Valmieras Ziņas

Mākslinieks Jānis Roberts Jansons aicina Valmieras muzejā saņemt gabaliņus no viņa prieka

Lasīšanas laiks: 4 min

Sestdien, 3. februārī, klātesot plašam draugu, kolēģu, mākslas cienītāju un bijušo skolēnu pulkam, Valmieras muzeja Izstāžu zālē tika atklāta mākslinieka un mākslas pedagoga Jāņa Roberta Jansona jubilejas izstāde “Sajūtu emocijas 80. Prieks”. Tajā eksponēti mākslinieka radītie koktēlniecības, grafikas, glezniecības un keramikas darbi, kas tapuši vairāku gadu desmitu garumā. Tik visaptveroša un plaša izstāde ir pirmo reizi. Cik eksponātu ir izstādē, mākslinieks pat nezina, bet senākais darbs ir koka galva, kas tapusi apmēram 1962. gadā, savukārt daži eņģelīši varētu būt radīti jau šajā – 2024. gadā.

Kā liecina afiša, izstādes vadmotīvs ir prieks. Sarunā ar mākslinieku šis vārds izskan bieži, izstādē uz apmeklētājiem noraugās „Priekpilns pašģīmis”, un savu prieku par šo izstādi neslēpj arī ilggadējā Valmieras muzeja darbiniece Guna Medne, kurai ar mākslinieku ceļi krustojušies bieži un daudz. Izstādes atklāšanā mākslinieka raksturošanai viņa atradusi trāpīgus Zentas Mauriņas vārdus: Prieks cilvēku dara labu, dzīvina miesu un garu, atmodina izturību, aizdzen nespēku… Guna Medne izceļ Jānim raksturīgo krāsu prieku un garšu, dažādību un krāsu kombinācijas.

Ir pagājis gandrīz pusgadsimts, kopš Valmierā 1975.gadā ieradās divi jauni un radoši, strādāt griboši un varoši mākslinieki – Jānis un Biruta Jansoni. Nevienam nav jāuzdod jautājums, ko mākslas dzīvē jūs esat devuši un atstājuši Valmierai un Valmieras novadam.

 1976.gadā tika atklāta Valmieras Bērnu mākslas skola (tagad Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola), vēlāk tika likti pamati Skaņkalnes Mākslas skolai (tagadējā Mazsalacas Mūzikas un mākslas skola). Sajūtas, ar kādām mākslinieki no Rīgas ieradušies Valmierā un pēc tam iekārtojušies Akmeņkalnos, mākslinieks raksturo kodolīgi: Prieks! Un vēl lielāks prieks! Kad pēc kartupeļiem nav jāstāv rindā, kad aiz mājas sliekšņa var salasīt apšu bekas – kur vēl labāk!

Izstāžu zāles informatīvajā stendā minēti daudzi svarīgi gadaskaitļi Jāņa Roberta Jansona mūžā, bet atklāšanas pasākumā mākslinieks savai dzīvei iet cauri pa desmitgadēm, uzsverot, ka nav jēgas jubilejās vēlēt daudz laimes un lielu bagātību, jo galvenais esot veiksme. Kā pirmo veiksmi viņš min savu piedzimšanu 1944.gada slapjā janvāra dienā mīlošā un pašpietiekamā ģimenē. Akadēmijā veiksmes eņģelītis Jāni nosēdināja blakus Birutai. Izrādījās, ka viņa dzimusi tieši tajā pašā dienā, kad Jānis, tikai ar piecu gadu nokavēšanos. Viņi sareģistrējās 1969.gada janvārī, un jau 55 gadus ir kā viens vesels.

1974.gadā Jānis Roberts Jansons pabeidza Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas nodaļu ar pedagoga kvalifikāciju. 1975.gadā viņi ģimenē jau bija pieci – tāds mazs kulaciņš. Vēl pēc 10 gadiem viņi jau jutās diženi, bija ieguvuši, atjaunojuši un apdzīvojuši Cimzes semināra telpas, mākslas skolas bērni veidoja lielu ģimeni – arī tā bija veiksme! Savukārt 1994.gadā Akmeņkalnu brīvvalstī bija izveidota sava Banānu republika – Skaņkalnes Mākslas skola, uz kuru bērni nāca vairākus kilometrus no Mazsalacas un citiem pagastiem. Jaunajā tūkstošgadē – 2004.gadā – Jansoni jau bija pazīstami  pasaulē, bija  goda raksti un pat zelta medālis no Taivānas, bet 2014.gadā Jansonu ģimene sapratusi, ka Akmeņkalnu brīvvalsts viņiem ir kļuvusi par lielu un smagu, tāpēc tagad viņi dzīvo pie meitas un, tāpat kā savulaik Jāņa vecāki, arī viņi jūtas pašpietiekami, bet viņi vairs nav maza dūrīte. Jānim un Birutai ir trīs bērni, 11 mazbērni un seši mazmazbērni, un tas ir milzīgs prieks!

Izstādes atklāšanas runu mākslinieks savā nopietni šķelmīgajā stilā noslēdz ar aicinājumu satikties 27.martā, kad beigsies izstāde:  Lai arī jūs iegūtu kādu daļiņu no mana prieka, nāciet uz muzeju, izvēlieties  kādu darbiņu un pierakstieties sarakstā pie muzeja darbiniecēm. Lai man nebūtu galīgi bēdīgi, ka tie darbiņi kaut kur aiziet, es nolikšu cepuri ar caurumu, bet apakšā būs spainis. Nav svarīgi, ko kurš iemet un cik daudz, tikai izsmēķus gan nemetiet!…

Izstāžu nama sirsnīgo atmosfēru ar savu skanīgo balsi bagātināja Mariuss Grencis un viņa koncertmeistare Līga Ivāne, bet visu klātesošo kopkora izpildījumā skanēja Daudz baltu dieniņu, un līdz ar ziediem un dāvanām māksliniekam arī turpmāk tika vēlēta veiksme un prieks.

Ja esi precīzs un saimniecisks, mīli kārtību un spēsi veikt sadzīvisku remontu, transportlīdzekļu apkopi, tad iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandā  Valsts vides dienesta (Nr. 90000017078)Administratīvā departamenta Saimniecības vadītāja amatā (viena darbinieka amata vieta uz nenoteiktu laiku)  Mēs piedāvājam:  interesantu un radošu darbu; vērtīgu pieredzi un profesionālās izaugsmes iespējas ; mēnešalgu no 932 līdz 1398 EUR pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši zināšanām un pieredzei; veselības apdrošināšanu, atvaļinājuma pabalstu, papildatvaļinājumu līdz 10 darba dienām, kā arī citus valsts pārvaldē paredzētus ar papildu atlīdzību saistītus pasākumus; darba vietu kādā no mūsu birojiem - Valmierā vai Madonā.   Uzticēsim Tev:   pārzināt un pārvaldīt Dienesta nekustamos īpašumus; rūpēties un materiāli tehniski nodrošināt Valmieras un Madonas biroju; sniegt atbalstu kolēģiem transporta jautājumos; veikt transportlīdzekļu, tai skaitā ūdens transportlīdzekļu lietošanas, remontu, nobraukumu un degvielas izlietojumu uzraudzību; uzraudzīt un rūpēties par iekārtām un biroja tehniku; organizēt darba aizsardzības un ugunsdrošības prasību ievērošanu.   Sagaidām, lai Tev ir:  profesionālā pieredze līdzīgā amatā, vēlams valsts pārvaldes iestādē; zināšanas un prasmes ēku un teritoriju apsaimniekošanā un autoparka uzturēšanā, tehniskās zināšanas par ēkās iebūvēto sistēmu darbību un pamatprasmes ēku remontdarbos; vēlama augstākā izglītība; labas iemaņas darbā ar standarta datorprogrammām un biroja tehniku; spēja precīzi un operatīvi izpildīt uzdevumus, darbu plānošanas prasmes, augsta atbildības sajūta, noturība stresa situācijās; B kategorijas autovadītāja apliecība; elektroniskais paraksts. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) Valsts vides dienestam uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – Saimniecības vadītājs”) Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045. Profesija: SAIMNIECĪBAS VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-07 Kontaktpersona: Dokumentus sūtīt uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Ja vēlies iegūt profesionālo pieredzi administratīvajās tiesībās, Tev rūp vides aizsardzība un Tevi interesē darbs ar normatīvo aktu piemērošanu,iespējams, tieši Tevi gaidām mūsu komandāValsts vides dienesta Juridiskā departamenta Administratīvo sodu piemērošanas daļas vecākā inspektora (jurista) amatā (viena ierēdņa amata vieta uz nenoteiktu laiku) Piedāvājam: vērtīgu profesionālo pieredzi valsts pārvaldē administratīvā pārkāpuma procesa jomā; darbu komandā kopā ar profesionāliem un atsaucīgiem darba kolēģiem; mēnešalgu no 1008 līdz 1512 euro pirms nodokļu nomaksas, atbilstoši kvalifikācijai un prasmēm; darba vietu kādā no mūsu birojiem Valmierā vai Madonā, ar iespēju strādāt daļēji attālināti. Uzticēsim Tev: izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas un pieņemt lēmumus par administratīviem pārkāpumiem vides piesārņošanas, atkritumu apsaimniekošanas, zvejas un dabas resursu izmantošanas jomā; sekot līdzi piemēroto administratīvo sodu samaksai. Sagaidām, lai Tev ir: atbilstība Valsts civildienesta likuma 7.panta prasībām; otrā līmeņa augstākā izglītība tiesību zinātnēs; vēlama pieredze dokumentu sagatavošanā un tiesību normu piemērošanā; vēlamas zināšanas par vides aizsardzības normatīvajiem aktiem un administratīvā pārkāpuma procesu; spēja analizēt informāciju un pieņemt lēmumu, labas plānošanas un organizēšanas prasmes, un komunikācijas prasmes. Gaidīsim Tavu pieteikuma vēstuli, dzīves un iepriekšējās darba pieredzes aprakstu (CV) uz e-pasta adresi: CV@vvd.gov.lv (ar norādi „Konkursam – ASPD_jurists”)  Tālrunis uzziņām: 67084203 Vairāk par iestādi: http://www.vvd.gov.lv/ Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi. Personas datu pārzinis: Valsts vides dienests, reģistrācijas numurs 90000017078, adrese: Rūpniecības iela 23, Rīga, LV 1045.  Profesija: JURISTS Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 13, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-03-06 Kontaktpersona: E-pasts: CV@vvd.gov.lv Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

Mūsu partneri