Valmieras Ziņas

Kinoteātrī „Gaisma” ar skatītājiem tikās režisore Roze Stiebra un aktieris Kaspars Znotiņš

Lasīšanas laiks: 3 min

Pirmdien, 26.novembrī, Valmieras kinoteātrī „Gaisma” nedēļa iesākās ar skaistu animācijas filmu „Saule brauca debesīs”.  Pēc filmas interesentiem bija iespēja satikties ar filmas režisori un scenārija autori Rozi Stiebru un aktieri Kasparu Znotiņu. Lai arī kino apmeklētāju bija pavisam nedaudz, mazie skatītāji nekautrējās un ar patiesu interesi iztaujāja abus māksliniekus, priecājoties gan par jaukajiem saules zaķēniem filmas sākumā, gan par laimīgajām beigām.

Kā atzinās Roze Stiebra, ideja par filmu radusies sakarā ar Latvijas simtgadi, jo režisore gribējusi no savas puses izdarīt kādu paliekošu darbu par godu mūsu valsts dzimšanas dienai. Filma tapusi trīs gadus, pamazām liekot kopā zīmējumus, mūziku, ierunāto tekstu. Vienai sekundei vajag 12 zīmējumus!!! Filmā skan „Jauno Jāņu orķestra” dziedātās tautasdziesmas. Roze Stiebra šo grupu izvēlējusies ļoti apzināti, jo jau pirms tam režisorei patikušas Jura Kaukuļa dziedātās tautasdziesmas un mūziķa vīrišķīgā balss. Arī par daudziem aktieriem viņa zinājusi, kāds balss tembrs kuram tēlam piestāvētu.

Kasparam Znotiņam iejusties Nabašnieka tēlā palīdzējusi gan pasaku lasīšana savā bērnībā, gan aktiera pieredze bērnu izrādēs. Ierunājot tekstu, tiek izmantotas arī dažādas grimases un žesti, ko skatītāji, protams, neredz, bet, piemēram, aizelšanos aktieri panākuši, taisot pietupienus. Ar kustībām pārāk aizrauties nedrīkstot, jo svarīgs ir noteikts attālums no mikrofona.

Kas ir Nabašnieks? Filmas sākumā redzami daudzi ķekatnieki – Nāve, Salmu kaudze u.c. Viens no tiem ir arī Nabašnieks – tā Latgalē saucot nesen nomirušu cilvēku, mironi. Daži aktieri ierunājuši vairākus tēlus, piemēram, Meitenes un Mūžības balss pieder jaunajai aktrisei Leldei Dreimanei, Vilis Daudziņš vēlējies atveidot kādu mošķi un dabūjis Vilka lomu, bet pazemes valdnieces Selēnas runā var atpazīt Gunas Zariņas balsi.

Režisore Roze Stiebra filmu veidojusi atbilstošu laikmetam, bez izlikšanās un uzspēles – filmā redzams, kā vilks smēķē un dzer, reizēm filmas varoņi lieto arī dažus žargona vārdus. Diezgan mūsdienīgi ir arī tas, ka ne Selēnai, ne Kaziņai nav bērnu. Filmā ir vairāki pretstati: Eņģelis – Velns, Saule – Mēness, Kaza – Vilks, tomēr nekas nav tikai melns vai tikai balts. Lai arī dabā tā nenotiek, filmā Kaza un Vilks sadarbojas – Kaza novērš ķekatnieku uzmanību, lai Vilks varētu nozagt Saules un Mēness meitiņu.

Animācijas filma „Saule brauca debesīs” nosaukta par vizuālu poēmu, kur Saules meita ir kā Latvija, kas piedzimusi, nolaupīta un tad atbrīvota, savukārt Kasparam Znotiņam Nabašnieka tēls raisījis līdzību ar Daini Īvānu… Aktrise Zane Daudziņa filmu iesaka skatīties kopā visai ģimenei, jo katrs saskata un uztver kaut ko savu. Filmas nosaukumam ir ļoti dziļa jēga. Visos laikos bijuši cilvēki, kas gribējuši piesavināties vai apspiest garīgo gaismu. Filma ir stāsts arī par to, kā saule un gaišums uzaust pašā cilvēkā.  Mazie bērni droši vien nesapratīs, kas ir Mūžība, Kaspars Znotiņš atzinās, ka viņa sešgadīgajai meitai pat ir bijušas bailes no šī Mūžības tēla. Katrā ziņā filmas varoņi un viņu rīcība dažādās situācijās liek aizdomāties par izpalīdzību, drosmi, egoismu, varaskāri, iztapību un attapību, par savas laimes un labuma upurēšanu kopēja mērķa labā. Nabašnieks ir gatavs ziedot savu laimi, lai atgūtu Saules meitiņu, bet Selēna par palīdzēšanu nevēlas Mūžībai neko dot, tāpēc saņem sodu, kļūstot par upi.

Ilgus gadus bija pierasts, ka animācijas filmas tika veidotas studijā „Dauka”, taču tā savu darbību ir beigusi. Šī Rozes Stiebras filma tapusi studijā „Lokomotīve”. Neierasti ir arī tas, ka filmā redzami titri angļu un krievu valodā. Filmas mērķis gan neesot ne mācīt svešvalodas, ne iekarot pasaules kinoteātrus, bet kas zina…

Tikšanās noslēgumā skatītāji par piemiņu no filmas saņēma mākslinieku dāvāto uzlīmju lapu ar dažādiem filmas tēliem.

Aktuālais jautājums

Vai 2026. gads Jums būs veiksmīgāks par 2025. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” aicina savā komandā kolēģi  NAMU PĀRVALDĪŠANAS SPECIĀLISTS/-E Galvenie amata pienākumi: pārzināt un prast piemērot Latvijas Republikas normatīvos aktus namu pārvaldīšanas jomā organizēt dzīvojamo māju pārvaldīšanu, t.sk.: nodrošināt sadarbību ar pārvaldīšanā nodoto dzīvojamo māju padomēm organizēt un vadīt dzīvokļu īpašnieku kopsapulces vest ar dzīvojamo māju pārvaldīšanu saistīto lietvedību organizēt dzīvokļu īpašnieku pieņemto lēmumu izpildi veikt klientu apkalpošanu klientu informācijas centrā klātienē, telefoniski un e-vidē. Prasības kandidātiem: ne zemāka kā 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība nekustamā īpašuma pārvaldīšanas, tiesību, būvniecības vai citā līdzīgā jomā darba pieredze dzīvojamo māju pārvaldīšanā tiks uzskatīta par priekšrocību 5. kvalifikācijas līmenis namu pārvaldīšanā tiks uzskatīts par priekšrocību valsts valodas zināšanas augstākajā līmenī labas MS Office lietošanas prasmes un zināšanas lietvedībā labas komunikācijas un saskarsmes prasmes B kategorijas autovadītāja apliecība vēlme mācīties un profesionāli pilnveidoties. Piedāvājam: dinamisku darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē. stabilu atalgojumu no EUR 1350 (bruto) mēnesī atkarībā no pieredzes un prasmēm. veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem. nelaimes gadījumu apdrošināšanu pēc nostrādātiem 3 mēnešiem. labumu grozu atbilstoši koplīgumam. līdzmaksājumu sporta aktivitātēm. Pieteikties līdz 2026.gada 06.februārim, sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski uz personals@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā, Valmieras novadā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām. Tālrunis papildus informācijai: 28329013 Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: NAMU PĀRZINIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2026-02-06 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” aicina savā komandā kolēģi GRĀMATVEDI Galvenie amata pienākumi: uzņēmuma grāmatvedības uzskaite atbilstoši normatīvajiem aktiem pirmdokumentu apstrāde un iegrāmatošana veikt grāmatvedības datu kontroli nodrošināt ikmēneša pārskatu sagatavošanu pēc nepieciešamības citu nepieciešamo grāmatvedības uzdevumu izpilde Prasības kandidātiem: ne zemāka kā 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība finansēs, grāmatvedībā vai citā atbilstošā specialitātē zināšanas grāmatvedību reglamentējošos normatīvajos aktos pieredze grāmatveža darbā pēdējo 3 gadu laikā vēlama pieredze darbā resursu vadības sistēmā “Horizon”, kas tiks uzskatīta par priekšrocību labas MS Office zināšanas labas komunikācijas un sadarbības prasmes spēja organizēt darbu, kā arī patstāvīgi pieņemt lēmumus teicamas latviešu valodas zināšanas Piedāvājam: darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem nelaimes gadījumu apdrošināšanu pēc nostrādātiem 3 mēnešiem labumu grozu atbilstoši koplīgumam līdzmaksājumu sporta aktivitātēm atalgojumu no EUR 1400 pirms nodokļu nomaksas Pieteikties līdz 2026.gada 06.februārim, sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski uz personals@v-nami.lv vai iesniegt personīgi Semināra ielā 2a, Valmierā, Valmieras novadā. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kuri tiks uzaicināti uz pārrunām. Tālrunis papildus informācijai: 28329013 Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: GRĀMATVEDIS (KONSULTANTS) Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2026-02-06 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” aicina savā komandā kolēģi PROJEKTU VADĪTĀJU/TEHNIĶI Galvenie amata pienākumi: projektu vadīšana, lai sekmētu dzīvojamo māju energoefektivitātes, atjaunošanas un pagalmu labiekārtošanas pasākumu īstenošanu sadarboties ar projektos iesaistītām pusēm, tostarp būvkomersantiem, valsts un pašvaldības iestādēm sastādīt projektēšanas uzdevumus, iepirkumu tehniskās specifikācijas, veikt tirgus izpētes sastādīt darbu izmaksu tāmes pēc ēku un būvju apsekošanām remontdarbu un būvdarbu plānošana, darbu izpildes kontrole noformēt darbu izpildes aktus par izpildītajiem darbiem un izlietotajiem materiāliem darba uzdevumu pārvaldības sistēmas ieviešana un uzturēšana Prasības kandidātiem: ne zemāka kā 1.līmeņa profesionālā augstākā izglītība, vēlams būvniecībā, nekustamā īpašuma pārvaldīšanā vai projektu vadībā zināšanas būvniecību reglamentējošos normatīvajos aktos izpratne par būvniecības procesiem un dokumentāciju argumentācijas prasme un precizitāte dokumentu sagatavošanā vēlama pieredze projektu vadībā labas MS office zināšanas labas komunikācijas un saskarsmes prasmes B kategorijas autovadītāja apliecība valsts valodas zināšanas augstākajā līmenī Piedāvājam: dinamisku darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē. stabilu atalgojumu no EUR 1500 (bruto) mēnesī atkarībā no pieredzes un prasmēm. veselības apdrošināšanu pēc nostrādātiem 6 mēnešiem. nelaimes gadījumu apdrošināšanu pēc nostrādātiem 3 mēnešiem. labumu grozu atbilstoši koplīgumam. līdzmaksājumu sporta aktivitātēm. Pieteikties līdz 2026.gada 06.februārim, sūtot CV un motivācijas vēstuli elektroniski uz personals@v-nami.lv vai uz adresi: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Tālrunis informācijai: 28329013. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: Būvniecības projektu VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Būvniecība / Nekustamais īpašums Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2026-02-06 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

Mūsu partneri