Valmieras Ziņas

“Deepfake” jeb video manipulāciju uzplaukums – kas mūs sagaida?

Viltus ziņas aktualitāti ieguva pirms dažiem gadiem, bet tagad, attīstoties arvien jaunām tehnoloģijām, viltus informācijas izveide ir sasniegusi jaunus apvāršņus. Informācijas telpu apdraud daudziem līdz šim nezināms fenomens – deepfake, kas ir video manipulācijas, izmantojot mākslīgā intelekta palīdzību. 

Kā viens no zināmākajiem deepfake šedevriem ir 2018. gadā Holivudas režisora Džordana Pīla veidotais video, kurā ar mākslīgā intelekta palīdzību attēlots ASV eksprezidents Baraks Obama. Šis video radīts kā apzināts brīdinājums sabiedrībai, liekot saprast, cik daudz, attīstoties tehnoloģijām, iespējams paveikt, un kā tas var mainīt informācijas telpu ikvienam. 

Ja sākotnēji šādus video veidot bija iespējams lielākoties vien mākslīgā intelekta un video apstrādes studijās, piemēram, Holivudā, tad nu tas ir piedzīvojis izmaiņas, un šādu tehnoloģiju izmantošana ir pielāgota arī ārpus specefektu studijām.

Šāda veida manipulāciju rezultātā ir sākusies jauna politiskās dezinformācijas ēra. Lielākoties labi apstrādātus un veidotus manipulatīvus video bez īpašām pārbaudes tehnoloģiju sistēmām nav iespējams atšķirt, un tas rada problēmas ne vien satura patērētājiem, bet arī sociālo tīklu vietnēm, jo nepieciešams izveidot arvien jaunus pārbaudes mehānismus, kas filtrētu šāda veida saturu. 

Nesen klajā nāca cits deepfake ražojums – Instagram publicēts video, kurā “Facebook” dibinātājs Marks Zakerbergs it kā stāsta par savu varu pār Facebook lietotājiem. Jāatzīst, ka ne Instagram, ne Facebook drošības politika nenosaka, ka šādi manipulatīvi video ir jādzēš no vietnēm, kas rada būtiskus draudus tiešsaistes informācijas vidē satura patiesumam. Komentējot situāciju, Instagram pārstāvji skaidroja, ka pret šādu ierakstu izturēsies tāpat kā pret citu dezinformāciju – ja, pārbaudot to, tiks nolemts, ka tas ir viltus saturs, tas tiks filtrēts, ierobežojot parādīšanos citiem lietotājiem.

Pagaidām šādus video to veidotāji nemēģina uzdot par īstiem, kas nerada dezinformāciju, taču bažām ir pamats, jo līdz šim nav kļuvis skaidrs, kādu postu deepfake var nodarīt pasaules mērogā.

Komentējot Jūs piekrītat Lietošanas noteikumiem.

"Valmieras ziņas" jautā

Kā Covid-19 ietekmējis jūsu darbu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Pastnieks/-ce automobiļa vadītājs (slodze 0.7)  Darbavieta: Piegādes punkts Valmiera 1, Brēžas iela 3, Valmiera, LV-4201 Darba pienākumi: • kvalitatīva preses izdevumu un sūtījumu piegāde klientiem; • preses izdevumu abonementu un dažādu maksājumu noformēšana; • pensiju piegāde; • sadarbības partneru preču tirdzniecība; • klientu informēšana par "Latvijas Pasta" pakalpojumiem. Prasības kandidātiem: • valsts valodas zināšanas atbilstoši vidējā līmeņa B (1) pakāpei; • vēlme un spēja veidot pozitīvu komunikāciju ar klientiem; • atbildības sajūta un nopietna attieksme pret darba pienākumu izpildi; • laba teritorijas pārziņa; • B kategorijas autovadītāja apliecība un personīgais auto.  Piedāvājam: • stabilu atalgojumu no 304.50 EUR (Bruto); • papildus mainīgo algas daļu; • degvielas kompensāciju; • auto amortizācijas kompensāciju; • pieredzējušu kolēģu un vadības atbalstu; • veselības apdrošināšanas polisi. Darba laiks no 6:00-12:00. Papildu informācija:  CV ar norādi Pastnieks automobiļa vadītājs/- a PP Valmiera 1 sūtīt AS "Latvijas Pasta" Personāla vadības departamentam pa pastu vai e-pastu. Adrese: Ziemeļu iela 10, Lidosta Rīga, Mārupes novads, LV-1000; e-pasts: cv@pasts.lv; tālrunis informācijai: 22039501, 67608493 Profesija: AUTOMOBIĻA VADĪTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Brēžas iela 3, Valmiera Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Nepilna slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2020-07-20 Kontaktpersona: Nadežda Volosanova Izglītības līmenis: Vispārējā vidējā izglītība

Mūsu partneri