Valmieras Ziņas

Latvijas jaunie reindžeri palīdz mazināt Burtnieka ezera aizaugšanu

Ar mērķi stiprināt jauno reindžeru kustību, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) no 24. līdz 26. jūlijam visām četrām Latvijas jauno reindžeru grupām organizēja kopīgu vasaras pasākumu Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Pasākumā jaunieši ne vien izzināja dabu, bet arī kopīgiem spēkiem attīrīja Burtnieka ezeru no ūdenszālēm, tā mazinot ezera aizaugšanu jeb eitrofikāciju, portālu “Valmieras Ziņas” informēja DAP Vidzemes reģionālās administrācijas dabas izglītības centra “Pauguri” vadītāja Anda Andrušaite.

Pasākumā pirmo reizi satikās visas četras jauno reindžeru grupas – 2004. gadā izveidotā Gaujas Nacionālā parka, 2015. gadā izveidotā Ķemeru Nacionālā parka, kā arī 2018. gadā izveidotās Papes dabas parka un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta jauno reindžeru grupas. Tādejādi veicināta jauniešu pieredzes apmaiņa, stiprināta jauniešu piederības sajūta reindžeru kustībai.

Dodoties izpētes ekspedīcijā, kā arī iesaistoties dažādos radošos neformālās izglītības uzdevumos, jaunie reindžeri uzzināja Burtnieka ezera izveidošanās vēsturi un iepazina tā dabas vērtības. Kā allaž, jaunieši pasākumā paveica arī labo darbu dabai – attīrīja ezera piekrasti no ūdenszālēm un augiem, kas savairojušies un rada būtisku ezera eitrofikāciju.

Lai jauniešos attīstītu pētniecības iemaņas, pasākuma laikā viņi tika iesaistīti arī īpašā pētniecības aktivitātē – sabiedriskā monitoringa programmā un varēja izvēlēties sev interesējošu tēmu ilgākam laika periodam. Tas ir brīvprātīgs bioloģiskās daudzveidības monitorings, kurā var iesaistīties ikviens sabiedrības loceklis. Programmas galvenais mērķis ir iegūt objektīvus datus par dažādu dabas objektu (piemēram, putnu, varžu, ūdeņu, koku) stāvokli. Tam kalpo amatieriem īpaši piemērotas metodikas. Katrs dalībnieks var atrast sev tīkamākos un grūtību ziņā vispiemērotākos novērošanas objektus.

Tā kā jauno reindžeru kustība ir starptautiska un ik gadu arī diviem motivētākajiem Latvijas jaunajiem reindžeriem ir iespēja doties uz starptautisko nometni kādā no kustības dalībvalstīm, pasākumā divi Latvijas jaunieši no Gaujas un Ķemeru nacionālā parka dalījās savos pieredzes stāstos par dalību ikgadējā starptautiskajā nometnē, kas šogad norisinājās Vācijā, Mjūricas Nacionālajā parka (Mueritz-Nationalpark). Tādejādi tika veicināta arī pārējo jauniešu izpratne par jauno reindžeru kustības starptautisko dimensiju.

Lai sekmētu jauniešu kopības sajūtu, pasākumā tika organizētas dažādas iepazīšanās, komandu veidošanas un saliedēšanās spēles un uzdevumi. Jaunieši varēja apgūt arī jaunas aktīvā tūrisma iemaņas – iepazīt mezglu siešanas mākslu un virvju izmantošanu tūrismā. Dažādu prasmju attīstīšanas nolūkos tika gatavotas kopīgas vakariņas un brokastis uz ugunskura.

Jauno reindžeru kustības galvenais mērķis ir caur daudzveidīgām praktiskām aktivitātēm un neformālo izglītību veicināt jauniešu izpratni un ieinteresētību īpaši aizsargājamo dabas teritoriju izzināšanā, dabas aizsardzībā, kā arī vietējo dabas un kultūrvēsturisko objektu saudzēšanā.

Jauno reindžeru kustībā iesaistās aktīvi jaunieši, kuri ikdienā piedalās nacionālo parku darbībā, attīstībā un dabas aizsardzībā – brīvprātīgi rūpējas par kārtību teritorijā, piedaloties talkās un palīdzot speciālistiem un vides inspektoriem dažādu pienākumu veikšanā. Jaunie reindžeri dod nozīmīgu ieguldījumu arī aizsargājamās dabas teritorijas apmeklētāju izglītošanā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā samazināt kopējo atkritumu apjomu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

AS “Seda” aicina darbā “Kravas automobiļa vadītāju" (prof.kods 8332 03) (darba vietas atrašanās vieta: “Lakstīgalas”, Rūpnieki, Valmieras pagasts, Burtnieku novads, LV-4219, t.i. 6 km no Valmieras). Darba pienākumi: Darbs patstāvīgs, uz nenoteiktu laiku. Kūdras produkcijas pārvadāšana. Uzturēt tehniskā kartībā kravas automobili, nodrošinot efektīvu un drošu ikdienas darbu. Prasības: Vadītāja apliecība – attiecīgās kravas a/m (Scania 114L) kategorijas, 95.kods. Tehniskās zināšanas par kravas automobiļiem. Iemaņas: Pozitīva attieksme pret darbu un darba kolēģiem, prasme strādāt komandā, pozitīva komunikācija. Vēlme mācīties apgūt darba specifiku un strādāt ar atbildību, nezaudējot darba kvalitātes līmeni. Piedāvājam: Darbu stabilā uzņēmumā, labus darba apstākļus un atsaucīgus kolēģus. Darba alga no EUR 55 līdz EUR 63 / par vienu darba maiņu (darba maiņa saskaņā ar MK noteikumiem nr.474). Darba laika veids: normālais darba laiks, sestdienas, svētdienas un svētku dienas brīvas. Pieteikšanās: savu CV ar norādi "Kravas automobiļa vadītājs" sūtīt uz info@seda.lv līdz 10.01.2020. Jautājumu gadījumā zvanīt darba dienās no 8:00 -17:00 uz tālruni 64722113. Profesija: KRAVAS AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, "Lakstīgalas", Rūpnieki, Valmieras pag., Burtnieku nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-01-10 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz info@seda.lv, tālr. 64722113

Mūsu partneri