Valmieras Ziņas

Kinoteātrī “Gaisma” – veļu laika filma “Upurga” un tikšanās ar radošo komandu

Lasīšanas laiks: 4 min

Kas ir Upurga? Tas ir izdomāts vārds, salikts no “upe” un lībiešu “urga”, kas arī nozīmē upe. Ieraugot skaistos dabas skatus un upes līkločus, nāk prātā TV raidījumu cikls “Pa straumei”, jaunieši un suns Urga, taču “Upurgā” jau no filmas pirmajiem kadriem valda spriedze un noslēpumi, jo baisi un mistiski notikumi atgadās gan mežā, gan uz upes. Latvijas skaistie meži un daba var būt arī drūma un biedējoša. Rudenīgi zeltainie koki un skati uz mežu no augšas (izmantots drons) mijas ar spokainiem stumbriem uz zemes un ūdenī. Par “Upurgu” pirmdien, 10.oktobrī, savos iespaidos un atmiņās dalījās filmas operators Valdis Celmiņš un kino blogeris Sergejs Timoņins.

Uz filmas afišas lasāms, ka tas ir mitoloģisks trilleris savvaļā, un tā tas arī ir. Brikšņi, slīkoņi, trauksme, dažas seksa ainas noslēpumainās Upurgas ielejā, cilvēku pazušana, iekšējie dēmoni – tas viss kāpina skatītāju adrenalīna līmeni un liek domāt. Filma tapusi 17 dienās gada tumšākajā laikā – oktobrī un novembrī, arī pie skatītājiem tā nonāk līdzīgā laikā. “Upurga” ir viena no mazbudžeta filmām, taču filmas radošās komandas profesionālais darbs un rezultāts par to neliecina. Uģim Oltem gan šī ir debija spēlfilmas žanrā, bet viņam ir bagāta pieredze kā kino režisoram un scenāristam, savukārt operatora Valda Celmiņa vārds ir kā kvalitātes zīme.

Lai atrastos, vispirms ir jāpazūd! Un varbūt cilvēki nemaz negrib tikt atrasti? Filma stāsta par iniciāciju – iekšējiem pārdzīvojumiem un cilvēku pāriešanu jaunā statusā, pieaugšanu, izaugsmi. Paļāvība uz trijiem D (Dievs, daba, darbs), iekšējie pārdzīvojumi kā neizbrienams mežs, kurā cilvēks apjūk, maldās, bēg, bet galā kļūst par citu cilvēku – tāda ir “Upurga”.

Paralēli cilvēku pārdzīvojumiem filmā Kāpostvīram (mūziķim Uģim Prauliņam) līdzīgs process notiek ar kāpostiem, kad fermentācijas procesā rodas latviešiem tik iecienītie skābētie kāposti un atspirdzinošā kāpostu sula. Sergejs gan smej, ka režisors ļoti iecienījis ir korejiešu kāpostus – kimči, bet tas var būt arī kā latviešu nacionālais pasūtījums.

Ja uz tikšanos būtu ieradies pats režisors vai arī psihoterapeiti Māris Siliņš un Viesturs Rudzītis, viņiem noteikti būtu daudz vairāk ko teikt par šo cilvēka iniciācijas procesu un rituāliem, sievietes un vīrieša iekšējo būtību un instinktiem. Kā smējās kino eksperts Sergejs Timoņins, viņi varot tikai baumot un ne vienmēr vajag visus simbolus un redzēto precīzi nodefinēt. Kino skatītāji var tikai minēt, ko atraisa Kāpostvīra mazā zivtiņa, kas notiek cilvēka prātā, redzot un ieelpojot meža reibinošā zieda aromātu…

Filmas galveno varoni Andreju atveido Latvijas Nacionālā teātra aktieris Igors Šelegovskis. Filmas veidotājiem par viņu ir vislabākās atsauksmes: Igors vienmēr atsaucas izaicinājumiem, ja nepieciešams, vienmēr ir gatavs otrajam un trešajam dublim. Gatavojoties filmai, viņš Lucavsalā mācījās braukt ar kajaku, dažu nedēļu laikā satrenējās pusotru minūti pavadīt zem ūdens.

Paceļot filmas uzņemšanas plīvuru, abi viesi stāsta, ka projekts par šausmu filmu uz upes Uģim Oltem bijis padomā jau pirms gadiem piecpadsmit, bet gadu gaitā domas transformējās, filma apauga ar mitoloģiju un psihoanalīzes elementiem, tā kļuva par ceļojumu arī pagātnes traumu pasaulē.

Filma uzņemta Ogres (Ērgļu apkaime) un Gaujas upes baseinos (Sigulda, Turaida), bet vecupes skati filmēti augustā Slokas karjerā, kur ir ļoti dzidrs ūdens. Citos filmas kadros galvenajam varonim SPA procedūras gan bija jāizbauda arī oktobrī. Stāsts tika pielāgots vietām, lai viss vajadzīgais būtu ienesams ar mugursomu.

Skatītāju uzdotajā jautājumā par sarežģītāko filmas epizodi  Valdis Celmiņš atzīst, ka kāja aizslīdējusi garām kokam, kuram kaskadieris veikli pārskrējis pāri. Arī trošu tiltiņš nebijis no vieglajiem. Valdis savulaik pats aizrāvies ar laivošanu un ar sarkasmu izskaidro, kāpēc laivotājiem parasti ir spilgti apģērbi – lai vieglāk atrast slīkoni…

Filmā ik pa laikam ienāk Livonija un lībiešu valoda. Par to ieteikums nācis no skarbā inspektora Saliņa, kuru filmā atveido labs draugs no Norvēģijas – režisors un mākslinieks Morten Traavik. Viņam nekas neesot bijis jātēlo, viņš dominē jebkurā situācijā. Savukārt filmas operatoram Valdim Celmiņam patiešām ir lībiskas saknes, jo vecmāmiņa nāk no Rūvenas (Rūjienas).

Filmā gandrīz par vilkati pārvēršas Inga Tropa, dažos kadros parādās dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš, savdabīgs vecenītes tēls ir režisorei Mārai Ķimelei, kas daudziem aktieriem ir kā māte vai vecmāmiņa. “Upurgā” svarīgi ir ne tikai filmas varoņi, liela nozīme ir arī dabai: ūdenim, kokiem, papardēm, sūnām, akmeņiem (Dabā jāmīž ar cieņu! – inspektors Saliņš). Tāpat filmas mistisko noskaņu pastiprina Reiņa Sējāna mūzika.

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” aicina savā komandā  BIROJA ADMINISTRATORU/-I Galvenie amata pienākumi: nodrošināt biroja ikdienas darbības nepārtrauktību un efektivitāti; koordinēt un pārvaldīt dokumentu apriti, arhivēšanu un lietvedību; veikt ienākošās un izejošās korespondences apstrādi; organizēt un protokolēt kapitālsabiedrības valdes un dalībnieku sēdes; sniegt atbalstu uzņēmuma struktūrvienību vadītājiem un darbiniekiem ikdienas jautājumos; komunicēt ar klientiem un sadarbības partneriem; sagatavot atskaites. Prasības kandidātiem: darbības sfērai atbilstoša vidējā profesionālā vai augstākā izglītība (vēlams administrācijas, vadības vai lietvedības jomā); ne mazāk kā divu gadu pieredze līdzīgā amatā; teicamas organizatoriskās un komunikācijas prasmes; prasme strādāt ar biroja tehniku un IT sistēmām; pieredzējuša lietotāja pieredze un laba izpratne par dokumentu vadības sistēmām, priekšroka kandidātiem ar pieredzi darbā ar DVS Namejs; augsta atbildības sajūta un pašorganizācijas līmenis, analītiska domāšana un precizitāte darbā. Piedāvājam: darbu uz nenoteiktu laiku; draudzīgu un atsaucīgu kolektīvu; sociālās garantijas; veselības apdrošināšanas polisi pēc nostrādātiem 6 mēnešiem; dažāda veida “bonusus” pēc pārbaudes laika; atalgojumu no EUR 1400 līdz EUR 1600 pirms nodokļu nomaksas. CV un motivācijas vēstuli lūdzu sūtīt elektroniski uz danuta.zerbele@valmierasoc.lv līdz 05.06.2024. Tālrunis uzziņām +371 20021028 Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Pretendentu iesūtītie dokumenti un personas dati, uz vakances laiku un noteiktu laiku pēc norādītā termiņa beigām, pārziņa leģitīmo interešu ietvaros tiks uzglabāti pārziņa lietvedībā. Iesniedzot savu pieteikumu, Jūs piekrītat savu personas datu apstrādei norādītās vakances pretendentu izvērtēšanas un atlases procesā un saziņai ar Jums. Nosūtītajos dokumentos lūgums neiekļaut sensitīvus (īpašās kategorijas) personas datus. Savu piekrišanu datu apstrādei norādītajiem mērķiem varat atsaukt jebkurā laikā, sazinoties ar pārzini. Pārzinis garantē nenodot pretendenta personas datus trešajām personām, bez pretendenta rakstveida saskaņojuma. Profesija: BIROJA ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Čempionu iela 4, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Vadība / Administrēšana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-05 Kontaktpersona: Danuta Žērbele Izglītības līmenis: 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs”  Jāņa Daliņa sporta komplekss aicina pievienoties savai komandai  ADMINISTRATORU/-I Darbs uz nenoteiktu laiku Amata pienākumi: Uzņemt un apkalpot klientus, koordinēt apmeklētāju plūsmu; Reģistrēt un piešķirt viesiem viesnīcas numurus, darbs ar viesnīcas programmatūru; Ierādīt ģērbtuves saskaņā ar treniņu vai sacensību grafiku; Izsniegt un pieņemt telpu un viesnīcu numuriņu atslēgas; Iekasēt maksu par viesnīcas un sporta infrastruktūras izmantošanu; Veikt citus pienākumus saskaņā ar darba pienākumu aprakstu; Prasības kandidātam: Labas latviešu un angļu valodas zināšanas; Teicamas iemaņas darbā ar datoru; Augsta atbildības sajūta, iniciatīva un entuziasms; Elastīga domāšana, spēja veltīt uzmanību vairākiem uzdevumiem vienlaicīgi, nezaudējot kvalitāti; Vēlamas iemaņas darbā ar kases aparātu un POS terminālu; Citu valodu zināšanas, izglītība viesmīlības vai sporta jomā, kā arī iepriekšējā pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: Pilnas slodzes darbu; Summēto darba laiku, darbu maiņās arī nakts maiņās; Dinamisku darbu draudzīgu un profesionālu kolēģu komandā; Iespēju katru dienu sastapt interesantus cilvēkus, kas dod labu pieredzi profesionālajā izaugsmē; Stabilu atalgojumu un sociālās garantijas; Studentiem viesmīlības jomā apvienot prakses vietu ar darbavietu; Atalgojums: Stundas tarifa likme pārbaudes laikā– 5.50 EUR/h, pēc pārbaudes laika 6.00 EUR/h Pieteikuma vēstuli un CV lūdzam sūtīt līdz 07.06.2024. uz e-pastu – megija.stalberga@valmierasoc.lv. Tiks izskatīti tikai tie pieteikumi, kuros būs gan CV, gan motivācijas (pieteikuma) vēstules. Vairāk informācijas, rakstot e-pastā vai pa tālr. +371 27079858 Profesija: ADMINISTRATORS Algas izmaksas veids: Stundas tarifa likme Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-07 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

SIA “Valmieras Olimpiskais centrs” aicina savā komandā ĒKAS INŽENIERTEHNISKO UZRAUGU uz noteiktu laiku – līdz 31.10.2024. Amata pienākumi: piedalīties Jāņa Daliņa sporta kompleksa ikdienas saimniecisko darbu veikšanā, tajā skaitā strādāt ar traktortehniku, mehanizēto un teritoriju uzkopšanas tehniku; uzraudzīt un uzturēt darba kārtībā Jāņa Daliņa sporta kompleksa teritoriju, inventāru un tehnisko aprīkojumu. Uzraudzīt un uzturēt kārtībā Daliņu pludmali; tehniskā atbalsta sniegšana pasākumu organizatoriem, izmantojot stadiona un manēžas infrastruktūru un aprīkojumu; komunikācija un sadarbība ar darbu izpildītājiem, un dalība Jāņa Daliņa sporta kompleksa realizētajos projektos savas kompetences ietvaros. Prasības kandidātiem: vidējā izglītība; augsta atbildības sajūta, precizitāte, prasme orientēties tehniskas dabas jautājumos; pozitīvu un godīgu attieksmi pret darbu un kolēģiem; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valsts valodas likumu; pieredze līdzīgā amatā tiks uzskatīta par priekšrocību. Mēs piedāvājam: teicamus darba apstākļus mūsdienīgā darba vidē; darba apģērbu; apmācības darbu uzsākot; atalgojums – 1280 EUR pirms nodokļu nomaksas; sociālās garantijas; darba vieta: Jāņa Daliņa sporta komplekss, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera CV lūdzam sūtīt uz megija.stalberga@valmierasoc.lv Kontaktpersona: Megija Stalberga (e-pasts: megija.stalberga@valmierasoc.lv; tālr.Nr. +371 27079858) Pieteikumu iesniegšanas termiņš – 07.06.2024. Profesija: Ēkas inžniertehnisko sistēmu UZRAUGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jāņa Daliņa iela 2, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Ierēdņa amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-07 Kontaktpersona: Megija Stalberga Izglītības līmenis: Profesionālā vidējā izglītība

Mūsu partneri