Valmieras Ziņas

Latvijas graudkopjiem šogad radušies zaudējumi 220 miljonu eiro apmērā

Graudu cenas samazinājuma dēļ, kā arī saistībā ar ziemāju pārsēšanu un papildu kaltēšanas izmaksām slapjās ražas dēļ Latvijas graudkopjiem šogad radušies zaudējumi 220 miljonu eiro apmērā, aģentūrai BNS pavēstīja Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijā (LLKA).

Tajā norādīja, ka pārtikas kviešu cenas no 2013.gada 1.janvāra līdz 2014.gada septembrim ir samazinājušās par 36,6% jeb 86,3 eiro par vienu graudu tonnu. Savukārt šā gada septembrī pārtikas kviešu cena sasniedza savu zemāko atzīmi – 149,5 eiro par tonnu graudu, kas ir būtisks kritums salīdzinājumā ar 2012.gadu, kad pārtikas kviešu cena attiecīgajā laikā sasniedza 520 eiro par tonnu graudu. “Augsto izmaksu dēļ daudzām saimniecībām draud bankroti, taču situācijas dramatismu līdz šim ir mazinājuši kooperatīvi, kuri kreditē zemniekus,” norādīja asociācijā.

Iepriekš minēto iesmeslu dēļ LLKA biedri – graudkopības kooperatīvu vadītāji – ar bažām raugās uz tuvāko nākotni graudu nozarē un aicina Zemkopības ministriju un valdību iesaistīties situācijas risināšanā.

“Līdz šim mēs cerējām tikt galā pašu spēkiem, taču zemā graudu cena komplektā ar augstajām izmaksām pārsēšanas un mitrā rudens dēļ, ir darījušas savu.

Jāņem vērā, ka arī iepriekšējais ražas gads nebija īpaši veiksmīgs. Tā visa rezultātā situācija daudzās saimniecībās ir ļoti smaga,” norādīja lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības (LPKS) “Vidzemes agroekonomiskā kooperatīvā sabiedrība valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons.

LPKS “Latraps” ģenerāldirektors Edgars Ruža atzina, ka daudzu kooperatīva zemnieku situācija ir sarežģīta, jo ienākumi nesedz izdevumus. “Atšķirībā no citām nozarēm, graudkopība prasa ieguldījumus visa gada garumā, bet norēķināšanās ir tikai vienreiz. Zemgale ir īpaši sarežģītā situācijā, jo, kā atzīst pat ļoti pieredzējuši agronomi,

šāda apmēra ziemāju izsalšana nav iepriekš pieredzēta.

Vasarāji ir mazāk ražīgi kā ziemāji, sarežģītie novākšanas apstākļi ļoti sadārdzināja kaltēšanas izmaksas, un tas viss ietekmēja graudu kvalitāti. Taču visā pārējā pasaulē ir rekordražas un cenas ir būtiski kritušās,” sacīja Ruža, piebilstot – lai arī “Latraps” pagaidām kreditē zemniekus, kooperatīvs to nevarēs ilgstoši darīt ilgstoši, jo nodarbojas ar citu uzņēmējdarbības veidu.

Arī LPKS “Durbes grauds” valdes priekšsēdētājs Sandris Bēča atzīmēja – lai arī graudu cena kāpj, zemniekiem tas nedod nekādu labumu, jo lielākā daļa graudu jau ir pārdoti. “Šobrīd cenas celšanās pat nāk viņiem [graudkopjiem] par sliktu, jo līdz ar graudu cenu, ceļas ar visu nepieciešamo izejvielu cenas,” sacīja Bēča.

Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Kaspars Funts aģentūrai BNS sacīja, ka zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, tiklīdz atgriezīsies no vizītes Gruzijā, plāno tikties ar graudkopjiem, lai pārrunātu situāciju nozarē. Vizīte plānota tuvākajās dienās, bet precīzs laiks pagaidām nav zināms.

LLKA ir dibināta 2002.gadā un apvieno lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības. Asociācijas darbības mērķis ir radīt labvēlīgu vidi lauksaimnieku kooperācijas attīstībai un veicināt sabiedrības izpratni par kooperācijas nepieciešamību un priekšrocībām. Šobrīd LLKA ir 54 biedri.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Mūsu partneri