Valmieras Ziņas

Mediķi šogad snieguši palīdzību jau 29 bērniem ar nopietniem apdegumiem

Šī gada janvārī tikai desmit dienu laikā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi steigušies palīgā 29 bērniem vecumā līdz trīs gadiem, kuri guvuši nopietnus apdegumus un applaucējumus, aģentūru LETA informēja dienesta pārstāve Inga Vītola.

Vakar nopietnus krūškurvja un vienas rokas apdegumus Vidzemes reģionā guva gadu un četrus mēnešus veca meitene, kura sev virsū uzrāva aizsniedzamā vietā uz galda atstātu verdošas kafijas krūzi, bet Rīgā trīs gadus veca meitenīte apgāza karstas tējas krūzi un guva krūškurvja, vienas puses pleca un rokas apdegumus.

Mediķi nobažījušies par to, ka šī gada pirmajās desmit dienās tik daudz bērnu guvuši nopietnus apdegumus, tāpēc atgādina, ka, kaut gan mājas vajadzētu uzskatīt par drošāko vietu bērnam, nereti tieši tur notiek visvairāk negadījumu. Traumas visbiežāk notiek pieaugušo neuzmanības rezultātā, tādēļ vecāki tiek aicināti apzināties riskus un laikus tos novērst. “Bērns ir zinātkārs un mēģinās visu aizskarts, apskatīt tuvāk,” norāda Vītola.

Viņa skaidroja, ka biežākais traumu gūšanas iemesls ir bērnam pieejamās, aizsniedzamās vietās atstātas kafijas, tējas un citu karsto dzērienu krūzes. Šī iemesla dēļ mediķi aicina pieaugušos padomāt, kur tiek novietoti karstie dzērieni. Aplejoties ar karstiem dzērieniem bērni nereti gūst vairāku ķermeņu daļu traumas, jo apdegumi rodas visās ķermeņa vietās, kur līst karstais šķidrums. “Bieži tas ir sākot no bērna sejas, kakla, līdz vēderam, reizēm pat kājiņām. Bērns, izzinot pasauli ar rociņām, nekavēsies paņemt krūzi, kas kūp, bieži ir krāsaina un raisa interesi. Pieaugušo pienākums ir nepieļaut, ka šīs karstā dzēriena krūzes ir bērnam aizsniedzamas,” atgādina mediķi.

NMPD aicina arī bērnus neturēt klēpī, kad tiek malkots dzēriens, jo mēdz būt gadījumi, kad krūze apgāžas vai bērns apgāž, nejauši uzsitot pa to un karstais šķidrums uzlīst virsū, radot plašus termiskus apdegumus.

Tāpat mediķi aicina vecākus nepieļaut bērnu rotaļas virtuvē, kur tiek gatavots karsts ēdiens. “No vienas puses tas ir īss mirklis, kurā bērns uzgrūžas galdam, parauj tējkannas vadu, aizķeksē katliņu no plīts, no otras puses pietiek ar šo mirkli, lai gūtu apdegumus. Tie ir smagi apdegumi, sāpes, ilgstoša ārstēšanās un nereti paliekošas sekas uz visu mūžu,” uzsver Vītola.

Vienlaikus mediķi atgādina, ka bērna applaucēšanās gadījumā, jārīkojas ātri, jo pat salīdzinoši nelielam apdegumam var būt nopietnas sekas, turklāt tieši ārstēšanās ilgums un efektivitāte atkarīga no pirmās palīdzības pasākumiem, kas veikti uzreiz pēc apdeguma gūšanas. Pieaugušajiem jāatceras – apdeguma vieta nekavējoties jādzesē zem vēsa, bet ne ledaina, tekoša ūdens vismaz desmit minūtes. Svarīgākais ir pārtraukt karstuma ietekmi uz bērna ādu un dziļākajiem audiem, lai mazinātu apdeguma sekas.

Pēc NMPD paustā, ja apdegums ir lielāks par bērna plaukstu, jāzvana 113, savukārt, ja apdegums ir mazāks par bērna plaukstu, jākonsultējas bērna ārstu. Vakaros un brīvdienās mediķa padomu iespējams saņemt zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai atbalstāt iniciatīvu aizliegt videi nedraudzīgu maisiņu izmantošanu lielveikalos?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri