Valmieras Ziņas

Nedēļa kinoteātrī “Gaisma” iesākusies ar “Janvāri” un tikšanos ar filmas radošās komandas pārstāvjiem

Lasīšanas laiks: 3 min

Pirmdien, 21.februārī, Valmieras kinoteātrī “Gaisma” bija ieradušies daudz kino cienītāju, lai noskatītos filmu “Janvāris” un tiktos ar radošo komandu, kuru šoreiz pārstāvēja Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktrise Baiba Broka un jaunais Valmieras Drāmas teātra (VDT) aktieris Sandis Runge. Baiba Broka Valmierā ciemojās arī oktobra sākumā, kad tika izrādīta filma “Mamma vēl smaida”. Par šo izcilo JRT aktrisi komentāri nav vajadzīgi. Sandis teātrī sevi pārliecinoši pieteicis ar lomām izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska” un “Mēs, roks, sekss un PSRS”.  Ja būtu ieradies filmas režisors Viesturs Kairišs, droši vien būtu vairāk gan jautājumu, gan atbilžu, bet ko stāstīt bija arī Baibai un Sandim.

Kamēr filma “Janvāris” plūc laurus starptautiskajos kino festivālos (pēc vienprātīga žūrijas vērtējuma uzvara 17.Romas Starptautiskajā filmu festivālā, Kairišs kā labākais režisors, Avots kā labākais aktieris), tikmēr vietējie skatītāji Latvijā filmu vērtē ļoti atšķirīgi. Daži izjūt tā laika emocijas un atceras saspringto laiku, citi uzskata, ka filmas kvalitāte ir zema, Ulfsaks neizskatās pēc Podnieka un uzdod retoriskus jautājumus: par ko ir filma un kādai auditorijai tā domāta?

Sandis Runge to nosauc par ekspektāciju (gaidām, cerībām), bet Baiba Broka (filmā atveido Jaža mammu), uzskata, ka filma ir jauna cilvēka pieaugšanas stāsts. Tāpat kā režisors, viņa atceras, ka toreiz savos 17-18 gados bija iemīlējusies, gājusi uz randiņiem un barikāžu notikumi palikuši otrajā plānā, fonā savām personīgajām emocijām. Tajā brīdī jaunieši neapzinājās šo vēsturisko notikumu mērogu.

Varbūt pie skatītāju vilšanās vainīgs filmas nosaukums? Varbūt vainīgi mediju apraksti vai sava lasītprasme? Ja minēts 1991.gada janvāris un barikādes, tad cilvēki gaida precīzus vēstures notikumus, bet filmas pamatā ir stāsts par jaunajiem kinematogrāfistiem Rīgā 1991.gada sākumā, kad viņi tiek ierauti politikas un vēstures krustugunīs. Tas ir jaunā vīrieša Jāzepa (filmā saukts par Jazi) pieaugšanas stāsts, tas ir arī mīlestības stāsts starp Jazi un Annu, ko filmā atveido Kārlis Arnolds Avots un Alise Dzene. Ir jaunās paaudzes protests, bohēma, pirmās nopietnās attiecības, seksuālā pieredze (Sieviete tevi var aizraut citā izplatījumā…).

Filma ir kā vēsturiska un autobiogrāfiska ekskursija. Arī Viesturs Kairišs nāk no Latgales, arī viņš tajā laikā pirmo reizi rokās paņēma kameru, un 1:1 Viesturam bijusi arī kastinga epizode ar vientuļo vali jūras krastā (Valis bijis jāatveido arī Sandim Rungem!).

Par filmu režisors ir teicis: “Janvāris ir gada pirmais mēnesis, filma ir par sākumu.” Un sākums ir gan Latvijas neatkarībai, gan galveno varoņu sevis meklējumiem kā vīrietim un sievietei, kā arī sākums profesionālajai karjerai kino jomā. Ja filmu tulko šādi, tad viss atbilst.

Tikšanās laikā Sandis Runge atceras, ka bijis daudz jādzer zaļais “Tarhuns”, bet Baiba Broka filmēšanas laiku atminas šādi:

Tās bija apmēram ierastās 30 filmas uzņemšanas dienas. Filmēšana bieži vien ievilkās vēlu naktī, bet cilvēki negāja prom, jo sajūtas bija tik spēcīgas, tik tuvas vēsturiskajiem notikumiem, ka tās visus pārņēma savā varā. Pēdējos gados Latvijai neraksturīgi sakrita arī laikapstākļi, jo 2020.gada janvārī, tāpat kā 1991.gadā, bija gan sniegs, gan aukstums. Līdz konkrētajam kadram cilvēki gāja ar maskām, katrs cilvēks tajā brīdī bija zelta vērtē. Ļoti lielu darbu veica arī operators. Bija daudz tehnisku lietu, lai apvienotu dokumentālos kadrus ar inscenējumiem. Pilnīgi no jauna bija jārada arī vide, jo šo gadu laikā viss ir mainījies. Ļoti palīdzēja Ievas Jurjānes tā laika dienasgrāmata, Izoldes Cēsnieces melnbaltās fotogrāfijas, arī transparents “Es nedošu savu dēlu padomju armijai!” tika veidots pēc oriģināla.

Tie, kas dzīvojuši filmā atveidotajā laikā, lieliski atceras vidi un sadzīviskās detaļas: dzīvokļu iekārtojumu, apģērbu, panku frizūras, telefongrāmatu, “Straumes” kafijas dzirnaviņas, raidījumu “Labvakar, Latvija!”, “Dzelteno pastnieku” dziesmas un citas pazīstamas tā laika melodijas.

Mūsdienās liekas smieklīgi un nesaprotami, bet 90.gados svarīgs un tam laikam aktuāls ir arī neliels dialogs filmā:

  • Ko tev nozīmē zilā krāsa?
  • Džinsus.
  • Džinsi arī dod cerību.

Aktuālais jautājums

Kā vērtējat autovadītāju braukšanas kultūru Valmierā?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Kārliena” (turpmāk – Iestāde) aicina darbā SOCIĀLO PEDAGOGU (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 10,53 stundu slodzi nedēļā (0,351 likmes). Ja Tev ir vēlme: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķim un uzdevumiem; • veidot lietišķu sadarbību ar Iestādes darbiniekiem, izglītojamiem, viņu vecākiem un citu institūciju darbiniekiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarboties ar pedagogiem, Iestādes vadību un izglītojamo vecākiem, kā arī sniegt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un ja Tev ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • atalgojumu EUR 315,90 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un sociālās garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; • drošu, estētisku un darba pienākumu veikšanai atbilstošu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), pieteikuma vēstuli un izglītības dokumentu kopijas gaidīsim līdz 2022.gada 29.decembrim personīgi (adrese: Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras novads) vai e-pastā karliena@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai: 27856005. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 16A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-29 Kontaktpersona: CV, piet vēst.un izgl.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu karliena@valmiera.edu.lv

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada būvvaldes (turpmāk – Būvvalde) juriskonsultu/-i (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • izvērtēt būvniecības dokumentāciju atbilstoši Latvijas Republikā spēkā esošajiem lietu un saistību tiesību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem; • sagatavot atbilžu, administratīvo aktu un uzziņu projektus uz fizisko un juridisko personu iesniegumiem par Būvvaldes kompetencē esošajiem jautājumiem; • atbilstoši Būvvaldes pilnvarojumam pārstāvēt Būvvaldi tiesā; • piedalīties Pašvaldības lēmumu, saistošo noteikumu un Būvvaldes iekšējo normatīvo aktu izstrādāšanā un sniegt ieteikumus par citu iestāžu sagatavoto ārējo normatīvo aktu projektiem; • sniegt juridiskas konsultācijas Būvvaldes darbiniekiem par Būvvaldes kompetencē esošajiem jautājumiem; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība tiesību zinātnēs; • vismaz 2 (divu) gadu darba pieredze specialitātē; • būvniecības procesu regulējošo normatīvo aktu pārzināšana; • valsts valodas prasme augstākajā līmenī atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, BIS portālā vai BIS 2 profilā un biroja tehniku; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 10.mēnešalgu grupai no 970 EUR līdz 1135 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • profesionālās pilnveidošanās un izaugsmes iespējas. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV) un augstākās izglītības dokumenta kopiju lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv, vai personīgi Pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese: Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras novads, ar norādi „Juriskonsulta/-es amatam” līdz 2022.gada 15.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207124. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: JURISKONSULTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 25C, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-15 Kontaktpersona: CV, piet.vēst.,augst.izgl.dok.kopijas lūdzam sūtīt uz e-pastu:personals@valmierasnovads.lv

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras novada pašvaldība (turpmāk – Pašvaldība) aicina darbā Valmieras novada Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pārvaldes Īpašumu un infrastruktūras apsaimniekošanas nodaļā BŪVINŽENIERI (uz nenoteiktu laiku). Ja Tev ir vēlme: • organizēt un piedalīties būvniecības procesos Pašvaldības un tās iestāžu būvprojektu realizācijas laikā; • piedalīties būvprojektēšanas uzdevumu sagatavošanā, izvērtēt būvprojektus to izstrādes procesā; • veikt Pašvaldības būvju vizuālo/ tehnisko apsekošanu, atzinumu sagatavošanu, sniegt priekšlikumus un ieteikumus par prioritāri nepieciešamajiem Pašvaldības ēku un būvju remontdarbiem; • izstrādāt/ organizēt Pašvaldības vajadzībām nepieciešamās remontdarbu tāmes, veikt izmaksu aplēses investīciju projektiem; • piedalīties ES struktūrfondu līdzfinansēto būvobjektu projektu pieteikumiem un atskaitēm nepieciešamās būvprojektu un būvniecības dokumentācijas sagatavošanā; un ja Tev ir: • otrā līmeņa profesionālā vai akadēmiskā augstākā izglītība (vai tai pielīdzināma augstākā izglītība) būvniecības jomā; • vismaz trīs gadu praktiskā pieredze būvniecības jomā; • sertifikāts ēku būvdarbu vadīšanā, būvuzraudzībā tiks uzskatīts par priekšrocību; • normatīvo aktu pārzināšana būvniecības jomā; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas sadarbības veidošanas prasmes, spēja loģiski domāt un analizēt, strādāt intensīvi, patstāvīgi un uzņemties atbildību, pašiniciatīva un spēja meklēt un piedāvāt jaunus risinājumus; • labas praktiskā pielietojuma prasmes darbam ar MS Office, “Būvniecības informācijas sistēma” (BIS) portālā, Būvju informācijas modelēšanas (BIM) sistēmā un biroja tehniku; • B kategorijas autovadītāja apliecība; mēs piedāvājam: • darba un ideju īstenošanas iespējas uz attīstību vērstā Pašvaldībā; • stabilu atalgojumu (atbilstoši 12.mēnešalgu grupai no 1535 EUR līdz 1645 EUR, atbilstoši darbinieka individuālajam novērtējumam); • darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus; • profesionālās pilnveidošanās iespējas. CV, motivācijas vēstuli un augstākās izglītības dokumenta kopiju, lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz personals@valmierasnovads.lv vai personīgi Valmieras novada pašvaldības Dokumentu pārvaldības un klientu apkalpošanas centrā, adrese Lāčplēša ielā 2, Valmierā, Valmieras novadā ar norādi „Būvinženiera/-es amatam” līdz 2022.gada 15.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 64207138. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: BŪVINŽENIERIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lāčplēša iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-12-15 Kontaktpersona: CV, piet.vēst. un izgl.dok.kopiju ar norādi sūtīt uz personals@valmierasnovads.lv, 64207138.

Mūsu partneri