Valmieras Ziņas

Lauksaimnieku kooperatīvi “Latraps” un “VAKS” investēs 75 miljonus eiro jaunā dzelteno zirņu proteīna ražotnē

Lasīšanas laiks: 3 min

Latvijas lauksaimnieku kooperatīvi “Latraps” un “VAKS”, piesaistot stratēģisku partneri, kā arī starptautiskus un lokālus finanšu institūtus, izveidojuši jaunu uzņēmumu “ASNS Ingredient” un investēs 75 miljonus eiro jaunas dzelteno zirņu proteīna ražotnes celtniecībā, aģentūru LETA informēja “ASNS Ingredient” vadītājs Raivis Zabis.

Viņš atklāja, ka ražotnes, kurā tiks iegūts zirņu olbaltumvielu izolāts, būvniecību plānots sākt 2021.gadā, un tā tiks atklāta 2022.gada otrajā pusē. Vispirms darbu sāks pirmā ražošanas līnija, bet 2024.gada nogalē tiks iedarbināta otra.

Zabis norādīja, ka pirmā ražošanas līnija apstrādās aptuveni 69 000 tonnu zirņu gadā, bet abas kopā – ap 138 000 tonnu. Tas ļaus uzņēmumam apgrozīt ap 100 miljoniem eiro gadā.

“Strādājot ar pilnu jaudu, Jelgavas ražotnē un birojā tiks nodarbināti vismaz 65 darbinieki. Ražotne būs ļoti moderna, atbilstoša šodienas prasībām, tādēļ liela daļa procesu būs automatizēti,” teica “ASNS Ingredient” vadītājs.

Tāpat Zabis izcēla, ka vēl nozīmīgāks pienesums par radītām darbavietām būs Latvijas iespēja iekļauties nākotnes pārtikas ražošanas nozarē. “Plānojam paralēli zirņu izolāta iegūšanai attīstīt jaunās pārtikas ražotāju kopienu, kurā apvienosies jaunuzņēmēji ar zinātniekiem, lai izstrādātu aizvien jaunus pārtikas produktus. Jau tagad LLU jauno zinātnieku vidū ir jaunieši, kas aktīvi interesējas par šo sfēru un saredz tajā milzīgu potenciālu,” norādīja “ASNS Ingredient” vadītājs.

Viņš atzīmēja, ka jaunā ražotne, kas atradīsies Jelgavā, būs pirmā Austrumeiropu, kurā no pākšaugiem tiks iegūts zirņu olbaltumvielu izolāts. “Tā ir proteīniem bagāta izejviela, no kā var izgatavot dažādus pārtikas produktus. Tie garšas un uzturvērtības ziņā spēj aizstāt dažādu šodien cilvēku ēdienkartē esošu pārtiku, piemēram, gaļas un piena produktus,” teica Zabis.

Zabis pauda, ka zirņu olbaltumvielu izolātu uzskata par svarīgu nākotnes pārtikas sastāvdaļu. “Ņemot vērā cilvēku skaita pieaugumu pasaulē un klimata izmaiņas, saražot gaļu visiem patērētājiem kļūst aizvien grūtāk. Gaļas lopu audzēšana patērē lielu daudzumu cilvēkiem nepieciešamo resursu kā labību un dzeramo ūdeni, turklāt lielās fermas ir būtisks globālo sasilšanu izraisošo izplūdes gāzu avots. Lai mazinātu klimata izmaiņas, cilvēcei jāmeklē citi pārtikas avoti,” skaidroja “ASNS Ingredient” vadītājs.

Zabis atklāja, ka augu izcelsmes zirņu izolāts esot videi draudzīgs produkts, jo augi uzsūc un pārstrādā izplūdes gāzes, pie tam zirņiem piemīt spēja uzlabot augsnes kvalitāti. Dzeltenie zirņi arī ir ļoti piemēroti audzēšanai Latvijas klimatā, turklāt zemniekiem nav nepieciešams iegādāties specializētu tehniku.

Kā liecina informācija “Firmas.lv”, “ASNS Ingredient” reģistrēta 2020.gada augustā, un tās pamatkapitāls ir 2800 eiro. Kā kompānijas vienīgais īpašnieks norādīts lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā savienība “Latraps”.

“Latraps” ir reģistrēts 2000.gadā. Kooperatīva pamatdarbība ir biedriem nepieciešamo lauksaimniecības izejvielu un viņu izaudzētās produkcijas tirdzniecība, graudu un rapšu pirmapstrāde. “Latraps” apgrozījums finanšu gadā, kas ilga no 2018.gada 1.jūlija līdz 2019.gada 30.jūnijam, bija 198,867 miljoni eiro, kas ir par 10,7% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kooperatīva peļņa saruka par 35,1% – līdz 664 704 eiro.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā jūs ietekmējis energoresursu cenu kāpums?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” uz nenoteiktu laiku aicina darbā APKOPĒJU Galvenie darba pienākumi: vispārējas tīrības un kārtības uzturēšana koplietošanas telpās putekļu slaucīšana katru darba dienu grīdas slaucīšana katru darba dienu mitrā grīdas mazgāšana katru darba dienu atkritumu savākšana un iznešana uz atkritumu konteineru katru darba dienu logu mazgāšana īres dzīvokļu uzkopšana pēc pieprasījuma Prasības: rūpīga pieeja darba pienākumiem vēlama pieredze līdzīgā amatā laba saskarsmes kultūra augsta atbildības sajūta pret veicamo darbu Piedāvājam: darbu stabilā uzņēmumā veselības apdrošināšanu sociālās garantijas bruto darba alga EUR 500.00 Pieteikties līdz 2022.gada 6.februārim, sūtot CV elektroniski uz namsaimnieks@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām.Tālrunis informācijai: 27775532. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “Valmieras Namsaimnieks”, Semināra iela 2a, Valmiera, LV-4201. Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-02-06 Kontaktpersona: CV sūtīt uz namsaimnieks@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, t. 27775532.

Mūsu partneri