Valmieras Ziņas

Kad nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība

Vidzemes slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības (NMP) un pacientu uzņemšanas nodaļa ar traumpunktu cauru diennakti sniedz medicīnisko palīdzību. Lai to nodrošinātu, nodaļā strādā septiņi dežūrējošie speciālisti – ķirurgs, traumatologs, neirologs, pediatrs, ginekologs, terapeits, anesteziologs reanimatologs, kā arī māsas un māsas palīgi, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Vidzemes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Benita Brila.

Šī gada sākumā NMP un pacientu uzņemšanas nodaļā diennaktī vidēji tika apkalpoti 62 pacienti, augustā – 85 pacienti, septembrī – 76 pacienti, apmēram puse jeb 46% no visiem tiek stacionēti slimnīcā vai novēroti Observācijas nodaļā. Traumpunkta pacientu skaits katru dienu ir atšķirīgs. Piemēram, ja pēkšņi uzkritis sniegs un piesalis, tad palielinās traumas guvušo pacientu skaits.

Cilvēkiem joprojām reizēm grūti pieņemt, ka NMP un pacientu uzņemšanas nodaļa nav poliklīnika, kur mediķu palīdzību var saņemt rindas kārtībā. Neatliekamā palīdzība tiek sniegta, izvērtējot pacienta veselības stāvokli – neatkarīgi no ierašanās laika nodaļā, pirmais palīdzību saņems tas, kura stāvoklis ir pats smagākais. Piemēram, neatliekami jāpalīdz pacientam ar politraumu (vairāku ķermeņa daļu un orgānu vienlaicīgs bojājums, visbiežāk pēc ceļu satiksmes negadījumiem, kritieniem no augstuma u.c.), 10 minūšu laikā palīdzība sniedzama pacientam ar sirds infarktu un sirds ritma traucējumiem. Protams, palīdzība ir nepieciešama arī pacientam ar lauztu roku vai kāju, vai nierakmeņu izraisītām sāpēm, bet šīs traumas vai saslimšanas – pēc speciālista izvērtējuma – neapdraud dzīvību, tāpēc nereti nākas uzgaidīt.

Kā skaidro NMP un pacientu uzņemšanas nodaļas virsārste Anita Ābele, reizēm nesaprašanās rodas ar cilvēkiem, kuri ierodas nodaļā, lai vienā reizē, negaidot rindās, veiktu iespējami daudz izmeklējumu un saņemtu dežūrējošo speciālistu konsultācijas. Taču, ja cilvēka veselības stāvoklis neprasa neatliekamo medicīnisko palīdzību, bet atbilst ambulatorai aprūpei, kas veicama pie ģimenes ārsta vai poliklīnikas speciālistiem, tad izmeklējumi un konsultācijas ir maksas pakalpojumi pēc Vidzemes slimnīcas maksas pakalpojumu cenrāža.

Lai mazāk būtu pārpratumi un abpusēji sarūgtinājumi, mediķi aicina cilvēkus ar hroniskām saslimšanām laikus pieteikties un doties pie ģimenes ārsta, un lietot izrakstītās zāles, kā viņš noteicis.

Savukārt, pamanot gripas simptomus (pēkšņs saslimšanas sākums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, stipras galvassāpes, kaulu laušanas sajūta, drudzis, aizlikts deguns bez iesnām, sauss, mokošs klepus), pareizā rīcība ir šāda: palikt mājās un sazinātes ar ģimenes ārstu. Nekādā gadījumā nevajag iesnainam un šķaudošam iet uz darbu vai skolu, vai apmeklēt publiskus pasākumus. Turklāt nekādā gadījumā ar gripas simptomiem nedrīkst ierasties NMP un pacientu uzņemšanas nodaļā, jo tur ļoti ātri var aplipināt visus klātesošos – gan citus pacientus, gan nodaļas personālu. Gripas simptomi neapdraud dzīvību, bet neārstētas un “izstaigātas” gripas komplikācijas.

Arī šoruden mediķi uzsver, ka galvenais gripas profilakses paņēmiens ir vakcinācija. Tā ieteicama visiem iedzīvotājiem, bet īpaši svarīga riska grupas personām – cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu un sirds slimībām, cukura diabētu, imūnās sistēmas vājumu, grūtniecēm, bērniem vecumā līdz 2 gadiem un pacientiem, kas vecāki par 60 gadiem, kā arī tiem, kuriem paredzēta plānveida operācija. Atgādinām, ka vēl nav par vēlu vakcinēties pret gripu, vēršoties pie sava ģimenes ārsta.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Aicinām komandā DARBA AIZSARDZĪBAS SPECIĀLISTU TAVI GALVENIE UZDEVUMI BŪS: uzraudzīt darba aizsardzības prasību ievērošanu ražošanas struktūrvienībās; izstrādāt, aktualizēt instrukcijas un īstenot instruktāžas un apmācības darba aizsardzībā; piedalīties uzņēmuma darba aizsardzības procesu, t.sk. kvalitātes vadības sistēmas organizēšanā, uzturēšanā un pilnveidošanā; veikt nelaimes gadījumu darbā izmeklēšanu; veikt darba vides risku novērtēšanu; piedalīties veselības aizsardzības procesu organizēšanā, t.sk. obligāto veselības pārbaužu organizēšanā, arodsaslimšanu izmeklēšanā u.tml. PIEVIENOJIES MUMS, JA TEV IR: augstākā izglītība darba aizsardzībā; pieredze darba aizsardzības jomā tiks uzskatīta par priekšrocību; pārzini LR darba aizsardzības likumdošanu; praktiska pieredze instruēšanā un apmācībā; labas prezentēšanas un komunikācijas prasmes; labas prasmes darbam ar datorprogrammām. STRĀDĀJOT PIE MUMS, TU IEGŪSI: uzdevumu dažādību un dinamisku darba vidi; iespēju pilnveidot darba aizsardzības procesus lielākajā Vidzemes uzņēmumā; profesionālu izaugsmi un pieredzi ražošanas jomā; papildu labumus (sporta aktivitātes, papildu brīvdienas u.c.); atalgojumu 1100-1300 EUR bruto. Darba sākums: vienojoties. Darba vieta: Valmiera, Cempu iela 13. CV un motivācijas vēstuli ar norādi: "Darba aizsardzības speciālists/-e sūti līdz 09.06.2019 uz e-pasta adresi:darbs@valmiera-glass.com CV un motivācijas vēstuli ar norādi “Darba aizsardzības speciālists/-e” sūti līdz 9.06.2019. RAŽOSIM NETICAMO KOPĀ! Profesija: DARBA AIZSARDZĪBAS SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-06-09 Kontaktpersona: Pieteikuma vēstules ar profesijas norādi sūtīt uz darbs@valmiera-glass.com

Mūsu partneri