Valmieras Ziņas

Direktoram ir jāprot viss

Lasīšanas laiks: 6 min

Šodien 27.martā visā Latvijā atzīmē Starptautisko Teātra dienu. Savukārt Valmierai šodien uzmanības centrā viens no labākajiem Latvijas teātriem – Valmieras Drāmas teātris, kas šodien saviem skatītājiem piedāvā noskatīties izrādi “Doktors Živago” par īpašu cenu.

Par godu teātra svētkiem, portāls “Valmieras Ziņas” piedāvā interviju ar cilvēku, kas teātra pasaulē ir iekšā visu dzīvi un gandrīz desmit gadus no tās – Valmieras Drāmas teātrī.

Valmieras teātra direktore, diplomēta teātra kritiķe, vairāku lugu autore Evita Sniedze intervijā prot atbildēt kā pienākas: pieklājīgi, izsmeļoši, mēģinot sakārtot pēc svarīguma savas daudzās funkcijas un izpausmes veidus.

DIREKTORE

Būtu grūti iedomāties, ka cilvēks sāk mācīties par teātra kritiķi ar mērķi kļūt par teātra direktoru.

Es esmu ļoti laimīga, ka esmu Valmierā un tieši šajā teātrī. Protams, ka reizi mēnesī apsveru, ka vajadzētu iet prom, gan tāpēc, ka ir diezgan grūti, gan tāpēc, ka par direktori parasti atceras tikai tad, kad viņa ir jālamā, jo visi redz tikai vienu šā darba pusi un nesaprot, ko tas patiesībā nozīmē. Un tas nozīmē atbildēt par visu – gan par cilvēkiem, gan par dekorāciju skrūvītēm.

Patiesībā tā bija pilnīga nejaušība, ka es nokļuvu Silvijas Radzobes kursā un sāku mācīties teātra kritiku. Lielākais sapnis, pabeidzot kritiķus, ir strādāt par literārās daļas vadītāju un būt tuvāk teātrim, teātra virtuvei.

Nezinu, vai to var tā izanalizēt. Droši vien visnozīmīgākais, lai piekristu no literārās daļas vadītājas kļūt par teātra direktori, bija aktieru uzticēšanās. Tas visai krasi mainīja manu dzīvi. Līdz tam es vairāk dzīvoju pa Rīgu. Tagad vajadzēja pārcelties uz Valmieru pavisam, pirkt dzīvokli, palikt šeit.

Ir pagājuši gandrīz desmit gadi, kopš tu esi teātra direktore. Vai esi mainījusies?

Kā cilvēks noteikti nē. Varbūt man vajadzētu būt citādākai. Stingrākai, nepiekāpīgākai.

Iespējams, ka es neatbilstu priekšstatiem par to, kādai jābūt direktorei. Bet es dzīvoju pēc saviem priekšstatiem, ja būtu citādi, tad es nebūtu direktore.

Protams, Ojārs Rubenis Nacionālajā vai Andris Vītols Dailes teātrī ir pavisam savādāki. Man liekas, ka viņi māk valdīt. Bet, man liekas, es varu sarunāties mierīgi un vienalga panākt savu.

LATVIETE

Kā tu sevi definētu – tā vispārināti? “Es esmu Evita Sniedze, cilvēks, sieviete…” Tālāk? Latviete?

Man liekas, ka šis ir laiks, kad latvieti vajadzētu likt pirms cilvēka tiem, kas apzinās savu latvietību. Varētu būt, ka es arī esmu latviete pirms cilvēka. Latviete, sieviete, māte – šī definīcija man ļoti patīk – un tad direktore. Tur neko nevar darīt. Un tad varētu būt nevis dramaturģe, bet drīzāk rakstniece. Jo es zinu, ka man ir jāuzraksta grāmata par Kroderu, un vēl es gribu uzrakstīt tādu kā “Teātra romānu” – par to, kas viss te notiek. Tas varētu būt pietiekami traģikomiski.

Un kur tad paliek cilvēks?

(Smejas.) Man liekas – tas paliks vēl aiz direktores. Jo neviens neprasa, vai tu to vari vai nevari. Pati vien pie tā esmu vainīga. Visu par visu zinu un visā esmu iesaistīta. Atjēdzos tikai tad, kad veselība sāk uzdot.

Kāpēc tu pirmo izvēlējies latvieti? Ko tev tas nozīmē?

Nebraukt prom. Kopt zemi šeit. Sargāt to, neskatoties ne uz kādām grūtībām. Darīt to, ko tu dari, tās Latvijas vārdā, kas reiz bija. Un būs. Tas nekas, ka Latvija ir pavisam mazs punktiņš. Es varu aizstāvēt gan savu valodu, gan savu zemi. Es varu iemācīt savam dēlam latviešu valodu ne tikai nepieciešamākajos vārdos, bet visā tās krāšņumā..

Kurā brīdī tevī ienāca šī apziņa? 1991.gadā tava paaudze taču vēl nebija pieaugusi.

Nē! Es esmu tieši tā paaudze, kas deviņdesmit pirmo gadu atceras nenormāli spilgti. Atceros to izvēli, kas toreiz bija jāizdara. Es biju drausmīgi pārbijusies no visa tā, ko rādīja pa televizoru. Pie mana tēva atnāca medību priekšnieks un teica – ja tagad atnāks krievi un prasīs atdot bisi, tad tu nedod. Tas viss bija tik spilgti un tik reāli!

Man bija septiņpadsmit. Deviņdesmit pirmais gads bija atspēriena punkts, kad nāca apziņa – jā, ir tā Latvija!

Tādas lietas jau var aptvert tikai caur kaut ko ļoti taustāmu. Man ir mana zeme, un tā ir mana Latvija. Ne abstrakti – ak, Latvija, Latvija. Man Latvija ir no tēva nākusī zeme Liezērē, ko esmu apsolījusies neatdot un nepārdot. Viņa tur ir un gaida. Zeme ir zeme, viņa tur ir, ražo, aug. Nekas jau neapstājas. Mana zeme gaida, kad es tur būšu biežāk. Bet es tur varu būt tik, cik varu. Es gaidu to brīdi, kad varēšu tā mierīgi tur aizbraukt uz nedēļu un atpūsties. Tikai atpūta laukos ir nosacīta. Zāle aug tā kā traka, jāpļauj katru piekto dienu, lai būtu kaut cik kārtība. Zāle aug – jāpļauj, zāle aug – jāravē. Zeme neļauj atslābināties. Tu visu laiku sadzīvo ar viņu, esi atbildīgs par viņu, un tajā pašā laikā saproti, ka tā zeme bez tevis iztiks, bet tev jāpanāk sevī sajūta, ka tu bez viņas nevari iztikt. Zemei ir vienalga. Viņa ir un paliks. Tas skan šausmīgi patētiski, bet es ticu, ka kaut kādas pēdas pēc tevis paliek.

Tā zeme mums nemaz tik sen nepieder. Kādus gadus simts. Mana tēva māsa stāsta, kā tur karš gājis pāri, kur zem ozola ir aprakti līķīši. Purvā akacī ir nogremdēts lielgabals. Tas viss tur vēl joprojām ir.

Tā sajūta, ka tev ir sava zeme – tā ir baigā lieta! Man liekas, latvietim īsti nepietiek ar mazu, mazu pleķīti. Vajag vairāk – lai var redzēt apvārsni. Vajag viensētu. Un, kad visus sadzen sādžā, tad ir tā, kā ir.

Latvietim patīk būt vienam. Viņš ir gatavs būt kopā ar visiem Dziesmusvētkos. Un teātrī. Viņam ir labi vienam.

Nu jā, es domāju to vienu kā ģimeni. Iedomājies, kādas pirms tām izvešanām laukos bija ģimenes! Kādi gēni tur bija! Vecās fotogrāfijās var redzēt, cik viņi ir sapucējušies un pašcieņas pilni. I nepateiksi, ka tie ir vienkārši zemnieki. Viņiem gods ir galvenā ģimenes vērtība.

KRODERS

Oļģertam Kroderam tavā dzīvē ir bijusi īpaša vieta. Kā tas sākās?

Bija Liepājas teātra viesizrādes Rīgā, es stāvēju pie Nacionālajā teātrī ieejas, kur ir administratores galdiņš, un pēkšņi pie manis pieskrēja Kroders un teica: tev bija tīri sakarīga recenzija par to “Jūnu Gabrielu Borkmanu”. Iedomājies, absolūti zaļam skuķim – kad tas bija? kādā 1999. gadā? – saprast, ka tu esi pamanīta!

Tāpēc, ka viņš bija ārkārtēja personība. Ja tu tiec aplaimota ar viņa stāstiem, uzklausīta kā līdzvērtīgs sarunu biedrs… tad sākuma jūsma pāriet kaut kādā citā kvalitātē. Es esmu šausmīgi laimīga, ka viņš pārcēlās no Rīgas uz Valmieru. Man liekas, viņš te bija mājās. Krodera parādīšanās manā dzīvē bija fatāla un mistiska. Tā ļoti daudz deva man, un, domāju, Kroderam arī.

Jūs šķīra vairāk nekā pusgadsimts. Viņš neievilka tevi citā laikā?

Ievilka. Vispār mans sapņu laiks, kurā es būtu gribējusi dzīvot, ir pagājušā gadsimta trīsdesmitie gadi. Man liekas, tā toreiz bija zināmā mērā tāda ideālā Latvija, ideālā pasaule, kurā cilvēks varēja justies brīvs, attīstīties. Tā bija kaut kāda cita brīvības sajūta.

Runājot ar Kroderu, es pilnīgi kļuvu par divdesmito, trīsdesmito gadu fani. Tā brīvība un harmonija, par kādu viņš stāsta, to vairs neizjutīs neviens šodienas cilvēks.

Pirmkārt, laiks ir cits un valda ārprātīgs stress. Bet arī domāšana ir cita, pilnīgi cita. Mani fascinē tas, ka tolaik vērtības bija īstākas. Tagad tās ir izdomātas. Kroders bija tā laika fenomens. Man būtu gribējies dzīvot tajā laikā.

 

Aktuālais jautājums

Kā, jūsuprāt, jaunais luksofors Valmierā, Cēsu ielā ietekmē pilsētas satiksmi?     

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Nacionālie Bruņotie Spēki Zemessardzes 2.Vidzemes brigāde (reģ.Nr. 90000040549) VALMIERĀ un GULBENES NOVADA STĀMERIENĀ aicina pieteikties pievienoties dienestam KAREIVJUS Zemessardzes 2. Vidzemes brigādē tiek veidota jauna profesionālā dienesta apakšvienība. Apakšvienības sastāvs tiek komplektēts ar kandidātiem, kuri ir beiguši vismaz pamatizglītību, arodskolas un citas profesionālās izglītības iestādes bruņotajiem spēkiem nepieciešamajās specialitātēs. Latvijas armija aicina: Esi viens no mums - kļūsti karavīrs! PAMATPRASĪBAS: Latvijas Republikas pilsonis/-e vecumā no 18 līdz 40 gadiem; Valsts valodas zināšanas; Nav kriminālās sodāmības; Atbilstošs veselības stāvoklis un fiziskā sagatavotība; Vismaz pamatizglītība. PIEŅEMŠANA: Iesniedz atlasei nepieciešamos dokumentus; Nokārto atlasi (medicīnisko un fiziskās sagatavotības pārbaudes, psiholoģisko izpēti); Paraksti līgumu un uzsāc profesionālo dienestu. PIEDĀVĀJAM: Dažādu speciālistu amatus kareivju, instruktoru vai virsnieku profesijās; Bezmaksas apmācību un karjeras izaugsmi; GARANTIJAS: Motivējošu atalgojumu sākot no 900 EUR un piemaksas karavīrs saņem mēnešalgu atkarībā no viņa dienesta pakāpes, izdienas un militārās izglītības; mēnešalgu nosaka arī atbilstoša kvalifikācijas kategorija, kas to var palielināt līdz pat 30%; karavīrs saņem piemaksas par dienestu starptautiskajās operācijās, pedagoģisko darbu, par apmācību vadību, kā arī naudas balvas. Plašas sociālās garantijas Veselības aprūpi, zobārstniecības pakalpojumus, optisko redzes korekciju līdzekļu iegādes kompensāciju; Atvaļinājuma pabalstu, apmaksātu papildatvaļinājumu, apmaksātu mācību atvaļinājumu; Ar pārcelšanos saistīto izdevumu kompensāciju; Mantisko apgādi (formas tērpi, apavi un apakšveļa, speciālais apģērbs, apavi un aizsargierīces); Kompensāciju mācību izdevumu segšanai, ja karavīrs mācās valsts akreditētā izglītības iestādē; Karavīru bērnus ir tiesības ārpus kārtas iekārtot pirmsskolas izglītības iestādēs; Garantētu izdienas pensiju, kas var sasniegt līdz pat 80 % no saņemtā atalgojuma,  Atvaļināta karavīra veselības aprūpi, PIETEIKŠANĀS: Zvani – 26317364. Profesija: KAREIVIS /MATROZIS (JŪRAS SPĒKOS) Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Cēsu iela 54, Valmiera, Valmieras nov. Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Drošība / Glābšanas dienesti / Aizsardzība Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-09-12 Kontaktpersona: Zvani uz Zemessardzes 22.kaujas nodrošinājuma bataljonu – 26317364. Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā sociālo pedagogu.   Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši izglītības iestādes mērķim un uzdevumiem; • strādāt Atbalsta personāla komandā; • diagnosticēt izglītojamo socializācijas procesa veiksmes un problēmas, esošo sociālo risku ietekmi uz viņu pilnvērtīgu integrēšanos sabiedrībā un dzīves prasmju apguvē; • sadarbībā ar sociālajiem dienestiem, bāriņu un pagasttiesām, citām valsts un pašvaldību iestādēm sekmējot bērnu un jauniešu sociālo vajadzību nodrošināšanu; • sadarboties ar pedagogiem, izglītības iestādes vadību, izglītojamiem un izglītojamo vecākiem mācību darbā, kā arī komunicēt informāciju par izglītojamā izaugsmi, sniegumu un nepieciešamo atbalstu mācīšanās uzlabošanai; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • mācību un audzināšanas darba satura, un korekcijas darba plānošanas un realizācijas pārzināšana; • izpratne par izglītojamo vecumposmu attīstības īpatnībām un saskarsmes psiholoģijas likumsakarībām; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes, komunikācijas prasmes un psiholoģiskā noturība; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; atbildība un iniciatīva, teicamas komunikācijas prasmes un elastība; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties izglītības iestādes izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Sociālā pedagoga amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: SOCIĀLAIS PEDAGOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras sākumskola (turpmāk – Skola) uz noteiktu laiku no 01.09.2022. aicina darbā izglītības psihologu/-i uz 0.5 likmēm Ja Jūs vēlaties: • plānot un nodrošināt kvalitatīvu izglītības un audzināšanas procesu atbilstoši normatīvo aktu prasībām; • organizēt savu un izglītojamo darbu atbilstoši Skolas mērķim un uzdevumiem; • veikt izglītojamo psiholoģisko izpēti, sagatavot atzinumus un ieteikumus izglītojamo atbalsta procesam mācībās un adaptācijas periodā; • plānot un realizēt Skolas atbalsta komandas darbu; un Jums ir: • izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; • atbilstība Izglītības likuma un Bērnu tiesību aizsardzības likuma noteiktajām prasībām; • zināšanas par izglītības jomas un psihologa darbības reglamentējošiem tiesību aktiem; • valsts valodas prasmes augstākajā līmenī; • kompetences: labas saskarsmes un komunikācijas prasmes; precizitāte un atbildīga attieksme pret darbu; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; prasme strādāt komandā, atbildība, elastība un iniciatīva; mēs piedāvājam: • darba samaksu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksas noteikumi”; • iespējas piedalīties Skolas izaugsmes veicināšanā un profesionālās pilnveidošanās iespējas; • sociālās garantijas, tostarp darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu un citus labumus, atbilstoši darba rezultātiem un normatīvajos aktos noteiktajam; • labus darba apstākļus, aktīvu, dinamisku darbu un iespēju gūt jaunu pieredzi. CV un motivācijas vēstuli lūdzam nosūtīt uz e-pastu: vs@valmiera.edu.lv ar norādi „Psihologa/-es amatam” līdz 2022.gada 31.augustam plkst.16.00. Tālrunis papildu informācijai: 64224237. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai konkursa kārtībā noteiktu vakancei atbilstošāko kandidātu atbilstoši fizisko datu aizsardzības regulējuma prasībām. Profesija: Izglītības un skolu PSIHOLOGS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Leona Paegles iela 40A, Valmiera, Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2022-08-31

Mūsu partneri