Valmieras Ziņas

Gleznotājam Ādamam Alksnim 160

Lasīšanas laiks: 2 min

Latviešu nacionālās glezniecības celmlauzim, rūjienietim, gleznotājam Ādamam Alksnim 10. martā būs 160. jubileja, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.

Viņa draugs un studiju biedrs Pēterburgā Vilhelms Purvītis par Ā. Alksni rakstīja: “Stalts izskatā, spēcīgs augumā, vīrišķīgi slaids. Gaita viņam gauži elastīga. Alksnis negāja, bet lidot lidoja kā liels putns. Uz Ņevas prospekta dāmas apstājās un ilgi noraudzījās māksliniekam pakaļ. Visu uzmanību saistīja lielais, iekšēji koncentrētais spēks, dabiska grācija, iedzimts aristokrātisms. Alksnim nebija nekā no pozas, nekā mehāniski piesavināta vai mākslīgi forsēta. Šai cilvēkā sakļāvās dabiskums ar vienkāršību jaukā saskaņā.”

Ādams Alksnis dzimis 1864. gadā Mazsalacā. Kad Ādams vēl ir mazs puišelis, ģimene pārceļas uz Rūjienu (Rīgas ielu 11), kur tēvam ir koloniālpreču un grāmatu veikals. Pabeidzis pamatskolu, Alksnis sāk strādāt tēva veikalā. Viņam nepatīk tirgoties, bet patīk apzīmēt ietinamos papīrus. Veikalā krājas skices ar apkārtnes ļaudīm un veikala apmeklētājiem. Tēvam dēla darbošanās nepatīk, taču viņš piekāpjas un atļauj dēlam doties uz Rīgu, kur norit mācības vācu amatniecības skolā. Tālākais ceļš Alksni aizved uz Mākslas akadēmiju Pēterburgā. 1892. gadā viņš iegūst trešās pakāpes mākslinieka grādu.

Šai laikā latviešu mākslinieki un konservatoristi Pēterburgā izveido savu pulciņu ar nosaukumu “Rūķis”. Par garīgo vadoni izvirza Ādamu Alksni. Alksnis ir pārliecināts, ka Pēterburgā studējošiem latviešu māksliniekiem jāatgriežas savā dabiskajā vidē – dzimtajā zemē. Pats Alksnis iekārto sev darbnīcu Rūjienā, bet Rozentāls, sekodams viņa paraugam, apmetas Saldū. Etnogrāfiskajā izstādē, kas notiek 1896. gadā Rīgā, latviešu mākslu reprezentē desmit “rūķi”, to vidū Alksnis, Purvītis un Rozentāls.

Alksnis galvenokārt pievēršas zīmējumiem un akvareļiem. Eļļas tehnika viņam  mazāk tuva, lai gan arī tur sastopami respektējami darbi – ģīmetnes, ainavu skices, viņa iemīļotie zirgi.

1897. gada otrā pusē Alksnis bija nolēmis doties sen iecerētā ceļojumā uz Rietumeiropas mākslas centriem. Pirms tam viņam Rīgā operē deguna polipus, nelaimīga asins saindēšanās, un 21. augustā viņš mirst, nodzīvojis tikai 33 gadus.

Ādams Alksnis apglabāts Rūjienā, Ternejas kapsētā. Kapu rotā tēlnieka Andra Vārpas veidots piemineklis. Ādama Alkšņa darbnīcā 1969. gadā gleznotājs Jānis Galzons (seniors) iekārto muzeju, tas pastāvēja līdz 1999. gadam.

Rūjienas Izstāžu zālē no 2024. gada 1. februāra skatāma izstāde “Ādamam Alksnim 160”.

SIA “LEGROLATVIA” (reģistrācijas nr. LV44103109749), kūdras substrātu ražošanas un iepakošanas uzņēmums aicina darbā “Laboratorijas vadītāju” (1223 03) (darba vietas atrašanās vieta: “Lakstīgalas”, Rūpnieki, Valmieraspagasts, Burtnieku novads, LV-4219, t.i. 6 km no Valmieras). Darba pienākumi: Organizēt, vadīt un koordinēt darbu laboratorijā, kontrolēt ražotāsprodukcijas kvalitāti ,ienākošās kūdras kvalitāti, gatavās produkcijaskvalitāti, veikt attiecīgās analīzes un pārbaudes . Uzturēt tehniskā kartībā laboratorijasiekārtas. Darba laiks 8.oo – 17.oo. Pēc nepieciešamības pagarināts vai maiņudarba laiks. Prasības: Atbilstoša izglītība, zināšanas par laboratorijas procesiem un iekārtām.Vēlama iepriekšēja pieredze līdzīgā amatā.  Valodas zināšanas – obligāti latviešuun angļu. B kategorijas autovadītāja apliecība, savs transports.  Iemaņas: Pozitīva attieksme pret darbu un darba kolēģiem, prasme strādāt komandā,pozitīva komunikācija. Vēlme mācīties,apgūt darba specifiku un strādāt ar atbildību, nezaudējot darba kvalitāteslīmeni. Piedāvājam: Darbu starptautiskā uzņēmumā, labus darba apstākļus un atsaucīguskolēģus.  Apmācību jaunajā amatā. Darba alga 1500 EUR bruto.  Veselības apdrošināšanas polise pēc pārbaudes laika. CV sūtīt uz info@seda.lv, ar norādi “Laboratorijasvadītājs”. Konfidencialitāti garantējam.Jautājumu gadījumā zvanīt 22498474 Profesija: LABORATORIJAS VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Lakstīgalas, Rūpnieki, Valmieras pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Ražošana Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-12

Aicinām darbā AUTOBUSA VADĪTĀJU VALMIERAS AUTOPARKĀ DARBA PIENĀKUMI: pasažieru pārvadāšana saskaņā ar darba grafiku biļešu pārdošana darbs ar elektronisko kases aparātu pasažieru kvalitatīva apkalpošana PRASĪBAS PRETENDENTIEM: D kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība, vēlams 95. kods vēlams D vai D 1 kategorijas transportlīdzekļa vadītāja stāžs vismaz divi gadi labas saskarsmes un komunikācijas prasmes latviešu valodas zināšanas UZŅĒMUMS PIEDĀVĀ: darbu stabilā uzņēmumā darba samaksu no 1200 EUR līdz 1600 EUR (pirms nodokļu nomaksas) pilnas sociālās garantijas daļēju ceļa izdevumu apmaksu no dzīvesvietas uz darbavietu 95. koda apmācības apmācību pirms darba pienākumu uzsākšanas veselības apdrošināšanas iespējas iespēju savienot ar darbu citā uzņēmumā ikgadējās un 95. koda apmācības CV ar norādi vakancei „Autobusa vadītājs Valmieras autoparkā” iesniegt: sūtot elektroniski uz info@vtu-valmiera.lv personīgi SIA „VTU Valmiera” personāla daļā darba dienās no plkst.13:00 līdz 16:00 („Brandeļi”, Brandeļi, Kocēnu pagasts, Valmieras novads, Reģ.nr. 40003004220) Informācijai 29231565 * Iesniegtos personas datus SIA “VTU VALMIERA” izmantos, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu. Ja kandidāts vēlas, lai viņa personas dati tiktu saglabāti SIA “VTU VALMIERA” iekšējā datu bāzē ar mērķi tos apstrādāt citos SIA “VTU VALMIERA” personāla atlases konkursos, tad pieteikumā vakancei lūdzam kandidātam norādīt savu piekrišanu personas datu saglabāšanai. Profesija: AUTOBUSA VADĪTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Brandeļi, Kocēnu pag., Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Transports / Loģistika Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2024-05-12

Mūsu partneri