Valmieras Ziņas

Hardijs Ķīsītis: Šīs ir nodarbības veselībai un jaunām draudzībām

Fizioterapeits Hardijs Ķīsītis jau 28 gadus palīdz cilvēkiem. Toreiz viņš sāka kā treneris, bet aptuveni pirms 20 gadiem pievērsās fizioterapijai. Tā sanācis, ka tieši tas ir viņa sirdsdarbs. Ikdienā Hardijs pieredzē un zināšanās dalās, lai palīdzētu cilvēkiem dažādos veidos – gan pieņemot cilvēkus sava vectēva mājās izveidotajā rehabilitācijas centrā, gan palīdzot vietējiem Burtnieku novada iedzīvotājiem, vadot nodarbības projekta “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Burtnieku novadā” ietvaros.

Šī projekta ietvaros viņš pasniedz divu veidu nodarbības – kustību koordinācijas vingrošanu senioriem un nodarbības jaunajām māmiņām. Pirms vienas no jūlija nodarbībām devāmies, lai noskaidrotu, ko šāda veida projekts dod vietējiem iedzīvotājiem un ar ko jāsāk, lai uzlabotu savu veselību.

“Cilvēkiem patīk nodarbības, Burtnieku novada iedzīvotāji izmanto iespēju bez maksas vingrot. Tie, kuri nākuši no sākuma, turpina arī ierasties uz citām nodarbībām. Lai arī ir ierobežots skaits ar cilvēkiem, kuri var piedalīties, ja atnāk kāds vairāk, prom nedzenam. Ja kāds grib izmantot iespēju, viņam jāļauj to darīt,” stāsta H. Ķīsītis. 

Maijā, kad sākās nodarbības, Hardija pirmais darbs bija iepazīties ar sanākušajiem iedzīvotājiem. Nodarbībās ir draudzīga atmosfēra, un esot svarīgi iepazīt katru no tās dalībniekiem. Galvenais, lai tiek veicināta sadarbība ar cilvēkiem un draudzības sajūta. Vēlāk, ar katru nākamo reizi, paši vingrotāji kļūst arvien zinošāki.

“Ar manu palīdzību var iemācīties tehniku – kā pareizi elpot, kā vingrot, un pārējo jau dara viņi paši. Katrā nākamajā tikšanās reizē parādās jauni jautājumi, apspriežam, kā ir labāk, un tad arī paši cilvēki kļūst zinošāki par savu veselību. Tad viņi paši var strādāt arī mājās. Tā kā mums nodarbības ir apmēram reizi nedēļā, ar to ir par maz, jāstrādā arī pašiem, piemēram, jāiet peldēt, jāvingro. Es dodu viņiem lapas ar vingrojumiem, pastāstu, kur to var atrast internetā, bet pats process ir viņu pašu ziņā,” līdzšinējā pieredzē projekta realizēšanas laikā dalās fizioterapeits.

Visās nodarbībās Hardijs māca cilvēkiem dažādus vingrinājumus. Senioru gadījumā tie, galvenokārt, ir stiepšanās un elpošanas vingrinājumi, bet jaunās māmiņas apgūst gan elpošanas vingrinājumus, gan stiprinošos vingrinājumus gurniem, presītei, mugurai.

Hardija pieeja cilvēka veselībai ir īpaša. Viņš uzskata, ka liela nozīme ir arī tam, ko cilvēks domā. “Jaunajām māmiņām, nākot uz nodarbībām, vajag ginekologa slēdzienu, lai zinātu, vai ir dota zaļā gaisma fiziskām aktivitātēm. Senioriem katram sākotnēji tiek izmērīts asinsspiediens, tad es nosaku, vai drīkst, vai nedrīkst vingrot. Ja nedrīkst, es saku, lai viņi sēž un skatās, jo arī ar domām cilvēks vingro. Viss slēpjas galvā,” savu pārliecību pauž Ķīsītis.

Jautājot par vingrinājumiem un sportiskām aktivitātēm, kas noder jebkura vecuma un dzimuma cilvēkiem, fizioterapeits dalās vairākos ieteikumos:

“Es noteikti visiem iesaku izmantot iespēju peldēt. Tas ir jāmāk, neatkarīgi no tā, vai kādreiz esi baidījies, jo tā ir iespēja uzlabot veselību. Ūdens masāža ir daudz vērtīgāka par rokas masāžu. Ūdenī visiem muskuļiem ir lielāka pretestība, kas dod spēcīgu muskuļu tonusu. Veselībai noder jebkurš peldēšanas stils, nav nepareizas peldēšanas, galvenais, ka turies virs ūdens. Otrs, kas ir svarīgi – cilvēkiem atrast to, kas patīk visvairāk. Tiem, kuri saka, ka ies skriet, bet viņiem negribas, to nevajag darīt. Jāatrod tas, kas viņam patīk – jābrauc ar riteni, jāpeld, kaut vai jāpastaigā ik vakaru viens, divi kilometri. Un trešais – uzlabot veselību regulāri. 3 reizes nedēļā aktivitātes ir pietiekams daudzums.”

Nodarbībām pievienoties joprojām aicināts ikviens Burtnieku novada iedzīvotājs. Tās ir bez maksas un ik nedēļu notiek vairākās Burtnieku novada vietās. Šovasar projekta ietvaros tika uzsākti pieci vingrošanas cikli, kurus vada gan fizioterapeits Hardijs Ķīsītis, gan citi pieredzējuši speciālisti. Augustā notiks vēl divas vingrošanas nodarbības jaunajām māmiņām un vienpadsmit kustību koordinācijas vingrošanas nodarbības personām ar funkcionāliem traucējumiem kopā ar Hardiju Ķīsīti:

  • no 9:00 līdz 11:00 “Kustību koordinācijas vingrošana personām ar funkcionāliem traucējumiem” Rencēnu pagasta kultūras namā 1. augustā, 8. augustā, 15. augustā un 22. augustā.
  • no 12:00 līdz 14:00 “Kustību koordinācijas vingrošana personām ar funkcionāliem traucējumiem” Ēveles tautas namā 1. augustā, 8. augustā, 15. augustā un 22. augustā.
  • no 9:00 līdz 11:00 “Kustību koordinācijas vingrošana personām ar funkcionāliem traucējumiem” Valmieras pagasta kultūras centrā 6. augustā, 12. augustā un 20. augustā. 
  • no 10:00 līdz 12:00 “Vingrošana jaunajām māmiņām” Burtnieku pagasta kultūras centrā 7. augustā.
  • no 14:00 līdz 16:00 “Vingrošana jaunajām māmiņām” Valmieras pagasta kultūras centrā 7. augustā. 

Projekts „Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Burtnieku novadā” tiek realizēts jau kopš 2017. gada. Šajā laikā īstenotas dažādas aktivitātes, tostarp lekcija “Neveselīga uztura ieradumu atpazīšana un veselīga uztura nozīme onkoloģiskās saslimšanas profilaksē” un seminārs “Dzīvo zaļi!”. Projekta turpinājumā paredzētas vēl divas radošas aktivitātes bērniem kopā ar vecākiem, kuras norisināsies rudenī.

Sekot līdzi projekta aktualitātēm var interneta vietnē www.burtniekunovads.lv, Burtnieku novada pašvaldības kultūras namos vai sociālajā dienestā, kur iespējams uzzināt pasākumu norises laikus un informāciju par pieteikšanos! Projekta aktivitātes ir bez maksas.

Nodarbības notiek Burtnieku novada pašvaldības īstenotā projekta “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Burtnieku novadā” (Nr. 9.2.4.2./16/I/084) ietvaros. Projekts tiek finansēts no Eiropas Sociālā fonda un Valsts budžeta līdzekļiem.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

SIA “BEST WOOD Europa” aicina darbā apkures/ katlu KURINĀTĀJU. Darba apraksts: Apkures iekārtu apkalpošana, kurināšana. Sekot apkures iekārtu kontroles aparatūras rādītājiem saskaņā ar katlu ekspluatācijas noteikumiem un instrukcijām. Sekot apkures iekārtu armatūru, cirkulācijas sūkņu, dūmsūkņa, skursteņa un dūmvadu tehniskajam stāvoklim un to drošai ekspluatācijai. Veikt apkures iekārtu uzturēšanu pastāvīgā darba kārtībā. Fiksēt uzskaites datus reģistrācijas žurnālos. Prasības kandidātiem: Augsta atbildības sajūta. Apkures krāšņu/ katlu kurinātāja sertifikāts/operatora apliecība. Pieredze profesijā. Uzņēmums piedāvā: Stabilu darba vietu. Konkurētspējīgu atalgojumu. Daļēji apmaksātas pusdienas. Apmaksātus ceļa izdevumus no Valmieras. Ražotnes atrašanās vieta: “Zālītes”, Brenguļu pagasts, Beverīnas novads, LV-4245. Darba amata apraksts: pilna slodze, pastāvīgs darbinieks. Darba laika veids: maiņu darbs. Alga: EUR 4,25 bruto stundā (papildus piemaksas par apzinīgi veiktu darbu). Pieteikšanās: sūtīt CV norādi “Kurinātājs_Brenguļi” uz e-pastu bwe@bwe.lv līdz 2019.gada 27.decembrim. Tālrunis papildu informācijai: 24966076. Sazināsimies ar kandidātiem, kuri būs tikuši 2.atlases kārtā. Profesija: APKURES /KRĀŠŅU KURINĀTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Valmiera, Zālītes, Brenguļu pag., Beverīnas nov. Darba laika veids: Maiņu darbs Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2019-12-27 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz e-pasta adresi bwe@bwe.lv, t. 24966076.

Mūsu partneri