Valmieras Ziņas

Mārtiņš Āboliņš: Pandēmija ir paātrinājusi digitalizācijas procesu; uzņēmējiem nav izvēles – ir jāpielāgojas!

Lasīšanas laiks: 4 min

Piedaloties teju 30 uzņēmējiem no Valmieras un tuvējiem reģioniem, oktobra sākumā Valmierā norisinājās vietējo uzņēmēju tikšanās ar bankas Citadele un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) speciālistiem. Semināra laikā tika pārrunāta viena no karstākajām aizvadītā gada tēmām uzņēmējdarbībā – digitālā transformācija, kā arī aplūkoti praktiski rīki, kas var noderēt ikvienam uzņēmējam, pielāgojot savu darbību digitālajai videi.

Citadeles ekonomists Mārtiņš Āboliņš seminārā pastāstīja, kas šobrīd notiek Latvijas ekonomikā un uzņēmējdarbības vidē un kā digitalizācija ietekmē biznesus.

“Skatoties uz galvenajiem ekonomikas rādītājiem, kopumā situācija Latvijā ir laba. Iekšzemes kopprodukts (IKP) ir atgriezies pirmskrīzes līmenī, kāds bija 2019.gada nogalē. Arī pasaulē kopumā ir vērojama ekonomikas izaugsme. Jā, Latvijas attīstības temps nedaudz atpaliek no Igaunijas un Lietuvas, taču uz citu Eiropas valstu fona mēs izskatāmies labi, esam līderu grupā. Taču jāatzīst, ka šie labie ekonomiskie rādītāji ir sasniegti ar lielu atbalstu no valsts puses, palielinot budžeta deficītu. Globālā mērogā jāpiemin arī lielais centrālo banku atbalsts, “drukājot naudu”. Liels izaicinājums gan Latvijā, gan pasaulē būs nodrošināt to, lai ekonomika turpinātu labi funkcionēt, pārtraucot atbalsta pasākumus.

Šī masīvā atbalsta sekas ir parādu līmeņa pieaugums, tostarp Latvijā. Līdz pandēmijai valsts parāds bija 35% no IKP, nākamgad tas pieaugs virs 50 procentiem. Taču uz citu valstu fona Latvijas parādu līmenis joprojām ir zems.

Kā otru no sekām ir jāmin inflācijas būtisku kāpumu dažādās jomās, jo sevišķi ražošanas sektoros. Pieaugušas cenas izejmateriāliem un energoresursiem – metāliem, naftas produktiem, dabasgāzei. Palielinājušās arī transporta izmaksas. Šis būs liels izaicinājums, jo ražošanas resursu cenu kāpums ir daudz lielāks par patēriņa cenām. Tas nozīmē, ka uz uzņēmējiem ir arvien lielāks spiediens šo cenu pieaugumu nodot tālāk patērētājam.

Runājoties ar uzņēmējiem, var secināt, ka valda liela neziņa, jo visi cenšas saprast, cik ilgi turpināsies cenu kāpums, kad varam sagaidīt kritumu un kā veidot savu cenu politiku.

Skatoties uz Vidzemei vienu no galvenajām nozarēm – apstrādes rūpniecību, situācija šajā sektorā ir laba. Ārējais pieprasījums ir ļoti spēcīgs. Galvenie izaicinājumi ir izejmateriālu pieejamība un cenas, nevis noieta tirgus. Vēl kā izaicinājums ir jāmin sarežģītā situācija darba tirgū. Stāvokli šajā jomā ir grūti raksturot, jo pandēmija ir mākslīgi ietekmējusi darba tirgu – dažas nozares nevar pilnvērtīgi strādāt, dīkstāves pabalsti būtiski ietekmēja bezdarba rādītājus un algu statistiku. Ja skatāmies uz nozarēm, kuras kovids nav ietekmējis – apstrādes rūpniecību un IT nozari, algu kāpums joprojām turpinās 6 – 7 procentu robežās. Algas pieaug, to apliecina arī mūsu klientu dati. Arī bezdarbs samazinās, uzņēmēji joprojām saka, ka darbiniekus atrast arvien grūtāk. Līdz ar to nevaram runāt par krīzi tādā formā, kāda bija pagājušā gadā.

Ir skaidrs, ka darbinieku trūkums būs problēma arī pēc pandēmijas beigām, ņemot vērā demogrāfiskās tendences. Lai to risinātu, uzņēmējiem ir jādomā par investīcijām digitalizācijā un automatizācijā. Šī tendence ir makroekonomiska. Nav runa par izvēli, ir vienkārši jāpielāgojas. Pandēmija šo procesu ir tikai paātrinājusi. Kovid laikā ir būtiski pieaugusi tirdzniecība internetā. Arī tie uzņēmumi, kuri līdz pandēmijai, nenodarbojās ar tirdzniecību digitālajā vidē, arvien vairāk piedāvā savas preces un pakalpojumus internetā. Tas attiecas ne tikai uz mazumtirgotājiem, bet arī uz B2B jomu. Līdz ar to bankas seko šai tendencei, piedāvājot savus risinājumus, lai uzņēmējiem atvieglotu darbošanos digitālajā vidē un viņu klientiem būtu iespējams ātri, ērti un droši norēķināties par precēm un pakalpojumiem. Tas ir sevišķi svarīgi tiem mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kuriem nav iespējas attīstīt savas digitālās komercijas sistēmas.”

“Internetveikalu sākām attīstīt pirms vairākiem gadiem, tomēr pandēmija tā attīstību ļoti pasteidzināja, pircēju ērtībām mudinot sakārtot lietas, kuras līdz tam atlikām. Lielākais ieguvums ir, ka e-veikals un sociālie tīkli strādā kā vienota sistēma –  sociālie tīkli atbalsta e-veikalu un otrādāk. Šai sinerģijai ir būtiska nozīme zīmola attīstības veicināšanā,“ pieredzē dalās SPA salons Līga un dabīgās kosmētikas Līga Nature SPA vadītāja Maira Āboltiņa. “Ļoti svarīgi ir piestrādāt pie internetveikala vizuālā noformējuma – kvalitatīvām bildēm, vienkāršas, klientam saprotamas valodas, jo stāsts jau patiesībā nav par mums, bet par klientu. Katrai niansei ir liela vērtība.”

Aktuālais jautājums

Vai 2024. gads Jums būs veiksmīgāks par 2023. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri