Valmieras Ziņas

Juris Mūrnieks: Barikāžu laiku atceroties…

Vēsturnieki par “Barikāžu laiku” sauc 1991.gada janvāra dienas – laiku no 13. līdz 27.janvārim. Laiku, kad ar nevardarbīgas pretošanās metodēm tika nosargāta neatkarīgās Latvijas ideja. Visticamāk, ka Padomju Savienība sabruktu tā vai tā, iespējams, ka Latvija, Lietuva un Igaunija atgūtu neatkarību, bet tas būtu citādi.

Baltijas valstu neatkarības centieni 1990.gadā ne pa jokam sadusmoja Maskavu un arī komunistiskās partijas vadītāju Mihailu Gorbačovu. Cilvēku, kuru rietumvalstis uztvēra kā PSRS līderi, ar kuru iespējams dialogs.

Vainīgo vai vainīgos, kas pieņēma lēmumu lietot bruņotu spēku, mēs visticamāk nekad neuzzināsim.

1991.gada janvāra sākumā īpašo uzdevumu milicijas vienības ( OMON) ieņēma Preses namu Rīgā. Maskavā tika pieņemts lēmums uz Baltijas republikām nosūtīt papildus karaspēka vienības, par kurām, kā parasts tā laika PSRS amatpersonas atrunājās neko nezinot.

13. janvārī, pēc armijas vienību uzbrukuma Viļņas televīzijas tornim, Rīgā jau iepriekš Tautas Frontes plānotā un izsludinātā manifestācija pulcēja ap pusmiljonu cilvēku. Baidoties no līdzīgu notikumu atkārtošanās, tika izveidots īpašs aizsardzības štābs un Rīgā, arī Liepājā, Kuldīgā un pie Ulbrokas sāka veidot barikādes svarīgāko objektu aizsardzībai.

Nepārstāstot notikumu gaitu, vajadzētu atcerēties, ka reāli OMON uzbrukumi sākās 14.janvārī, savu kulmināciju sasniedzot 17.Janvārī ar uzbrukumu Iekšlietu ministrijai. Barikāžu dienās savu dzīvību zaudēja miliči V. Gomanovičs, S. Konoņeko, kinooperators A. Slapiņš, skolēns E. Riekstiņš. Nāvīgi ievainoja G. Zvaigzni, traģiskā negadījumā bojā gāja i. Grieziņš. Ievainojumus guva 14 cilvēki.

Pasaules valstu reakcija piespieda Gorbačovu piekāpties. 22.janvārī OMON vienības saņēma rīkojumu atgriezties bāzēs un iestājās nosacīts miers līdz augusta puča dienām.

Var droši teikt, ka tautas vienotība un atbalsts nosargāja topošo Latvijas neatkarību. Laiks iet, bet ir vēl tik daudz neskaidrību un jautājumu.

Nav zināms barikāžu aizstāvju skaits. To vērtē ap 40 – 50 tūkstošiem, lai gan tā laika PSRS speciālie dienesti minēja ap 80 tūkstošiem. Ar īpašām piemiņas zīmēm apbalvoti ap 20 000 barikāžu dienu dalībnieki. Vajadzētu taču būt dokumentiem arhīvos, jo cilvēki uz Rīgu no lauku rajoniem un pilsētām tika vesti organizēti. Ieskatoties īpašā interneta vietnē, kas veltīta barikāžu dienām intereses pēc centos atrast dažus paziņas, kuri ir apbalvoti ar īpašo piemiņas zīmi. Neizdevās. Varbūt būtu laiks apkopot liecības, kamēr tas nav īpaši sarežģīti.

Runājot par 1991.gada janvāra notikumiem, ierasts uzsvērt barikāžu aizstāvju varonību un bezbailību. Lielo tautas vienotību, spēku. Bet aizmirstam, ka barikāžu veidošana, cilvēku un tehnikas iesaistīšana bija valstisks lēmums. Barikāžu aizstāvji uz Rīgu brauca organizēti, viņi saņēma algas savās darba vietās, tika izmantoti uzņēmumu un iestāžu materiālie resursi.

Varbūt būtu laiks, izmantojot daudzos pieejamos materiālus, izveidot vienu jaunatnei saprotamu dokumentālo filmu, jo, skatoties dažas esošās, skolēniem liekas, ka barikāžu laiks bija “tusiņš ar ugunskuriem un tējas dzeršanu”. Varbūt būtu laiks tikt skaidrībā, kā atcerēties šos notikumus un godināt to dalībniekus. Un ne tikai Rīgā, bet visā Latvijā. 

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

Ugunsdzēsības aparātu korpusu un metāla degvielas kannu ražošanas uzņēmums aicina darbā: mārketinga un sabiedrisko attiecību speciālistu/-i Galvenie pienākumi: Produktu un pakalpojumu virzība starptautiskā tirgū Uzņēmuma iekšējās un ārējās komunikācijas veidošana un uzturēšana Uzņēmuma tēla veidošana un uzturēšana Sagaidām kandidātu ar: augstāko izglītību sociālo zinātņu jomā (mārketings, komunikācija vai tml.) veiksmīgu iepriekšējo darba pieredzi mārketinga un sabiedrisko attiecību jomā veiksmīgu iepriekšējo darba pieredzi projektu vadībā analītisku un radošu domāšanu un spēju kompleksi risināt problēmas teicamām svešvalodu zināšanām un visaptverošām komunikācijas prasmēm aktīvu, uz sadarbību un rezultātu orientētu personību ar inovatīvām idejām Piedāvājam: Interesantu un dinamisku darbu stabilā, uz attīstību orientētā uzņēmumā Iespēju mācīties, gūt pieredzi un realizēt sevi dinamiskā darba vidē un darbā ar starptautiskiem tirgiem Darba rezultātiem un kvalifikācijai atbilstošu atalgojumu no Eur 1000 mēnesī, dažādus papildu labumus Sakārtotu, ērtu darba vidi draudzīgā kolektīvā E-pasts pieteikuma nosūtīšanai: darbs@valpro.lv Tālrunis papildus informācijai: 64 207 235 Pateicamies par atsaucību un informējam, ka sazināsimies ar kandidātiem, kas tiks aicināti uz pārrunām! Nosūtot pieteikumu, Jūs piekrītat, ka personas datu pārzinis SIA "VALPRO" (Reģ. nr. 40003058280) iekļauj Jūsu personas datus savā datubāzē un uzglabā 1 gadu no pieteikuma saņemšanas brīža. Piekrišanu Jums ir tiesības atsaukt, rakstot uz norādīto e-pasta adresi. Profesija: SABIEDRISKO ATTIECĪBU SPECIĀLISTS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Linarda Laicena iela 2, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Mediji / Sabiedriskās attiecības Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-21 Kontaktpersona: E-pasts: darbs@valpro.lv; Tālr.: 64207235, 29413500; Adrese: L.Laicena iela 2, Valmiera. Izglītības līmenis: 2.līmeņa profesionālā augstākā izglītība

SIA „VTU Valmiera” Reģ. Nr. 40003004220   aicina darbā Apkopēju (Valmieras AO) uz noteiktu laiku no š.g.5. jūlija līdz 2. septembrim DARBA PIENĀKUMI: · uzkopt darba, palīgtelpas un autoostas teritoriju PRASĪBAS PRETENDENTIEM: · pamatizglītība · vēlama iepriekšēja darba pieredze uzkopšanas un tīrīšanas darbos · iemaņas darbā ar sadzīves tehniku · vēlamas zināšanas telpaugu kopšanā UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: · darbu stabilā uzņēmumā · sociālās garantijas · darba algu – valstī noteiktā minimālā stundas tarifa likme CV vēstuli ar norādi vakancei „Apkopējs” lūdzam līdz 2021. gada 1. jūlijam iesniegt: · sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv · personīgi Valmieras autoostas kasē Stacijas ielā 1, Valmierā vai SIA „VTU Valmiera” administrācijas ēkas „Brandeļi”, Brandeļos, Kocēnu pagastā, Kocēnu novadā, 205. kabinetā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 Ar pretendentiem, kuri būs izvirzīti nākamajai atlases kārtai, sazināsimies divu nedēļu laikā pēc sludinājumā norādītā pieteikšanās termiņa beigām. * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Informācija 26558027 Profesija: APKOPĒJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Stacijas iela 1, Valmiera Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2021-07-01 Kontaktpersona: CV un pieteikuma vēstuli lūdzam nosūtīt uz info@vtu-valmiera.lv Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Mūsu partneri