Valmieras Ziņas

Krišjānis Kariņš: Šajā valdībā visas partijas vēlas īstenot administratīvo reformu

Piektdien, 15.februārī, savā pirmajā reģionālajā vizītē Valmierā viesojās ministru prezidents Krišjānis Kariņš.  Desmit gadus esot Eiropas Parlamenta deputāta amatā, viņš ir iemantojis reputāciju kā ļoti atvērts medijiem cilvēks, kurš labprāt pauž savu viedokli žurnālistiem. Arī jaunajā amatā viņš nav mainījis savu nostāju. Žurnālistiem bija plašas iespējas atspoguļot vizīti. Ministru prezidents arī atvēlēja laiku sarunai ar reģiona mediju pārstāvjiem.

Jau rakstījām, ka ministru prezidents veltīja Valmierai ļoti atzinīgus vārdus, slavējot tās izaugsmi. Šoreiz pievērsīsimies konkrētiem jautājumiem, uz kuriem K.Kariņš sniedza atbildes žurnālistiem.

Kāpēc nolēma kļūt par premjeru

K.Kariņš lēmumu kandidēt uz premjera amatu pamato ar atbildības un pienākuma sajūtu. „Ja zina, ka var, un ir iespēja, nav pareizi nemēģināt un nedarīt. Kad mani kolēģi uzrunāja, daudz nedomājis, es teicu – jā.”

Atbalsts īres namu būvniecībai

Runājot par iespējamo valsts atbalstu daudzdzīvokļu īres namu būvniecības programmai, premjers norādīja: „Lai saprastu, kur un cik būvēt, ir jābūt skaidrībai par administratīvi-teritoriālo reformu.  Ir jāsaprot, cik un kādas būs pašvaldības un kāda būs attīstības centru loma. Ir jāatzīst, ka uzņēmējdarbības un līdz ar to cilvēku plūsma koncentrējas ap noteiktiem attīstības centriem. „

K.Kariņš skaidroja, ka līdz šim īres namu būvniecība reģionos nesokas, jo uzņēmējiem nav pieejami ilgtermiņa aizdevumi, kas dotu iespēju atpelnīt ieguldījumus. Tādēļ pašvaldības ir spiesta iejaukties, lai risinātu dzīvojamā fonda deficīta problēmu. Ministru prezidents saskata divus risinājumu, kā valsts varētu veicināt īres namu būvniecību.  Viens no tiem ir iesaistīt „Altum”, lai papildus banku aizdevumiem varētu pagarināt kredīta termiņu uzņēmējiem. Otrs risinājums ir sniegt atbalstu pašvaldībām, lai tās iesaistītos īres namu būvniecībā. Premjers gan atzina, ka optimālā situācijā ar namu būvniecību vajadzētu nodarboties tikai uzņēmējiem, bet pašvaldībām ir jāpilda savas funkcijas.

Administratīvā reforma

Runājot par depopulāciju laukos, K.Kariņš norādīja, ka tas nav tikai Latvijas, bet visas Eiropas un Rietumu pasaules fenomens. „Pārstrukturējoties tautsaimniecībai, ieviešot automatizāciju un citu moderno tehniku, lauksaimniecībā nodarbināto skaits ir krasi samazinājies. Ekonomikas virzās savu ceļu, neatkarīgi no mūs vēlmēm.”

Premjers uzsvēra, ka šajā valdībā visas partijas vēlas īstenot administratīvo reformu, kas vieš cerību uz tās ātru un veiksmīgu īstenošanu. Diskusija ir par to, kādā veidā to īstenot. „Ir pilnīgi skaidrs, ka pašvaldību skaits tiks samazināts. Priekšā vēl ir diskusija, pēc kādiem kritērijiem turpmāk tiks noteikts pašvaldību izmērs un skaits. Tas ir liels izaicinājums, jo Latvijas teritorija ir salīdzinoši liela, bet iedzīvotāju blīvums ir mazs. Jaunā teritoriālā reforma būs balstīta tieši uz iedzīvotāju vajadzībām. Tādēļ, izstrādājot kritērijus, mēs uzdodam vairākus būtiskus jautājumus – kā vislabāk nodrošināt visiem bērniem kvalitatīvas izglītības iespējas, kā nodrošināt visiem iedzīvotājiem veselības aprūpes pakalpojumus. Ja mēs loģiski pilnveidosim administratīvi-teritoriālo iedalījumu, var izveidot sapratīgi organizētu skolu tīklu, slimnīcu tīklu, transporta tīklu, lai galvenie pakalpojumi visiem iedzīvotājiem būtu pieejami. Lai gan diskusijas valdībā vēl turpinās, man viens ir skaidrs, ka attīstība valstī notiek ap centriem. Kāpēc bēgt no tā? Manuprāt, labāk ir to pieņemt un skatīties, kā mēs varam šo situāciju izmantot, lai iedzīvotāji laukos būtu ieguvēji, nevis zaudētāji.

Sporta būvju finansējums

K.Kariņš, runājot par izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas ierosinājumu apturēt finansējuma piešķiršanu sporta būvēm, līdzekļus novirzot pedagogu algām, apsolīja, ka visas  saistības valsts pildīs un netiek plānots neko mainīt attiecībā uz investīcijām sporta būvēs.

Komentējot šo situāciju, premjers norādīja, ka ir pārprasts, kā tiek veidots valsts budžets. Ir vienreizēji plānotie izdevumi, kas parasti tiek novirzīti infrastruktūrai, piemēram, sporta būvēm, un ir kārtējie izdevumi, kas tiek plānoti ik gadu, piemēram, atalgojums pedagogiem.

Ministru prezidents gan norādīja, ka nākamajos budžetos topošās administratīvās reformas kontekstā tiks izvērtēta vajadzība būvēt dažādus infrastruktūras objektus. Viņaprāt, būtiski ir raudzīties uz valsts attīstību kopējā kontekstā, nevis caur kādas partijas vai pašvaldības prizmu. „Šobrīd Latvijā pastāv sistēma, kad katra pašvaldība redz tikai līdz savam deguna galam.  Tās neskatās plašāk, jo kāds no tā labums. Vienai pašvaldībai ir lielāki izdevumi, piemēram, Valmierai, jo citās pašvaldībās deklarētie iedzīvotāji izmanto tās infrastruktūru. Savukārt  ir tādas pašvaldības, kurām rodas ietaupījums uz šī rēķina, un tās steidz brīvos līdzekļus izmantot pēc sava ieskata. Raugoties no putna lidojuma, ieguldījumi infrastruktūrā ir neloģiski, bet tas ir tāpēc, ka sistēma ir neloģiska. Administratīvās reformas „sāls” ir mainīt šo ačgārno sistēmu.”

Pašvaldību finansējums

Šogad nodokļu reformas rezultātā pašvaldību ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) saruks. Lai gan šī gada budžetā paredzēts 19,6% no IIN novirzīt pašvaldībām, tām nav pārliecības par ieņēmumu stabilitāti ilgtermiņā.

Premjers uzsvēra, ka valdība neplāno šogad mainīt nodokļu sistēmu. Reformas sistēmā tikšot izvērtētas un nākamās izmaiņas varētu tikt ieviestas 2021.gadā. K.Kariņš atzina, ka „robs” pašvaldību budžetā, kas ir segts šī gada valsts budžetā ar īpašu dotāciju, ir nodokļu reformas viena no nepilnībām. Arī nākamgad, iespējams, nāksies šo situāciju risināt tādā pašā veidā, jo premjers neatbalsta nemitīgus grozījumus nodokļu sistēmā, kas rada nestabilitāti un nenāk par  labu ekonomikai.

Eiropas Parlamenta vēlēšanas

K.Kariņš pēc desmit gadu pieredzes Eiropas Parlamenta deputāta amatā uzskata, ka Latvijai atvēlētais deputātu skaits nav noteicošais. Svarīgi ir tas, kādi cilvēki tiek ievēlēti, lai pārstāvētu mūsu valsts intereses. „Ja esi pietiekami aktīvs, pastāv iespējas iegūt lielu politisku ietekmi, darbojoties pie Eiropas Savienības likumu veidošanas. Uzskatu, ka līdz šim no Latvijas esam bijuši „pārpārstāvēti” proporcionāli pret citām valstīm.  Kā man viens Vācijas deputāts teica – lai gan esat tikai 8 no 750 deputātiem, jūs esat baigie velni, jo jūs esat visur.”

Ministru prezidents izskata, ka ir jāpiedalās Eiropas Parlamenta vēlēšanās, jo Latviju jebkurā gadījumā pārstāvēs 8 deputāti. Vēlētāju rokās ir izvēlē, ievēlēt tādus, no kuriem būs atdeve, vai tādus, kas vienkārši atsēdēs savu laiku Briselē un Strasbūrā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai Valmierai būtu jāapvienojas ar apkārtējiem novadiem?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VALSTS IEŅĒMUMU DIENESTS (reģ. Nr. 90000069281, www.vid.gov.lv) izsludina konkursu uz Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes Pirmās piedziņas daļas Sestās nodaļas galvenā/-ās nodokļu inspektora/-es ierēdņa amatu (vakance uz nenoteiktu laiku) Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes kompetencē ir Valsts ieņēmumu dienesta (turpmāk – VID) pamatdarbības un atbalsta funkcijas īstenošana nodokļu parādu piedziņas jomā. Ja Tev ir: atbilstība „Valsts civildienesta likuma” 7.panta pirmās daļas prasībām (tajā skaitā valsts valodas prasme C līmeņa 2. pakāpē) un pēdējo trīs gadu laikā neesi pārcelts (ar pamatojumu, lai nodrošinātu sabiedrības uzticību civildienestam) citā amatā; pirmā līmeņa profesionālā augstākā izglītība vēlama ekonomikā, komerczinībās (finanšu vadībā, grāmatvedībā) vai tiesību zinātnē; zināšanas nodokļu normatīvajos aktos; prasme vienlaikus strādāt ar liela apjoma dažāda veida informāciju, pieņemt atbilstošus lēmumus; labas prasmes darbā ar MS Outlook, Word, Excel; prasme strādāt paaugstinātas intensitātes apstākļos; nevainojama reputācija. Ja vēlies ieguldīt savas zināšanas un prasmes interesantā un dinamiskā vidē un: veikt nodokļu un tiem pielīdzināto maksājumu bezstrīda piedziņu no iekšzemes un citu valstu nodokļu maksātājiem valsts vai Eiropas Savienības budžetam; izskatīt iesniegumus par nodokļu samaksas termiņu pagarināšanu un/vai samaksas termiņu pagarinājuma ievērošanu; sagatavot lēmumu projektus par nodokļu samaksas termiņa pagarināšanu, iesniegumu atstāšanu bez izskatīšanas, atteikumu piemērot nodokļu samaksas termiņu pagarinājumu un citus dokumentus, kas saistīti ar minēto jautājumu izlemšanu; veikt nodokļu nomaksas termiņu ievērošanas kontroli un darbu ar nodokļu maksātājiem par labprātīgu parādu samaksu līdz bezstrīda piedziņas uzsākšanai; veikt iesniegumu par nokavēto nodokļu maksājumu labprātīgu izpildi Pievienojies mūsu kolektīvam, jo mēs piedāvājam: personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; iespēju piedalīties dažādās apmācību programmās; sociālās garantijas; veselības apdrošināšanas polisi. Ierēdņa dienesta vieta: Beātes iela 49, Valmiera Ierēdņa amatam ir noteikta: 26.3. apakšsaime “Privātpersonas kontrole”, IIIA līmenis un 9. mēnešalgu grupa. Bruto mēnešalga no 701 līdz 973 EUR (atkarībā no kategorijas, kuru nosaka, ņemot vērā pretendenta profesionālo pieredzi attiecīgajā jomā, kas iegūta pēdējo piecu gadu laikā un ir būtiska iestādes funkciju izpildei). Pieteikuma vēstuli, dzīvesgaitas aprakstu (Curriculum Vitae (CV)), izglītību apliecinoša dokumenta kopiju 20 dienu laikā no sludinājuma publicēšanas Nodarbinātības valsts aģentūras vakanču portālā lūdzam nosūtīt Valsts ieņēmumu dienestam, Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, vai uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Konkurss uz NPPP_1PD_7N_GNI_Vards_Uzvards”. Pretendentiem, kuri izglītību ir ieguvuši ārvalstīs, lūdzam pievienot dokumentu par tās akadēmisko atzīšanu Latvijā. Tiks izskatīti to pretendentu pieteikumi, kuri ir iesnieguši visus norādītos dokumentus. Sazināsimies ar tiem pretendentiem, kuri tiks izvirzīti personāla atlases otrajai kārtai. Piesakot savu kandidatūru vakantajam ierēdņa amatam, pretendents apliecina, ka atbilst „Valsts civildienesta likuma” 7.panta pirmās daļas prasībām. Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši normatīvajiem aktiem nodarbinātības jomā. Atbilstoši Vispārīgās datu aizsardzības regulas 13.panta 1.punktam sniedzam informāciju par iesniegto personas datu apstrādes tālākajām darbībām VID: personas datu apstrādes pārzinis ir VID Talejas ielā 1, Rīgā, LV-1978, tālr.67122651; datu apstrādes juridiskais pamats – Vispārīgās datu aizsardzības regulas 6. panta 1. punkta b) apakšpunkts un c) apakšpunkts 9. panta 2. punkta b) apakšpunkts, Valsts civildienesta likums un Darba likums. Ja Tev ir neskaidrības par konkursu, zvani uz tālruņa numuru 67122651 vai uzdod savu jautājumu, rakstot uz e-pasta adresi VID.konkursi@vid.gov.lv ar norādi “Jautājums par konkursu”. Profesija: GALVENAIS NODOKĻU INSPEKTORS Darba vietas adrese: LATVIJA, Beātes iela 49, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Valsts pārvalde Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-04-08

Pievienojies ātrās ēdināšanas restorānu tīklam "Hesburger"! Valmierā, Rīgas ielā 4, aicina darbā Klientu APKALPOTĀJUS (ēdināšanas jomā). Lai strādātu "Hesburger" restorānos, Tev nav jābūt profesionālim - nepieciešamās apmācības mēs nodrošināsim un parūpēsimies, lai kļūsti par virtuozu mūsu virtuvē un attīsti komunikācijas spējas darbā ar klientiem! Mēs cienām Tavus hobijus, kaislības un vēlmi mācīties, tāpēc piedāvājam elastīgu darba grafiku, ko varēsi pielāgot saviem plāniem! Ko mēs varam Tev sniegt? Darba pieredzi un apmācības Elastīgu darba grafiku – strādā pilnu slodzi vai pusslodzi, apvieno ar studijām un hobijiem, pēc izvēles strādā brīvdienās vai nakts stundās Stabilu algu, sākot no 3,80€ - 4,30€ bruto stundā un piemaksas par darbu brīvdienās un nakts stundās Sociālās garantijas un veselības apdrošināšanu Izaugsmes iespējas Atlaides restorānā Ko mēs sagaidām no Tevis? Tev ir vismaz 18 gadu Enerģija un atbildība raksturo tieši Tevi! Tev ir labas komunikācijas prasmes Tev nav iebildumu strādāt darba formā Sūti savu CV uz e-pastu darbs@hesburger.lv vai aizpildi pieteikuma anketu elektroniski. Vairāk: www.hesburger.lv/darbs Profesija: Klientu APKALPOTĀJS (ēdināšanas jomā) Darba vietas adrese: LATVIJA, Rīgas iela 4, Valmiera Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Darbības joma: Ēdināšana / Pārtikas rūpniecība Pieteikto vietu skaits: 2 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-04-30 Kontaktpersona: Sūti savu CV uz darbs@hesburger.lv vai aizpildi pieteikuma anketu elektroniski

Mūsu partneri