Valmieras Ziņas

Kāpēc ievainojamība un jūtīgums ir psiholoģiskā spēka pazīme?

Lasīšanas laiks: 2 min

Dzīvojam pasaulē, kurā bieži tiek novērtēta izturība, stingrība un stoicisms, taču jūtīgums tiek uztverts kā vājuma pazīme. Tomēr psiholoģiskie pētījumi un izpratne liecina, ka jūtīgums nav vājums, bet gan ievērojams spēks. Šajā rakstā “Pirmais Psihologs” www.pirmaispsihologs.lv izpētīs jūtīguma psiholoģiskās priekšrocības personiskajā un starppersonu jomā.

Jutīgums lielā mērā ir ģenētisks, un to nevar ignorēt. Saskaņā ar trīs gadu desmitiem ilgajiem pētījumiem tā ir ne tikai veselīga īpašība, bet ir spēcīgs ieguvums apkārtējiem.

Definē vārdu “jūtīgs”

Pirms iedziļināties jūtīguma stiprajās pusēs, ir svarīgi noskaidrot, ko mēs domājam ar “jūtīgumu” psiholoģiskajā kontekstā. Jūtīgums attiecas uz spēju dziļi un iejūtīgi uztvert un reaģēt uz emocijām – gan savām, gan citu emocijām. Tas ietver paaugstinātu emocionālo apziņu un dziļu saikni ar sevis un apkārtējo jūtām.

Ievainojamības stiprās puses

Empātija un līdzjūtība: ļoti jūtīgas personas mēdz vairāk pielāgoties citu emocijām. Šī paaugstinātā empātija un līdzjūtība ļauj viņiem piedāvāt nenovērtējamu atbalstu draugiem, ģimenei un kolēģiem grūtos laikos. Personības iezīme “jūtīgs” nozīmē, ka jūs uzņemat vairāk informācijas no savas vides un smadzeņu līmenī apstrādājat to dziļāk nekā citi. Tas ietver sociālo signālu lasīšanu un ilgāka laika pavadīšanu, pārdomājot lietas un veidojot vairāk saikņu starp jēdzieniem.

Jūtīgas personas bieži vien ir lieliski klausītāji un komunikatori. Viņu spēja uztvert smalkas emocionālas norādes padara viņus par izciliem draugiem, partneriem un komandas locekļiem.

Radoša un mākslinieciska izpausme: daudziem jūtīgiem indivīdiem ir bagāta iekšējā pasaule. Rakstnieki, mākslinieki, mūziķi un aktieri bieži uzskata, ka viņu jūtīgums ir viņu darba virzītājspēks.

Problēmu risināšanas prasmes: jūtīgums rada dziļāku izpratni par sarežģītiem jautājumiem un niansētu pieeju problēmu risināšanai. Šī spēja saskatīt situācijas sarežģītību var būt nenovērtējama personīgajā un profesionālajā dzīvē. Jūtīgi cilvēki, pieņemot lēmumus, bieži paļaujas uz savu intuīciju un iekšējām jūtām. Šos lēmumus pamato dziļa emocionāla izpratne, kas bieži noved pie labas izvēles.

Izaicinājumi

Lai gan jūtīgumam ir vairākas stiprās puses, ir svarīgi apzināties problēmas, ar kurām var saskarties jūtīgas personas – uzņēmību pret stresu vai emocionālu izsīkumu, nemiera sajūtu, kas notiek situācijās, kad ir pārāk skaļš, haotisks vai pārāk emocionāli intensīvi notikumi. Tomēr ar pašapziņu un atbilstošām pašaprūpes stratēģijām šīs problēmas var efektīvi pārvaldīt.

Vairāk informācijas:

www.pirmaispsihologs.lv

E-pasts: info@pirmaispsihologs.lv

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU Pievienojies mūsu komandai! Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Pienenīte” ar 2024.gada 2.septembri aicina darbā SKOLOTĀJA PALĪGU (darba vietas adrese: Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras novads) uz nenoteiktu laiku 40 stundas nedēļā (likme – 1,0). Ja Tev ir vēlme: · palīdzēt pirmsskolas izglītības skolotājai organizēt bērnu ikdienas gaitas; · uzkopt pirmsskolas grupu telpas, saskaņā ar telpu un aprīkojuma uzkopšanas un dezinfekcijas grafiku un sanitāri higiēnisko normu prasību ievērošanu; un ja Tev ir: · vismaz vispārējā vidējā izglītība; · valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; · kompetences: prasme plānot, organizēt un kvalitatīvi veikt savu darbu, disciplinētība; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; mēs piedāvājam: · darba samaksu pārbaudes laikā 702 EUR pirms nodokļu nomaksas, pēc pārbaudes laika 731,00 EUR pirms nodokļu nomaksas; · darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālās garantijas/labumus atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; · drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV), lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu pienenite@valmiera.edu.lv  ar norādi “Skolotāja palīga vakancei” līdz 2024.gada 09.augustam plkst.16.00. Tālrunis informācijai: 64231693 Profesija: SKOLOTĀJA PALĪGS Darba vietas adrese: LATVIJA, Georga Apiņa iela 5, Valmiera, Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2024-08-09 Kontaktpersona: pienenite@valmiera.edu.lv 64231693

Mūsu partneri