Valmieras Ziņas

Nedēļa kinoteātrī “Gaisma” iesākusies ar “Janvāri” un tikšanos ar filmas radošās komandas pārstāvjiem

Lasīšanas laiks: 3 min

Pirmdien, 21.februārī, Valmieras kinoteātrī “Gaisma” bija ieradušies daudz kino cienītāju, lai noskatītos filmu “Janvāris” un tiktos ar radošo komandu, kuru šoreiz pārstāvēja Jaunā Rīgas teātra (JRT) aktrise Baiba Broka un jaunais Valmieras Drāmas teātra (VDT) aktieris Sandis Runge. Baiba Broka Valmierā ciemojās arī oktobra sākumā, kad tika izrādīta filma “Mamma vēl smaida”. Par šo izcilo JRT aktrisi komentāri nav vajadzīgi. Sandis teātrī sevi pārliecinoši pieteicis ar lomām izrādē “Nelabie. Pēc Dostojevska” un “Mēs, roks, sekss un PSRS”.  Ja būtu ieradies filmas režisors Viesturs Kairišs, droši vien būtu vairāk gan jautājumu, gan atbilžu, bet ko stāstīt bija arī Baibai un Sandim.

Kamēr filma “Janvāris” plūc laurus starptautiskajos kino festivālos (pēc vienprātīga žūrijas vērtējuma uzvara 17.Romas Starptautiskajā filmu festivālā, Kairišs kā labākais režisors, Avots kā labākais aktieris), tikmēr vietējie skatītāji Latvijā filmu vērtē ļoti atšķirīgi. Daži izjūt tā laika emocijas un atceras saspringto laiku, citi uzskata, ka filmas kvalitāte ir zema, Ulfsaks neizskatās pēc Podnieka un uzdod retoriskus jautājumus: par ko ir filma un kādai auditorijai tā domāta?

Sandis Runge to nosauc par ekspektāciju (gaidām, cerībām), bet Baiba Broka (filmā atveido Jaža mammu), uzskata, ka filma ir jauna cilvēka pieaugšanas stāsts. Tāpat kā režisors, viņa atceras, ka toreiz savos 17-18 gados bija iemīlējusies, gājusi uz randiņiem un barikāžu notikumi palikuši otrajā plānā, fonā savām personīgajām emocijām. Tajā brīdī jaunieši neapzinājās šo vēsturisko notikumu mērogu.

Varbūt pie skatītāju vilšanās vainīgs filmas nosaukums? Varbūt vainīgi mediju apraksti vai sava lasītprasme? Ja minēts 1991.gada janvāris un barikādes, tad cilvēki gaida precīzus vēstures notikumus, bet filmas pamatā ir stāsts par jaunajiem kinematogrāfistiem Rīgā 1991.gada sākumā, kad viņi tiek ierauti politikas un vēstures krustugunīs. Tas ir jaunā vīrieša Jāzepa (filmā saukts par Jazi) pieaugšanas stāsts, tas ir arī mīlestības stāsts starp Jazi un Annu, ko filmā atveido Kārlis Arnolds Avots un Alise Dzene. Ir jaunās paaudzes protests, bohēma, pirmās nopietnās attiecības, seksuālā pieredze (Sieviete tevi var aizraut citā izplatījumā…).

Filma ir kā vēsturiska un autobiogrāfiska ekskursija. Arī Viesturs Kairišs nāk no Latgales, arī viņš tajā laikā pirmo reizi rokās paņēma kameru, un 1:1 Viesturam bijusi arī kastinga epizode ar vientuļo vali jūras krastā (Valis bijis jāatveido arī Sandim Rungem!).

Par filmu režisors ir teicis: “Janvāris ir gada pirmais mēnesis, filma ir par sākumu.” Un sākums ir gan Latvijas neatkarībai, gan galveno varoņu sevis meklējumiem kā vīrietim un sievietei, kā arī sākums profesionālajai karjerai kino jomā. Ja filmu tulko šādi, tad viss atbilst.

Tikšanās laikā Sandis Runge atceras, ka bijis daudz jādzer zaļais “Tarhuns”, bet Baiba Broka filmēšanas laiku atminas šādi:

Tās bija apmēram ierastās 30 filmas uzņemšanas dienas. Filmēšana bieži vien ievilkās vēlu naktī, bet cilvēki negāja prom, jo sajūtas bija tik spēcīgas, tik tuvas vēsturiskajiem notikumiem, ka tās visus pārņēma savā varā. Pēdējos gados Latvijai neraksturīgi sakrita arī laikapstākļi, jo 2020.gada janvārī, tāpat kā 1991.gadā, bija gan sniegs, gan aukstums. Līdz konkrētajam kadram cilvēki gāja ar maskām, katrs cilvēks tajā brīdī bija zelta vērtē. Ļoti lielu darbu veica arī operators. Bija daudz tehnisku lietu, lai apvienotu dokumentālos kadrus ar inscenējumiem. Pilnīgi no jauna bija jārada arī vide, jo šo gadu laikā viss ir mainījies. Ļoti palīdzēja Ievas Jurjānes tā laika dienasgrāmata, Izoldes Cēsnieces melnbaltās fotogrāfijas, arī transparents “Es nedošu savu dēlu padomju armijai!” tika veidots pēc oriģināla.

Tie, kas dzīvojuši filmā atveidotajā laikā, lieliski atceras vidi un sadzīviskās detaļas: dzīvokļu iekārtojumu, apģērbu, panku frizūras, telefongrāmatu, “Straumes” kafijas dzirnaviņas, raidījumu “Labvakar, Latvija!”, “Dzelteno pastnieku” dziesmas un citas pazīstamas tā laika melodijas.

Mūsdienās liekas smieklīgi un nesaprotami, bet 90.gados svarīgs un tam laikam aktuāls ir arī neliels dialogs filmā:

  • Ko tev nozīmē zilā krāsa?
  • Džinsus.
  • Džinsi arī dod cerību.

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” aicina savā komandā  BIROJA ADMINISTRATORU/-I Galvenie amata pienākumi: nodrošināt biroja ikdienas darbības nepārtrauktību un efektivitāti; koordinēt un pārvaldīt dokumentu apriti, arhivēšanu un lietvedību; veikt ienākošās un izejošās korespondences apstrādi; organizēt un protokolēt kapitālsabiedrības valdes un dalībnieku sēdes; sniegt atbalstu uzņēmuma struktūrvienību vadītājiem un darbiniekiem ikdienas jautājumos; komunicēt ar klientiem un sadarbības partneriem; sagatavot atskaites. Prasības kandidātiem: darbības sfērai atbilstoša vidējā profesionālā vai augstākā izglītība (vēlams administrācijas, vadības vai lietvedības jomā); ne mazāk kā divu gadu pieredze līdzīgā amatā; teicamas organizatoriskās un komunikācijas prasmes; prasme strādāt ar biroja tehniku un IT sistēmām; pieredzējuša lietotāja pieredze un laba izpratne par dokumentu vadības sistēmām, priekšroka kandidātiem ar pieredzi darbā ar DVS Namejs; augsta atbildības sajūta un pašorganizācijas līmenis, analītiska domāšana un precizitāte darbā. Piedāvājam: darbu uz nenoteiktu laiku; draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; sociālās garantijas; veselības apdrošināšanas polisi pēc nostrādātiem 6 mēnešiem; dažāda veida “bonusus” pēc pārbaudes laika; atalgojumu no EUR 1400 līdz EUR 1600 pirms nodokļu nomaksas. CV un motivācijas vēstuli lūdzu sūtīt elektroniski uz danuta.zerbele@valmierasoc.lv līdz 05.06.2024. Tālrunis uzziņām +371 20021028 Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Pretendentu iesūtītie dokumenti un personas dati, uz vakances laiku un noteiktu laiku pēc norādītā termiņa beigām, pārziņa leģitīmo interešu ietvaros tiks uzglabāti pārziņa lietvedībā. Iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat savu personas datu apstrādei norādītās vakances pretendentu izvērtēšanas un atlases procesā un saziņai ar Jums. Nosūtītajos dokumentos lūgums neiekļaut sensitīvus (īpašās kategorijas) personas datus. Savu piekrišanu datu apstrādei norādītajiem mērķiem varat atsaukt jebkurā laikā, sazinoties ar pārzini. Pārzinis garantē nenodot pretendenta personas datus trešajām personām, bez pretendenta rakstveida saskaņojuma. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Čempionu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Vadība / Administrēšana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-05 Kontaktpersona: Danuta Žērbele Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”  Jāņa Daliņa sporta komplekss aicina pievienoties savai komandai  ADMINISTRATORU/-I Darbs uz nenoteiktu laiku Amata pienākumi: Uzņemt un apkalpot klientus, koordinēt apmeklētāju plūsmu; Reģistrēt un piešķirt viesiem viesnīcas numurus, darbs ar viesnīcas programmatūru; Ierādīt ģērbtuves saskaņā ar treniņu vai sacensību grafiku; Izsniegt un pieņemt telpu un viesnīcu numuriņu atslēgas; Iekasēt maksu par viesnīcas un sporta infrastruktūras izmantošanu; Veikt citus pienākumus saskaņā ar darba pienākumu aprakstu; Prasības kandidātam: Labas latviešu un angļu valodas zināšanas; Teicamas iemaņas darbā ar datoru; Augsta atbildības sajūta, iniciatīva un entuziasms; Elastīga domāšana, spēja veltīt uzmanību vairākiem uzdevumiem vienlaicīgi, nezaudējot kvalitāti; Vēlamas iemaņas darbā ar kases aparātu un POS terminālu; Citu valodu zināšanas, izglītība viesmīlības vai sporta jomā, kā arī iepriekšējā pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: Pilnas slodzes darbu; Summēto darba laiku, darbu maiņās arī nakts maiņās; Dinamisku darbu draudzīgu un profesionālu kolēģu komandā; Iespēju katru dienu sastapt interesantus cilvēkus, kas dod labu pieredzi profesionālajā izaugsmē; Stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; Studentiem viesmīlības jomā apvienot prakses vietu ar darbavietu; Atalgojums: Stundas tarifa likme pārbaudes laikā– 5.50 EUR/h, pēc pārbaudes laika 6.00 EUR/h Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt līdz 07.06.2024. uz e-pastu – megija.stalberga@valmierasoc.lv. Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstules. Vairāk informācijas, rakstot e-pastā vai pa tālr. +371 27079858 Profesija: ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-07 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” aicina savā komandā ĒKAS INŽENIERTEHNISKO UZRAUGU uz noteiktu laiku – līdz 31.10.2024. Amata pienākumi: piedalīties Jāņa Daliņa sporta kompleksa ikdienas saimniecisko darbu veikšanā, tajā skaitā strādāt ar traktortehniku, mehanizēto un teritoriju uzkopšanas tehniku; uzraudzīt un uzturēt darba kārtībā Jāņa Daliņa sporta kompleksa teritoriju, inventāru un tehnisko aprīkojumu. Uzraudzīt un uzturēt kārtībā Daliņu pludmali; tehniskā atbalsta sniegšana pasākumu organizatoriem, izmantojot stadiona un manēžas infrastruktūru un aprīkojumu; komunikācija un sadarbība ar darbu izpildītājiem, un dalība Jāņa Daliņa sporta kompleksa realizētajos projektos savas kompetences ietvaros. Prasības kandidātiem: vidējā izglītība; augsta atbildības sajūta, precizitāte, prasme orientēties tehniskas dabas jautājumos; pozitīvu un godīgu attieksmi pret darbu un kolēģiem; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: teicamus darba apstākļus mūsdienīgā darba vidē; darba apģērbu; apmācības darbu uzsākot; atalgojums – 1280 EUR pirms nodokļu nomaksas; sociālās garantijas; darba vieta: Jāņa Daliņa sporta komplekss, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera CV lūdzam sūtīt uz megija.stalberga@valmierasoc.lv Kontaktpersona: Megija Stalberga (e-pasts: megija.stalberga@valmierasoc.lv; tālr.Nr. +371 27079858) Pieteikumu iesniegšanas termiņš – 07.06.2024. Profesija: Ēkas inžniertehnisko sistēmu UZRAUGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-07 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri