Valmieras Ziņas

Nedēļa kinoteātrī “Gaisma” iesākusies ar “Janvāri” un tikšanos ar filmas radošās komandas pārstāvjiem

Lasīšanas laiks: 3 min

Pirmdien, 21.februārī, Valmieras kinoteātrī “Gaisma” bija ieradušies daudz kino cienītāju, lai noskatītos filmu “Janvāris” un tiktos ar radošo komandu, kuru šoreiz pārstāvēja Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktrise Baiba Broka un jaunais Valmieras Drāmas teātra (VDT) aktieris Sandis Runge. Baiba Broka Valmierā ciemojās arī oktobra sākumā, kad tika izrādīta filma “Mamma vēl smaida”. Par šo izcilo JRT aktrisi komentāri nav vajadzīgi. Sandis teātrī sevi pārliecinoši pieteicis ar lomām izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska” un “Mēs, roks, sekss un PSRS”.  Ja būtu ieradies filmas režisors Viesturs Kairišs, droši vien būtu vairāk gan jautājumu, gan atbilžu, bet ko stāstīt bija arī Baibai un Sandim.

Kamēr filma “Janvāris” plūc laurus starptautiskajos kino festivālos (pēc vienprātīga žūrijas vērtējuma uzvara 17.Romas Starptautiskajā filmu festivālā, Kairišs kā labākais režisors, Avots kā labākais aktieris), tikmēr vietējie skatītāji Latvijā filmu vērtē ļoti atšķirīgi. Daži izjūt tā laika emocijas un atceras saspringto laiku, citi uzskata, ka filmas kvalitāte ir zema, Ulfsaks neizskatās pēc Podnieka un uzdod retoriskus jautājumus: par ko ir filma un kādai auditorijai tā domāta?

Sandis Runge to nosauc par ekspektāciju (gaidām, cerībām), bet Baiba Broka (filmā atveido Jaža mammu), uzskata, ka filma ir jauna cilvēka pieaugšanas stāsts. Tāpat kā režisors, viņa atceras, ka toreiz savos 17-18 gados bija iemīlējusies, gājusi uz randiņiem un barikāžu notikumi palikuši otrajā plānā, fonā savām personīgajām emocijām. Tajā brīdī jaunieši neapzinājās šo vēsturisko notikumu mērogu.

Varbūt pie skatītāju vilšanās vainīgs filmas nosaukums? Varbūt vainīgi mediju apraksti vai sava lasītprasme? Ja minēts 1991.gada janvāris un barikādes, tad cilvēki gaida precīzus vēstures notikumus, bet filmas pamatā ir stāsts par jaunajiem kinematogrāfistiem Rīgā 1991.gada sākumā, kad viņi tiek ierauti politikas un vēstures krustugunīs. Tas ir jaunā vīrieša Jāzepa (filmā saukts par Jazi) pieaugšanas stāsts, tas ir arī mīlestības stāsts starp Jazi un Annu, ko filmā atveido Kārlis Arnolds Avots un Alise Dzene. Ir jaunās paaudzes protests, bohēma, pirmās nopietnās attiecības, seksuālā pieredze (Sieviete tevi var aizraut citā izplatījumā…).

Filma ir kā vēsturiska un autobiogrāfiska ekskursija. Arī Viesturs Kairišs nāk no Latgales, arī viņš tajā laikā pirmo reizi rokās paņēma kameru, un 1:1 Viesturam bijusi arī kastinga epizode ar vientuļo vali jūras krastā (Valis bijis jāatveido arī Sandim Rungem!).

Par filmu režisors ir teicis: “Janvāris ir gada pirmais mēnesis, filma ir par sākumu.” Un sākums ir gan Latvijas neatkarībai, gan galveno varoņu sevis meklējumiem kā vīrietim un sievietei, kā arī sākums profesionālajai karjerai kino jomā. Ja filmu tulko šādi, tad viss atbilst.

Tikšanās laikā Sandis Runge atceras, ka bijis daudz jādzer zaļais “Tarhuns”, bet Baiba Broka filmēšanas laiku atminas šādi:

Tās bija apmēram ierastās 30 filmas uzņemšanas dienas. Filmēšana bieži vien ievilkās vēlu naktī, bet cilvēki negāja prom, jo sajūtas bija tik spēcīgas, tik tuvas vēsturiskajiem notikumiem, ka tās visus pārņēma savā varā. Pēdējos gados Latvijai neraksturīgi sakrita arī laikapstākļi, jo 2020.gada janvārī, tāpat kā 1991.gadā, bija gan sniegs, gan aukstums. Līdz konkrētajam kadram cilvēki gāja ar maskām, katrs cilvēks tajā brīdī bija zelta vērtē. Ļoti lielu darbu veica arī operators. Bija daudz tehnisku lietu, lai apvienotu dokumentālos kadrus ar inscenējumiem. Pilnīgi no jauna bija jārada arī vide, jo šo gadu laikā viss ir mainījies. Ļoti palīdzēja Ievas Jurjānes tā laika dienasgrāmata, Izoldes Cēsnieces melnbaltās fotogrāfijas, arī transparents “Es nedošu savu dēlu padomju armijai!” tika veidots pēc oriģināla.

Tie, kas dzīvojuši filmā atveidotajā laikā, lieliski atceras vidi un sadzīviskās detaļas: dzīvokļu iekārtojumu, apģērbu, panku frizūras, telefongrāmatu, “Straumes” kafijas dzirnaviņas, raidījumu “Labvakar, Latvija!”, “Dzelteno pastnieku” dziesmas un citas pazīstamas tā laika melodijas.

Mūsdienās liekas smieklīgi un nesaprotami, bet 90.gados svarīgs un tam laikam aktuāls ir arī neliels dialogs filmā:

  • Ko tev nozīmē zilā krāsa?
  • Džinsus.
  • Džinsi arī dod cerību.

Aktuālais jautājums

Vai zini, kas ir mākslas telpa “Kurtuve” Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”  Jāņa Daliņa sporta komplekss aicina pievienoties savai komandai  ADMINISTRATORU/-I Darbs uz nenoteiktu laiku Amata pienākumi: Uzņemt un apkalpot klientus, koordinēt apmeklētāju plūsmu; Reģistrēt un piešķirt viesiem viesnīcas numurus, darbs ar viesnīcas programmatūru; Ierādīt ģērbtuves saskaņā ar treniņu vai sacensību grafiku; Izsniegt un pieņemt telpu un viesnīcu numuriņu atslēgas; Iekasēt maksu par viesnīcas un sporta infrastruktūras izmantošanu; Veikt citus pienākumus saskaņā ar darba pienākumu aprakstu; Prasības kandidātam: Labas latviešu un angļu valodas zināšanas; Teicamas iemaņas darbā ar datoru; Augsta atbildības sajūta, iniciatīva un entuziasms; Elastīga domāšana, spēja veltīt uzmanību vairākiem uzdevumiem vienlaicīgi, nezaudējot kvalitāti; Vēlamas iemaņas darbā ar kases aparātu un POS terminālu; Citu valodu zināšanas, izglītība viesmīlības vai sporta jomā, kā arī iepriekšējā pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: Pilnas slodzes darbu; Summēto darba laiku, darbu maiņās arī nakts maiņās; Dinamisku darbu draudzīgu un profesionālu kolēģu komandā; Iespēju katru dienu sastapt interesantus cilvēkus, kas dod labu pieredzi profesionālajā izaugsmē; Stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; Studentiem viesmīlības jomā apvienot prakses vietu ar darbavietu; Atalgojums: Stundas tarifa likme pārbaudes laikā– 4.80 €/h (pēc pārbaudes laika 5,50 €/h) Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt līdz 16.06.2023. uz e-pastu – megija.stalberga@voc.lv. Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstules. Vairāk informācijas, rakstot e-pastā vai pa tālr. +371 27079858 Profesija: ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-06-16 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola (turpmāk – Iestāde) aicina darbā vidējās izglītības skolotāju angļu valodā (uz nenoteiktu laiku). ja Tev ir vēlme: • īstenot izglītības programmu mācību priekšmetā Angļu valoda atbilstoši Valsts izglītības standartam; • piedalīties Iestādes pedagoģiskajās sēdēs, mācību priekšmeta jomas darbā, metodiskajās sanāksmēs; un ja Tev ir: • izglītība atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • kompetences: psiholoģiskā noturība un augsta emocionālā inteliģence; precizitāte; prasme strādāt komandā; komunikācijas un sadarbības prasmes; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām, kā arī motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: • atalgojumu no 1020 EUR mēnesī par vienu pedagoģisko likmi pirms nodokļu nomaksas; • pilnu darba slodzi (30 kontaktstundas/nedēļā, 1320 kontaktstundas/gadā); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Motivācijas vēstuli un CV lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz vdmv@valmiera.edu.lv, vai personīgi Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā, adrese: Purva iela 12, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Angļu valodas skolotājs/-a”, līdz 2023.gada 1.jūlijam. Tālrunis papildu informācijai: 64207362. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: VISPĀRĒJĀS VIDĒJĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Purva iela 12, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2023-07-01

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Krācītes” aicina darbā sētnieku uz nenoteiktu laiku (1,0 likme (40 stunda nedēļā)). Darba vietas adrese: Pārgaujas iela 11A , Valmiera, Valmieras novads. Ja Tev ir vēlme: • veikt teritorijas uzkopšanu (zāles pļaušana, krūmu apgriešana, apstādījumu kopšana, ziemā – sniega tīrīšana); • regulāri veikt kopjamo teritoriju apsekošanu; • informēt darba devēju par konstatētajiem bojājumiem; un ja Tev ir: • pamatizglītība; • valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • prasme patstāvīgi organizēt darbu; • prasme uzturēt tīru un sakoptu vidi; • atbildības sajūta un precizitāte pret darbu; mēs piedāvājam: • atalgojumu 620 EUR mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātam un normatīvajos aktos noteiktajam; • darbu draudzīgā kolektīvā; • stabilu, sakārtotu darba vidi renovētā izglītības iestādē. CV, pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: kracites@valmiera.edu.lv vai iesniegt personīgi Valmieras pirmsskolas izglītības iestādē “Kracītes” (adrese: Pārgaujas iela 11A, Valmiera, Valmieras novads) līdz 2023.gada 16.jūnijam. Tālrunis papildu informācijai: 64232458. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SĒTNIEKS Darba vietas adrese: LATVIJA, Pārgaujas iela 11A, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2023-06-16

Mūsu partneri