Valmieras Ziņas

Norisinās stāstnieku meistarklase “Iepazīsimies: mēs esam Vidzemes stāstnieki”

Lasīšanas laiks: 3 min

8.aprīlī Valmieras koncertzāles telpās norisinājās akcija “Satiec savu meistaru 2018”, stāstnieku meistarklase “Iepazīsimies: mēs esam Vidzemes stāstnieki”. To rīkoja Vidzemes stāstnieku kopa ar mērķi iepazīstināt valmieriešus ar stāstniecības tradīciju un tās daudzveidību. Divu stundu garumā dzirdējām gan pasakas, gan ar sadzīviskus notikumus, gan paši tikām pie vārda. Pa vidu tika padziedāts un pasākumu noslēdzām ar “Krakovjaku” – danci pa trim.

Vidzemes stāstnieki ir domubiedru kopa, kas praktizē stāstīšanu un stāstu pasākumu rīkošanu, piesaistot visdažādākās auditorijas – bērnus, seniorus un citus interesentus. Tā izveidojusies gatavojieties II Vidzemes stāstnieku festivālam “Stāsta krēslā”, kas norisinājās Valmierā 2016. gadā. Šo stāstnieku festivālu ik gadu organizē biedrība “Haritas”. Grupas kodols ir Sanda Salmiņa no Cēsīm, Aelita Punkstiņa no Ēveles, Agrita Gruzdiņa no Rūjienas un valmieriete Agita Lapsa, kas ir uzņēmusies grupas darbības koordinēšanu.

Aelita, strādā Ēveles pagasta bibliotēkā un viņas labākie stāsti ir no dzīves. Sanda stāsta pasakas. Agrita ikdienā strādā Naukšēnu vidusskolā un viņas stāsti vairāk ir saistīti ar skolas dzīvi. Viņas uzticamais instruments, ģitāra, izkrāšņo arī stāstu vakarus. Agita Lapsa, Valmieras bibliotēkas novadpētniece, meistarklases gaitā skaidroja klausītājiem, kas tad īsti ir stāsts un stāstīšana, un dalījās ar stāstiem no sava krājuma. Vidzemes stāstnieces tika gatavojušās, domājot gan par muzikālo noformējumu, gan kustību aktivitātēm, gan ar mazām, pārdomātām dāvaniņām ikvienam klausītājam. Stāstot jau grūti paredzēt, kam vēl ir ko papildināt, un tā šie stāsti tinas kā kamolītis. Pašas stāstnieces uzskata, ka mēs ikviens esam stāstnieks, un stāstīšana ieņem nozīmīgu vietu cilvēka dzīvē. Stāstīt var iemācīties ikviens un izmantojot savu balsi, mainot tembru, ritmu, intonāciju, var padarīt vēstījumu baudāmu.

Agita Lapsa: “Stastniecība pasaulē nav nekas jauns. Cik sena ir valoda, tik sens ir stāsts. Tā ir ikvienas tradicionālās kultūras sastāvdaļa un pieskaitāma pie nemateriālā kultūras mantojuma. Daudzu gadsimtu garumā, stāstīšana bija veids, kā nodot zināšanas nākošajai paaudzei. Daudzviet pasaulē, stāstnieks ir cienījams amata pratējs, bet stāstniecību kā parādību nevar ierindot tikai amatnieku laukā, jo tā ir māksla. Viss, kas notiek ar cilvēku, var pārvērst par stāstu, un, jebkura dzīves joma tajā var tikt ietverta un izklāstīta. Arī tas, ko mēs šobrīd rādām un meklējam gan sociālajos medijos, gan radio, televīzijā vai laikrakstos, ir stāsts. Pat Instagram, kur ir tikai fotogrāfijas, ir lakonisks, vizuāls vēstījums. Fotogrāfija ir miniatūrs stāsts. Uz papīra nofiksētam stāstam nav intonācijas, nav tempa, nav balss tembra nianses, un reizēm tas padara stāstu baudāmu vai nebaudāmu. Ir cilvēki, kas piedzimst kā stāstnieki. Viņi intuitīvi prot veidot vēstījumu. ”

2017.gada novembrī tika nodibināta stāstnieku profesionālā organizācija “Ļatvijas stāstnieku asociācija”. Latvijā stāstniecība jau vairāk nekā 20 gadus funkcionē kā nozīmīga kopienu stiprinātāja, tradīciju pārmantošanas veicinātāja, paaudžu sadarbības un zināšanu pārneses nodrošinātāja. Šo gadu laikā secināts, ka stāstniecība dod iespēju pievērsties tradicionālajai kultūrai un nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanai arī tiem, kam šķiet, ka ikdienā nav itin nevienas mantotas tradīcijas, un paver katram iesaistītajam jaunu radošas pašizpausmes lauku. Tās praktizētāji ir daļa no tradicionālās kultūras uzturētājiem, kas sniedz pienesumu Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā.

Šobrīd Latvijā katru gadu norisinās četri stāstnieku festivāli, katrā novadā pa vienam. Tuvākais no tiem jau pēdējā aprīļa sestdienā, 27. -28., norisināsies Kuldīgā. Tas ir Kurzemes stāstnieku festivāls “Zivs zupa”, kurš ir visvecākais festivāls un norisinās kopš 2006. gada. Jūlija trešajā sestdienā, 20., 21., tradicionāli notiek Latgales stāstnieku festivāls, šogad trešais pēc kārtas.  7. septembrī Rundālē un 8. septembrī Bauskā varēs pieredzēt 7. Zemgales stāstnieku festivālu. Vidzemes stāstnieku festivāls norisināsies 5. un 6. oktobrī.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Metālapstrādes uzņēmums SIA BALTMA aicina darbā CNC iekārtu operatoru—iestatītāju. Ja Tev ir vidējā profesionālā, augstākā vai nepabeigta augstākā inženiertehniskā izglītība metālapstrādes nozarē, interesē CNC virpošanas un frēzēšanas procesi – pievienojies mūsu komandai! Ko mēs sagaidām? Pozitīvu attieksmi pret darbu, atbildību un precizitāti, spēju strādāt komandā, patstāvīgi pieņemt lēmumus un organizēt savu darbu. Kādi būs Tavi pienākumi? Iestatīt un uzraudzīt CNC virpošanas un frēzēšanas iekārtas, nodrošināt ražošanas procesu un pārraudzīt produkcijas kvalitāti. Par priekšrocību uzskatīsim izglītību metālapstrādes jomā un pieredzi darbā ar CNC iekārtām. Ko mēs piedāvājam? Darbu strauji augošā uzņēmumā, stabilu un progresīvu atalgojumu no 1500 eiro mēnesī BRUTO (pēc pārbaudes laika), darbu maiņās (6:00 – 14:30 rīta maiņa un 13:30 – 22:00 vakara maiņa), sociālās garantijas un veselības apdrošināšanu, nelaimes gadījumu apdrošināšanu, apmaksātas sporta un atpūtas aktivitātes (trenažieru zāle un peldbaseins), labus darba apstākļus dinamiskā kolektīvā, darbu ar jaunākajām CNC iekārtām, regulāras apmācības, iespēju profesionāli pilnveidoties un īstenot inovatīvas idejas, pieredzes apmaiņu ārvalstu komandējumos. Pieteikšanās: Motivācijas vēstuli un CV sūti uz e-pastu: info@baltma.lv, vai atnes personīgi uz SIA BALTMA Kauguru iela 19, Valmiera ar norādi “CNC operatora vakance”. Profesija: DATORIZĒTĀS CIPARU VADĪBAS (CNC) METĀLAPSTRĀDES DARBAGALDU OPERATORS Algas izmaksas veids: Akordalga Darba vietas adrese: LATVIJA, Kauguru iela 19, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-31 Kontaktpersona: CV sūtīt uz e-pastu: info@baltma.lv vai zvanīt pa tālruni 64207220 Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

CNC operatori /iestatītāji CNC virpošanas un frēzēšanas uzņēmums “Baltma” aicina Jūs pievienoties komandā! Pievienojies strauji augošam uzņēmumam Valmierā. Piedāvājam: darba laiku darba dienās: no 6:00 līdz 14:30 un no 13:30 līdz 22:00; atalgojumu sākot no 1500 līdz 2000 EUR (bruto)/mēnesī; darbam nepieciešamo apmācību un aprīkojumu; veselības un nelaimes gadījuma apdrošināšanas polisi pēc pārbaudes laika; piedāvā peldbaseina un sporta zāle apmeklējumus; atsaucīgu un profesionālu komandu.  No Jums sagaidām: iepriekšējo darba pieredzi metālapstrādē vai kokapstrādē; pieredzi ar CNC garenvirpošanas iekārtām, vai arī ar citām CNC iekārtām; pieredzi ar garenvirpošanas procesiem vai citiem CNC virpošanas vai frēzēšanas procesiem; spēju efektīvi organizēt darba ikdienu. Jums uzticēsim: sagatavot un iestatīt CNC darbagaldus ražošanai, nodrošināt produkcijas kvalitāti; uzraudzīt ražošanas procesus, instrumentu nomaiņu, materiālu papildināšanu; nodrošināt produkcijas kvalitatīvu ražošanu. Gaidīsim Jūsu CV uz cv@biuro.lv, vai zvanot pa tālruni +371 27030750. Profesija: DATORIZĒTĀS CIPARU VADĪBAS (CNC) METĀLAPSTRĀDES DARBGALDU IESTATĪTĀJS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Kauguru iela 19, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Uzņēmuma līgums Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Uzņēmuma līgums Aktuāla līdz: 2024-07-24 Darba sākšanas datums: 2024-04-24 Kontaktpersona: BIURO SIA

Mūsu partneri