Valmieras Ziņas

Nedarbojas automobiļa lukturi? Izvairieties no šīm kļūdām

Mūsdienās ir grūti atrast automašīnu bez iebūvētas videokameras, skārienekrāna vadības paneļa, drošības sistēmām vai citiem jaunākajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, kas atvieglo braukšanu. Tomēr viena no 20. gadsimta tehnoloģijām arī tagad rada nopietnus draudus visiem satiksmes dalībniekiem – tie ir automašīnu lukturi.

Uzmanība lukturiem – nepieciešama

Pareizi noregulēti  un konsekventi uzturēti automobiļu lukturi nodrošina labu redzamību. Tas garantē satiksmes drošību. Naktī satiksme ir vairākas reizes mazāka nekā dienā, bet pat 25% satiksmes negadījumu notiek tumšajā diennakts laikā. Tas ir – sāpīgs Latvijas ceļu policijas dienesta sniegtais ilggadējas statistikas fakts. 

Viens no svarīgākajiem eksperta padomiem – regulāra, uzmanīga priekšējo un aizmugurējo lukturu apkope, veikta pirms tehniskās apskates derīguma termiņa beigām. Protams, spuldzes, kas nedarbojas vai blāvi izplata gaismu, autovadītāji var nomainīt paši, bet ir svarīgi izvairīties no dažām kļūdām. Sniedzam trīs no visbiežāk sastopamajām  kļūdām un iesakām, kā izvēlēties un pareizi uzstādīt spuldzes.

1. Vājas vai pārāk jaudīgas spuldzes

Pat ja tikai viena spuldze izdeg, ieteicams nomainīt abas: to kalpošanas ilgums ir līdzīgs, tādēļ, mainot tikai vienu spuldzi, pastāv liela varbūtība, ka drīzumā vajadzēs mainīt arī otru. Tātad, ietaupīsiet laiku. Nomainot abas spuldzes vienlaicīgi, nodrošināsiet vienādu spuldžu spilgtumu.

Izvēlieties pareizo spuldzes jaudu. Pārāk spilgta gaisma var apžilbināt citus satiksmes dalībniekus un palielināt negadījuma risku. Pērkot spuldzes, ir vērts zināt, ka pluss uz iepakojuma (piemēram, + 80%, + 130%) nozīmē nevis garāku luktura darbības laiku, bet to, ka spuldze spīd spilgtāk nekā likumā noteiktais minimālais slieksnis. Spuldzes, kas marķētas ar plusa zīmi, darbojas īsāk, taču ir ieteicamas tiem autovadītājiem, kuri dzīvo ārpus pilsētas un brauc pa mežiem, bezceļā, neapgaismotos ceļa posmos.

2. Nederīgs spuldžu tips

Daži automašīnu lukturi ir piemēroti tikai vienam spuldžu tipam. Piemēram, ja līdz šim brīdim iegādājāties halogēna spuldzes, kas ir vispopulārākās un ar zemām izmaksām, bet nolēmāt tās aizstāt ar ksenona – esiet uzmanīgi.

Ksenona spuldzes prasa īpašas lukturu modifikācijas, lai varētu pareizi darboties. Turklāt tām ir vajadzīgi gaismas reflektori, kas virza gaismas leņķi. Kā arī nevar iztikt bez lukturu apsmidzināšanas un automātiskās kontroles sistēmas. Visu šo modifikāciju cena var sasniegt vairākus simtus eiro. 

Taisnība, ksenona spuldzes, lai gan tās ir desmit reizes dārgākas par halogēna, izplata īpaši spilgtu gaismu – tas vilina daudzus autovadītājus. Tomēr tirgū eksistē arī tādas halogēna spuldzes, kas spīd vairākas reizes spilgtāk nekā rūpnīcas un gandrīz ir vienādas ar ksenona.

Jaunākajos automobiļos vēl rūpnīcā tiek uzstādītas LED spuldzes. Tās ir ekonomiskas un spilgtas. Tomēr vecākas paaudzes automobiļu lukturi reti ir ar LED spuldzēm – tās pielāgot dažreiz nav iespējams sarežģītas konstrukcijas dēļ. Tas var daudz izmaksāt.

3. Neuzmanīga, nolaidīga uzstādīšana un regulēšana

Nomainot spuldzes patstāvīgi, ir svarīgi atcerēties spuldžu uzstādīšanas instrukciju. Tā novērsīsiet bīstamu augstsprieguma izlādi. Lai nomainītu spuldzi, rīkojieties šādi:

• izslēdziet motoru;

• iestatiet rokas bremzi;

• izslēdziet lukturus;

• mainot spuldzi, tai nedrīkst pieskarties – uz ādas esošie tauki samazina kalpošanas laiku.

Pēc veiksmīgas patstāvīgas spuldzes nomaiņas gaida vēl viens svarīgs posms – gaismas plūsmas regulēšana. To nav grūti izdarīt, ja zināt pamatnoteikumus:

        • novietojiet automašīnu 7.5 metru attālumā no sienas;

        • ieslēdziet tuvās gaismas;

        • atveriet motora pārsegu;

        • noregulējiet skrūves. Automašīnas lukturiem katrā galā ir skrūves – tās regulē augstumu un novirzi uz sāniem. Skrūves ar skrūvgriezi skrūvējiet tā, lai sakristu lukturu un gaismas stara augstumi, bet visintensīvāk  apgaismotā vieta sakristu ar luktura centru.

Automašīnu lukturi – detaļas, kas ir jāizvēlas un rūpīgi jāuzrauga. Ja Jūsu automašīnas modeļa spuldzi var nomainīt tikai, noņemot priekšējo spārnu, rodas citas neskaidrības – konsultējieties ar savu darbu saprotošiem speciālistiem. Viņi ne tikai ieteiks, bet arī nomainīs spuldzes droši, rūpīgi un ātri.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā vērtējat Saeimas vēlēšanu rezultātus?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes štābs VALMIERĀ piedāvā darbu SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTAM Darba pienākumi: · Nodrošināt sabiedrības informēšanu par Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes darbību; · Veikt sadarbība ar plašsaziņas līdzekļiem, sagatavot un nosūtīt preses paziņojumus; · Veikt preses monitoringu; · Organizēt reprezentatīvos pasākumus;  · Nodrošināt mājas lapas un sociālo tīklu lapu satura papildināšanu; · Veikt pasākumu fotografēšanu, foto un video arhīva uzturēšanu. Pamatprasības: · 1. līmeņa augstākā vai augstākā izglītība sociālajās zinībās (sabiedriskajās attiecībās, žurnālistikā, politoloģijā, stratēģiskajā komunikācijā, psiholoģijā u.c.), var būt pēdējo kursu students (pieredze līdzīgā darbā tiks uzskatītas par priekšrocību); · Teicamas latviešu un angļu valodas zināšanas; · Labas organizatoriskās, saskarsmes un prezentēšanas prasmes; · Profesionālas prasmes darbā ar MS Office programmām un sociālajos tīklos; · Augsta atbildības izjūta, spēja strādāt individuāli un komandā; · Psiholoģiskā noturība; · Spēja un motivācija pilnveidot savas zināšanas un iemaņas; · Spēja uzņemties atbildību par savas profesionālās darbības rezultātiem. Piedāvājam: · Interesantu, dinamisku un daudzveidīgu darbu; · Labus darba apstākļus; · Veselības apdrošināšanu; · Bruto atalgojums, sākot no 675 eiro līdz 1190 eiro (7. vai 9. mēnešalgu grupa, atkarībā no izglītības un darba pieredzes), un sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam; · Par priekšrocību tiks izvirzīti kandidāti, kuri jau ir zemessargi vai ir gatavi iestāties Zemessardzē. Darba vieta Valmierā. Lai pieteiktos, sūti CV uz e-pastu aija.bumane@mil.lv līdz 25.10.2018. Tālrunis informācijai 27327669 Pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes regulas (ES) 2016/679 par fizisko personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46 EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula, turpmāk – VDAR) 13.pantu un Fizisko personu datu aizsardzības likumu informējam, ka: 1) jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi; 2) jūsu personas datu apstrādes pārzinis ir ZS 2.Vidzemes brigādes Personālsastāva un administrēšanas daļa. Profesija: SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darba līgums uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2018-10-25 Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri