Valmieras Ziņas

Kā kopt gultas veļu?

Gultas veļu – gan spilvenus, gan segas, gan pārvalkus – ir ļoti svarīgi pareizi kopt. Iedomājieties, ka kopjat iemīļoto džemperi vai blūzi, kuru velkat divreiz nedēļā? Tagad padomājiet par gultas veļu. Tā ir tuvu klāt jūsu ķermenim katru nakti, pa 7–8 stundām. Sviedri, epitēlija daļiņas, mati, kosmētikas paliekas, sejas krēms, ķermeņa losjons, mājas putekļi un ziedputekšņi, kas iekļūst no āra. Varbūt nakts laikā vēlējāties nedaudz uzkost un pidžamā iegriezāties virtuvē pēc kāda desertiņā?

Reizēm liekas – kas gan tai gultas veļai var notikt? Lai gan mēs ejam gulēt nomazgājušies, gultas veļā uzkrājas dažādas vielas, tāpēc to ir īpaši uzmanīgi jākopj.

Satīns, lins, kokvilna, zīds – katrs gultas veļas veids ir īpašs, katram veidam raksturīgas savas īpašības. Lai šīs īpatnības pēc iespējas ilgāk tiktu saglabātas, tāpēc uzmanīga kopšana ir nepieciešama katram gultas veļas veidam. Kā kopt un mazgāt dažādu veidu gultas veļu?

Satīns – solīds un uzticams

Satīns ir blīvi austs 100 % kokvilnas audums. Satīns ir viegli kopjams un tas neprasa īpašu kopšanu. Gultas veļa ir izturīga un pārvarēs daudzas mazgāšanas reizes, īpaša ar to, ka salīdzinoši ātri izžūst un ļoti viegli gludinās.

Satīnu iesaka mazgāt 40 °C temperatūrā, taču ir vērts atcerēties vairākas gudrības – ja jūsu gultas veļa ir gaišā krāsā, temperatūru droši varat pacelt līdz 60 °C, tomēr spilgtu, tumšu krāsu satīnu (piem., zilu) iesakām mazgāt zemākā temperatūrā, jo no karstuma tas zaudē krāsu un kļūst bālāks.

Satīna gultas veļas pirkšanas laikā pārliecinieties, ka tas ir izgatavots no 100 % kokvilnas – satīns ar sintētikas piemaisījumu nav kvalitatīvs un novalkājas daudz ātrāk.

Flanelis – maiga un jutīga virspuse

Flanelis – kokvilnas audums, kas izceļas ar to, ka ir burzīts. Flaneļa virspusi klāj mīksta pūka un audumam ir īpaši patīkami pieskarties. Problēma ir tā, ka, bieži mazgājot, šī pūka sabojājas vai vienkārši nomazgājas.

Mazgājot flaneli, iesakām gultas veļu izgriezt uz otru pusi vai ielikt speciālā drēbju mazgāšanai paredzētā maisā, tā mazgājot, audums tiks saudzēts un tā virspuse būs patīkama ilgāku laiku.

Flaneli iesakām mazgāt temperatūrā līdz 40°C, izmantojot maigus mazgāšanas līdzekļus, kuri nesatur enzīmus.

Ko darīt, ja iecienītā flaneļa gultas veļa tik un tā saveļas un vairs nav tik patīkama? Ja vēlaties to izglābt, izmēģiniet elektrisko audumu un pūku savācēju – lieliski noņem ne tikai atsevišķas sīkas pūkas, bet arī izveidojušos „bumbulīšus”.

Lins – ar katru mazgāšanas reizi arvien baltāks un maigāks.

Vispirms, mazgājot lina gultas veļu, iesakām to mazgāt ūdens temperatūrā līdz 30°C . Pievērsiet uzmanību – mazgāšanas laikā lins var sarauties pat līdz 7 %.

Linu raksturo tas, ka katrā mazgāšanas reizē tas kļūst arvien mīkstāks, kā arī – ja citiem audumiem ir tendence kļūt dzeltenīgiem un zaudēt savu burvīgo baltumu, lins no mazgāšanas kļūst tikai gaišāks.

Uzmanīgi – linu neiesaka žāvēt tiešos saules staros, jo no saules stariem gultas veļa var mainīt krāsu. Linam tāpat ir tendence pāržūt, tāpēc neatstājiet to žūt ilgāk nekā nepieciešams. Gludinot, no karsta gludekļa virspusē var parādīties spīdīgi pleķi, tāpēc linu iesaka gludināt no kreisās puses.

Zīds – jutīgs un izvēlīgs

Zīds ir īpašs ar to, ka tas nav augu izcelsmes – tas ir materiāls, kas izveidots no zīdtārpiņu kokona pavedieniem. Zīda pārvalki labvēlīgi iedarbojas uz ādu un matiem, padara tos svaigākus, tiem piemīt arī daudzas citas labās īpašības. Tomēr zīdam vajadzīga īpaši uzmanīga kopšana.

Zīdam „nepatīk” karsts ūdens, tāpēc mazgāt iesakām ūdenī līdz 30°C . Zīds arī nedraudzējās ar lielāko daļu ierasto mazgāšanas līdzekļu, piemēram, visus iecienītos mazgāšanas līdzekļus ar enzīmiem. Enzīmi – tās ir vielas, kuras efektīvi noņem olbaltumvielu izcelsmes traipus no apģērba. Taču zīds pats ir olbaltumvielu izcelsmes un mazgāšanas līdzekļi ar enzīmiem zīdam rada lielu kaitējumu. Zīdu ieteicams mazgāt tikai ar speciāliem zīdam paredzētiem kopšanas līdzekļiem.

Un vēl! Nekāds hlors vai balinātāji. Neatstāt žūt saulē. Gludināt tikai no kreisās puses.

Katūns, linu audekls, trikotāža, sintētika – tik vienkārši kā divi reiz divi

Tie, kam nepatīk daudz domāt par mazgāšanu vai gludināšanu, var izvēlēties gultas veļu, kam nav nepieciešama uzmanīga kopšana – gultas veļu no katūna, linu audekla, trikotāžas vai sintētiskas šķiedras.

Katūns un linu audekls – kokvilnas audumi, gaisa caurlaidīgi, izturīgi, labi valkājas, nav grūti kopjami, viegli mazgājami. Vienkārši – 40 ° C temperatūra un mazgāšanas līdzekļi pēc jūsu ieskatiem. Ātri žūst, viegli gludināmi, un, ja jums nav laika – var arī negludināt.

Trikotāža – adīts materiāls, kurā tiek austs cilpiņas ar adāmmašīnu savienotas noteiktā pinumā; izveidots no dabiskiem materiāliem. Trikotāža ir plāns un patīkams, maigs, elastīgs audums. Nav nepieciešama uzmanīga kopšana – pēc mazgāšanas neizstaipās, nemaina krāsu, trikotāžu var arī negludināt.

Sintētiskas gultas veļas kopšana – visvienkāršākā. Sintētika nesaraujas, tai nav tendence balēt vai mainīt krāsu, tā nesaveļas un nepārklājas ar bumbulīšiem, nesaburzās un nesaraujas. Ātri žūst, viegli gludināma ar gludekli, neizmantojot augstu temperatūru.

Mūsu partneri