Valmieras Ziņas

Modernisma arhitektei Martai Staņai – 110

Lasīšanas laiks: 2 min

Mēs visi dzīvojam Laikā. Ēkas un cilvēki. Tomēr ēkas dzīvo ilgāk par cilvēkiem un tajās paliek arhitekta radošās domas nospiedumi. 4. martā novadniecei, izcilajai modernisma arhitektei Martai Staņai 110. jubileja, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Ginta Gailīte.

Marta Staņa dzimusi 1913. gada 4. martā Strenčos dzelzceļa strādnieka ģimenē. Pēc Jelgavas skolotāju institūta pabeigšanas 1932. gadā apmeklēja R. Sutas mākslas studiju Rīgā un studēja arhitektūru Latvijas Universitātē. 

1945. gadā pēc studijām sāka strādāt par arhitektūras profesora Ernesta Štālberga asistenti toreizējā Latvijas Universitātes Arhitektūras fakultātē un kļuva par Arhitektu savienības biedri. Štālbergs bija funkcionālisma arhitektūras atbalstītājs. Tai pamatā 1918. gadā Vācijā dibinātā “Bauhaus” skola un tās pamatprincipi – askētisks dizains, vienkāršība un efektivitāte. Kad 20. gadsimta 40. gadu beigās pret modernisma izteiksmes arhitektūrā piekritējiem tika vērstas represijas, Martai Staņai un profesoram Štālbergam no Arhitektūras fakultātes bija jāaiziet. Viņiem nebija pieņemami padomju arhitektūras diktētie vienādības principi – “tautisks pēc formas, sociālistisks pēc satura”. 

Marta Staņa turpināja darbu, realizējot laikmetīgas idejas latviešu arhitektūrā. Viņas atstātais mantojums ir Zvejniekciemā projektētais zvejnieku kolhoza apbūves komplekss – kultūras nams un Zvejniekciema skolas ēka, skola Engurē, kinoteātris “Spartaks”, kā arī vairākas dzīvojamās ēkas un savrupmājas. Izmantojot modernisma principus un izteiksmes līdzekļus, viņa izstrādāja gan interjera, gan mēbeļu dizaina priekšlikumus. Staņa piedalījās daudzos arhitektūras konkursos, viņas priekšlikumi izcēlās ar ideju vērienu un drosmi.

Vērienīgākais arhitektes projekts un viņas radošā gara augstākais lidojums bija Dailes teātra projekts, ļoti ilgs un sarežģīts darbs, kuru viņa izstrādāja kopā ar Imantu Jākobsonu un Haroldu Kanderu. Pēc uzvaras konkursā 1959. gadā Marta Staņa pie šī projekta strādāja līdz mūža beigām, diemžēl nepieredzot tā pabeigšanu. Dailes teātra ēka ir projekts, kas pilntiesīgi apliecina arhitektes talantu, izcila 20. gadsimta vidus kultūras celtne, spilgts padomju modernisma arhitektūras paraugs, unikāla un zīmīga sava laikmeta liecība. 

Atzīmējot Martas Staņas 100. jubileju, tika izdota arhitektūras doktora Jāņa Lejnieka grāmata “Marta Staņa. Vienkārši, ar vērienu”, kuru izlasot var iepazīt spēcīgās personības likteni, padomju gadu likumsakarības un nejaušības, kas ietekmējušas nozīmīgus būvprojektus, kā arī Martas Staņas laikabiedru atmiņas.

Arhitekte mirusi 1972. gadā un apglabāta Meža kapos Rīgā, bet viņas projektētās ēkas turpina dzīvot vidē un turpinās dzīvot vēl ilgi.

Avots: www.kulturaskanons.lv

SIA "BONO" Meža īpašumu, Cirsmu un Lauksaimniecības zemju  Pārdevēju BONO ir kokrūpniecības un mežsaimniecības nozares uzņēmums. Uzņēmuma darbības virzieni aptver kokmateriālu ieguvi, loģistiku, pirmapstrādi, tālākapstrādi, tirdzniecību un koka māju ražošanu. BONO ir kļuvis par pilnībā integrētu uzņēmumu grupu, kas tiecās izmantot vismodernākās tehnoloģijas un ražošanas metodes, lai koksne iegūtu augstāku pievienoto vērtību visos vērtību ķēdes posmos. GALVENIE DARBA PIENĀKUMI: ▪ Veikt izejošos zvanus potenciālajiem klientiem, lai identificētu interesi par meža īpašuma/lauksaimniecības zemes pārdošanu vai meža izstrādi. ▪ Pārliecināt potenciālos klientus par izteiktā piedāvājuma priekšrocībām un vienoties par darījumu; ▪ Sadarboties ar citām uzņēmuma nodaļām-vērtēšanas/projektu vadības/juridisko nodaļu u.c. pēc nepieciešamības, lai veiksmīgi novērtētu īpašumus, nodotu informāciju par plānoto darījumu kolēģiem. ▪ Izpētīt un saprast uzņēmuma meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju pirkšanas piedāvājumus. GALVENĀS PRASĪBAS: ▪ Spēja efektīvi un laipni komunicēt, izmantojot tālruni; ▪ Iepriekšēja pieredze zvanu centrā, telemārketingā vai aktīvā pārdošanā pa telefonu B2C sektorā tiks uzskatīta par priekšrocību; ▪ Vēlme apgūt un izprast meža īpašumu; cirsmu un lauksaimniecības zemju biznesa nianses; ▪ Izturība un motivācija ikdienā strādāt ar lielu zvanu apjomu; ▪ Spēja strādāt komandā un sadarboties ar citiem departamentiem; ▪ Labas latviešu un vēlamas krievu valodas prasmes gan mutiski, gan rakstiski. MĒS PIEDĀVĀJAM: ▪ Veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika; ▪ Apmācības un iespēju attīstīties uzņēmumā; ▪ Iespēja strādāt no mūsdienīgas un ērtas darba vides Beātes iela 5; Valmiera; LV-4201. ▪ Konkurētspējīgu atalgojumu sākot no 1800EUR bruto + kvartāla bonusu sistēma - balstīta uz sasniegto rezultātu; ▪ Draudzīgu darba vidi un atbalstošu kolektīvu; ▪ Apmaksātus telekomunikācijas pakalpojumus CV sūtīt uz e-pastu recruitment@bonotimber.com Profesija: PĀRDOŠANAS SPECIĀLISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Lauksaimniecība / Vide Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-21

Mēs, AS Brink’S Latvia, esam daļa no Amerikas Savienoto Valstu koncerna Brink’S, kas ir globāls līderis skaidras naudas pārvadājumu jomā. Šobrīd mēs aktīvi meklējam savā komandā inkasentu (-i) darbam Valmierā. Mēs lepojamies ar savu 120 cilvēku lielu un stabilu komandu Latvijā un 165 gadu pieredzi pasaulē. Mēs ar prieku sniedzam pakalpojumus vairāk kā 600 klientiem visā Latvijā. Mūsu vērtības ir Drošība, Fokuss uz klientiem, Ētika un godīgums, Darbinieku pieredze, Pastāvīgi uzlabojumi, Dažādība un komanda. Regulāri veikto personāla lojalitātes aptauju rezultāti rāda, ka mūsu darbinieki augstāk par visu vērtē savus kolēģus un darba saturu. Pievienojoties mums, TU iegūsi valstij nozīmīgu darbu starptautiskā, nozares lielākajā uzņēmumā, kā arī: - profesionālu kolēģu un zinoša vadītāja atbalstu - apmācības veiksmīgai darba uzsākšanai - finansiālu atbalstu apsardzes sertifikāta iegūšanai un pagarināšanai - veselības apdrošināšanu ar pirmo darba dienu - atalgojumu 6.2-7.0 EUR bruto/h, vienmēr laikā - darba apģērbu ērtam darbam, dienesta ieroci un citu ekipējumu Mēs TEV uzticēsim materiālo vērtību inkasāciju, apsardzi un pārvadāšanu, nodrošinot izcilu servisu mūsu klientiem. Mēs sagaidām, ka Tev ir: apsardzes sertifikāts un nepieciešamie dokumenti ieroča nēsāšanas apliecības noformēšanai, B kategorijas autovadītāja apliecība, latviešu valodas prasme un augsta atbildības sajūta. CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com AS “Brink's Latvia” apstrādās Jūsu personas datus, kas iegūti atlases procesā, lai veiktu atlasi amatam, uz kuru pretendējat, un aizsargātu mūsu intereses strīdu rašanās gadījumā. Atkarībā no amata mēs varam kopīgot Jūsu personas datus ar citiem Brink’s uzņēmumiem, kas ir iesaistīti atlases procesā, un daži no uzņēmumiem var atrasties ārpus ES. Ja Jūs netiksiet pieņemts darbā, mēs iznīcināsim Jūsu datus tā kalendārā gada beigās, kas seko gadam, kurā pieteicāties darbam. Ja vēlaties iegūt plašāku informāciju par to, kā mēs apstrādājam Jūsu datus, lūdzam sazināties ar mums pirms pieteikšanās šim amatam. Ja vēlaties saņemt piedāvājumus dalībai citos konkursos, tostarp uz citiem amatiem, lūdzam norādīt to savā pieteikumā. Lūdzam ņemt vērā, ka šādos gadījumos Jūsu dati tiks kopīgoti Brink's grupas ietvaros (tostarp ārpus ES), kā arī Jūs varat saņemt piedāvājumus dalībai konkursos no citiem Brink's grupas uzņēmumiem. Pateicamies par atsaucību. Profesija: INKASENTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-07-31 Kontaktpersona: CV lūdzam sūtīt uz e-pastu: hr.lv@brinks.com

Mūsu partneri