: personals@rimibaltic.com, 80007464

Mūsu partneri