Valmieras Ziņas

Koklētājas un daiļslidotājas satikšanās

Kādas janvāra dienas pusdienlaikā Valmierā netālu no autoostas garāmgājēji bija liecinieki neparastai ainai. Starp “dzīvu” ielu un steidzīgu blakus esošo veikalu apmeklējumu – mazs dīķis ar nesen tīrītu ledu, jo visu rītu krita pūkainas pārslas, apsniguši koki, koklētāja un daiļslidotāja.

Daiļslidotāja Lueta Siliņa un koklētāja Dace Cerbule ir valmierietes, kuras drosmīgi piekrita piedalīties Latvijas simtgadei veltītā akcijā. Tajā izaicinājumu pieņem divu dažādu jomu pārstāvji, tiekoties neierastos apstākļos. Kā Līgas Ančevskas “Ziemassvētkus gaidot” skan kokles pavadījumā vairāku mīnusu stiprā salā un kā kompozīciju izjūt slidotāja, demonstrēja Lueta un Dace, tikko iepazinušās un iepriekš priekšnesumu neizmēģinājušas.

“Domāju, ka izdevās, jo īpaši, ja ņem vērā, ka man tā bija pirmā reize uz dīķa ledus. Patiesībā ar profesionālajām slidām to darīt nedrīkst. Bet ieguvu labu pieredzi, kā ir slidot dažādos apstākļos. Paldies manai ģimenei un Valmieras Bērnu sporta skolai par iespēju slidot, un tagad gūta arī šāda interesanta pieredze,”

teica Lueta. Pašlaik norit intensīvs darbs, gatavojoties sacensībām gan tepat Latvijā, gan Igaunijā un Polijā.

“Treniņi ir četras reizes nedēļā 2-3 stundu garumā un vēl papildu mēģinājumi. Lai sagatavotu skaistu priekšnesumu, jāiegulda ļoti liels darbs,”

atklāja Luetas mamma Kristīne.

Tam piekrīt arī Dace:

“Domājot, kas koklētājiem un daiļslidotājiem ir kopīgs, atradu ļoti daudz piemēru. Izskatās skaisti, bet tas prasa mežonīgu darbu. Ir jābūt ļoti labai tehniskajai sagatavotībai. Kokle ir viens no sarežģītākajiem instrumentiem – stīgas nav tā pārredzamas kā, piemēram, klavieru taustiņi, jāmācās darboties ar slēdžiem, jāapgūst dažādi spēles veidi. Tāpat arī slidošana ir tehniski sarežģīts sporta veids. Ir jābūt labam instrumentam – koklei un slidām. Arī traumas ir kopīgs rādītājs, koklētājiem no biežas spēlēšanas tulznas ir ierasta lieta. Lai priekšnesums būtu skaists un izskatītos “viegli”, ir ļoti daudz profesionāli jāstrādā.”

Ka satikšanās bija iedvesmojoša, atzina abas dāmas.

“Interesanti, ka stīgas skan katra savā notī. Šo instrumentu esmu klātienē apskatījusi, bet kokles pavadījumā slidoju pirmo reizi. Lai gan ir bijis tā, ka uzreiz jāsāk slidot pie nepazīstamas mūzikas,”

atzina Lueta.

“Pirmo reizi savā karjerā kokli spēlēju uz ledus mīnus grādos, audzēkņiem to neieteikšu. Koklei uzreiz mainās skanējums. Koks ir koks, tas ir dzīvs un attiecīgi reaģē. Nezinu, ko mans instrumenta meistars par šo teiks. Bet bija ļoti jauki. Man daiļslidotāji vienmēr šķituši kā gulbji, kas tik skaisti slīd, visu priekšnesuma laiku gribējās skatīties Luetas deju, pat aizmirsu, ka jāspēlē. Prieks, ka Valmierā ir šādi talantīgi bērni,”

stāstīja Dace.

Lueta slidot, bet Dace spēlēt kokli sāka jau bērnībā, attiecīgi divu un septiņu gadu vecumā. Šī tikšanas rosinājusi aizdomāties, cik dažādi esam, cik dažādas ir izpausmes mākslā, kā arī – kā maināmies, darot ko neierastu.

“Manuprāt, koklētāja un daiļslidotāja kopā uz ledus nav bieža “parādība”. Vismaz es neko tādu iepriekš neesmu redzējusi. Varbūt būsim aizsākuši Valmierā ko īpašu?”

pēc tikšanās norādīja Dace.

Dažādu paaudžu un dažādās jomās esošu valmieriešu satikšanās, sagaidot Latvijas simtgadi, ir Valmieras pilsētas pašvaldības aicinājums paskatīties, cik atšķirīgi esam, vienlaikus ieraugot līdzības. Stāsta varoņi akcijā iesaistās brīvprātīgi un iepazīst cits cita ikdienu. Viņi ne tikai “apmainās” stāstiem, bet arī uzzina, kādu papildinājumu viņa stāstam “rakstītu” otrs varonis. “Rakstnieka” lomā iepriekš iejutās aktrise Ruta Birgere un māksliniece Malvīne Mennika, bibliotekāre Anita Apine un spēkavīrs Mārtiņš Krūze.

Sagaidot Latvijas simtgadi, Valmierā būs 12 šādas neparastas sadarbības dažādu paaudžu un dažādās jomās strādājošiem cilvēkiem, kuri citkārt, iespējams, nesatiktos.

Jāpiebilst, ka slidotājas un koklētājas satikšanās laikā Valmierā vairākas dienas bija valdījis aukstums, kas sasaldēja dīķa ūdeni biezā ledus kārtā, padarot to slidošanai drošu. Aicinām pirms kāpšanas uz aizsalušām ūdenstilpēm pārliecināties, ka ledus kārta ir pietiekami bieza un ziemas prieku baudīšana ir droša.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai tu vakcinēsies pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pievienojies mūsu komandai! Valmierā uzņēmējdarbība un attīstība iet roku rokā ar dabisku, sakoptu un sakārtotu vidi. Tā iedvesmo augstiem sasniegumiem sportā, izglītībā, radošiem risinājumiem kultūrā un jaunu virsotņu sasniegšanai! Valmieras pilsētas 3.pirmsskolas izglītības iestāde “Sprīdītis” aicina darbā speciālo pedagogu (darba vietas adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) uz nenoteiktu laiku pilnai darba likmei (30 stundas nedēļā jeb 1,0 likme) Ja Tev ir vēlme: īstenot pirmsskolas izglītības programmas apguvi izglītojamajiem ar speciālām vajadzībām; sadarboties ar izglītojamo vecākiem un skolotājiem, sniegt konsultācijas un skaidrojumu par veiktās izpētes rezultātiem, attīstības dinamiku un ieteikumus turpmākam izglītības procesam; sagatavot rakstveida atzinumus par izglītojamo pārbaudes rezultātiem; plānot un organizēt savu darbu atbilstoši iestādes mērķiem un uzdevumiem; un ja Tev ir: izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: atalgojumu EUR 790,00 mēnesī pirms nodokļu nomaksas; darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citas sociālās garantijas; drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Profesionālās darbības aprakstu (CV), motivācijas vēstuli un izglītības dokumenta kopiju gaidīsim līdz 2021. gada 26. martam personīgi (adrese: Rūpniecības iela 29, Valmiera) vai e-pastā spriditis@valmiera.edu.lv. Tālrunis papildu informācijai 64231434. Iesniegtos personas datus Valmieras pilsētas pašvaldība izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti Valmieras pilsētas pašvaldības iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāti citos Valmieras pilsētas pašvaldības personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Sīkāka informācija par personas datu apstrādi Valmieras pilsētas pašvaldībā: http://www.valmiera.lv/images/userfiles/VPP_privatuma_politika.pdf. Profesija: SPECIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūpniecības iela 29, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-03-26 Kontaktpersona: CV, mot.vēst.un izgl.dok.kopiju iesniegt pers. vai sūtīt uz spriditis@valmiera.edu.lv, 64231434.

Mūsu partneri