Valmieras Ziņas

Kāds D vitamīnam sakars ar Covid-19?

Lasīšanas laiks: 2 min

Izrādās, diezgan tiešs. Precīzāk atbild Vidzemes slimnīcas laboratorijas vadītāja Sandra Siliņa: “Pērngad septembrī akadēmiskajā žurnālā PLOS ONE bija publicēts Bostonas Universitātes pētījums, kurā noskaidrota Covid-19 saslimstības saistība ar D vitamīna līmeni asinīs. Pētījumā tika iekļauti 190 000 cilvēki no visiem ASV štatiem. Iegūtie rezultāti parādīja, ka saslimstība ar Covid-19 ir mazāka pie augstāka D vitamīna līmeņa. Šī saistība saglabājas abos dzimumos, visās vecuma grupās, platuma grādos un arī starp rasēm”.

Mediķi zina teikt, ka aptuveni 82% cilvēku Latvijā D vitamīna koncentrācija asinīs ir pazemināta, bet 10-12% iedzīvotāju tā ir kritiski zema. Pazemināts D vitamīna līmenis iespaido ne tikai augšējo elpceļu infekciju risku, bet arī kaulu sistēmu, veicina paaugstināta asinsspiediena, depresijas, multiplās sklerozes, reimatoīdā artrīta, cukura diabēta, sirds un asinsvadu slimību attīstību, kā arī dažu ļaundabīgo audzēju rašanās risku.

D vitamīnu iespējams uzņemt ar saules stariem, uzturu vai papildus kā uztura bagātināju vai medikamentu. “Diemžēl uzskats”, uzsver dr. S. Mikuļinoka, “ka D vitamīnu pietiekamā daudzumā varam uzņemt, tikai atrodoties svaigā gaisā un ēdot veselīgi, ir maldīgs. Lai varētu objektīvi spriest un vēlāk kontrolēt D vitamīna lietošanas efektu, ieteicams veikt asins analīzes. Analīzi var nodot pavasarī, lai redzētu, kādi D vitamīna zudumi bijuši ziemā. Rudenī analīzi vēlams atkārtot, noskaidrojot D vitamīna līmeni pēc vasaras”.

Par analīžu rezultātiem ieteicams konsultēties ar savu ģimenes ārstu.

Asins analīzes D vitamīna līmeņa noteikšanai var nodot:

  • Analīžu pieņemšanas kabinetā (182. kab.) 1. stāvā, poliklīnikā, plkst. 7.30-15.30 darbdienās;
  • Konsultatīvajā kabinetā Bastionā (101. kab.), plkst.8.00-12.00 darbdienās un plkst. 8.00-11.00 sestdienās;
  • Steidzamās medicīniskās palīdzības punktā Valkā, 8.00-12.00 darbdienās;
  • Procedūru kabinetā Mazsalacas slimnīcā, 8.00-13.00 trešdienās.

D vitamīna noteikšanas analīze ir maksas pakalpojums – 7,20 eiro (plus 2,00 eiro par asins ņemšanu un materiāla sagatavošanu).

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Vai esi vakcinēts (-ta) pret Covid-19?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri