Valmieras Ziņas

Kā efektīvi pārvaldīt kredītu jaunībā?

Lasīšanas laiks: 3 min

Vidusskolas izglītības programmu ietvaros studenti parasti apgūst dažādus priekšmetus, piemēram, valodas, matemātiku un dabaszinātnes, taču daudzi praktiski mācīti par naudu, budžetu, kredītiem un ieguldījumiem. Ir ļoti svarīgi, ka jaunieši apgūst un iemācās dažas svarīgas finanšu prasmes pirms “lielās” dzīves sākšanas, lai pasargātu sevi no finanšu nepatikšanām.

Finanšu prasme #1: budžeta veidošana

Budžeta plānošana ir finansiālu panākumu atslēga, jo tā efektīvi ļauj jums pateikt savai naudai, kas jādara. Šī finanšu plānošanas metode ļauj jums brīvi izdarīt apzinātu izvēli par to, kā jūs izmantojat savu katru centu.

Budžeta plānošana ietver:

 • Zināt savas naudas plūsmu (nauda ienāk jūsu kontos un iziet no tiem)
 • Izdevumu izsekošana
 • Savu vajadzību un vēlmju apzināšana (un atšķiršana)
 • Naudas vērtību piešķiršana šīm vajadzībām un vēlmēm

Efektīvs budžets atspoguļos jūsu ienākumus un izdevumus, lai jūs saprātīgi pārvaldītu finanses un tērētu mazāk nekā nopelnāt. Bieži vien patēriņa kredīts tiek izmantots brīžos, kad budžets nav ticis saplānots, vai nav ievērots ieplānotais. Bet tas var novest tikai līdz sliktākai finansiālajai veselībai.

Finanšu prasme #2: čeka izrakstīšana

Lai gan dažiem čeka rakstīšana var šķist vecmodīga, prasmei noteikti ir kāds mērķis pat mūsu pašreizējā tiešsaistes banku pasaulē.

Piemēram, pirmās neatkarīgās mājokļu iegādes vai īres laikā daudzi studenti un jaunieši konstatē, ka čeks, iespējams, būs vēlamais īres maksājuma veids, kā arī citi nepieciešamie izdevumi, tāpēc ir svarīgi zināt, kā to uzrakstīt.

Finanšu prasme #3: izpratne par to, kā darbojas kredītkartes un procentu likmes

Pamatmācību apguve par kredītkartēm un procentu likmēm var glābt jūs no finanšu ceļojuma uzsākšanas nepareizā veidā. Kredītkartes var būt noderīgs instruments kredītvēstures veidošanā, taču tās var arī ātri kļūt par kļūdu, ja tās netiek pienācīgi pārvaldītas.

Pirms kredītkartes pieprasīšanas visiem jauniešiem vajadzētu saprast dažas būtiskas lietas:

 • Jums ir jāatmaksā katrs cents, ko aizņematies
 • Kredītkartes procenti tiek uzkrāti katru dienu
 • Jūsu procentu likmei var būt milzīga loma jūsu ikmēneša rēķinā, ja katru mēnesi pilnībā neatmaksājat summu

Galvenais risinājums ir tāds, ka kredītkartes jāizmanto saprātīgi. Ja tās tiek izmantots atbildīgi, tas var ievērojami veicināt stabilu finansiālu nākotni. Izmantojiet kredītkartes tikai tad, ja esat pārliecināts, ka varēsiet regulāri atmaksāt izmaksas un līdz ar to samazināt uzkrātos procentus.

Finanšu prasme #4: vienmēr veidojiet uzkrājumus

Ja jums budžetā nav daudz naudas un pēc rēķiniem un izdevumiem nepaliek gandrīz nekas varētu būt grūti domāt par naudas atlikšanu, bet ir ļoti noderīgi atlikt kaut nedaudz naudas ārkārtas situācijām.

Ārkārtas uzkrājumi ir nauda, ​​ko izmantot, ja rodas ārkārtas situācija, piemēram, boilera bojājums vai ja kādu laiku nevarat strādāt un nepieciešams nosegt ikmēneša izdevumus.

Labākais veids, kā ietaupīt naudu, ir katru mēnesi iemaksāt naudu krājkontā.

Kad esat izveidojis savu ārkārtas fondu, iespējamie ietaupījumu mērķi, kas jāapsver, varētu būt šādi:

 • automašīnas iegāde, neņemot kredītu
 • atvaļinājumu, neraizējoties par rēķiniem, kad atgriezīsities
 • ir papildu nauda, ​​ko izmantot, kamēr esat grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā vai paternitātes atvaļinājumā
 • un daudzi citi no mērķiem, kurus būs iespējams realizēt neņemot ātros patēriņa kredītus.

Finanšu prasme #5: izvairieties no ātrajiem kredītiem un veidojiet savu finanšu tēlu

Kad būsiet sasniedzis noteiktu vecumu un vēlēsieties celt vai pirkt savu pirmo mājokli, būs laiks hipotekārajam kredītam. Bankām ir ļoti svarīgi, ka klients ir uzticams, viņi rūpīgi seko līdzi tam, vai esat bieži ņēmis ātros aizņēmumus, vai ir bijušas grūtības atmaksāt kredītus un kāds ir jūsu kopējais finanšu tēls. Tāpēc vienmēr atcerieties padomāt šodien par savu nākotni!

Aktuālais jautājums

Kas, jūsuprāt, ir Valmieras sports nr.1?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca”  aicina savā komandā uz nenoteiktu laiku: Apkopēju uz pilnu darba slodzi Darba pienākumi: veikt nodaļas telpu tīrīšanas un uzkopšanas darbus atbilstoši higiēniskā un pretepidēmiskā režīma plāna prasībām; uzturēt darba kārtībā nepieciešamo inventāru. Prasības kandidātiem: godprātīga attieksme pret darbu un augsta atbildības sajūta; spēja strādāt kvalitatīvi un intensīvi, spēja strādāt komandā; valsts valodas zināšanas saskaņā ar Valodas likumu; Piedāvājam: amatam atbilstošu, konkurētspējīgu un stabilu atalgojumu;  pretimnākošus un profesionālus kolēģus;  darbam nepieciešamo apmācību; teicamus darba apstākļus sakārtotā vidē; veselības apdrošināšanu pēc 6 mēnešu darba slimnīcā. Darbs uzsākams nekavējoties vai pēc vienošanās. Atalgojums: stundas tarifa likme 5.12 EUR pirms nodokļu nomaksas, papildus noteikta piemaksa par darbu kaitīgos apstākļos. Atbilstoši VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” iekšējiem normatīvajiem aktiem un darba vides risku novērtējumam ir noteikta piemaksa par darbu īpašos apstākļos – 10% no noteiktās mēnešalgas. Pretendenti aicināti pieteikties, iesniedzot profesionālās darbības aprakstu (CV) sūtot uz e-pastu - svetlana.karanikova@strencupns.lv vai pa pastu uz adresi - Valkas iela 11, Strenči, Valmieras novads, LV-4730, ar norādi vakancei “Apkopējs” līdz 27.06.2024. Jautājumu gadījumā zvanīt VSIA “Strenču psihoneiroloģiskā slimnīca” personāla vadītājai Svetlanai Karaņikovai, tālr. 25480530. 1) Pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šīs atlases konkursa norisi. Profesija: APKOPĒJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Valkas iela 11, Strenči, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-06-27

Mūsu partneri